Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Moartea ar putea deveni optionala ?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#19
Evonxxx

Evonxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 17.02.2022
Si creierul nu imbatraneste sa inteleg sau ajungi sa ai corp de 20 de ani cu alzheimer si dementa vasculara ?.

#20
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

View PostDon_Costica, on 19 octombrie 2022 - 15:35, said:

Cunoscutul medic și futurolog Jose Cordeiro ar putea sa citeasca Ivan Turbinca in loc sa fumeze prostii halucinogene.
Chiar, cine e cunoscutul medic și futurolog Jose Cordeiro?

Medic si futurolog este din start o anomalie.
Futurolog poate fi lesne confundat cu saman, vraci, druid.
Ca sa devii futurolog poti fi veselar sau cofetar sau mozicar.

#21
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 02.02.2014
Si cum ramane cu expresia " lifetime guarantee"?

#22
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,150
  • Înscris: 29.12.2006

View Postfab1an, on 19 octombrie 2022 - 14:50, said:

Îmbătrânirea este „o problemă tehnică” care poate fi „probabil inversată”.

Degaba, cu inversare sau fără inversare, corpul biologic carnal tot supus bolilor, foametei, îmbătrânirii şi morţii rămâne. Un corp nu se poate desprinde de condiţiilor gravitaţionale, atmosferice, biologice, hidrologice...de pe Terra. E un organism heterotrof care dacă precum un peşte, care scos din mediul lui, moare.


Încă trăim în Epoca biologică, însă tendinţele spre Epoca nonbiologică sunt clare.

Limitei creierului uman omul i-a găsit un sinonim: sistemul de învăţămân greoi. Chiar acest concept sinonim arată limita de acumulare, şi mai apoi de organizare. Cu cât numărul indivizilor biologici va creşte, cu atâta organizarea nu va mai face faţă, şi se va simţi nevoia malthusianismului, adică acel concept prin care Thomas Malthus considera că sărăcia, bolile, epidemiile şi războaiele sunt factori pozitivi pentru omenire, deoarece asigură echilibrul între numărul populaţiei şi cantitatea resurselor şi a mijloacelor de trai. Alternativa e intrarea în Epoca nonbiologică.

Biologicul a fost, este şi va fi supus stricăciunii. Ori de câte ori a fost eradicată o boală, a apărut alta. S-a eradicat ciuma, a venit S.I.D.A. iar cancerul încă nu se ştie cum să fie eliminat.

Un trup biologic aşa de slab, aşa de ineficient, aşa limitat în timp şi spaţiu, nu va putea niciodată să depăşească un trup non-biologic. Şi asta se şi vede: după 1969 când trupurile biologice au ajuns pe Lună, oamenii visau că în anii 1980-1990 se va ajunge pe Marte. Însă acolo au ajuns doar "trupurile" non-biologice: maşinării dotate cu "gândire artificială", adică roverele.


Însă poate exista altceva în viitorul relativ apropiat şi mediu: transferul conştiinţei în medii virtuale, unde să trăiască mai departe. Asta va fi Marea Revoluţie a Lumii. Ray Kurzweil spune că astfel de maşini puternice vor apărea după anul 2045.

Edited by lupini, 19 October 2022 - 16:00.


#23
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postlupini, on 19 octombrie 2022 - 15:58, said:


Mama natura....rectifica anumite greseli :)...Eu nu cred ca putem sa o invingem, sa o controlam. Consider ca foarte multe "trend-uri" din ziua de azi, sunt o reactie de la mama natura.

#24
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,150
  • Înscris: 29.12.2006

View Postjimi91, on 19 octombrie 2022 - 16:11, said:

Mama natura....rectifica anumite greseli...Eu nu cred ca putem sa o invingem, sa o controlam. Consider ca foarte multe "trend-uri" din ziua de azi, sunt o reactie de la mama natura.

Faptul că acum noi doi comunicăm aici, arată că Homo sapiens poate controla natura, spunând curentului electric că nu mai are libertatea să meargă doar prin intermediul trăsnetului, ci şi prin cea a invenţiilor omeneşti. Însă, evoluţia controlului naturii se face în timp relativ lung. De la controlul focului, curgerii apei, apoi domesticirea multor plante şi animale, s-a ajuns la "domesticirea" curentului electric, a undelor electromagnetice, ba chiar şi a reacţiilor nucleare.

Sper totuşi că acestea din urmă nu vor avea acces necontrolat în natură din cauza unui nebun rus. Posted Image

Eu sunt convins că în acest secol, şi moartea va fi ocolită, dar noile fiinţe nu vor avea corp biologic deoarece e ineficient: durata de funcţionare e foarte scurtă raportată la timpul geologic.

Edited by lupini, 19 October 2022 - 16:26.


#25
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postlupini, on 19 octombrie 2022 - 16:19, said:


Ma refeream mai mult la om...nu cred ca poti sa-l schimbi. Si consider ca ce se intampla acum, este o reactie de la mama natura.

Ma bazez pe faptul ca omul isi doreste 3 lucruri : sa se reproduca (perpetuarea speciei) - acum de exemplu, suntem mai multi, natalitatea a inceput sa scada....siguranta - daca sistemul ar putea garanta siguranta omului, cred ca toti ar fi de acord cu un stat autoritar...si mai era una, dar am uitat-o Posted Image)

Un exemplu bun mi se pare mancarea...nu mancam cat este necesar pentru noi....mancam mai mult decat necesarul. Asta duce la o calitate a vietii mai scazuta.

Si pana la urma, care este scopul ? Sa fim noi mai fericiti ? Oare suntem mai fericiti acum, comparativ cu viata bunicilor nostri ? Bunicii nostri aveau casnicii de 50 de ani...acum, nu mai vezi asta.

Totodata, de-a lungul timpului, progresul inseamna ca am pastrat ce a fost bun, practic, usor de folosit...si am scapat de ce nu era bun. Ciocanul - o unealta foarte veche...inca o folosim. De ce ? Pentru ca este foarte practic.
Am cam scapat de razboi....in ziua de azi, nu mai pare atat de practic sa te razboiesti.


Edit

Iti dau si un exemplu. Zacusca. Cum o depozitau bunicii ? In borcane de 800 de grame. Ei bine, eu o pun in borcane de 100 de grame...de ce ? Pentru ca e mult mai practic. Nu mai irosesc mancare, nimeni nu manca un borcan de 800 de grame. Statea in frigider pana se strica.
Se aplica si la castraveti...depozitati in borcane de 5 kg. Nimeni nu desfacea acele borcane...eu ii pun in borcane de 400 de grame. Si pun din aia mai mici, ca-s mai buni.
Progres Posted Image)

View Postlupini, on 19 octombrie 2022 - 15:58, said:


Iar in privinta educatiei...realitatea e ca, sistemul e mai mult facut pentru profesori, nu pentru elevi (nu mai stiu unde am citit asta). Sunt 20 de materii in liceu, care, teoretic, ar trebui sa te impinga intr-o anumita directie. Avand in vedere procentul urias de abandon la facultati (in special cele tehnice), in ciuda unor masuri care sa "ajute" studentul - derogari de la stat ( cred ca se fac anual, de la 40 la 35 sau 30 de credite), interesul facultatilor de tine studentii la ei, sa nu plece la alte facultati,  si examenele pe care poti sa le dai de cel putin 3 ori (oficial), neoficial, poti sa le dai de cate ori vrei...este foarte clar ca sistemul educational, cel putin ce de nivel superior, nu este pentru elev, ci pentru profesor.

Dar bine, tu ai spus altceva...voiam doar sa adaug chestia asta. Mi-ai dat impresia ca faci referinta la critica invatamantului facuta de anumiti influenceri. Sunt probleme, dar, nu alea sunt problemele.

Edited by jimi91, 19 October 2022 - 17:19.


#26
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
La expozițiile astea din Dubai apar tot felul de populisme. Să ne înțelegem, nu sunt un tehno pesimist însă descifrarea mecanismului de îmbătrânire necesită cunoașterea biologiei celulare la perfecție. Ori noi nu putem să dăm de capăt la probleme mult mai banale, cum ar fi oboseala post virală, de care știm de zeci de ani de zile și care în cazul covidului s-ar putea să te facă să nu mai ai chef să trăiești deloc. În domeniul medicinei încă tragem cu tunul.

#27
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,150
  • Înscris: 29.12.2006

View Postjimi91, on 19 octombrie 2022 - 17:19, said:

Si pana la urma, care este scopul ? Sa fim noi mai fericiti ? Oare suntem mai fericiti acum, comparativ cu viata bunicilor nostri ?

Da, scopul omului este fericirea. Ce e ea, fericirea ?!

Pe scurt, fericirea este împlinirea dorinţelor pentru noi şi pentru cei dragi, care vine din împlinirea visurilor ce duc la confort fizic şi psihic. Nu a tuturor dorinţelor, că asta nu se poate, ci a celor pe care ni le-am dorit cel mai mult în viaţă.

Acum, în 2022, e mult mai uşor de împlinit visuri decât în urmă cu 50 de ani, cu 100, şi nu merg mai departe când împlinirea visurilor sărăcăcioase erau apanajul doar a nobililor şi regilor.

La fel e cu ocolirea moarţii: e un vis ancestral al omenirii care a fost înscris în orice poveste cu zei. Moartea va fi fentată la un moment dat, eu fiind convins că acel moment va fi după mijlocul acestui secol. Însă nu cu viaţa continuând în corp de carne, ci în unul non-biologic.





View Postjimi91, on 19 octombrie 2022 - 17:19, said:

Un exemplu bun mi se pare mancarea...nu mancam cat este necesar pentru noi....mancam mai mult decat necesarul. Asta duce la o calitate a vietii mai scazuta.

Până în urmă cu 100 de ani, când foametea era foamete, nu ce e acum, durata medie de viaţă a oamenilor era de circa 45 de ani. În prezent, când e mâncare în orice magazin, durata de viaţă a oamenilor în lumea civilizată e de peste 80 de ani. Şi creşte.





View Postjimi91, on 19 octombrie 2022 - 17:19, said:

Totodata, de-a lungul timpului, progresul inseamna ca am pastrat ce a fost bun, practic, usor de folosit...si am scapat de ce nu era bun. Ciocanul - o unealta foarte veche...inca o folosim. De ce ? Pentru ca este foarte practic.
Am cam scapat de razboi....in ziua de azi, nu mai pare atat de practic sa te razboiesti.

Efectul Lindy se numeşte.

Există o teorie ce se cheamă efectul Lindy, care spune aşa: "Existenţa a unor lucruri non-perisable, precum tehnologia sau ideile, e proporţională cu durata lor de existenţă".

Ce înseamnă asta ? Dau exemple: cuţitul, lingura, hainele, încălţămintele, religia, arta, toate astea au apărut de mii, poate zeci de mii de ani. Adică au deja o durată de existenţă foarte mare. Cineva s-ar putea întreba: "mai e mult până când vor dispărea...cuţitele, lingurile, hainele, încălţămintele sau arta ?"

Folosind efectul Lindy, se poate da un răspuns: "speranţa de viaţă sau existenţă a cuţitelor, lingurilor, hainelor, încălţămintelor sau artei, e proporţională cu durata lor de existenţă". Adică, dacă există şi sunt folosite şi acum, după zeci de mii de ani, asta arată că vor exista şi vor fi folosite mai departe...alte mii de ani.

Edited by lupini, 20 October 2022 - 09:45.


#28
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,740
  • Înscris: 05.11.2008

View Postlupini, on 20 octombrie 2022 - 09:37, said:

Da, scopul omului este fericirea. Ce e ea, fericirea ?!
Fericirea cui? Omul este un animal egoist si asa va fi mereu.
Ce spui tu pe aici nu va avea niciodata vreo corespondenta cu realitatea.

#29
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,150
  • Înscris: 29.12.2006

View Postlupini, on 20 octombrie 2022 - 09:37, said:

Ce e ea, fericirea ?!

Pe scurt, fericirea este împlinirea dorinţelor pentru noi şi pentru cei dragi, care vine din împlinirea visurilor ce duc la confort fizic şi psihic. Nu a tuturor dorinţelor, că asta nu se poate, ci a celor pe care ni le-am dorit cel mai mult în viaţă.

View Postjohnnickelby, on 20 octombrie 2022 - 12:58, said:

Fericirea cui?

A oricui are visuri pe care le doreşte împlinite.

Edited by lupini, 20 October 2022 - 13:08.


#30
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View Postbenis, on 19 octombrie 2022 - 17:55, said:

La expozițiile astea din Dubai apar tot felul de populisme. Să ne înțelegem, nu sunt un tehno pesimist însă descifrarea mecanismului de îmbătrânire necesită cunoașterea biologiei celulare la perfecție. Ori noi nu putem să dăm de capăt la probleme mult mai banale, cum ar fi oboseala post virală, de care știm de zeci de ani de zile și care în cazul covidului s-ar putea să te facă să nu mai ai chef să trăiești deloc. În domeniul medicinei încă tragem cu tunul.
Da si mie mi s-a parut ca se bate campii mult. Plus ca tipul nu este medic, asa cum scrie in articol.

#31
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,150
  • Înscris: 29.12.2006

View Postjohnnickelby, on 20 octombrie 2022 - 12:58, said:

Ce spui tu pe aici nu va avea niciodata vreo corespondenta cu realitatea.

Dacă vom trăi, vom vedea. :)

#32
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
@Lupini cred ca gresesti pe undeva la exprimare, fiindca nu se intelege prea bine.
Poate ai vrut sa spui ca durata de existenta este proportionala cu durata de folosinta sau altceva oricum decat ai scris.

#33
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,150
  • Înscris: 29.12.2006

View PostCr1spy, on 20 octombrie 2022 - 13:09, said:

@Lupini cred ca gresesti pe undeva la exprimare, fiindca nu se intelege prea bine.
Poate ai vrut sa spui ca durata de existenta este proportionala cu durata de folosinta sau altceva oricum decat ai scris.

Cine vrea să-nţeleagă, înţelege ce-am scris.


View Postlupini, on 20 octombrie 2022 - 09:37, said:

...dacă există şi sunt folosite şi acum, după zeci de mii de ani, asta arată că vor exista şi vor fi folosite mai departe...alte mii de ani.

Edited by lupini, 20 October 2022 - 13:16.


#34
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Sau cauta pe Google. :notangel:

#35
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,050
  • Înscris: 08.01.2021

View Postlupini, on 20 octombrie 2022 - 09:37, said:


Moartea va fi fentată la un moment dat, eu fiind convins că acel moment va fi după mijlocul acestui secol. Însă nu cu viața continuând în corp de carne, ci în unul non-biologic.


Pă non-biologic s-ar putea ca pana la jumătatea secolului sa apară forme de "viata" native în mediul respectiv mult superioare oamenilor. The next level in aceeași măsură in care și oamenii au fost fata de parameci.

#36
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011

View PostCr1spy, on 20 octombrie 2022 - 13:06, said:

Da si mie mi s-a parut ca se bate campii mult. Plus ca tipul nu este medic, asa cum scrie in articol.

Well, în mod paradoxal medicii sunt cei mai ignoranți în ceea ce privește medicina și perspectivele ei. Medicii moderni în realitate doar aplică un protocol fără să gândească prea mult, munca lor fiind o versiune mai de lux a unui operator IT. Majoritatea nu au citit nici o lucrare științifică mai nouă de 10-15 ani.
Desigur, excludem aici medici chirurgi sau neurochirurgi unde meseria chiar e brățară de aur.

Poate acest aspect ar merita o atenție mai mare decât teoriile științifico-fantastice prezentate doar pentru reclamă.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate