Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

ladă pt plapumă :O

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,109
  • Înscris: 17.01.2012
ura!

prin acest topic nu vreau să iau pâinea de la gura colegului @djl, dar dacă mi-a venit ideea... :P

PLAPUMA!
un accesoriu nelipsit din toate casele românilor de dinainte de marea-nvălmășeală...
în ultimii ani ceaușiști chiar devenise de neînlocuit, având în vedere temperaturile scăzute din apartamente
se dezvoltase o „industrie” subterană de cusut plăpumi; chiar aveam pe scară o vecină (paznică la fabrica de ulei, muncea 24/36) care tot timpul liber cosea la plăpumi...

io am prins două tipuri de lăzi pt depozitat plapuma:
1.când patul avea doar o tăblie la perete, lada era poziționată la capul patului (latură mică => înălțime mare)
2.când patul avea, în loc de tăblie, o ladă lungă cât latura mare a patului (=> înălțime mică)

(erau locuri unde ne ascundeam în diversele jocuri ale copilăriei)

nedumerire: nu am avut niciodată termometru în dormitor, dar îmi aduc aminte clar că dârdâiam sub plapumă, lângă frate-miu :(...
OARE ce temperatură era în apartamente pe timpul crivățului puternic din lunile de iarnă, de aveam nevoie stringentă de plapumă?

aseară, aveam în dormitor 19,8*C - la ora culcării - și ne-am învelit cu o pătură! :o
ba chiar peste noapte am mai și scos câte-un picior (la aerisit :P )

soția apreciază că pe timpuri nu existau pături atât de călduroase...

Attached Files



#2
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 17.12.2019
Plăpumile erau mult mai călduroase față de actualele pilote. Mai ales dacă areu din puf de rață și/sau gâscă. În clasa a X-a, stând în internatul liceului, dormeam într-o plamulă din puf ca în sacul de dormit pentru că rar trecea temperatura de 10-15 grade în cameră.

#3
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
15°C si chiar sub.

#4
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
Si eu am crescut cu plapumi din astea la tara. Era frig pentru ca erau casele si geamurile neizolate si focul in soba il faceau parintii/ bunicii seara cand ne bagam la cina, in restul timpului traiai cu 3 perechi de ciorapi si 2 caciuli pe cap ori toata lumea era la scoala/munca. Copil fiind imi aduc si acum aminte cat de grele si incomode erau, frig de mureai pana te opreai din dardait sub toate alea de te inveleai cu ele. Imi aduc odata aminte cand am fost la cineva in vizita si era cald ziua in amiaza mare si seara nu ne-am culcat cu caciula pe cap.

Edited by dell99, 18 October 2022 - 13:12.


#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

View Postgushpi, on 18 octombrie 2022 - 12:22, said:

soția apreciază că pe timpuri nu existau pături atât de călduroase...

Normal, pentru ca nici frigul nu mai e ce a fost.
Sotia nu-si mai aduce aminte de zilele/noptile cu 14-17 grade constant in case? Las' ca imediat, multumita politicii de rahat a diriguitorilor europeni ante si post razboi, vom avea un frigus redivivus de toata frumusetea daca natura ne va fi potrivnica.

#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Era foarte frig în apartamente, în unele orașe, în anii 80. Tâmplărie de lemn care nu etansa, pereți neizolati, căldură cu porția.
Tin minte ca iarna stăteam îmbrăcată în casa cu 3 rânduri de haine groase, botosei de lână peste șosete, scoteam abur pe gura în camera în timp ce îmi făceam lecțiile, uneori geamurile înghețau pe timpul nopții. Igrasia și mucegaiul erau la ordinea zilei în multe dintre locuințe.

#7
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 18.12.2019
si noi la fel in Bucuresti, scoteam aburi in timp ce ne uitam la Mihaela
dar toti eram tineri si sanatosi, parintii aveau 30 de ani, noi 10 si 9
pentru persoanele bolnave cred ca era dezastru...

#8
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018

View Postexqusit_drunk, on 18 octombrie 2022 - 12:40, said:

Plăpumile erau mult mai călduroase față de actualele pilote. Mai ales dacă areu din puf de rață și/sau gâscă. În clasa a X-a, stând în internatul liceului, dormeam într-o plamulă din puf ca în sacul de dormit pentru că rar trecea temperatura de 10-15 grade în cameră.

mai calduroasa dar in rest era grea ca un butoi si greu de spalat.

#9
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 10.08.2005

View Postgushpi, on 18 octombrie 2022 - 12:22, said:

soția apreciază că pe timpuri nu existau pături atât de călduroase...
apreciaza bine

#10
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
N-am avut lada la pat si nici sertare inainte de 1989. N-am avut pt. ca nu aveam nevoie. Aveam dulapuri separate.
Bunica avea lada la tablia patului, dar folosea mai mult dulapul separat, si lada o folosea mai mult ca blat pt. diverse, icoane, transformator pt. becul de la candela, etc...

Frig a fost la inceputul anilor '80, dar se facea caldura cu aragazul in orase, aeroterme, calorifere electrice, si sobe la tara si pe lemne si pe gaze.
Prin '83 am facut noi termopane, la fereastra din exterior am pus distantier o bagheta de lemn, apoi inca o foaie de sticla, apoi inca o bagheta cu semirotund la interior, grunduit si vopsit tot. Plus fereastra a doua lasata si ea, plus garnituri de burete la ambele ferestre.
Plus balconul inchis cu sticla groasa si garnituri intre ferestre.
Apoi vecinul a izolat pe interior cu BCA.
Apoi noi am izolat pe interior cu 2cm de polistiren expandat.
Si mergeau si aragazele non-stop, vecinul avea si calorifer electric cu ulei iar noi aeroterma electrica.

Fara deranjul asta ar fi scazut sub 10C, poate si sub 8C, poate si la 0C.
Si becurule faceau caldura, aveam de minim 75W, chiar si de 100W, puse cate 3 - 4- 5 becuri de 75-100W in fiecare camera, si 95% ele fac infrarosii - caldura.
Termopanul manufacturat si garniturile au ridicat minima de la 10 la 13C si cu aragaz si aeroterma aveam si peste 25C, si 22-24C cand afara erau minus 20.

Edited by loock, 18 October 2022 - 13:38.


#11
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,544
  • Înscris: 28.11.2017
Voi aveti caldura toata ziua???
Misto!

#12
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Am avut plapuma din "ceva pene/puf". Dar fiind "imbracata" in ceva tesatura tip matase si imbracata cu cearceaf din ce se gasea atunci, iti inghetau picioarele sub plapuma.
O fatuca "in vizita" m-a intrebat daca nu am un pled 'de lana". Si aveam.
Iete ca sub un simplu pled nu mai cautam "jucaria" datorita frigului.
Acu' am niste "paturici" la 30 de lei de pe la Lidl/Kauf care incalzesc suficient picioarele la temperaturi relativ modeste in camera.
Asa ca incercati sa va inveliti cu paturi/pilote FARA invelis din cearceaf din "fibre" artificiale.
Verificat si garantat, acoperit cu "ceva" de lana ie de 100 de ori mai calduros decat POLIESTERul.

Edited by viceroy56, 18 October 2022 - 13:45.


#13
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,109
  • Înscris: 17.01.2012

View Postcorinadaniela, on 18 octombrie 2022 - 13:21, said:

...scoteam abur pe gura în camera în timp ce îmi făceam lecțiile, ....

View Postcarolinaherera, on 18 octombrie 2022 - 13:35, said:

...scoteam aburi in timp ce ne uitam la...

bravo!
uitasem de aburii pe care încercam să-i scoatem precum fumătorii - în rotocoale! :)

#14
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011

View Postdell99, on 18 octombrie 2022 - 13:10, said:

Si eu am crescut cu plapumi din astea la tara. Era frig pentru ca erau casele si geamurile neizolate si focul in soba il faceau parintii/ bunicii seara cand ne bagam la cina, in restul timpului traiai cu 3 perechi de ciorapi si 2 caciuli pe cap ori toata lumea era la scoala/munca. Copil fiind imi aduc si acum aminte cat de grele si incomode erau, frig de mureai pana te opreai din dardait sub toate alea de te inveleai cu ele. Imi aduc odata aminte cand am fost la cineva in vizita si era cald ziua in amiaza mare si seara nu ne-am culcat cu caciula pe cap.
Eu am crescut si la oras, in anii 80. Erau necesare... Ei, dar nu se stie niciodata...

#15
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,109
  • Înscris: 17.01.2012

View Posttheionutzradu1991, on 18 octombrie 2022 - 13:37, said:

Voi aveti caldura toata ziua???
Misto!

mai lasă și tu capitala... :P

#16
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011

View Postloock, on 18 octombrie 2022 - 13:35, said:

N-am avut lada la pat si nici sertare inainte de 1989. N-am avut pt. ca nu aveam nevoie. Aveam dulapuri separate.
Bunica avea lada la tablia patului, dar folosea mai mult dulapul separat, si lada o folosea mai mult ca blat pt. diverse, icoane, transformator pt. becul de la candela, etc...

Frig a fost la inceputul anilor '80, dar se facea caldura cu aragazul in orase, aeroterme, calorifere electrice, si sobe la tara si pe lemne si pe gaze.
Prin '83 am facut noi termopane, la fereastra din exterior am pus distantier o bagheta de lemn, apoi inca o foaie de sticla, apoi inca o bagheta cu semirotund la interior, grunduit si vopsit tot. Plus fereastra a doua lasata si ea, plus garnituri de burete la ambele ferestre.
Plus balconul inchis cu sticla groasa si garnituri intre ferestre.
Apoi vecinul a izolat pe interior cu BCA.
Apoi noi am izolat pe interior cu 2cm de polistiren expandat.
Si mergeau si aragazele non-stop, vecinul avea si calorifer electric cu ulei iar noi aeroterma electrica.

Fara deranjul asta ar fi scazut sub 10C, poate si sub 8C, poate si la 0C.
Si becurule faceau caldura, aveam de minim 75W, chiar si de 100W, puse cate 3 - 4- 5 becuri de 75-100W in fiecare camera, si 95% ele fac infrarosii - caldura.
Termopanul manufacturat si garniturile au ridicat minima de la 10 la 13C si cu aragaz si aeroterma aveam si peste 25C, si 22-24C cand afara erau minus 20.
Nu mergea sa tii aeroterma non stop, erau prizele proaste. Si noi am avut la bloc asa zisele termopane (ferestre duble) dar tot erau necesare plapumile. SI nu era doar pentru copii, care oricum erau mai frigurosi, ci pentru toti membrii femiliei. In casa nu stateai fara pijama groasa plus un pullover si/sau un halat gros. Pai ganditi-va ca se depune condens pe geamuri si glafurile metalice, conds care se scurgea si ingheta. Am avut turturi la marginile ferestrelor.

#17
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,109
  • Înscris: 17.01.2012
dormitorul nostru avea ferestre spre nord
în perioada 70-80, deoarece șifonierul era prea mare, taică-miu a scurtat caloriferul cu câțiva elemenți
după 80, când vâju' devenise năprasnic prin casă, a pus elemenții la loc.

după fo' câteva zile a sosit sectoristul cu administrația (3-4 persoane) să verifice CE făcuse taică-miu
primiseră „informația” că „un element” rău-voitor și-a mărit caloriferele din apartament.

:(

#18
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Nu repet afirmatia clasica din "Amintiri din copilarie - Ion Creanga", dar io n-am avut sub 17 grd in garsoniera in toata perioada 1986-1998.
Si nici intreruperi de curent.
Aveam o pozitie "strategica" intr-un bloc care era bransat pe circuitul unei piete/hale, circuit care nu se putea intrerupe.
La caldura, posibil ca pozitia fizica(un singur perete afara) sa ajute la temperatura din casa.
Una peste alta, daca nu era caldura de la RADET, faceam caldura "cu sufletele", ca ieram "tinar si nelinistit"!
Acu' Dumnezeu cu mila si Electrica cu curentu'!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate