Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

Tinerii și mărcile

* - - - - 9 votes
  • Please log in to reply
100 replies to this topic

#91
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,178
  • Înscris: 13.01.2011

View Posttfmercedez, on 27 octombrie 2022 - 13:53, said:

... dar vezi ca alea verzi nu sunt profi ca cele albastre sau #racu stie ce codificare au pe culori.

Te superi practic că ești atenționat, prin culori?!  🤷

#92
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,976
  • Înscris: 15.06.2007

View Postcrisstonne, on 27 octombrie 2022 - 14:55, said:



Te superi practic că ești atenționat, prin culori?!  🤷
decat sa le departajeze subtil prin culori diferite, mai bine ar scrie pe ele : low quality respectiv heavy duty.

Firmele DeWalt, Flex nu stiu daca folosesc astfel de tactici.

Inclusiv adidas a inceput sa umble cu "ocaua mica", au inventat gama "neo". Atat le-a trebuit. Dupa 20 de ani de adidas, o pereche de neo m-a facut sa nu mai cumpar niciodata de la ei.

Edited by tfmercedez, 31 October 2022 - 11:10.


#93
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,178
  • Înscris: 13.01.2011
Este o regulă veche, la Bosh, codul de culori.
Dacă nu ai aflat tu, nu este nimeni de vină.


#94
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,976
  • Înscris: 15.06.2007

View Postcrisstonne, on 31 octombrie 2022 - 13:31, said:

Este o regulă veche, la Bosh, codul de culori.
Dacă nu ai aflat tu, nu este nimeni de vină.
daca tot o dau cu "designed in Germany" si cu prestigiul brandului BOSCH,  atunci mi se pare normal sa am mai multe pretentii de la o scula "de marca" decat de la un no-name.  Defapt sunt gandite sa tina o zi mai mult decat garantia, si astfel concepute incat sa nu fie reparabile.

Edited by tfmercedez, 01 November 2022 - 11:06.


#95
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,178
  • Înscris: 13.01.2011
Daaa, nu știu, nu am avut  :habarnam:
Eu, la scule, nu sînt prins de febra mărcilor.
Am omorît un flex, marcă proprie parcă, cu greu a cedat, cînd am tăiat în perete un beton super dur, dar a dus băiatul lupte grele, a scos banii investiți în el înmiit".

Am luat altul marcă proprie, anul trecut am rerenovat bucătăria, a vrut nebunul moa", canalizare în bucătărie.

Am pus disc cu vidia, și dăi, 3 ore cu pauze, normal, ca să nu ia foc, și ca să mai respir și eu aer, că praf era jale.
15 cm adîncime în beton, cu ,,mărgăritar " dinăla de pe timpuri, tare ca inoxul.
Buee, a dus flexul <de nici o firmă celebră> de nu a avut aer, nici un joc în angrenaj, nici un zgomot suspect, este ca nou.


La fel cu o ,,mașinuță " de găurit, verde închis, cred că de la fostul BStore, ce treabă a făcut și aia :ewwpu:
Aia încă merge, dar șchioapătă, este pensionată, a fost înlocuită de un mai potent și mai masiv rotopercutor Panzer, bun și ăla.

Da" aici nu se discuta despre mărcile de țoale?!  :scratchchin:

#96
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,976
  • Înscris: 15.06.2007
[...]
cu niste ani in urma, ajutam un amic sa amenajeze prin apartament. Dorea sa uneasca balconul cu dormitorul, si sa taie bucata de zid de sub fosta fereastra. Era bloc din beton, la etajul 10.  A luat bormasina cu percutie, si un polizor unghiular  aka "flex" de la metro. Cand sa taie in beton cu "flexul"..  s-a prajit in cateva minute. Se duce omu sa caute in cutie, garantia, bonul.. si realizeaza ca  platise doar bormasina, flexul nu aparea pe bon.. cumva a scapat la casa de marcat.. paguba in ciuperci. Am incercat sa continuam demolarea cu un "pickhammer" profi, dar ne-am lasat pagubasi, cand am vazut ce zgomot face si cat de greu se sparge un zid gros din beton. Eram la etajul 10 si dupa 2 minute de actiune, au iesit din apartamente si locatarii de la etajul 1. Ne era târşă ca o sa cheme politia, asa ca s-a amenajat ulterior un pult ca de minibar, fara sa mai demolam copmplet peretele dinspre balcon.


Cat despre zdrente, inainte se spunea ca trebuie sa reziste la 40 de spalari in masina de spalat.

Astazi niste haine noi arata ca dracu dupa 2-3 spalari.  

Cel mai tare ma amuza papitoii cu haine banale, dar pe care scrie cu litere imense "moncler". Ma lesi..

Nu mai pot eu de eclerele lor.

Alta beşină de fiţe erau ceasurile alea ridicol de mari U-boat.  Da mai, tot scuipatoru de seminte era submarinist/ scafandru, si foloseste ceas mare cand merge sa faca scufundari..  Ceasurile alea erau destul de piperate la pret.



NU mai cita ultimul mesaj !

Edited by Barboso, 02 November 2022 - 09:24.


#97
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,178
  • Înscris: 13.01.2011
Nu știu de ce, dar nu am trăit aventurile de care zici   :habarnam:

#98
mari_geo

mari_geo

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 23.12.2022
pentru ca niste adidasi de la gucci sunt mai cool decat unii din piata. E simplu, daca eu imi fac banii mei pot sa dau si 1 mil € pe ceva. La fel cum si daca parintii au bani, prefera sa ofere copilului pentru ca o viata avem toti. Bun, nu sunt de acord pe bullyingul oferit celor care nu au, dar daca omul care poarta branduri nu rade de cel care nu poarta, eu o sa ii zic ca e imbracat cool si cam atat.
Cred ca si cand erai tu tanar, initiator, erau lucruri mai "greu de accesat" pe care si le doreau multi.
Plus ca e mult mai usor sa faci bani in ziua de azi fata de  acum 40 de ani. Acum pot sa ti fac un artwork pentru firma ta, de acasa din pat, si sa iti iau 1000€, tu nu puteai face asta cand erai de varsta mea (si de aici rezulta mai multi bani de spart pe haine).

#99
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,219
  • Înscris: 13.06.2004
Este adevărat că atunci când eram tânăr, altele erau posibilităţile. De asemenea, pe mine nu m-a atras vreodată marca hainelor, precum m-a atras marca produselor tehnice.

#100
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,449
  • Înscris: 02.09.2006
probabil ca jobul actual ti-a permis alte posibilitati!

#101
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,976
  • Înscris: 15.06.2007

 djl, on 17 octombrie 2022 - 12:24, said:

@ waterman : marca aia făcut chestii de calitate în trecut în domeniul mașinilor de spălat rufe - acum nu mai pot garanta, de aceea o laud.
  in cazu meu ar fi "batranii si marcile".. socrii mei au inceput cu un aspirator de la firma aia, care eu zic ca de banii aia isi luau si Dyson.. apoi filtru de cafea, (fo 2000 de leusteni si ala), apoi masina de spalat rufe, si inca o hardughie care arata exact ca o masina de spalat dar este uscator de rufe.

Am vazut comedia cu Rowan Atkinson, Man vs bee,  tot filmul ala zici ca este o reclama la miele.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate