Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Cosuri in cap, dureroase si inestetice

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Danitos

Danitos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 16.11.2007
Salutare,

Revin si eu cu un post pe acest forum dupa o pauza de multi ani! In primul rand ma bucur sa vad ca inca exista si ca in continuare este la fe de interesant asa cum il stiam.
Bun, problema mea este in felul urmator.
De o perioade de cateva luni de zile (nu pot estima corect cand a inceput), ma confrunt cu niste cosuri in cap. In proportie de 90% ele sunt localizate in partea dreapta a scalpului, deasupra urechii.
Problema a devenit cu atat mai enervanta cu cat acestea s-au inmultit, sunt dureroase si evident inestetice deoarece port parul scurt.
Dupa ce am incercat in ultima perioada tot felul de sampoane creme, uleiuri si alte chestii care nu au dat roade, cred ca este momentul sa consult un medic doar ca sunt complet afon in acest sens si nu as vrea sa merg undeva fara sa primesc macar o recomandare din partea cuiva care a trecut printr-o situatie de acest gen.
Atasez si doua fotografii, cu scuzele de rigoare daca acestea va vor provoca stari neplacute.
Ma puteti indruma in ce directie sa o iau ? Medic de familie si trimitere catre un medic anume sau mers direct la privat ?

Va multumesc anticipat!

Attached Files



#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,907
  • Înscris: 18.12.2007
Mergi la dermatolog si nu te trata dupa ureche.

#3
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008
Probabil dermatita seboreica, mergi la dermatolog pt confirmare !!

#4
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 01.09.2021
ai scalpul uscat, ti se exfoliaza, ai scuame?

#5
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007
Evident, va trebui sa mergi la un medic dermatolog.
Intreb, totusi, ce varsta ai? Pentru ca in adolescenta/tinerete, corelat cu alte activitati sau lipsa lor, sunt oarecum normale astfel de afectiuni, temporare...

LE: vad ca esti inscris acum 15 ani, asadar cred ca presupunerea de mai sus nu prea mai are sens Posted Image

Edited by crocko.dilul, 18 October 2022 - 18:31.


#6
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003
@Op, abordezi cu răbdare şi fii pregătit pentru a schimba medici şi tratamente. Nu te arunca orbeşte în prima soluţie sau diagnostic.
În prezent poţi primi şi unele păreri care te pot speria.

Caută cauzele şi tratează-le, nu doar efectele. Fii pregătit şi de schimbări în viaţă, este posibil ca acolo să fie cauzele iar medicii să nu aibă cum să le vadă.

#7
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
casti, sapca, caciula, perna, spatar scaun.

p.s. tic nervos in care pui mana murdara acolo

Edited by arg, 18 October 2022 - 21:24.


#8
zeroice

zeroice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,816
  • Înscris: 28.12.2006
creca vrei sa spui "pe cap" si nu "in cap"...

#9
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Cred ca te-ai infectat cu ceva la frizerie. Vezi sa nu fie stafilococ fiindca scapi greu de el. Poate iti da medicul ca tratament badijonare cu albastru de metilen sau cu violet de gențiană.  Vei fi cool. Acum, la modul serios, pana ajungi la medic clateste-te dupa fiecare spălare cu ceai de mușețel.
Cam seamana si cu râia.

Edited by Freddy12, 18 October 2022 - 22:38.


#10
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011
Mergi la medicul de familie, va sti ce sa faca mai departe, unde sa te trimita. Nu inteleg de ce ai asteptat pana acum...
Poate fi chestiune de dermatologie sau de boli infectioase.

#11
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008

 AlexEn, on 18 octombrie 2022 - 17:18, said:

Mergi la dermatolog si nu te trata dupa ureche.

Ironia face că chiar "după ureche" trebuie să se trateze :D
Pare dermatită, dar mă pot înșela, nu-s dermatolog.

#12
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009

 Freddy12, on 18 octombrie 2022 - 22:31, said:

Cred ca te-ai infectat cu ceva la frizerie. Vezi sa nu fie stafilococ fiindca scapi greu de el. Poate iti da medicul ca tratament badijonare cu albastru de metilen sau cu violet de gențiană.  Vei fi cool. Acum, la modul serios, pana ajungi la medic clateste-te dupa fiecare spălare cu ceai de mușețel.
Cam seamana si cu râia.

Exact la asta m-am gândit și eu, ca a luat ceva de la frizerie (sau de la hotel/piscina/sala de antrenament) și ca leziunile seamănă mult cu râia.
La infecția cu stafilococ, pustulele sunt mai mari, purulente și lasă urme adânci după vindecare.
Inițiator, mergi la dermatolog.

#13
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,210
  • Înscris: 24.05.2006
Am suferit de asa ceva, si bineinteles ca nu m-am dus la medic, ca deh...m-am ras si m-am dat vreo cateva luni dupa fiecare spalare cu dezinfectant. S-a dus, dar am avut de tras.
Privind in urma, probabil a fost de la infectia cu MRSA.

#14
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,898
  • Înscris: 25.06.2007
După aspect pare să fie (cum bine au observat colegii) ori o dermatită seboreică, ori o foliculită, dacă nu chiar o combinație a celor două.  Mergi la medicul de familie pt evaluare și tratament, IMHO nu e neaparat de mers la dermatolog (oricum aceleași protocoale de diagnostic și tratament le folosesc ambii).

#15
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Cand cainii mei fac chestii pe piele, ii duc la Vet care le ia proba de tesut si o examinează la microscop pentru raie. Pentru suspiciune de micoza, pune lampa cu uv. Daca e micoza, leziunile se vad galbene la lumina uv. Daca nu e nici una, nici alta, trimite proba la laborator pentru depistarea germenului infecțios + antibiograma. Cred ca la fel se procedeaza si la dermatolog.

#16
Danitos

Danitos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 16.11.2007
In primul rand vreau sa va multumesc tuturor celor care ati facut/scris o recomandare sau pur si simplu un sfat.
Abia in urma cu vreo 2 luni mi-am facut "curaj" si timp ca sa fac un pas mai important in vederea tratarii acestei probleme. Intr-o sambata am mers la o consultatie gratuita pusa la dispozitie de catre Famacia Tei. Sincer, nu aveam sperante, dar am zis sa incerc, nu aveam nimic de pierdut..
Ajuns la farmacie, stau frumos la rand. Timpul trecea, eu fiind ultima persoana. La un moment dat am zis ca nu mai am sansa si eram deja resemnat, gata sa plec.
Am stat totusi si am intrat pana la urma in cabinet, unde am stat de vorba co doamna doctor. Discutia a fost rapida si dpmdv superficiala, fara sa am vreo speranta.
Dupa ce doar s-a uitat la scalpul meu cateva secunde, fara sa existe contact sau sa foloseasca vreun instrument, mi-a prescris trei chestii, dupa cum urmeaza :

- Sampon pentru scalp cu iritatii si exces de sebum Mediket Ictamo
- Gel de spalare pentru corp si scalp Versiactive, Braderm
- Gel pentru tratamentul acneei inflamatorii Mask Plus, Solartium Group

Dupa consult, am intrat in farmacia cu pricina, am achizitionat produsele (undeva la 230 lei), dupa care am mers acasa si le-am folosit asa cum mi-a fost indicat.

Acum, dupa doua luni de zile, insa efectele s-au vazut in mai putin de doua saptamani, pot sa ma declar multumit de rezultat. In sfarsit am scapat de acele cosuri care mi-au dat de furca atata vreme. Nu au mai aparut si sper nici sa nu mai apara. Am renuntat la toate sampoanele normale pe care le foloseam inainte si folosesc doar produsele indicate mai sus.
Nu va indemn sa incercati neaparat produsele fara sa vizitati un medic, insa postez in speranta ca mesajul va fi de folos, candva, macar unei singure persoane.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate