Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

laptop usor cu display bun - 4000 lei NOU sau SH

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Patriarhul_Daniel

Patriarhul_Daniel

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.10.2022
1. Cand se va face achizitia - OCTOMBRIE-NOIEMBRIE
2. La ce va fi folosit laptop-ul - OFFICE(citit mult, redactare documente), WEB, FILME, PROGRAMARE
3. Bugetul maxim - 4000 lei
4. Marci sau serii preferate - X
5. Daca preferati anumite magazine sau modalitati de plata: EMAG, ALTEX, PCGARAGE, OLX
6. Daca achizitia se va face din tara sau strainatate - Romania


Salutare!

Caut sa imi cumpar un laptop NOU sau SH cu un display de calitate - rezolutie mare, luminos, textul sa fie sharp, preferabil high refresh rate, high response time, culori vii.
Ar trebui sa fie relativ usor pentru ca il car cu mine peste tot (<1.5kg).

Va rog sa imi recomandati un produs nou, sau eventual unul SH.

Credeti ca ar merita sa imi iau un Huawei Matebook X Pro 2021 la vreo 3500 lei SH ?


Multumesc!

#2
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
orice cu ecran IPS;

#3
MariusEXxTREME

MariusEXxTREME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 15.07.2020
Salut, este superb ecranul de la Vivobook, diagonala mare 15.6 inch, foarte luminos 600nits, culori foarte bine calibrate!

https://ro.store.asu...M0aAmPsEALw_wcB

#4
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,394
  • Înscris: 25.10.2008
doar ca nu e prea usor. laptopul are 1.6kg plus greutatea incarcatorului, ca nu e prea mic, de ~0.5kg, deja nu mai e asa usor

#5
san62

san62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 26.02.2022
Poate ăstaPosted Image
https://www.pcgarage...-os-cloud-grey/

Cică mai ai 10% reducere și-l iei cu Total cos: 3.149,09 RON

Edited by san62, 18 October 2022 - 11:08.


#6
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,850
  • Înscris: 23.10.2015
Tu vrei un laptop/tableta, usor, ecran OLED: https://www.pcgarage...-pro-pine-grey/

Am asa ceva si este o bijuterie.

Edited by LukRo, 18 October 2022 - 11:09.


#7
san62

san62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 26.02.2022

View PostLukRo, on 18 octombrie 2022 - 11:07, said:

Tu vrei un laptop/tableta, usor, ecran OLED: https://www.pcgarage...-pro-pine-grey/

Am asa ceva si este o bijuterie.
E deranjant ecranul lucios, se comportă ca o oglindă!

#8
Patriarhul_Daniel

Patriarhul_Daniel

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.10.2022
Am uitat sa mentionez, fara ecran OLED (atat timp cat au PWM brightness dimming <500Hz). Nu sunt prietenoase cu ochii!

View PostMariusEXxTREME, on 18 octombrie 2022 - 10:44, said:

Salut, este superb ecranul de la Vivobook, diagonala mare 15.6 inch, foarte luminos 600nits, culori foarte bine calibrate!

https://ro.store.asu...M0aAmPsEALw_wcB

View PostLukRo, on 18 octombrie 2022 - 11:07, said:

Tu vrei un laptop/tableta, usor, ecran OLED: https://www.pcgarage...-pro-pine-grey/
Am asa ceva si este o bijuterie.
Arata bine, dar are OLED Posted Image

View Postsan62, on 18 octombrie 2022 - 11:05, said:

Poate ăstaPosted Image
https://www.pcgarage...-os-cloud-grey/

Cică mai ai 10% reducere și-l iei cu Total cos: 3.149,09 RON
Asta da, merge. Ce ai alege dintre asta si Matebook X Pro 2021 (presupunem ca sunt la acelasi pret)

#9
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,963
  • Înscris: 04.10.2007

View Postsan62, on 18 octombrie 2022 - 11:13, said:

E deranjant ecranul lucios, se comportă ca o oglindă!

Ai folosit ecran OLED sa vezi cum se vede?
In vecii vecilor un IPS/TN/VA mat nu se vede mai bine ca un OLED.

#10
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,850
  • Înscris: 23.10.2015

View Postsan62, on 18 octombrie 2022 - 11:13, said:

E deranjant ecranul lucios, se comportă ca o oglindă!

Da, este deranjant la un monitor mare care sta pe birou la 90 de grade (+-5), privesti de la distanta si ai lumini in spate. La un ecran de laptop care sta inclinat, la distanta mica de ochi, nu mai este atat de deranjant, il poti aranja usor.

Insa un ecran OLED la 500 niti se vede bine si afara, in lumina naturala. Te provoc sa iti scoti monitorul tau mat afara sa vezi cum sta treaba.

#11
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 22.07.2008
@Patriarhul_Daniel, ai gasit un model de laptop ? Si pe mine m-ar interesa un model de laptop cu specificatiile puse de tine. Diagonala de 14 inch mi se pare foarte potrivita pentru portabilitate, dar in acelasi timp sa nu fie nici prea mic display-ul.  Ziceti ca display-urile OLED se vad bine chiar daca sunt glossy ? Am citit niste review-uri la laptopuri Asus Zebook 14 cu display OLED touch si ziceau ca imaginea este grainy din cauza ca display-ul este touch. As prefera sa aiba display non-touch, nu prea ii vad rostul la un display touch la un laptop.

Procesoarele AMD Ryzen cum sunt fata de echivalentele de la Intel ? Anul trecut firma unde lucrez a dat niste latopuri Lenovo Thinkpad cu procesoare Ryzen la niste colegi si acestia nu prea sunt multumiti de ele, se cam incalzesc. Si mai demult procesoarele AMD aveau problema asta si pe desktopuri.

Daca aveti ceva sugestii de laptopuri de 14 inch usoare si cu display bun, 16 GB RAM, va rog sa postati aici.

Edited by laurcj, 09 November 2022 - 11:17.


#12
Patriarhul_Daniel

Patriarhul_Daniel

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.10.2022

View Postlaurcj, on 09 noiembrie 2022 - 11:14, said:

@Patriarhul_Daniel, ai gasit un model de laptop ? Si pe mine m-ar interesa un model de laptop cu specificatiile puse de tine. Diagonala de 14 inch mi se pare foarte potrivita pentru portabilitate, dar in acelasi timp sa nu fie nici prea mic display-ul.  Ziceti ca display-urile OLED se vad bine chiar daca sunt glossy ? Am citit niste review-uri la laptopuri Asus Zebook 14 cu display OLED touch si ziceau ca imaginea este grainy din cauza ca display-ul este touch. As prefera sa aiba display non-touch, nu prea ii vad rostul la un display touch la un laptop.

Procesoarele AMD Ryzen cum sunt fata de echivalentele de la Intel ? Anul trecut firma unde lucrez a dat niste latopuri Lenovo Thinkpad cu procesoare Ryzen la niste colegi si acestia nu prea sunt multumiti de ele, se cam incalzesc. Si mai demult procesoarele AMD aveau problema asta si pe desktopuri.

Daca aveti ceva sugestii de laptopuri de 14 inch usoare si cu display bun, va rog sa postati aici.
Am prins un Huawei Matebook X Pro 2021 la 3200 lei. E usor, are super ecran, beteria tine suficient, dar... cea mai mare problema e ca se incinge rau chiar si de la web browsing. Daca am 2-3 taburi deschise incepe deja ventilatorul.

#13
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,637
  • Înscris: 14.10.2004
LG Gram dar e scump ca porcul.

#14
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 22.07.2008
Da, LG Gram e frumos, dar vad ca cel mai ieftin e peste 7000 lei, mult peste bugetul meu. As vrea sa raman la un buget de 4000 - 4500.

Ce parere aveti de acest Lenovo IdeaPad ? Are un pret foarte bun, dar probabil e constructie proasta. Cineva zice la review-uri ca are carcasa de plastic dar e placut la atingere. De obicei la laptopurile din plastic subtire flambeaza plasticul in zona tastaturii si nu imi place deloc.

Am mai gasit acest Asus Zenbook 14 UX425 care ma gandesc ca are constructie mai buna, dar varianta cu 16 GB RAM e doar pe culoarea Lilac care nu imi place.

Daca mai aveti ceva sugestii, va rog sa mai scrieti....poate ca mai intra ceva la reducere de BF-ul asta, desi de obicei baga doar laptopuri low-end la reducere.

L.E. Nu prea sunt in tema cu procesoarele actuale, dar se pare ca procesorul la cele 2 laptopuri amintite e cam slabut. Vad ca un procesor Intel® Core™ i5-12500H de la acest laptop are scor dublu in benchmark-uri. Normal ca laptop-ul este considerabil mai scump.

Edited by laurcj, 09 November 2022 - 17:43.


#15
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,637
  • Înscris: 14.10.2004
Te cred din tot sufletul.
M-am jucat cu un LG Gram de 14 30 minute la o cunostinta.
Este uluitor de usor. Misto rau de tot.
Eram la mustata sa-mi fac un card de cumparaturi dar mi-am revenit ca nu este de nasul meu la pretul ala.
Asta ca sa mai si glumim putin.

IdeaPad este o serie foarte reusita de la Lenovo. Intre Asus si Lenovo cu aceleasi specificatii si preturi apropiate merg pe Lenovo clar.
Are cumnata un Asus din asta de 14 modelul de acum 2 ani cred, ma este ok ce sa zic.
Ea face ce zici tu mai putin programare si nu am auzit sa se planga dar este user mediu nu il forjeaza.

Edited by xymzar, 09 November 2022 - 19:21.


#16
Patriarhul_Daniel

Patriarhul_Daniel

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.10.2022

View Postxymzar, on 09 noiembrie 2022 - 19:07, said:

Te cred din tot sufletul.
M-am jucat cu un LG Gram de 14 30 minute la o cunostinta.
Este uluitor de usor. Misto rau de tot.
Eram la mustata sa-mi fac un card de cumparaturi dar mi-am revenit ca nu este de nasul meu la pretul ala.
Asta ca sa mai si glumim putin.

IdeaPad este o serie foarte reusita de la Lenovo. Intre Asus si Lenovo cu aceleasi specificatii si preturi apropiate merg pe Lenovo clar.
Are cumnata un Asus din asta de 14 modelul de acum 2 ani cred, ma este ok ce sa zic.
Ea face ce zici tu mai putin programare si nu am auzit sa se planga dar este user mediu nu il forjeaza.
Din pacate LG Gram are rezolutie doar FHD :(

#17
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,528
  • Înscris: 21.12.2006
Dacă plănuiești să ții laptopul pe termen lung nu te arunca la seriile "consumer" ci la seriile "business", chiar daca primele sunt mai dotate, nu sunt așa rezistente, ușor de upgradat sau reparat.

Ferește-te de modelele cu RAM sau stocare lipite de placa de bază, caută review și tutorial de dezmembrare înainte de achiziție.
Vezi in primul rând Dell XPS, Lenovo ThinkPad, HP EliteBook, apoi Dell Latitude, Lenovo ThinkBook, HP ProBook


#18
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 22.07.2008
Am urmarit preturile de Black Friday, dar din pacate n-am gasit nimic decent din seriile business de 14 inch care sa se incadreze in bugetul de 4000 lei aproximativ.

Am gasit acest Asus Zenbook la Flanco. Are pret bun si procesor destul de potent, dar pe Emag cineva zicea ca se cam incalzeste. Am vazut o varianta de Zenbook expusa la Altex in magazin, nu stiu cat de actuala, dar desi arata bine, e usor si are display frumos, tot nu da senzatia de solid, plasticul din zona tastaturii pare tot plastic ieftin care flambeaza.

Edited by laurcj, 15 November 2022 - 12:27.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate