Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

ladă pt plapumă :O

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 27.02.2004
in ploiestiul anilor '86 - '88 ai mei aveau, pe langa plapuma, si un radiator electric mic, rosu, cu doua "viteze", mi-l amintesc perfect si acum Posted Image Era pus in camera mea sa mai ridice putin temperatura si mergea cateva ore bune pe zi. Insa seara se mai lua curentul si trebuia sa-mi fac lectiile la "lampa lui Ilici" in timp ce taica-meu era in bucatarie ascultand Vocea Americii la un radiocasetofon Sanyo mono, cu baterii. Cum pot unii sa regrete vremurile alea n-am sa inteleg niciodata...

#38
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Și noi am avut aeroterma cu 2 viteze/trepte, dar portocalie. Însă rareori o foloseam, cred ca le era teama alor mei sa nu se incinga prea tare, știu ca se încălzea serios cablul de alimentare.
Asa arata.
https://frankfurt.ap...image;s=644x461

Tatăl tău nu asculta cumva Europa libera? De vocea Americii parca nu-mi amintesc...sau poate ai mei ascultau doar Europa libera?
Eu cred ca unii regreta doar anumite aspecte din epoca de aur, iar alții nici n-au simțit lipsurile și greutățile. Părinții soțului meu lucrau în domeniul alimentației/magazine, el sau frații lui n-au stat 5 minute la vreo coada la ceva, aveau acces la mâncare, îmbrăcăminte, încălțăminte, practic la tot ce se putea cumpara "pe sub mana/tejghea".


#39
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Si Vocea Americii si Europa Libera.
Cine isi mai aduce aminte de METRONOM la Europa Libera? Cornel Chiriac pentru cunoscatori.
Eram student si facusem "rost" de un RC stereo Sanwa, mult superior aparatului de radio Bucuresti, cu lampi.
Asta mergea si pe intuneric, cand "se lua curentul". Nu se punea problema de frig, ca stateam la casa, foc cu lemne!
Apoi, la garsoniera, la bloc, aveam "pat cu suflet"!
Ce timpuri, ce vremuri! N-aveam bani suficienti, dar "traiam bine".
Acu' am bani, dar ce folos?Posted Image

Edited by viceroy56, 18 October 2022 - 18:50.


#40
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Eu când am văzut subiectul, m-am gândit că e vorba de recomandare. Am un asemenea dulap, dar mai nou, luat prin 1991-1992? de la un magazin de pe Str. Valea Cascadelor (l-am transportat cu mini-camionul de marfă)... ce am ştiut peste ani când am mers cu tramvaiul pe Bd. Timişoara că pe acolo am trecut (eu eram copil când a fost luată acea piesă de mobilier; de placaj, deci cam...). În fine, e mai mult pentru pături, că atunci când se încălzeşte, se mai renunţă la el. Am şi plapumă, rămasă de pe vremea aia. Bună acuma, că dacă nu e căldură în calorfiere iarna pe motiv de avariat avaria  :samui:
Frig nu am făcut prea mult. Nu mai ţin minte cât de cald sau frig era când ne-am mutat aici, prin 1987-1988. Oricum, după aia am mai stat la bunicii paterni (că repede s-au despărţit ai mei), unde era sobă. La bunicii materni cred că era mai frig, că calorifere cu căldură de la C.E.T. Unde am stat cu chirie până ne-am mutat aici, a fost bine în general, că bloc din anii '30 cu centrală de bloc (deşi cică într-o săptămână când a fost stricată au fost 5 ° Celsus)... plecat de acolo că a venit cutremurul din 1986, era memoria celui din 1977... doar a căzut tencuială (blocul nu e din ăla înalt). Unde stau, parte din instalaţie a fost refăcută sau cel puţin au pus mai multe siguranţe (tablou cu încă 4 perechi de siguranţe; că iniţial era o pereche pentru lumină, 2 pentru prize). Amu' e tras cablu extern direct de la tablou pentru priza de la baie şi altul pentru celebrul instant.
Blocul nu e reabilitat termic   :samui:  , da' iarna e bine că e spre Vest (Apus). Vara e nasol.   :samui:  Balcoanele sunt închise.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bBlRuGFT7Ew?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#41
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 18.12.2019

View Postcorinadaniela, on 18 octombrie 2022 - 18:28, said:

Și noi am avut aeroterma cu 2 viteze/trepte, dar portocalie. Însă rareori o foloseam, cred ca le era teama alor mei sa nu se incinga prea tare, știu ca se încălzea serios cablul de alimentare.
Asa arata.
https://frankfurt.ap...image;s=644x461

Tatăl tău nu asculta cumva Europa libera? De vocea Americii parca nu-mi amintesc...sau poate ai mei ascultau doar Europa libera?
Eu cred ca unii regreta doar anumite aspecte din epoca de aur, iar alții nici n-au simțit lipsurile și greutățile. Părinții soțului meu lucrau în domeniul alimentației/magazine, el sau frații lui n-au stat 5 minute la vreo coada la ceva, aveau acces la mâncare, îmbrăcăminte, încălțăminte, practic la tot ce se putea cumpara "pe sub mana/tejghea".
la fel era si a noastra, dar pe alb
ah si la desene stateam cu caciuli si manusi, am uitat sa precizez
la lectii, fara manusi cat rezistam...

#42
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Aveam manusi speciale pentru scris in clasa (cu doua degete decupate sa poti scrie si apoi sa bagi degetul la loc la caldurica.), caciuli, ciorapi grosi, cizme si paltoane "comode" cat sa poti scrie. Mai tarziu, centrala scolii fiind degeaba, s-au instalata in clasa godine si caram lemne cu sania/carutul, fiecare elev in cate o zi a lunii.
Acasa plapuma atarna cateva kilograme bune, odata bagat sub ea nu iti mai ardea de iesit, era ca un cort gros.
Asa am petrecut epoca de aur.

#43
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 27.02.2004

View Postcorinadaniela, on 18 octombrie 2022 - 18:28, said:

Și noi am avut aeroterma cu 2 viteze/trepte, dar portocalie. Însă rareori o foloseam, cred ca le era teama alor mei sa nu se incinga prea tare, știu ca se încălzea serios cablul de alimentare.
Asa arata.
https://frankfurt.ap...image;s=644x461

Tatăl tău nu asculta cumva Europa libera? De vocea Americii parca nu-mi amintesc...

Exact ca asta era, doar ca pe rosu! Posted Image Pare ca toti romanii din epoca au avut asa ceva. Imi amintesc ca se mai ardeau din rezistente si o ducea la reparat.
Nu, Vocea Americii asculta, radioul era in bucatarie, imediat langa usa de la intrare in apartament iar daca auzea un zgomot suspect pe holul blocului sau suna cineva la usa, schimba imediat frecventa Posted Image

#44
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,096
  • Înscris: 17.01.2012

View Poste_bulu, on 18 octombrie 2022 - 14:42, said:

Taica, e foarte gresit cu lada-n dreptul caloriferului!

deh, aia-i poză din olx... :P
mama o avea opus...

View PostManasu, on 18 octombrie 2022 - 16:16, said:

Vezi ca ai depasit cele 19 grade regulamentare. Daca erai in Elvetia, acu' te amenda sau te baga 3 ani la puscarie.

'mnezeu e de vină! că dacă afară-s 22...
dar te voi asculta și dau umpic drumu' la AC-u :P

View PostKlaudio, on 18 octombrie 2022 - 17:27, said:

in ploiestiul anilor '86 - '88 ai mei aveau,

dacă te cunoșteam p-atunci, te invitam să dormi în cămine la IPG - acolo am boierit-o-ntre 87 și 92... :)

ce aerotermă fraților?
că cablajul electric era din aluminiu de proastă calitate... se-ncingeau și dozele de ramificație din pereți, dacă băgai mai mult de 1kW în prize... :(

după loviluție mai toți au schimbat firele de AL cu cele din Cu...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate