Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Medic diabetolog in Timisoara

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
bcminu

bcminu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.10.2022
Buna, poate cineva sa imi recomande un Medic diabetolog foarte bun in Timisoara? Multumesc.

#2
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007
Ia-ti unul langa casa, ca toti sunt la fel. Tot ce conteaza este ambitia ta.

#3
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,840
  • Înscris: 22.02.2014
Toti medicii sunt buni.Trebuie sa ai vointa si sa respecti alimentatia recomandata.

#4
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

 bcminu, on 18 octombrie 2022 - 09:39, said:

diabetolog foarte bun in Timisoara?
Diabetologii respectă protocoalele medicale din diabetologie.
Implicit sunt foarte buni, pt ca protocoalele respective au fost elaborate de somității de la Oxford, Harvard, Yale, Sorbona etc
De când s-a trecut la EBM (evidence based medicine) nu mai contează așa de mult de unde ești, București, Timisoara, München, Copenhaga sau Gura Humorului, aceleași protocoale le aplici…

#5
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,067
  • Înscris: 02.09.2009

 bcminu, on 18 octombrie 2022 - 09:39, said:

Buna, poate cineva sa imi recomande un Medic diabetolog foarte bun in Timisoara? Multumesc.
Probabil stii,tratamentul pentru Diabet zaharat este GRATUIT
Poate gasesti un medic fff bun care iti va sugera niste pastile "minune" care sa te usureze de cateva sute de lei lunar
Sotia are aceasta maladie de 22 ani, deci stiu ce vorbesc
Bafta

Edited by florinellll, 18 October 2022 - 12:59.


#6
ved3neu

ved3neu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 450
  • Înscris: 13.02.2008
In alea 10-15 min la fiecare 3 luni cat tine consultatia medicul e mai mult pentru reteta. Cred ca cel mai important sa aflii care medic isi da silinta sa iti trimita dosarul pentru senzorii si/sau pompa gratuita de la stat.
Pentru info despre diabet recomand sa mergi la Buzias sau carti.
Poate ai noroc si pe grupul asta de diabet sa stie careva din Timisoara un medic bun:
https://www.facebook.../noisidiabetul/

Edited by ved3neu, 18 October 2022 - 15:35.


#7
Zuy

Zuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 19.11.2006

 ved3neu, on 18 octombrie 2022 - 15:34, said:

In alea 10-15 min la fiecare 3 luni cat tine consultatia medicul e mai mult pentru reteta. Cred ca cel mai important sa aflii care medic isi da silinta sa iti trimita dosarul pentru senzorii si/sau pompa gratuita de la stat.
Pentru info despre diabet recomand sa mergi la Buzias sau carti.
Poate ai noroc si pe grupul asta de diabet sa stie careva din Timisoara un medic bun:
https://www.facebook.../noisidiabetul/
La mine, fiind de lângă TM doctorița stă cu mine și o oră jumate, intrebări peste întrebări ca la ”recrutare” și te ”prinde” dacă ai mințit.
Sunt super mulțumit de ea, nu dă rețete ci încearcă să înțeleagă pacientul, explică diversele probleme din tratament, diversele probleme cu tratamentul, ce să faci, ce ă nu faci... etc... e și un psiholog bun.
Nu dau nume, nu vreau să îi fac reclamă, dar... totul depinde de voința fiecăruia.
Am slăbit 40 kg într-un an datorită regimului ei, am ajuns de la mărimea 46 la mărimea 32 la pantaloni.
Dar tine ff mult si de voință.
Am zis că fac foamea când mi-a dat regimul.
Adevărul e că nu putea-m să mănânc tot ce scria pe ”meniu”.
3 mese pe zi +  gustări.
Fructe + legume + 80 gr carbohidrați din ce vroiam.
De la 11 glicozilata la 7,5 e ceva.
Nu dau nume și nici nu voi da. Cum spunea colegul Karhu toți medici diabetologi cu scuzele de rigoare au un protocol... restul depinde de pacient.

#8
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,019
  • Înscris: 04.09.2018

View PostKarhu, on 18 octombrie 2022 - 11:44, said:

Diabetologii respectă protocoalele medicale din diabetologie.
Implicit sunt foarte buni, pt ca protocoalele respective au fost elaborate de somității de la Oxford, Harvard, Yale, Sorbona etc
De când s-a trecut la EBM (evidence based medicine) nu mai contează așa de mult de unde ești, București, Timisoara, München, Copenhaga sau Gura Humorului, aceleași protocoale le aplici…
Somitatile alea au comis o eroare, iar multi medici se iau dupa aia, si anume la testul de glicemie provocata de la un timp, nu se mai ia glicemia la 30 si 60 de minute dupa glucoza, ci doar la 120 de min, inainte se lua la patru intervale, eu la Sanador in 2007 asa am avut, au luat la 30, 60, 90 si 120 min dupa glucoza.

Patru medici au contrazis somitatile, iar doi au zis ca protocolul e corect, zicand ca daca se face asa pe noul protocol, excluzi unul din criterii de diagnostic, adica nu poti sa-l verifici. Si din cauza asta poti sa iesi sanatos desi nu esti.
Deci nu stiu cum e si cu protocoalele astea, ca sa faca ei economie probabil si sa nu mai plateasca si alte glicemii, iau doar bazal si la 2 ore, ca poate testul asta s-o face si decontat.

Adica risti ca bazal sa fie sub 100 si la 2 ore sub 140, glicata sub 5,7 dar tu sa ai diabet, ptr ca la una din 30-60-90 minute ai peste 199.
Sau ca la mine, la 2 ore ai intre 140 si 200 deci suna ca ai prediabet, dar una din celelalte sa fie peste 200 si sa nu stii, iar daca una din alea e peste 200, e diabet direct, fara a mai conta aia la 2 ore, asa cum zic cei 4 medici.

Criteriul "in orice moment al zilei indiferent de timpul trecut de la masa si de cat de copioasa a fost masa, daca sare de 200 (de fapt de la 200 inclusiv in sus), este diabet", si la test e valabil acelasi lucru chiar daca protocolul zice ca nu, si ca nu se ia domne glicemia la 30 si 60 min nici dupa masa si nici la test.
De ex un medic in varsta de la Sanador a zis ca la 30 sau 60 min trebuie sa fie sub 155, la sanatosi (ca sa fie sub 140 la 2 ore se stie).
Daca e peste 155 sa zicem de 2-3 ori la rand, chiar daca nu e diabet, stii ca boala e pe drum, e deja prediabet, si deja trebe sa iei masuri, dieta, miscare sau ce o mai fi, nu stai pana ce si pe nemancate sau si la 2 ore e mare !

Deci depinde ce medic este, daca este unul care mai gandeste si cu mintea lui, sau care se ia doar dupa protocoale netinandu-se seama ca si alea-s facute si pe criteriul costuri, nu doar sanatate.
Eu am avut noroc ca am dat de alti 4 medici care au gandit si la unul din ei am ramas, eu simteam ca e ilogic noul protocol, nu am fost multumit de primii doi medici.

Si chiar fara sa stii, daca de ex la 1 ora ai frecvent sub 155 orice ai manca, si dupa 3 ani ai 180 de cel putin 3 ori la rand, nu clar ca nu e okey ? Asa babeste zic.
Si dupa inca un an ai in jur de 191 tot asa frecvent, etc.
De multe ori medicii is prea rigizi, sunt manipulati de aia care fac protocoalele fara sa se gandeasca intai la pacient.

Ca sa nu mai zic ca unii sunt putin lasi. Unul din cei 4 a zis "insulina protejeaza pancreasul, e cea mai buna protectie", dar pe de alta parte nu s-a bagat de frica hipo-urilor, deci iata, chestie care medicul unde am ramas n-a facut-o, s-a bagat, mi-a dat incredere, curaj, ca sa-mi fie bine, si-a asumat si hipo-uri desi are incredere ca le am rar dat fiind ca-s atent si ascult ce spune el.

Deci conteaza ce medic este, nu merge asa ca la oricare.

#9
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View PostMinettoMatoi, on 12 noiembrie 2022 - 19:24, said:

Somitatile alea au comis o eroare, iar multi medici se iau dupa aia, si anume la testul de glicemie provocata de la un timp, nu se mai ia glicemia la 30 si 60 de minute dupa glucoza, ci doar la 120 de min, inainte se lua la patru intervale, eu la Sanador in 2007 asa am avut, au luat la 30, 60, 90 si 120 min dupa glucoza.

Patru medici au contrazis somitatile, iar doi au zis ca protocolul e corect, zicand ca daca se face asa pe noul protocol, excluzi unul din criterii de diagnostic, adica nu poti sa-l verifici. Si din cauza asta poti sa iesi sanatos desi nu esti.
Deci nu stiu cum e si cu protocoalele astea, ca sa faca ei economie probabil si sa nu mai plateasca si alte glicemii, iau doar bazal si la 2 ore, ca poate testul asta s-o face si decontat.

Adica risti ca bazal sa fie sub 100 si la 2 ore sub 140, glicata sub 5,7 dar tu sa ai diabet, ptr ca la una din 30-60-90 minute ai peste 199.

Ti-am mai explicat o data, medicina evolueaza, ce a fost in 2007 nu mai e valabil astazi. Studiile au aratat ca valorile la 30-60-90 minute nu au valoare clinica iar somitatile din domeniul diabetologiei au transpus asta in noile protocoale.
Un om perfect sanatos daca ingurgiteaza o cantitate mare de glucoza, va avea in scurt timp o glicemie foarte ridicata, fara ca asta sa insemne ca e diabetic. Nu ai diabet decat daca la 2 ore ai valori iesite din normal.

#10
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,019
  • Înscris: 04.09.2018
Eu am inteles ce spui tu, dar vezi tu, unii medici zic ca e asa, mai putini zic ca nu e asa, si pe cine sa crezi tu ca pacient ?
De ex la mine unde e medicu meu, la testu de glicemie provocata, se recolteaza si la 1 ora, argumentand ca nu are voie sa urce peste o anumita valoare. De ex la Regina Maria apare si pe site ca nu are voie sa sara de 170 la o ora.
Asta al meu zice ca nu are voie sa sara de 155, altu batran de la Sanador la fel zicea la un om sanatos.
Daca sare, chiar daca pe nemancate e buna, si inca la 2 ore e buna, ai probleme adica deja au inceput si trebuie luate masuri din timp, miscare, dieta, greutate normala doar.
Ceva logica are. Deci ti-ar indica din timp daca ai probleme daca ai pana in 200 la 30 sau 60 min dar peste hai sa zicem 170 ala (sa nu luam 155 ca maxim) la 1 ora, chiar daca nu ai pre sau diabet si nu te diagnosticheaza cu asta.
Daca ai peste 200 de cel putin 2 ori, ai diabet direct, pe mine asa m-a diagnosticat medicul.

Deci e cu cantec chestia asta. Daca ii zici ca nu e asa, te trezesti cu "dupa ce faci medicina discutam, pana atunci e cum zic eu, ti-am explicat, ti-am spus ca ai indeplinit un criteriu de diagnostic pe care aia il ignora in noul protocol, si tu...".
Adica protocolul se contrazice cu acel criteriu.
"indiferent cat de incarcata a fost masa, si indiferent de timpul trecut de la masa, daca sare de 199, e diabet", si medicul zice ca exact acelasi lucru e si la test ptr ca el reflecta cum o sa fie treaba si la mese, ca daca testul nu reflecta asta, nu mai era relevant ptr diagnostic.
Criteriul asta nu l-au scos insa, odata cu schimbarea protocolului.
Pe raport scrie "una din glicemii este peste 200 la 2 teste diferite in zile diferite", si gata, mi-a pus eticheta.

Iti dau dreptate, daca noile cercetari au aratat ca nu e cazul, asa ar trebui sa fie, insa de ce nu au scos acel criteriu de diagnostic ? Ca sa nu se mai bata cap in cap una cu alta.
Delicata treaba, daca stai sa o analizezi nu e asa simpla, te deruteaza. Bine, tu ca medic poate te prinzi care zice bine, dar un om care nu e medic e derutat.
Poate cum am zis, ca o ia ca si indicatorul de inceput al problemei si nu vor sa ajungi mai grav, chiar daca nu te-ai fi incadrat in vreun criteriu de diagnostic inca.
Ptr ca asa a fost la mine, prima data la 30 min era mai mare decat trebuie, dupa aia era okey, dupa aia si la 60 nu mai era okey, apoi nici la 120. In timp s-a agravat, eu nu am luat masuri, aia e.

In chestii delicate trebuie sa fim f atenti la detalii ptr o concluzie corecta, ca uneori e clar ca ceva nu da.

Edited by MinettoMatoi, 19 November 2022 - 02:40.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate