Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Inregistrare fosa septica fara autorizatie la primarie

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
144 replies to this topic

#1
Biggie_mac

Biggie_mac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 14.06.2004
De cateva zile, primaria din oras a trimis in mod repetat anunturi privind obligativitatea inscrierii in Registrul de Evidenta a Sistemelor Individuale Adecvate pentru Colectarea si Epurarea Apelor Uzate. Eu la casa am pus o fosa septica ecologica de 3m cubi de acum 9 ani cand am construit casa. Doar ca....nu am autorizatie. Am doar autorizatie de construire locuinta P+1E, garaj si imprejmuire teren. Eu chiar nu retin ca pe atunci sa fi fost necesara autorizatie pentru fosa ecologica din plastic. Stie cineva daca fosele septice ecologice chiar au nevoie de autorizatie (sau poate s-a introdus necesitatea autorizarii recent?) Eu stiam ca doar pentru constructii trebuie, ori pentru fosa septica nu s-a realizat costructie, doar s-a sapat o groapa....

Sunt destul de nedumerit daca sa completez ceva sau nu....

Edited by Biggie_mac, 17 October 2022 - 19:29.


#2
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,121
  • Înscris: 09.08.2006
Nu stiu ce sa zic, dar, acum 7 ani cand mi-am luat autorizatia de constructie, am avut prinza si fosa septica in autorizatie. Fara alte detalii, doar ca va exista fosa septica.

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Romania trebuie sa raporteze numarul de fose septice, ca sa ceara bani de la UE pentru canalizari.
Desigur, asta e ascunsa dub considerente de mediu.

Ideea de fosa septica nu e noua, doar ca acum exista de cel putin dpoua feluri:

- vechi, cu pereti de beton si fund de pamant (apa teoretic se duce in pamant)
- noi, din plastic

#4
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 01.09.2021
Daca e prinsa in autorizatie, mai trebuie declarata? Un link spre lege se poate va rog?

Auzisem pe la radio ceva ca trebuie contract cu vidanjori? Ce contract sa fac daca o vidanjez o data la 3 ani? Fosa e de plastic, cu dren.

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Poststefan0011, on 17 octombrie 2022 - 20:29, said:

Un link spre lege se poate va rog?
https://legislatie.j...mentAfis/255778

#6
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,121
  • Înscris: 09.08.2006

View PostAdm, on 17 octombrie 2022 - 20:12, said:

Romania trebuie sa raporteze numarul de fose septice, ca sa ceara bani de la UE pentru canalizari.
Desigur, asta e ascunsa dub considerente de mediu.

Ideea de fosa septica nu e noua, doar ca acum exista de cel putin dpoua feluri:

- vechi, cu pereti de beton si fund de pamant (apa teoretic se duce in pamant)
- noi, din plastic
Mai exista si varianta pe care o am eu, destul de noua, cu fund betonat si camp de dren. La fel ca alea de plastic, doar ca .. nu e de plastic. E din beton. 16mc.

#7
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Nu are nici o legătură autorizația cu declararea foselor septice.
Complectezi formularul, e o pagină A4 cu 7 întrebări, nu e mare scofală

#8
zamolxis01

zamolxis01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 11.09.2011
Astazi am declarat la primarie microstatia de epurare pe care o folosesc de cativa ani. In autorizatia de construire a casei este prevazuta si instalarea microstatiei.
Am completat o cerere si am anexat declaratia de conformitate (microstatia este atestata de un laborator de incercari ca respecta anumite standarde), facturi, proces verbal de montare, certif de garantie, manuale de intretinere, toate in copie.
Ulterior, am aflat neoficial ca pentru astfel de statii de epurare si fose ecologice cu dren, in viitor, mai trebuie o aprobare de la o agentie care se ocupa cu protejarea apelor.
Paradoxul situatie este ca cine are o fosa betonata care nu respecta niciun fel de standard nu va intampina niciun fel de problema.
Cei care aveti fose cu dren si microstatii de epurare pentru care aveti Declaratii de conformitate, in viitor sunt necesare alte documente din partea amintitei agentii.
Mai mult, in jurul meu sunt majoritari cei cu fose din beton, multi dintre ei avand aceste fose neetanse.
Traim in Romania !

#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostBloodRa, on 17 octombrie 2022 - 20:58, said:

Nu are nici o legătură autorizația cu declararea foselor septice.
Complectezi formularul, e o pagină A4 cu 7 întrebări, nu e mare scofală
Scofala are cand va trebui sa obtii autorizatia de gospodarire a apelor si pentru care:

Articolul 6
Pentru emiterea autorizației de gospodărire a apelor menționată la art. 5 sunt necesare și următoarele documente:
a) procesul-verbal de recepție la terminarea lucrărilor din care să rezulte că au fost verificate etanșările;
b) certificate de calitate/conformitate pentru bazinele/ administrațiile de epurare achiziționate de la producători.


#10
Biggie_mac

Biggie_mac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 14.06.2004

View PostBloodRa, on 17 octombrie 2022 - 20:58, said:

Nu are nici o legătură autorizația cu declararea foselor septice.
Complectezi formularul, e o pagină A4 cu 7 întrebări, nu e mare scofală
in formular se cere sa completez (si sa atasez si scan al) autorizatia, proces verbal de receptie si certificat de calitate al fosei

#11
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004

zamolxis01 said:

1666033115[/url]' post='29437553']
Paradoxul situatie este ca cine are o fosa betonata care nu respecta niciun fel de standard nu va intampina niciun fel de problema.

Mai mult, in jurul meu sunt majoritari cei cu fose din beton, multi dintre ei avand aceste fose neetanse.

parca am inteles de pe la stiri ca cei cu fose betonate etanse sunt obligati sa aiba un contract de vidanjare, iar cei care le au neetanse trebuie sa obtina autorizatie de mediu, pe care n-o s-o primeasca in veci asa.

uite aici explicat relativ mai simplu ce e de facut.

Edited by born2lose, 17 October 2022 - 21:11.


#12
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 01.09.2021
Majoritatea apelor menajere din orase sunt deversate neepurate  in rauri si astia se incurca de fosele oamenilor. Sa construiasca canalizare si ma racordez, n-am nevoie sa am nevoie de autorizatia lor de mediu.

#13
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,961
  • Înscris: 29.07.2017

View Poststefan0011, on 17 octombrie 2022 - 20:29, said:

Auzisem pe la radio ceva ca trebuie contract cu vidanjori? Ce contract sa fac daca o vidanjez o data la 3 ani? Fosa e de plastic, cu dren.
Cine-i destept isi face firma de vidanjare. Daca-i adevarata treaba cu obligativitatea contractului ies o gramada de bani.

#14
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019

View PostBiggie_mac, on 17 octombrie 2022 - 21:03, said:


in formular se cere sa completez (si sa atasez si scan al) autorizatia, proces verbal de receptie si certificat de calitate al fosei
Mie nu mi-au cerut așa ceva.

Dar, se pare că sunt personalizate pe fiecare primărie in parte. Oricum la noi canalizarea e o chestiune de viitor foarte apropiat, deocamdată generator de noroi, când plouă, sau praf, când nu plouă, toată comuna fiind un șantier.

#15
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
Spalatoriile auto unde se incadreaza?

#16
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,773
  • Înscris: 29.08.2006

View Postborn2lose, on 17 octombrie 2022 - 21:09, said:

parca am inteles de pe la stiri ca cei cu fose betonate etanse sunt obligati sa aiba un contract de vidanjare,....


OK ok, contract, gasesc o firma de vidanjat, dar cat de des trebuie sa vina? eu nu locuiesc permanent acolo, estimez ca in urmatorii 4-5ani nu voi avea nevoie de vidanjare, zicea un coleg mai sus ca o vidanjeaza la 3 ani.... pai ce firma va face contract cu mine sa vina 1 data la 3-5 ani ?!?! si nici la mine nu cresc banii in copaci ca sa platesc vidanjare la 6 luni cand nu am nevoie de asa ceva . La mine fosa a fost trecuta in proeictul casei, asadar si in autorizatia de constructie e prezenta, semnata de primarie, asa ca din punctul meu de vedere ei au luat la cunostiinta si au toate actele necesare.... sau asa ar trebui


LE: acu am vz ca a scris colegul mai sus "fose BETONATE etanse"...eu am de plastic... si totusi, la fel, nu imi fac contract ptr vidanjat la 5 ani

Edited by l_stoian79, 17 October 2022 - 22:43.


#17
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,309
  • Înscris: 08.02.2011
Nu-i problema ca vin aia odata la 5 ani sau nu vin deloc, important e sa platesti anual sau chiar lunar un abonament ceva la ei.

#18
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 06.01.2014
Eu am depus zilele trecute, la primaria de la mine din sat, o hartie cum ca subsemnatul... la adresa... in conformitate cu hotararea ... anunt ca detin si folosesc o fosa septica, amplasata cu cativa ani in urma, si sa ma treaca in registru.
Omu" de la registratura nu avea habar de asa ceva, a intrebat pe cineva, mi-a spus ca INCA nu au facut nimic, mi-a dat nr de inregistrare si... "  'om mai vedea".

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate