Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Solutie 2FA

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Caut o solutie 2FA care stie backup in cloud. Da, stiu ca nu e cea mai safe overall, dar asta e.

Sa fie compatibila cu iOS.

Sa stie backup la toate chestiile puse acolo

Free sau cu plata, e ok. Eventual cu cheie fizica pentru one time access sau token fizic de accesat acel 2FA.

Am avut Microsoft Auth de care am fost multumit, mai ales ca folosesc serviciile lor deci era handy pentru log in.

Problema e ca, desi ei zic ca au backup in iCloud, in realitate nu a fost asa sau am facut eu ceva gresit. Cand am schimbat telefonul si am dat sa faca restore, nu a facut decat la contul MS... orice altceva o disparut. Si ia stai in apple store sa transferi toate conturile in 3 ore ca dupa sa poti returna telefonul. Daca era pierdut, era si mai grav.


Am si Dashlane, si ala stie 2FA pentru multe siteuri, dar nu as pune 2FA la ei pentru ca si Dashlane in sine are nevoie de alt 2FA si se creaza cumva un cerc vicios.

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostLex404, on 19 octombrie 2022 - 17:49, said:

Problema e ca, desi ei zic ca au backup in iCloud, in realitate nu a fost asa sau am facut eu ceva gresit. Cand am schimbat telefonul si am dat sa faca restore, nu a facut decat la contul MS... orice altceva o disparut.

Eu folosesc Microsoft Authenticator. Si am facut proba sa vad daca functioneaza backup-ul. Am luat alt telefon unde am instalat Authenticator si am dat restore din backup. Mi-au aparut toate conturile.
La tine care au fost pasii, ce nu a functionat?

Edited by MembruAnonim, 19 October 2022 - 18:01.


#3
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Nu mai retin exact.

Activat backup in telefonul vechi. Asteptat sa faca backup.
Instalat in telefonul nou, logat in MS, apasat restore... nimic.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Din ce imi aduc aminte inca de la logare cerea backup, adica am instalat Authenticator, si apoi fara ma loghez ma intreba daca vreau backup.

#5
gogu1905

gogu1905

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 03.05.2019
2FAS Auth.

#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
2FAS Auth

#7
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Sarut manusitile donii Admin si Gogu, o sa dau o incercare la 2FAS :)

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Apropo de 2FAS Auth, cum functioneaza mai exact? Vad ca scrie ca nu este nevoie de adresa de mail/cont. Pai si cum se recupereaza backup-ul?

#9
Cosmin_Andrei

Cosmin_Andrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,558
  • Înscris: 26.12.2015
Pai, nu e nevoie, dar in "Setari" o sa gasesti o functie care te va ajuta sa faci backup-ul direct in Google Drive. Pe modelul WhatsApp.

#10
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Acum am vazut.

e backup in cloud (iCloud/ gDrive in functie de telefon) SAU backup in fisier pe care il transporti in alta parte - care mi se pare foarte utila pentru cand fac trade in la telefon in store :lol:

Btw, vad ca au si extensie pentru browser dar imi da eroare ca nu stie protocolul edge sau chrome (ba una ba alta). folosesc Edge

Edited by Lex404, 19 October 2022 - 20:16.


#11
gogu1905

gogu1905

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 03.05.2019
Eu prefer sa folosesc 2FAS Auth instalat pe un singur device (pe telefon). Nu neaparat din motive de securitate, desi si asta ar fi suficient. Ci, daca am asa ceva instalat pe doua sisteme, este posibil ca actualizarea codurilor pe toate sistemele sa mearga aiurea daca fac modificari pe oricare din sistemele respective. Am preferat sa nu fac stress testing in directia asta. Backup-ul in fisier merge perfect. Backup-ul in iCloud merge perfect si el.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate