Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Sugerare înlocuire cuvânt/cuvinte în Word

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
manic_user

manic_user

    Slightly Older Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,293
  • Înscris: 16.01.2007
Cum pot adăuga noi cuvinte care să fie sugerate de Word la verificare? Bănuiesc că undeva în Opțiuni > Verificare, dar nu-mi dau seama unde anume.
Aș vrea, de pildă, ca la cuvintele sugerate să apară și dezvoltându-și, atunci când, prin copy and paste adaug dezvoltandu-si. Pentru Autocorecție am dibuit, dar nu și pentru sugerări.

Attached Files



#2
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,096
  • Înscris: 17.01.2012
click dreapta pe cuvântul scris în fișier (și subliniat de autocorect că nu-l recunoaște?), apoi „add to dictionary” ?

#3
manic_user

manic_user

    Slightly Older Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,293
  • Înscris: 16.01.2007
Dacă adaug cuvântul în dicționar, așa cum propui tu, cuvântul respectiv, deși scris greșit, va fi  "văzut" de Word pe viitor ca fiind un cuvânt scris corect.

Edited by manic_user, 17 October 2022 - 20:14.


#4
floyd69

floyd69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 15.12.2010
https://support.micr...f6-87151725c0dc

#5
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,096
  • Înscris: 17.01.2012
cum naiba să-l introduci greșit? e o contradicție în termeni...
ideea este că-l verifici, apoi îl introduci!
la următoarea scriere a a celui cuvânt, dacă-l scrii greșit (din viteză :P ), atunci autocorectul te anunță de eroare!

#6
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 08.02.2007
Am sters... nu era relevant...

Attached Files


Edited by bonygy, 18 October 2022 - 11:54.


#7
manic_user

manic_user

    Slightly Older Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,293
  • Înscris: 16.01.2007

View Postfloyd69, on 18 octombrie 2022 - 08:08, said:

Am încercat și varianta asta, dar nu funcționează

Edited by manic_user, 18 October 2022 - 12:22.


#8
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 08.02.2007

View Postmanic_user, on 17 octombrie 2022 - 18:05, said:

Aș vrea, de pildă, ca la cuvintele sugerate să apară și dezvoltându-și, atunci când, prin copy and paste adaug dezvoltandu-si. Pentru Autocorecție am dibuit, dar nu și pentru sugerări.
Optiunile astea sunt pentru a simplifica dactilografia. Expresia pe care ai adaugat-o la "Optiuni autocorectie" va fi respectata intocmai... dar numai la tastare, nu si la copy-paste...
Spre exemplu, daca acolo ai adaugat optiunea ca "tv" sa se transforme in "televizor", asta se va intampla, dar "tv" nu se va transforma vreodata in "televizoare/televizorul/...", indiferent de contextul frazei. Pentru celelalte forme ale cuvantului, trebuie sa adaugi "scurtaturi" noi in Autocorect, dar nu "tv"... ci altceva!
Si inca ceva... asta depinde si de limba selectata pentru tastatura. Daca ai pus optiunea in limba romana, nu se va intampla nimic daca tastatura este pe limba engleza, sau viceversa...

#9
manic_user

manic_user

    Slightly Older Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,293
  • Înscris: 16.01.2007
Cred că nu m-am exprimat corect în legătură cu ce vreau, motiv pentru care reiau:
Am scris cu copy and paste un text care cuprinde cuvântul dezvoltandu-si. Dacă dau click dreapta pe cuvânt (subliniat cu roșu de verificator sau corector, nu știu exact cum se numește) mi se sugerează înlocuirea acelui cuvânt, cu unul dintre următoarele cuvinte (vezi imaginea atașată): dezvoltând, dezvoltându-i și dezvoltându-l. Eu doresc să introduc sub cele trei cuvinte menționate anterior, cuvântul dezvoltându-și (vezi imaginea atașată). Deci cum introduc acel cuvânt acolo?
Mulțumesc pentru răbdarea dovedită.

Attached Files



#10
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 08.02.2007
Uneori, cand autocorrectul are de inlocuit mai mult de un caracter, functia nu cuprinde toate posibilitatile, chiar daca ar fi uzuale...
Aceasta fiind o expresie relativ complexă, contine si cratima, optiunile sunt limitate...

#11
manic_user

manic_user

    Slightly Older Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,293
  • Înscris: 16.01.2007
Ne învârtim în jurul cozii și dezbatem steril. Cuvântul dezvoltându-și are o complexitate similară cu dezvoltându-i și dezvoltându-l, este vorba doar de o singură consoană în plus. Întrebarea mea a fost clară: știe cineva cum pot să introduc cuvântul dezvoltându-și alături de cuvintele dezvoltând, dezvoltându-i și dezvoltându-l, pentru că cumva, acele trei cuvinte au fost totuși introduse. Vă mulțumesc pentru ajutorul pe care încercați să mi-l oferiți!

#12
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,849
  • Înscris: 11.10.2006

View Postmanic_user, on 19 octombrie 2022 - 14:37, said:




E chiar simplu, reiese din poza atasata, intre semnul de intrebare si cuvantul rosu.

#13
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
@malmoth: cred ca a dorit doar sa arate cum sa sugereze - nu cred ca-i sugereaza...

@manic_user: am adaugat eu manual acea combinatie si automat dupa ce pun spatiu sau dau enter dupa cuvantul "dezvoltandu-si" imi transforma automat in "Dezvoltându-și" sau "dezvoltându-și" in functie de caz:
Attached File  dezvoltand.jpg   93.98K   4 downloads

View Postmanic_user, on 20 octombrie 2022 - 10:42, said:

... cum pot să introduc cuvântul dezvoltându-și alături de cuvintele dezvoltând, dezvoltându-i și dezvoltându-l
Daca o sa dai click pe dezvoltând, dezvoltându-i și dezvoltându-l o sa vezi ca-ti inlocuieste "dezvoltandu" (dar nu si "-si") cu acele variante...

Edited by Ravy, 20 October 2022 - 19:45.


#14
manic_user

manic_user

    Slightly Older Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,293
  • Înscris: 16.01.2007

View Postmalmoth, on 20 octombrie 2022 - 19:09, said:

E chiar simplu, reiese din poza atasata, intre semnul de intrebare si cuvantul rosu.

Am vrut să arăt cum aș dori să sugereze, dar nu sugerează. Dacă era atât de simplu nu postam aici.

View PostRavy, on 20 octombrie 2022 - 19:45, said:

@malmoth: cred ca a dorit doar sa arate cum sa sugereze - nu cred ca-i sugereaza...

@manic_user: am adaugat eu manual acea combinatie si automat dupa ce pun spatiu sau dau enter dupa cuvantul "dezvoltandu-si" imi transforma automat in "Dezvoltându-și" sau "dezvoltându-și" in functie de caz:
Attachment dezvoltand.jpg

Varianta propusă de tine este valabilă doar la tastare (nu și la copy and paste) și o cunosc deja (vezi a III-a imagine din primul post).

View PostRavy, on 20 octombrie 2022 - 19:45, said:

Daca o sa dai click pe dezvoltând, dezvoltându-i și dezvoltându-l o sa vezi ca-ti inlocuieste "dezvoltandu" (dar nu si "-si") cu acele variante...

Ai dreptate, dar ar fi mai economic să dau Delete de 3 ori la rând, decât să înlocuiesc două litere.


Mulțumesc tuturor pentru dorința de a mă ajuta!

#15
Beda_Venerabilis

Beda_Venerabilis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 05.03.2009
El vrea să salveze în dicționar cuvântul cu diacritice.

Trebuie să introduci tu acea transformare, manual. Însă modificarea automată a cuvântului se va face numai atunci când scrii sau lipești doar acel cuvânt, singur. Dacă lipești mai multe cuvinte, transformarea automată a respectivului cuvânt nu se mai face și nici în sugestii nu apare.
Nu poți introduce un asemenea cuvânt la sugestii, nu-l poate identifica. Se pare că Word nu „recunoaște” cuvinte ca „ți” și „și”, nu le poate deosebi de „ti” și „si”.

Tu vrei să pui diacritice într-un text scris fără ele?

#16
manic_user

manic_user

    Slightly Older Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,293
  • Înscris: 16.01.2007
Se poate închide acest subiect.
Mulțumesc!

Edited by manic_user, 20 October 2022 - 21:19.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate