Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Problema imagine TV Samsung 49NU7102

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,589
  • Înscris: 11.03.2010

View PostRares95, on 17 octombrie 2022 - 13:24, said:

Cu ceva asemanator s-au trezit ai mei la un Samsung din seria TU7092
Attachment Samsung.jpg

Aceeasi serie, acelasi defect, tot la parinti: mers la service, schimbat panoul (cu tot cu rama), deci 1/2 din TV.

#20
Mandrake1942

Mandrake1942

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 24.03.2012
Astăzi s-a mutat defectul în alta locație de pe display. Dar s-a accentuat în intensitate.
Din ce ați scris mai sus concluzia ar fi că nu merită să-l repar pt că e prea scump.
Păcat, a ținut doar 3 ani jumătate folosit maxim 15 ore pe săptămână.

Attached Files


Edited by Mandrake1942, 30 October 2022 - 13:32.


#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostMandrake1942, on 30 octombrie 2022 - 13:32, said:

Astăzi s-a mutat defectul în alta locație de pe display.

Este banda led. Eu m-as baga singur sa il repar. Ti-am lasat link. Decat sa il arunci direct la gunoi, mai bine incearca sa il repari (~100 lei)

Edited by MembruAnonim, 30 October 2022 - 22:23.


#22
Mandrake1942

Mandrake1942

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 24.03.2012

View PostMembruAnonim, on 30 octombrie 2022 - 22:23, said:



Este banda led. Eu m-as baga singur sa il repar. Ti-am lasat link. Decat sa il arunci direct la gunoi, mai bine incearca sa il repari (~100 lei)

Mersi de sfat, am vorbit cu un prieten mai priceput și ne ocupăm săptămâna viitoare de el.
Poți să-mi spui te rog ce banda led ai cumpărat tu? Și ce scule ar trebui să avem.
Mersi mult și seară faină.

#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Eu am avut fix modelul tau NU7102 doar ca diagonala de 55. Baretele led le-am cumparat de aici, iti las link cu ce cred ca ai nevoie tu https://www.electron...9nu7100-7756293

Eu scule nu prea am avut. Am lucrat cu o surubelnita si un cutter. As fi avut nevoie de niste ventuze cu care sa ridic display-ul. Mare atentie, eu am cam mers la risc, puteam ca sparg displyul (era de 138cm, foarte mare pt a fi manevrat cu doua maini). N-am ghidat duap clipul de mai jos care explica pas cu pas ce trebuie facut pt a schimba baretele led. Daca vrei sa citesti cum s-a desfasurat, deschisesem topic in acel moment, poti arunca un ochi. https://forum.softpe...mai-intunecata/


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/x_xEGjyaYxM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by MembruAnonim, 31 October 2022 - 00:48.


#24
Mandrake1942

Mandrake1942

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 24.03.2012

View PostMembruAnonim, on 31 octombrie 2022 - 00:41, said:

Eu am avut fix modelul tau NU7102 doar ca diagonala de 55. Baretele led le-am cumparat de aici, iti las link cu ce cred ca ai nevoie tu https://www.electron...9nu7100-7756293

Eu scule nu prea am avut. Am lucrat cu o surubelnita si un cutter. As fi avut nevoie de niste ventuze cu care sa ridic display-ul. Mare atentie, eu am cam mers la risc, puteam ca sparg displyul (era de 138cm, foarte mare pt a fi manevrat cu doua maini). N-am ghidat duap clipul de mai jos care explica pas cu pas ce trebuie facut pt a schimba baretele led. Daca vrei sa citesti cum s-a desfasurat, deschisesem topic in acel moment, poti arunca un ochi. https://forum.softpe...mai-intunecata/


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/x_xEGjyaYxM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mersi mult pentru tot omule. Am dat comanda și voi posta și eu ce-mi va ieși. Sper să fie o poveste de succes ca a ta.
Multă sănătate și spor în toate.

#25
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostMandrake1942, on 01 noiembrie 2022 - 01:18, said:


Sa incerci sa desfaci tv-ul intr-o zona relativ curata, sa nu existe praf, fire de par. Spun asta pt ca dupa ce indepartezi display-ul, dupa cum ai vazut in clip, exista niste foi de plastic (parca foi de dispersie se numesc) si sa nu intre fire de par intre. La fel sa nu ai grasime pe maini, a fii curat. Succes!


edit: foarte important, vad ca in clipul asta nu arata. Deci cand vrei sa scoti capacul din spate al tv-ului, mai intai trebuie sa extragi niste sarme din metal care tin "lipit" capacul de cadrul ala de metal. Caut acum clip si il pun.


Gata, am gasit. Deci sa nu tragi de capac ca nu se va deschide si risti sa rupi ceva. Mai intai scoate asa cum arata in clipul asta sarmele alea de metal.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qqzQ1kI4Aao?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by MembruAnonim, 01 November 2022 - 09:08.


#26
Mandrake1942

Mandrake1942

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 24.03.2012

View PostMembruAnonim, on 01 noiembrie 2022 - 09:02, said:



Sa incerci sa desfaci tv-ul intr-o zona relativ curata, sa nu existe praf, fire de par.

Salutare,
Abia în seara asta m-am apucat cu un prieten să rezolvăm problema cu TV-ul. Înarmați tot cu o șurubelniță și un cutter. După o oră jumate de chinuit la scos sârmele alea care erau mai multe decât în video(4 bucăți am scos). Am reușit să dam la o parte toate foliile și plexiglasul ăla și am ajuns la leduri. Problema este că ledurile comandate din link-ul de mai sus nu se potrivesc cu ce e în TV (am atașat poze, ăla strâmb era în TV). Mă duc mâine, cu ledurile arse în mână, să caut prin București leduri care se potrivesc pt că sunt cu TV-ul întins prin toată casa. Am o întrebare totuși ca să știu dacă mai are rost să-mi pierd timpul cu el. După ce l-am desfăcut și am ajuns la "plexiglas" am observat că e crăpat fix la mijloc cam vreo 8cm. Nu știu cum s-a crăpat, TV-ul nu a fost mișcat în viața lui, deci e pisibil să-l fi bruscat noi în momentul când am desfăcut clemele alea deși am încercat să avem mare grijă.  E importantă chestia aia? 😂 Are rost să mă duc mâine dimineață să caut leduri? Mersi mult de sfaturi și filmulețe.

Attached Files



#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Dar de ce ai primit alte leduri? In legatura cu crapatura aia mica, nu cred ca o sa afecteze imaginea.

Edited by MembruAnonim, 10 December 2022 - 00:40.


#28
Mandrake1942

Mandrake1942

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 24.03.2012

View PostMembruAnonim, on 10 decembrie 2022 - 00:39, said:

Dar de ce ai primit alte leduri? In legatura cu crapatura aia mica, nu cred ca o sa afecteze imaginea.
M-am exprimat eu total aiurea, baretele din link sunt ce trebuie, ce am primit eu nu e ce trebuie.
Noi am desfăcut coletul primit acum o luna abia dupa ce am ajuns la ledurile din TV și surpriză... ��
Mâine dimineață ies prin București să caut barete, am dat mail și site-ului de unde le-am comandat pt a cere o informație de unde aș putea cumpăra mâine urgent barete din București.
Orice informație m-ar ajută. Se dărâmă căsnicia dacă țin TV-ul înșirat prin casă tot weekendul. ��

#29
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 08.02.2011
Pe langa baretele corecte trbuie si dispersor nou, e problema foarte des intalnita la Samsung:
https://bareteledtv....rsor-plexi.html

Iar barete gasesti tot aici, daca stii codul displayului sau al baretelor in sine.

#30
Mandrake1942

Mandrake1942

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 24.03.2012

View Postmodoran, on 10 decembrie 2022 - 09:17, said:

Pe langa baretele corecte trbuie si dispersor nou, e problema foarte des intalnita la Samsung:
https://bareteledtv....rsor-plexi.html

Iar barete gasesti tot aici, daca stii codul displayului sau al baretelor in sine.
Toate magazinele la care am fost până acum sau la care am sunat sunt închise.
Să înțeleg că am nevoie neapărat de acel dispersor?

#31
marian1967

marian1967

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.03.2010
Da,daca vreti sa nu mai aveti pete pe ecran.

#32
Mandrake1942

Mandrake1942

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 24.03.2012

View PostMembruAnonim, on 10 decembrie 2022 - 00:39, said:

Dar de ce ai primit alte leduri? In legatura cu crapatura aia mica, nu cred ca o sa afecteze imaginea.

Am învins și noi!
Am luat și dispersor de lumină dar ori sunt ledurile mai puternice în câteva puncte ori am montat ceva aiurea. Poze atașate.
Având în vedere că-l duc la ai mei, care nu au mari pretenții și va fi un upgrade clar, finalul este fericit 😊
Mulțumesc tuturor pentru ajutor.

Attached Files


Edited by Mandrake1942, 14 December 2022 - 21:14.


#33
AzADumitru

AzADumitru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 26.11.2022

View PostMandrake1942, on 14 decembrie 2022 - 21:12, said:

Am învins și noi!
Am luat și dispersor de lumină dar ori sunt ledurile mai puternice în câteva puncte ori am montat ceva aiurea. Poze atașate.
Având în vedere că-l duc la ai mei, care nu au mari pretenții și va fi un upgrade clar, finalul este fericit ��
Mulțumesc tuturor pentru ajutor.

Cred ca poti sa iti faci firma de reparatii TV!:)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate