Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Internet viteza mare fara cablu

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
GlassT

GlassT

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 02.09.2020
Buna ziua,

Ma confrunt cu o problema.De curand am instalat Digi Gigabit,problema e ca nu am cablurile ethernet trase prin prizele de curent.Modemul digi vine la intrare,pana unde am si fibra iar calculatorul e pus la vreo 20m aproximativ (distanta directa) de el.Ce solutie am sa pot folosi toata viteza de pe desktop?Exista ceva varianta sa imi cumpar aparate wifi sa imi duca toata viteza la desktop?Sau va trebui sa ma descurc ,sa imi trag cablu ethernet prin plinte de parchet ?Modemul e cel standard,nu cel wifi 6.


Va multumesc!

#2
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019
Ala nu e modem ci router. Puteti lega de el un router WiFi mai rapid (wifi 6 eventual) cumparat de dvs. - dupa ce sunati la Digi sa-si configureze echipamentul in modul bridge. Inainte de asta trageti un cablu intre router (ul lor) si calculator si testati viteza maxima. Verificati-o si pe WiFi. Ganditi-va daca va trebuie mai mult inainte de a investi in tehnologii care vor fi oricum depasite in max. 5 ani.

#3
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002
Ala nu e (doar) router e ONT....
Daca poti trage cablu, trage cablu e cea mai buna varianta!
Daca vrei Wifi bun (si banuiesc ca vrei ca nu ai doar desktop-ul conectat la internet in toata casa) cel mai ieftin iesi daca le ceri sa-ti schimbe ONT cu cel cu wifi 6 0 lei, daca nu vor/ nu au, le ceri un router Wifi 6 cu 3 lei pe luna. Daca pretentiile sunt mari, te tine buzunarul si ai device-uri cu Wifi 6E poti sa-ti cumperi tu un mesh cu Wifi 6E la cateva sute bune de euro.

#4
GlassT

GlassT

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 02.09.2020
Doar un dispozitiv va fi pe cablu,restul pe wifi.De găsesc o varianta sa trag cablu prin casa fără bătăi de cap,lungimea lui va influenta într-un fel viteza?Ce cablu ar fii cel mai bun pentru asta ?Va mulțumesc foarte mult pentru părerile dumnevoastră.

#5
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Ar mai fi solutia folosirii de echipamente powerline (retea prin prizele de 230V) dar are o multime de conditii necesare, eu am testat-o la mine in casa, fara sa indeplinesc conditia de a avea prizele pe acelasi circuit. Conform asteptarilor, performante slabe, chiar mai slabe decat wifi prin 2 pereti grosi din beton. Am facut incercare in urma cu vreo 5 ani, posibil sa fi aparut scule mai performante. Nu stiu, nu ma mai intereseaza.
O posibilitate ar fi sa faci comanda online si daca nu corespunde, faci retur.
Acum am citit ultimul mesaj: lungimea cablului nu influenteaza performantele, nu cred ca vei avea cablu de mai multe zeci de metri.
Performantele pot fi diminuate de calitatea cablului.

Edited by altuser09, 19 October 2022 - 18:25.


#6
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,221
  • Înscris: 05.06.2002
un cablu bun duce 100m fara sa afecteze viteza. in schimb wifi 20m prin cateva ziduri nu prea il vad bine. cu dispozitivele mesh ele transmit wireless dintr-unul in altul ca sa ajunga dintr-un capat in altul al casei. la fiecare retransmisie din asta viteza se injumatateste, chiar daca iti indica semnal full. wifi 5, 6 si 6E ating viteze mari dar in banda 5GHz. partea proasta e ca la frecventa asta undele radio penetreaza mai prost zidurile decat wifi N in 2.4GHz. asa ca la 20m si prin cateva ziduri e destul de probabil ca nici macar sa nu ai semnal in 5GHz, sa maergi in 2.4 cu cateva linioare. nu da banii pe echipamente wireless fancy, eventual comanda-le online si daca esti nemultumit de rezultate le faci retur. singura varianta buna este din pacate cea pe care incercai s-o eviti: cablul.

#7
Miorlau

Miorlau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 13.05.2010

 GlassT, on 19 octombrie 2022 - 18:04, said:

Doar un dispozitiv va fi pe cablu,restul pe wifi.De găsesc o varianta sa trag cablu prin casa fără bătăi de cap,lungimea lui va influenta într-un fel viteza?Ce cablu ar fii cel mai bun pentru asta ?Va mulțumesc foarte mult pentru părerile dumnevoastră.

Salut,
Raspunsul la intrebare este nu.
Conform specificatiilor unui CAT5 / 6 pe o lungime de 150m viteza maxima va fi de 1 GB / s.

Pentru viteza / pret = recablare = tragi cabluri pana la PC
Pentru viteza / no pret = Wifi 6 ( unde o sa scoti ceva lei)

Edited by Ravy, 19 October 2022 - 19:20.


#8
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Gresit si viteza si distanta.
Raspunsuri corecte: 100 m si 1 Gbps (Gb/s =/= GB/s).
GbE (Gigabit Ethernet)se “masoara” intotdeauna in bits nu in Bytes.

#9
ando01

ando01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 17.12.2006

 GlassT, on 19 octombrie 2022 - 16:05, said:

Modemul digi vine la intrare,pana unde am si fibra iar calculatorul e pus la vreo 20m aproximativ (distanta directa) de el.
Viteza mare la distanta aia doar pe cablu direct
Daca nu ai procesor minim i5 si hdd ssd pt windows, sa nu te astepti sa te apropii de "toata viteza" gigabit

Edited by Ravy, 19 October 2022 - 21:46.


#10
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010
Solutia cea mai "eleganta" ar fi sa vorbesti cu ei, sa-ti traga fibra pana in cea mai departata camera.
Fibra e subtire, o ascunzi usor prin plinte, daca nu ai deja alte solutii ...
Si cere si un ONT cu wifi 6.
De la ONT-ul lor poti pleca spre PC cu un cablu, si spre alta camera cu alt cablu (la jumatatea casei, sa zicem, sau unde ai tu nevoie). Aici poti pune un router Huawei AX3 quad-core (eu l-am luat la 199 lei), daca nu vrei sa dai bani mai multi pe o solutie Mesh.
Cabluri bune poti comanda la Conectica; eu de la ei am luat si sunt foarte multumit, si de calitate, si de pret.

Edited by shymano, 19 October 2022 - 23:11.


#11
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006

 ando01, on 19 octombrie 2022 - 21:31, said:

Viteza mare la distanta aia doar pe cablu direct
Daca nu ai procesor minim i5 si hdd ssd pt windows, sa nu te astepti sa te apropii de "toata viteza" gigabit

Si aici gresit.
Nu trebuie nici i5 si nici SSD pt viteze gigabit.
Celeron J3455 si HDD "normal".

[ https://www.speedtest.net/result/c/44f85546-fbac-4b38-a7a2-d1295bcdb15d.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004

 ogo, on 19 octombrie 2022 - 20:35, said:

Raspunsuri corecte: 100 m si 1 Gbps (Gb/s =/= GB/s).
Asta e standardul ptr cablurile care trec testul Fluke.
Cablurile pot fi mai bune sau mai proaste.

Un chinezism de aluminiu nu trece testul Fluke nici al 15m. Un FTP Belden Cat5e l-a trecut la 170m.

#13
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Posibil, dar standardul zice 100 m inclusiv patch-urile.
Ce e peste e doar un "bonus", producatorii respectabili vor face referire stric numai la standard: i.e. 100 m.

LE: de fapt e 90 m + patch-uri = max 100 Posted Image

Edited by Ravy, 20 October 2022 - 12:37.


#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Producatorii respectabili, da.
Chinezii nu.
Iti ofera de ex mostre sa le testezi care trec testul, dupa care cand vine lotul principal nu mai trec testul. Ultima gaselnita - iti lasa 4 conductori de cupru dar ceilalti 4 ii fac de aluminiu.

Daca nu ai pe cineva la chinez sa-l verifice ce face, ai surprize.

#15
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,514
  • Înscris: 26.05.2022

 eiffel, on 21 octombrie 2022 - 08:33, said:

Ultima gaselnita - iti lasa 4 conductori de cupru dar ceilalti 4 ii fac de aluminiu.
Asta-i de cand lumea, nu-i nicio găselniță. Oricum, chiar si asa merge ok.

La rds aveau pe vremea fttb-ului niste utp-uri ordinare si mergea fara probleme gigabitul. Cu toate ca la usa aveau niste conectori cu gel.

#16
GlassT

GlassT

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 02.09.2020
Va multumesc pentru pareri.Pana la urma,vorbind cu un tehnic,se va trage fibra în continuare de la intrare.Voi reveni o data ce lucrarea se finalizează,cu păreri.

#17
GlassT

GlassT

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 02.09.2020
Salutare din nou!Pana la urma vreau sa imi trag cablu de fibra optica pana in camera unde o sa am nevoie,avand in vedere ca apartamentul e in amenajare.Am cumparat cablul dar mi-ar trebui ceva adaptator sa fac "legatura" intre ce imi intra in casa cu cablul ce il trag,avand la final aparatul digi?De ce adaptator as avea nevoie?

Acesta este cablul :

https://ibb.co/HGGTX5m

Edited by GlassT, 11 November 2022 - 17:37.


#18
NAlexQ

NAlexQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 21.07.2011
Citeste aici : https://community.fs...r-tutorial.html
https://www.emag.ro/...1/pd/DGG7WSBBM/

Edited by NAlexQ, 11 November 2022 - 18:14.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate