Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

garantia emag

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
AGentul007

AGentul007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 568
  • Înscris: 28.09.2005
as dori sa stiu daca garantia emag e transmisibla ?

#2
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Da, este.

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Garantia e pe produs, nu e pe cumparator!

#4
AGentul007

AGentul007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 568
  • Înscris: 28.09.2005
deci la emag este ? ca stiu ca la pcgarage sau alte firme nu e

#5
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,781
  • Înscris: 06.09.2004
ti s-a explicat ca garantia e pe produs, nu pe cumparator. deci ce intelegi prin transferabil, vrei sa muti garantia la alt produs?

#6
AGentul007

AGentul007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 568
  • Înscris: 28.09.2005
nu vreau sa iau ceva care are garantie la emag , daca acel produs se defecteaza si se ajunge la stornare as dori sa stiu daca eu beneficiez de storna

#7
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,390
  • Înscris: 08.02.2011
Este o laie pe produs, aia spun ca nu se poate repara si banii inapoi ii ia cumparatorul initial.

#8
FeDaYin

FeDaYin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,667
  • Înscris: 03.01.2007
Acum 6-7 ani am vandut o placa video cu garantie la pcgarage si dupa 1 an a venit unu la mine la usa, mi-a dat 50 lei si mi-a zis "Trimite si tu un e-mail la pcgarage, ti-am scris aici ce trebuie sa trimiti".
Baiatul asta cumparase placa de la cel caruia i-am vandut placa si i se stricase. A cerut stornare si banii de pe placa au intrat in contul meu de pcgarage, asa ca am trimis e-mail la pcgarage ca pcgarage sa transfere banii din contul meu de pcgarage in contul lui bancar.
Deci pot spune ca nu e transmisibila la pcgarage in caz de stornare. Probabil garantia e "transmisibila" daca dorea inlocuire produs cu acelasi model/alt model similar.
Placa era ~550 lei.

Edited by FeDaYin, 19 October 2022 - 08:33.


#9
cetces

cetces

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 10.08.2022
La grupul emag nu e transmisibila.
La emag refuza sa iti dea banii inapoi cu buletinul intr-o mana care corespunde cu datele inregistrate in sistemul emag si cu factura de stornare in alta. Si nu doar in cazul garantiei, ci si in cazul returului.
Daca faceti bisnita cu produse, macar aveti bunul simt ca atunci cand le vindeti sa scrieti direct in anunt fara garantie, nu mai amagiti oamenii degeaba.

#10
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002
Aiurea!  Nici vorba de asa ceva !

#11
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,963
  • Înscris: 04.10.2007

 cetces, on 19 octombrie 2022 - 08:47, said:

La grupul emag nu e transmisibila.
La emag refuza sa iti dea banii inapoi cu buletinul intr-o mana care corespunde cu datele inregistrate in sistemul emag si cu factura de stornare in alta. Si nu doar in cazul garantiei, ci si in cazul returului.
Daca faceti bisnita cu produse, macar aveti bunul simt ca atunci cand le vindeti sa scrieti direct in anunt fara garantie, nu mai amagiti oamenii degeaba.

Eu am cumparat un PC facut cu componente de la mai multe magazine.... Ramii s-au stricat... am mers cu factura, care era pe numele unui tip din constanta, le-am explicat ca am cumparat ramii de la tipul respectiv... le-am dat contul meu IBAN si mi-au virat suma in contul meu...  Acum depinde si de cine dai la receptie produse.. daca dai de unu batut in cap care vede ca si calul o sa iti zica ca nu se poate...

#12
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 12.11.2012

 AGentul007, on 19 octombrie 2022 - 07:49, said:

as dori sa stiu daca garantia emag e transmisibla ?

Depinde de politica magazinului.
Uneori magazinu poate accepta schimbarea beneficiarului garantiei in acte daca se semneaza niste harti in magazin si uneori contra cost (pentru schimbarea titularului garantiei).

Insa garantia nu e valabila cand vine vorba de primirea banilor.
Banii sunt mereu virati in contul cumparatorui din acte.
Dar mai se gasesc oameni flexibili care accepta sa vireze banii in contul persoanei care nu are actul de garantie pe numele sau.

Daca persoana care a cumparat produsul la mana a doua vrea sa schimbe produsul defect, atunci poate sa il schimbe fara asistenta cumparatorului initial.
Insa nu e o regula deoarece uneori magazinlele cer un act de identitate si daca ala de a cumparat la mana a doua nu il poate furniza nu i se schimba produsul.

In ambele cazuri e cum a zis colegul mai sus

 mirel3003, on 19 octombrie 2022 - 10:44, said:

Acum depinde si de cine dai la receptie produse.. daca dai de unu batut in cap care vede ca si calul o sa iti zica ca nu se poate...


In alte ordine de idei vreau sa adaug ca useru @cetces

 cetces, on 19 octombrie 2022 - 08:47, said:

Daca faceti bisnita cu produse, macar aveti bunul simt ca atunci cand le vindeti sa scrieti direct in anunt fara garantie, nu mai amagiti oamenii degeaba.
Ca pe olx multi vanzatori spun ca vand produsu in garantie cerand bani in plus pe ceva ce cumparatorul nu poate beneficia daca se strica produsu.

Au fost cazuri aici pe Forum in care unii useri au intrebat ce sa faca cand au cumparat o placa video de pe olx in garantie, placa s-a stricat, au fost la magazin si au cerut banii inapoi, iar banii au fost virati in contul cumparatorului cu garantia pe numele sau care a vandut-o pe olx si a luat banii lasandu-l pe celalalt cu buza umflata.

#13
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002
Produsul il poti trimite in garantie avand actele fara nici o legatura cu cel care l-a cumparat, sunt rare situatiile cand se declara mort si mai si accepta sa-ti returneze bani deobicei dupa cum bine stiti gasesc motive de "utilizare necorespunzatoare".
In cazul in care nu te intreaba in ce cont sa-ti returneze banii (eu n-am patit nici odata asa ceva la emag) si bani ajung la cel care a achizitionat produsul de la emag daca este o persoana corecta ii returneza omului caruia i-ai vandut produsul bani. Daca este un hot evident ca nu o face ...
E plin olx de tepari si hoti dar totusi sa nu generalizam!

Edited by MD, 19 October 2022 - 13:26.


#14
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019
D-aia e bine sa eviti vanzarea unui produs in garantie. Mai ales daca n-o faci de nevoie ci pentru ca vrei sa testezi ceva mai nou.

#15
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,575
  • Înscris: 13.03.2005
Acum vreo 4-5 ani am cumpărat de la un tip,  un PC făcut din piese , placa video fiind în garanție la pcgarage. Am primit și garanția la acel moment. Placa s-a defectat și am trimis-o in service și mi-a fost înlocuită, primind-o înapoi pe adresa de la care am făcut expediția coletului, fara să apelez la persoana care a făcut achiziția. E adevărat că la  momentul comenzii in callcenter am dat numele persoanei care a făcut achiziția, cel care apărea pe garanție, pentru a nu-mi complica situația, cu explicații suplimentare.

Edited by wertyck, 19 October 2022 - 13:29.


#16
mykero

mykero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 09.01.2010
Intrebarea ta mi-a adus aminte de un alt topic pe care il citisem pe aici pe forum acum vreo 2 ani. Numai ca era legat de PC Garage, nu de e-mag, deci nu stiu cat de poate ajuta chestia asta.

https://forum.softpe...n-si-fara-bani/

E doar un exemplu care arata ce se intampla daca cumperi cu garantie de pe olx. Nu cred ca s-au schimbat prea multe in bine de atunci pana acum.
Acum pune-te in locul tipului care a cumparat placa si gandeste-te cum ai reactiona daca ti s-ar intampla tie. E-mag/PC Garaje/Evomag - tot un rahat, atat timp cat nu esti 100% sigur ca nu vor reactiona la fel in cazul tau - indiferent de ce spune lumea pe forum ca experienta personala, in cazul tau specific poti pati exact ca cel de mai sus.

Daca iti asumi de la inceput acest risc, atunci succesuri.

Edited by mykero, 19 October 2022 - 13:51.


#17
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,390
  • Înscris: 08.02.2011
Eu de fiecare data am primit de la emag banii inapoi si m-au intrebat in ce cont vreau, dar plata initiala a fost ramburs si mi-au spus sa folosesc adresa de email inregistrata la emag.

Daca se platea cu cardul cred ca se returna direct acolo.

#18
MariusEXxTREME

MariusEXxTREME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 15.07.2020
Garantia este pe produs, deci da, este

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate