Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Lucrare dentara

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018

 winter2022, on 18 octombrie 2022 - 04:56, said:

Cum sa fie 6?
la coroană polizează unul în fața și altul în spatele dintelui lipsă.asta ăn loc să dai o gaură în os să pună un diblu

 winter2022, on 18 octombrie 2022 - 09:40, said:

(facuta inainte de a extrage cele 2 masele).
de curios de ce le-au scos?

aveau măcar nervii scoși respectivele?

 aeon, on 18 octombrie 2022 - 10:17, said:

pentru a pune implant )
toți spun implant implant dar după ce-l ai  în gură doctorul spune să nu mesteci alune pe el deci este cu două tăișuri.dacă la alune trebuie să ai grijă...

#20
winter2022

winter2022

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 17.10.2022

 EMPP, on 18 octombrie 2022 - 11:52, said:



de curios de ce le-au scos?

aveau măcar nervii scoși respectivele?


Cele 2 masele aveau nervii scosi (acest lucru s-a intamplat undeva la varsta de 13-14 ani).
Acum 3 ani cand au fost scoase cele 2 masele, au fost scoase exact de acelasi medic dentist care se ocupa acum de aceste lucrari (asa am si ajuns la acest cabinet), se forma puroi in jurul gingiei si mi-a spus ca nu are rost sa se faca tratament de canal din nou pentru ca vede pe radiografie ca maselele sunt afectate si tot la extractie vom ajunge si mai exista si riscul ca infectia ce o aveam atunci sa afecteze si dintii de langa. Astfel ca am fost de acord sa le extragem.

#21
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
Eu atata stiu,daca tre sa pui un dinte si nu-ti permiti implant atunci stai asa,este barbar sa strici 2 dinti buni pt unu mort,mi-e mila de initiatoare ca a dat pe apa 4 dinti buni pt nimic

#22
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011

 winter2022, on 18 octombrie 2022 - 12:11, said:

...
Acum 3 ani cand au fost scoase cele 2 masele, au fost scoase exact de acelasi medic dentist care se ocupa acum de aceste lucrari (asa am si ajuns la acest cabinet), se forma puroi in jurul gingiei si mi-a spus ca nu are rost sa se faca tratament de canal din nou pentru ca vede pe radiografie ca maselele sunt afectate si tot la extractie vom ajunge si mai exista si riscul ca infectia ce o aveam atunci sa afecteze si dintii de langa. Astfel ca am fost de acord sa le extragem.
Acolo e posibil sa fi fost greseala, mai ales ca esti din Timisoara, poate se gaseau solutii.
Intr-adevar conteaza rezultatul, dar cu ce ajuta faptul ca te tot amana?
Sau care ar putea fi scuza pentru intarzieri?
Ma tem ca s-a intamplat ceea ce se intampla mereu: lucrare care nu se potriveste iar medicul si tehnicianul paseaza vina de la unul la altul. Pana la urma are dreptate medicul, pentru ca la el sunt banii, iar tehnicianul trebuie sa faca gratuit a doua lucrare. Cand o face? Cand vrea muschii lui, ca doar o face gratis.
Eu as incerca sa discut direct cu tehnicianul si, mai pe ocolite asa, sa il intreb si de pret... Posibil sa ai surprize :D

#23
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Iti zic si eu ce ti-au zis colegii, poate reusim sa te convingem: schimba dentistul!

Cat despre punte versus implant, am avut si eu optiunile astea. Am ales implantul. Nu sunt un om prea inteligent, dar atata m-a dus si pe mine mintea: de ce sa stric alti dinti buni, cand pot sa pun implant?

#24
winter2022

winter2022

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 17.10.2022
Update…
Partea din dreapta este gata, cimentata provizoriu si ma simt foarte ok cu ea, deja m-am obisnuit si nu simt nimic ciudat acolo, plus ca arata foarte bine.
Insa partea din stanga…se pare ca nici de data aceasta nu este buna, imi inalta foarte mult dinti.
Spre uimirea mea a fost si tehnicianul dentar la cabinet, la proba, spunand ca aceasta lucrare nu trebuia sa fie realizata pentru ca nu este posibil, este putin spatiu si spune ca nu are cum sa o realizeze, o varianta ar fi sa fie doar din metal insa e pacat de dantura mea sa imi puna asa ceva in gura.
Dupa care nu stiu ce a mai discutat cu stomatoloaga, s-a intors la mine si mi-a luat din nou mulaj ca sa incerce sa refaca lucrarea.
Avand in vedere cele intamplate, cu singuranta trebuie sa schimb cabinetul si sa vad ce solutie mi se poate oferi in situatia in care ma aflu cu partea din stanga, dupa aproape 2 luni de chin.
Va multumesc tuturor pentru sfaturi.

#25
NicoleIosif

NicoleIosif

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.12.2019
Buna ziua. Peste implanturi, mi-a pus medicul o lucrare cu ciment provizoriu. Au trecut trei ani, mi-a căzut lucrarea și mi-a spus ca nu e o problema, o sa mai îmi cada, e normal pentru ca nu este ciment definitiv ca nu se pune niciodată pe implant ciment definitiv.  Exista cineva care are lucrare pe implanturi și care ma poate ajuta cu obinformatie corecta? Va mulțumesc anticipat!

#26
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,593
  • Înscris: 13.06.2005
Am primit o explicație asemănătoare... In 9 ani s-au desprins de 3 ori :)

#27
patraulea100

patraulea100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 21.01.2008
winter2022, am fost in situatii similare. Sper sa ti fi rezolvat, intre timp, probemadentara. Chiar acum imi schimb o lucrare mai veche de 3 elemente. Dupa ce a curatat, a luat amprenata si am avut timp de cateva zile, o lucrare provizorie. A urmat prima proba, dupa 4 zile, apoi a doua, dupa 2 zile si apoi cimentarea. Un medic bun nu face greseli, daca tehnicianul este cu experienta si nu isi bate joc de munca sa. Ca sa intelegi, am avut 2 lucrari puse acum 26 de ani, care abia acum au fost inlocuite. Si asta pt ca am vrut eu. Ceea ce ai patit e SF. Medic prost, tehnician foarte prost. In Bucuresti, la un cabinet normal, un dinte de portelan pleaca de la 700 lei , iar unul din acrilat de la 400 lei. Pretul platit de tine e mare. In plus, trebuia sa ai o radiografie panoramica obligatoriu. Sfatul meu, la fel ca al colegilor, e sa ti faci radiografie si sa ti schimbi medicul (daca nu ai facut o deja). Mai intai eu as rezolva  problema dentara si apoi ma gandesc cum sa imi recuperez banii, inclusiv in instanta (malpraxis).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate