Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 

De ce se citeste din vechiul Testament la Slujbele Ortodoxe

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
76 replies to this topic

#37
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,830
  • Înscris: 17.08.2022

View PostLexon, on 17 octombrie 2022 - 01:27, said:

Salut Vio,
Chiar nu iti inteleg nelinistea asta. Si nu pentru ca ai fi in cautarea adevarului ci pentru ca tu consideri ca l-ai descoperit dar, nu stiu de ce, nu prea ai loc de crestini.
Tu, ca evreu, poti avea o legatura cu Dumnezeu asa cum spune invatarura evreiasca, nimeni nu iti sta in cale.
Eu, ca ortodox, crezi ca am si eu dreptul sa caut iluminarea spirituala? Am dreptul sa-L caut pe Dumnezeu? Asta mi-a oferit Iisus!
In privinta intrebarii tale, desi am impresia ca stii biblia mai bine ca mine, indraznesc sa iti ofer un raspuns, fara a avea pretentia ca este cel corect ci doar parerea mea, eu neavand o educatie teologica.



Salutari si o zi buna
Nu, nu sunt nelinistit si nu totdeauna o intrebare care genereaza opinii diverse, ascunde ceva subteran.
Ortodocsii in special, crestinii in general s-au straduit sute de ani sa sadesca ura in credinciosii lor pentru evrei,
sub diverse motive.
Uneori citand din cartea care este prima parte a Bibliei lor.

Nu numai ca nu stiu si nu am descoperit adevarul, dar aceasta intrebare mi-am pus-o de multi, multi ani
cand asistam la diverse evenimente la biserica.
Este un nonsens la prima vedere.
Dar poate doar la prima vedere.
Poate cei ce cunosc mai adanc au explicatia potrivita
Caci -tot la primaa vedere apare a slabiciune a religiei ortodoxe, care i-a desfiintat originea pamanteasca a lui Yeshua,
deci categoric a vrut sa se delimiteze de evrei, dar apoi ii citeaza si se sprijina pe ei.....sugerand ca Iisus a fost evreu....!!
si se bazeaza nu pe o scriere inspirata de Dumnzeu ci pe relatarile unor martori. Alese din multe alte relatari

Edited by vio69c, 17 October 2022 - 09:03.


#38
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,203
  • Înscris: 26.01.2007

View Postvio69c, on 17 octombrie 2022 - 08:48, said:

Salutari si o zi buna
Ortodocsii in special, crestinii in general s-au straduit sute de ani sa sadesca ura in credinciosii lor pentru evrei, sub diverse motive.
Cred că iar te-ai emoționat, vorba cuiva.
Și generalizezi aiurea.

Zi frumoasă și ție!

#39
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,830
  • Înscris: 17.08.2022

View PostSfantul Jakob, on 17 octombrie 2022 - 09:04, said:

Cred că iar te-ai emoționat, vorba cuiva.
Și generalizezi aiurea.

M-a emotionat urmarea acestei actiuni....
Si nu poti nega asta.
Singurul lucru care il stiu crestinii normali, obisnuiti, marea masa,  despre evrei
-este ca l-au rastignit pe Isus pentru ca nu i-au recunoscut Maretia.
Nu stiu psalmii, nu stiu codurile etice si morale, nu stiu pildele .
-si mai stiu ca Isus Hristos i-a rascumparat de sub blestemul Legii vechiului testament.
De influentele lui nefaste.
Pe care totusi in mod ciudat se sprijina si o pastreaza.

Edited by vio69c, 17 October 2022 - 09:15.


#40
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,203
  • Înscris: 26.01.2007

View Postvio69c, on 17 octombrie 2022 - 09:13, said:

Nu stiu psalmii, nu stiu codurile etice si morale, nu stiu pildele .
Ba da. Miliarde de oameni știu aceste învățături datorită creștinilor, nu evreilor.
Iar tu, în loc să fii recunoscător creștinilor, bălmăjești la dresa lor tot felul de acuze nefondate.

#41
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014

View Postpasilla, on 16 octombrie 2022 - 20:15, said:

VT este monumental. Ar putea face cinste oricarui scriitor celebru de SF.
Asta Nou e foarte slabut. Parca a fost scris de Becali.

Asa ca mai combini, in asa fel incat sa nu pierzi auditoriul.

De acord, VT a fost ca primul sezon din True Detective. Genial, a avut de toate.
NT a fost ca al doilea, mult mai slab și cu actori corecți politic.

#42
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,830
  • Înscris: 17.08.2022

View PostSfantul Jakob, on 17 octombrie 2022 - 09:18, said:

Ba da. Miliarde de oameni știu aceste învățături datorită creștinilor, nu evreilor.


Da, ai dreptate aici.Repetarea unor lucruri din vechiul testament in slujbele crestinilor, ortodoxi in special,
a dus la cunoasterea lor.
Sunt doua moduri diferite de a practica religia.
Iudaismul nu este o religie misionara, nu este acompaniata de o suita de rugaciuni ,
ceea ce scrie si este venit de Sus pentru ei, este indeajuns.

-------------------

Dar sa vedem parerea unui prelat ortodox, pe care am citit-o pe site-ul Crestin Ortodox.

Care afirma ca Legea  a fost data urmare calcarilor de Lege
Pozitia prelatului se bazeaza pe  Galateni 3

Si se mai spune : "un testament pe care l-a întărit Dumnezeu mai înainte nu poate fi desfiinţat"
Asta pare corect

Interesant
Deci unde este trecerea ?
Simplu.
Evreii nu au avut credinta.
Asa dintrodata, scurt pe doi.....
Nu au avut credinta, atunci ce sunt ? evident un fel de pagani care se incapataneaza sa creda doar in un singur Dumnezeu conforma tablelor Legii si care, ne-au rastignit Mantuitorul....
Asta deoarece:
Căci toţi  sunteţi fii ai lui Dumnezeu prin credinţa în Hristos Isus.

Trei miii de ani, un popor a fost inselat de Dumnezeu, ca in final sa i se ia jucaria....
(Adica Legea)
Mesia nu mai este o asteptare, Mesia este un fapt
Trei mii de ani, i-a presat Dumnezeu sa aiba credinta si sa asculte prouncile Lui, si deodata a rasucit comutatorul.
A gresit....Alta este credinta de fapt....

Edited by vio69c, 17 October 2022 - 10:07.


#43
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,239
  • Înscris: 05.06.2002

View Postvio69c, on 17 octombrie 2022 - 09:13, said:

....Singurul lucru care il stiu crestinii normali, obisnuiti, marea masa,  despre evrei
..... nu stiu codurile etice si morale...
am o intrebare: codurile astea etice si morale ale evreilor se aplica egal in raport cu toata lumea sau se aplica intre evrei si cu restul sunt asa, mai facultative? ca si asta e un aspect pe care noi, non evreii ar fi bine sa-l stim despre evrei.

Edited by Fane, 17 October 2022 - 10:07.


#44
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,203
  • Înscris: 26.01.2007

View Postvio69c, on 17 octombrie 2022 - 10:01, said:

Trei miii de ani, un popor a fost inselat de Dumnezeu, ca in final sa i se ia jucaria....
(Adica Legea) A gresit....Alta este credinta de fapt....
Nu Dumnezeu a greșit ci voi oamenii care credeți că El a greșit.
Dumnezeu s-a revelat progresiv în istorie.

Chiar și în Vechiul Testament Dumnezeu s-a revelat progresiv. Nu uita că mai întâi a avut un cort, apoi a avut un templu.
Nu uita că mai întâi le-a vorbit lui Avraam, Isaac și Iacov dar mai târziu a dat o Lege prin Moise dar 40 de ani în pustie ei NU au adus jertfe (Amos 5:25) iar și mai târziu David spune: Dacă ai fi voit jertfe, Ţi-aş fi adus, dar Ţie nu-Ţi plac arderile-de-tot. Jertfele plăcute lui Dumnezeu sunt un duh zdrobit: Dumnezeule, Tu nu dispreţuieşti o inimă zdrobită şi mâhnită. Iar Isaia continuă:  „Ce-Mi trebuie Mie mulţimea jertfelor voastre?” zice Domnul. „Sunt sătul de arderile-de-tot ale berbecilor şi de grăsimea viţeilor; nu-Mi place sângele taurilor, oilor şi ţapilor".

View Postvio69c, on 17 octombrie 2022 - 10:01, said:

Mesia nu mai este o asteptare, Mesia este un fapt
Slavă lui YHWH!
Așa a promis Vechiul Testament, așa s-a întâmplat.

#45
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,096
  • Înscris: 17.01.2012

View PostLexon, on 17 octombrie 2022 - 01:27, said:

Dar e dreptul meu sa ii judec fanatismul pentru ca de fanatismul lui ma tem. Fanatismul lui creeaza holocausturi!

asta face și colegu' vio, își permite să judece fanatismul, astfel că sunteți în acord:

View Postvio69c, on 16 octombrie 2022 - 18:13, said:

In timpul slujbei Ortodoxe sunt cateva momente cand vechiul Testament si personajele de acolo sunt pomenite credinciosilor.
Fie inaintea iesirii cu sfintele Daruri, fie in timpul Liturghiei si citirii Evangheliei, fie dupa, la predica tinuta de preot.
Si mai ales dece se citesc pasaje din el in fata credinciosilor ?

pt că exact asta fac preoții cu 2 fețe: prozelitism pe orice cale :(
din turma care-i ascultă duminica, maxim 10% au urechi să audă, restul e ... tăcere :(

View PostSfantul Jakob, on 17 octombrie 2022 - 10:34, said:

Iar Isaia continuă: „Ce-Mi trebuie Mie mulţimea jertfelor voastre?” zice Domnul. „Sunt sătul de arderile-de-tot ale berbecilor şi de grăsimea viţeilor; nu-Mi place sângele taurilor, oilor şi ţapilor".

...ipocrizie!

#46
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,830
  • Înscris: 17.08.2022
Daca raspunsul ar fi : "Pentru a cunoaste" , -ar fi minunat
Daca raspunsul ar fi :"Pentru a ne intelege originile si relatia cu Dumnezeu, iar ar fi foarte bine
Dar, eu cred ca se citeste pentru a re-interpreta cele scrise de profeti...
Dandu-li-se o cu totul alta explicatie celor zise, cea convenabila.

Codurile etice si morale ale evreilor se apolica in comunitatea evreilor carora le-au fost  destinate

"Cine salvează un suflet este ca și cum ar fi salvat intreaga lume"

Se refera la cine pierde un suflet din Israel
si apare in Sanehedrin...este vorba de pierdere fizica si pierdere morala.

Aceata fraza face parte din "Parashat Ha'shavua" - Proverbul saptamanii-  care se discuta in sinagogi si in Scolile religioase
Fiecare saptamana avand un subiect diferit de discutie si interpretare

Edited by vio69c, 17 October 2022 - 12:16.


#47
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,525
  • Înscris: 16.03.2004
Se citește din Vechiul testament, pentru că este o operă literară remarcabilă. Bine, este la fel de fals și fake ca Noul testament, dar măcar are calitate poetică, literară...ceea ce nu putem spune despre textul Noului testament, care nu merge nici măcar ca proză așa...să zici că citești ceva de dragul de a citi...Posted Image

#48
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postvio69c, on 17 octombrie 2022 - 12:15, said:

Daca raspunsul ar fi : "Pentru a cunoaste" , -ar fi minunat
Daca raspunsul ar fi :"Pentru a ne intelege originile si relatia cu Dumnezeu, iar ar fi foarte bine
Dar, eu cred ca se citeste pentru a re-interpreta cele scrise de profeti...
Dandu-li-se o cu totul alta explicatie celor zise, cea convenabila.

Codurile etice si morale ale evreilor se apolica in comunitatea evreilor carora le-au fost  destinate

"Cine salvează un suflet este ca și cum ar fi salvat intreaga lume"

Se refera la cine pierde un suflet din Israel
si apare in Sanehedrin...este vorba de pierdere fizica si pierdere morala.

Aceata fraza face parte din "Parashat Ha'shavua" - Proverbul saptamanii-  care se discuta in sinagogi si in Scolile religioase
Fiecare saptamana avand un subiect diferit de discutie si interpretare

Ooo...esti evreu ?

#49
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,239
  • Înscris: 05.06.2002
Evreu te nasti, nu te faci. :P

#50
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,239
  • Înscris: 05.06.2002
vio, noi iti intelegem cel mai bine frustrarile si suntem, ca de obicei, alaturi de tine. totusi, cum te putem ajuta practic? ai vreo ideie, ce am putea face noi pt tine in privinta asta? sau doar vrei sa-ti descarci sufletul ca intre prieteni. daca asta vrei noi suntem aici pt tine tot timpul.

#51
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,830
  • Înscris: 17.08.2022
Din intregul Vechi Testament, cel mai des se citesc in slujba Ortodoxa -Psalmii.
La Liturghie si la Vecernie, in explicatiile pentru enoriasi ale preotului in fata altarului.

Unul din motive este desigur caracterul lor light.
Sunt cuvinte frumoase si curgatoare care cuprind toate cele 5 carti ale Torei
Geneza, Exodul, Leviticul, Numeri, Deuteronomul, si se preteaza perfect ;la stilul slujbei crestine -cantarea.
Dar si asa....David a fost un pacatos.
Dece ar fi slavita creatia lui intr-o biserica ce pune mai sus de orice neprihanirea?

View Postdark, on 17 octombrie 2022 - 12:21, said:

Se citește din Vechiul testament, pentru că este o operă literară remarcabilă.

si eu m-am gandit la asta. La romantarea credintei.
Nimic mai comod pentru preoti, dintre care prea putini, mult prea putini isi bat capul
a explica scriptura veche si evanghelile noi credinciosilor.

Edited by vio69c, 17 October 2022 - 19:20.


#52
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011

View Postvio69c, on 17 octombrie 2022 - 10:01, said:

...
Dar sa vedem parerea unui prelat ortodox, pe care am citit-o pe site-ul Crestin Ortodox.
Care afirma ca Legea  a fost data urmare calcarilor de Lege
...
Si se mai spune : "un testament pe care l-a întărit Dumnezeu mai înainte nu poate fi desființat"
...
Evreii nu au avut credinta.
Asa dintrodata, scurt pe doi.....
Nu au avut credinta, atunci ce sunt ? evident un fel de pagani care se incapataneaza sa creda doar in un singur Dumnezeu conforma tablelor Legii si care, ne-au rastignit Mantuitorul....
Asta deoarece:
Căci toți  sunteți fii ai lui Dumnezeu prin credința în Hristos Isus.
De prea multe ori in ultima vreme a trebuit sa combat ideea ca "toti sunt la fel". Crede-ma ca e gresita.
Chestia cu "Legea  a fost data urmare calcarilor de Lege" mie mi se pare o chestiune mai mult filozofica, o lege este rezultatul unei necesitati. Adica Dumnezeu nu de plictiseala le-a dat legea aia evreilor ci din necesitate. Ce spune asta despre evrei, ca erau rai? Nu, spune ca erau oameni!

Deci chestia asta cu legea care a aparut ca urmare a pacatului nu are legatura doar cu evreii, are legatura cu fiinta umana care are liberul arbitru si care face alegeri proste. Fiind oameni, evreii au avut si ei nevoie de o lege, pe care Dumjnezeu le-a dat-o. Asta nu-i incrimineaza cu nimic.

"Ne-au rastignit mantuitorul". Cred ca am mai auzit chestiunea asta... Aia care o sustin se vad pe ei in vremea respectiva ca fiind niste sfinti, dar ignora faptul ca, daca poporul evreu nu l-a recunoscut pe mantuitor, niciun alt popor nu l-ar fi putut recunoaste. Prin inaintasii lor, ei, in vremea respectiva, chiar in momentul ala, se inchinau la cine stie ce zeitate, erau la vreo origie sau cine stie ce alt pacat savarseau, naeavand habar de Dumnezeu.

Daca ei nu-si asuma vina, e problema lor, nu a ta! Altfel, sunt niste urmasi demni ai lui Adam: "Femeia pe care mi-ai dat-o ca să fie cu mine mi-a dat din pom și am mâncat". Adica eu n-am nicio vina, nici ceapa n-am mancat, nici gura nu-mi miroase, mereu altii vor fi de vina. Il avea in fata pe Dumnezeu si nu putea sa vina cu deja consacrata "mi-ai spus tu mie?".
In cel mai fericit caz eu ma vad acolo, satrigand alaturi de ceilalti "Baraba!"...

View Postvio69c, on 17 octombrie 2022 - 10:01, said:

Trei miii de ani, un popor a fost inselat de Dumnezeu, ca in final sa i se ia jucaria....
(Adica Legea)
Mesia nu mai este o asteptare, Mesia este un fapt
Trei mii de ani, i-a presat Dumnezeu sa aiba credinta si sa asculte prouncile Lui, si deodata a rasucit comutatorul.
A gresit....Alta este credinta de fapt....

Prin simplul fapt ca crestinii il considera pe Iisus mantuitor, inseamna ca evreii s-au inselat, nu l-au recunoscut.
Dar nu ca au fost mintiti...
Intrebarea mea e alta: le pasa evreilor ce cred crestinii in privinta asta?
Daca da, ar putea inseamna ca, undeva, exista o cat de mica intrebare: dar daca totusi a fost?
Daca intrebarea asta nu exista, la cat de puternica au credinta, nu cred ca le pasa. Fiecare cu calea lui in drum catre acelasi Dumnezeu, putem sa ne ajutam unii pe altii sau putem sa ne punem piedici, Dumnezeu va vedea ce alegeri facem si ne va judeca pentru ele.

#53
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,525
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSfantul Jakob, on 17 octombrie 2022 - 10:34, said:

Chiar și în Vechiul Testament Dumnezeu s-a revelat progresiv. Nu uita că mai întâi a avut un cort, apoi a avut un templu.
Nu uita că mai întâi le-a vorbit lui Avraam, Isaac și Iacov dar mai târziu a dat o Lege prin Moise dar 40 de ani în pustie ei NU au adus jertfe (Amos 5:25) iar și mai târziu David spune: Dacă ai fi voit jertfe, Ţi-aş fi adus, dar Ţie nu-Ţi plac arderile-de-tot. Jertfele plăcute lui Dumnezeu sunt un duh zdrobit: Dumnezeule, Tu nu dispreţuieşti o inimă zdrobită şi mâhnită. Iar Isaia continuă:  „Ce-Mi trebuie Mie mulţimea jertfelor voastre?” zice Domnul. „Sunt sătul de arderile-de-tot ale berbecilor şi de grăsimea viţeilor; nu-Mi place sângele taurilor, oilor şi ţapilor".


Nu poți aduce ca exemplu aceste versete, scoase din contextul lor, când ai informații atât de clare cu privire la jertfele aduse lui Iehova în Vechiul testament:


Berbecul sa-l arzi de tot pe altar; aceasta este o ardere de tot pentru Domnul, este o jertfa mistuita de foc, de un miros placut Domnului. (Exod.29:18)


BVA:
Exod 29:
18Să arzi tot berbecul pe altar. Aceasta este o ardere integrală pentru Iahve; și (Îi) va produce o aromă plăcută, fiind un animal consumat de foc, ca sacrificiu oferit Lui.


Iehova, un zeu ca oricare altul, un demon care se hrănește cu mirosul sângelui ars pe altar...Posted Image

comparați cu:

Si veti sti ca Eu sunt Domnul, cand mortii lor vor fi in mijlocul idolilor lor, imprejurul altarelor lor, pe orice deal inalt, pe toate varfurile muntilor, sub orice copac verde, sub orice stejar stufos, acolo unde aduceau tamaie cu miros placut tuturor idolilor lor. (Ezec.6:13)

#54
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,096
  • Înscris: 17.01.2012
mey dark, dar nu am subliniat io că de fapt EL era SĂTUL de mirosul plăcut de berbec ars?

„Sunt sătul de arderile-de-tot ale berbecilor şi de grăsimea viţeilor;”

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate