Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Merita facuta trecerea de la S10 la S22 sau astept S23 ?!

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 24.08.2012
Va salut! Titlul topicului poate nu are sens pentru ca normal, merita un S22 fata de un S10 doar ca intrebarea pe care mi-o pun ar fi daca merita acum un S22 sau mai bine astept sa apara S23?

Sa va spun pe scurt despre ce este vorba. Am un S10 128gb pe care l-am cumparat in urma cu aprox. 3-4 ani adica l-am cumparat la cateva luni dupa lansare, am facut trecerea de la S8 Plus pentru ca intr-adevar au fost diferente enorme la specificatii, deci la momentul respectiv am fost super multumim de schimbare.


Chiar si in acest moment nu pot sa ma plang de S10 cu exceptia bateriei care cei drept in ultima perioada a inceput sa dea semne de oboseala, adica in anumite zile ajung sa-l incarc si a 3-a oara pentru ca da, sunt un power user, folosesc camera foarte mult pe modul video mai si editez videoclipuri scurte + restul aplicatiilor, YouTube, Instagram etc. deci cam acesta ar fi singurul minus pentru ca in rest inca sunt multumim de telefon, nu se misca el ca si cand era nou, dar inca este mai mult decat decent.


Eu aveam in plan sa fac trecerea la S22 Ultra 256gb doar ca de fiecare data imi spuneam "inca este ok S10, iti faci treaba cu el, nu este acum momentul" doar ca astazi am vazut o super oferta care mi-a dat serios de gandit si mai exact, S22 128gb la 660 euro iar S22 Ultra 128gb la 960 euro, S22 Plus nu ma intereseaza, doar ca eu de cand mi-am propus sa cumpar S22 am spus clar ca am nevoie de varianta cu 256gb care din pacate nu este la oferta, adica sunt preturile normale, S22 256gb 880 euro si S22 Ultra 256gb 13.. euro

Am stat astazi si m-am gandit si totusi cred ca ar fi ok si varianta de 128gb, adica cred ca as putea sa supravietuiesc un an, un an jumatate.

Acum ce imi da putin de gandit, ambele variante de S22 cu 128gb au 8 gb ram, adica cat are S10 si stau sa ma gandesc ca daca nu vor fi anumite momente ca la S10 cand am mai multe aplicatii deschise, sa gafaie putin sau sa-mi redeschida aplicatiile mai vechi din lista?

Camerele ma gandesc ca sunt cam aceleasi adica nu au cum sa fie mai rele decat la S10 :))

Iar acum din nou o intrebare intrebatoare pentru mine tinand cont ca nu o sa tin noul telefon mai mult de un an, un an jumatate, merita o diferenta de 300 euro pentru S22 Ultra tinand cont ca este tot varianta cu 8gb ram si 128gb ?!


Saaaauuu cel mai bine astept sa apara S23 ?!

#2
x1yz

x1yz

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 93
  • Înscris: 28.08.2022
Da, asteapta ultimul model!

Edited by x1yz, 15 October 2022 - 20:34.


#3
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007
Nu merită! Așteaptă S24.

#4
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,383
  • Înscris: 24.09.2017
mama cata postul pentru un telefon. acum nu stiu daca faci bani cu editari video pe telefon sau doar faci filme pentru instagram. in principiu, s22 o sa inceapa sa fie redus, fie acum, fie de black friday, ca urmeaza sa se lanseze s23. din cate am citit, s23 o sa rezolve 2 probleme fata de s22, o sa vina cu snapdragon(chiar si in Europa, cel putin asa au zis in vara) si o sa aiba bateria mai mare, probabil ca un zenphone 9.

acum, cati bani vrei tu sa dai, la cate aplicatii te astepti sa tina in memorie, ce upgradeuri te astepti la camera si cum va fi folosit, habar n-am sa-ti raspund si tine mai mult de tine.

#5
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,515
  • Înscris: 21.10.2009
E posibil sa astepti degeaba S23, unele zvonuri spun ca in Europa va avea tot Exynos., deci o mare bataie de joc.
Orienteaza-te catre altceva cu Snapdragon 8+ Gen 1 daca nu mai ai rabdare pana atunci.
Sincer, si eu astept lansarea seriei S23, dar daca va folosi tot Exynos, as fi intr-o situatie destul de dificila pentru ca nu prea am ce alege... probabil Sony sau Asus.

#6
1000FPS

1000FPS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 29.12.2016
Daca tot nu vrei sa-l ti mai mult de un an dc nu il cumperi second hand?

#7
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,327
  • Înscris: 09.09.2006
Sau și mai simplu, schimbi bateria? E vreo 25€ o baterie și probabil o să mai dai tot atâta pe service.

Edited by buntzi, 16 October 2022 - 05:02.


#8
geluadi2000

geluadi2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 08.02.2006
vad ca tendinta e sa economisesti ca vin vremuri grele...cu siguranta va fi o diferenta pozitiva ca asa se face la Android...dar merita cheltuiala?

#9
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,963
  • Înscris: 30.11.2021
In nici un caz nu merita trecerea.
Pe s10 ai apertura variabila, ia de compara camerele de pe S22 si S22plus.
Sunt slabe in comparatie cu S22 ultra.

Deci daca vrei sa faci un upgrade, S22 ultra.

#10
Colchonero

Colchonero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 03.01.2013
am trecut la s22 de la s10 si nu vad mare diferenta.
tine de s10 pana la ultima suflare, apoi ia modelul de la momentul respectiv

#11
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 24.08.2012

View PostDigix, on 15 octombrie 2022 - 21:44, said:

Nu merită! Așteaptă S24.

Astept S25

View Postbobitad, on 15 octombrie 2022 - 21:45, said:

mama cata postul pentru un telefon. acum nu stiu daca faci bani cu editari video pe telefon sau doar faci filme pentru instagram. in principiu, s22 o sa inceapa sa fie redus, fie acum, fie de black friday, ca urmeaza sa se lanseze s23. din cate am citit, s23 o sa rezolve 2 probleme fata de s22, o sa vina cu snapdragon(chiar si in Europa, cel putin asa au zis in vara) si o sa aiba bateria mai mare, probabil ca un zenphone 9.

acum, cati bani vrei tu sa dai, la cate aplicatii te astepti sa tina in memorie, ce upgradeuri te astepti la camera si cum va fi folosit, habar n-am sa-ti raspund si tine mai mult de tine.

Pai nu de asta se numeste forum ca sa discutam despre diverse lucruri? Pai da, asta este ideea, nu prea stiu ce sa fac, adica daca sa astept S23... De ieri si pana astazi m-am sucit de 10 ori, ba ca nu-mi mai cumpar, ba ca o sa cumpar S22 Ultra si tot asa :))

View Postlex2010, on 16 octombrie 2022 - 00:24, said:

E posibil sa astepti degeaba S23, unele zvonuri spun ca in Europa va avea tot Exynos., deci o mare bataie de joc.
Orienteaza-te catre altceva cu Snapdragon 8+ Gen 1 daca nu mai ai rabdare pana atunci.
Sincer, si eu astept lansarea seriei S23, dar daca va folosi tot Exynos, as fi intr-o situatie destul de dificila pentru ca nu prea am ce alege... probabil Sony sau Asus.

Da am auzit si de treaba asta, dar sincer nu stiu daca as putea trece la un alt brand, am incercat Iphone 13 si nu am reusit nici cum sa ma acomodez.

View Post1000FPS, on 16 octombrie 2022 - 00:29, said:

Daca tot nu vrei sa-l ti mai mult de un an dc nu il cumperi second hand?

Nici nu se pune problema de second hand, poate sa fie si la jumatate din pret, dar n-am chef sa ma intalnesc cu toti dubiosii, samsari de telefoane, etc...

View Postbuntzi, on 16 octombrie 2022 - 04:58, said:

Sau și mai simplu, schimbi bateria? E vreo 25€ o baterie și probabil o să mai dai tot atâta pe service.

Prefet sa dau 700 euro pe un telefon nou decat sa-l desfac pe acesta..

View Postgeluadi2000, on 16 octombrie 2022 - 07:24, said:

vad ca tendinta e sa economisesti ca vin vremuri grele...cu siguranta va fi o diferenta pozitiva ca asa se face la Android...dar merita cheltuiala?

Asta am stat si eu sa ma gandesc si tot timpul asta a fost motivul pentur care am pus in asteptare S22, dar eu tot timpul in primele 6-7 luni dupa ce imi cumpar telefonul, imi strang bani pentru viitorul telefon, deci asta nu ar fi neaparat o problema, banii sunt rezervati pentru telefon.

View PostMindArchitect, on 16 octombrie 2022 - 10:28, said:

In nici un caz nu merita trecerea.
Pe s10 ai apertura variabila, ia de compara camerele de pe S22 si S22plus.
Sunt slabe in comparatie cu S22 ultra.

Deci daca vrei sa faci un upgrade, S22 ultra.

Crede-ma ca as fi cumparat si maine S22 ultra daca ar fi fost varianta cu 12gb ram si 256 gb memorie la oferta, dar din pacate este la pret normal si parca nu prea as vrea sa imi iau un Ultra cu 8gb ram si 128 gb, adica este ca si Pachetul S-Line la Audi, M la Bmw, etc dar tu ai sub capota un 2.0 Diesel obosit :)))

View PostColchonero, on 16 octombrie 2022 - 13:19, said:

am trecut la s22 de la s10 si nu vad mare diferenta.
tine de s10 pana la ultima suflare, apoi ia modelul de la momentul respectiv

Cum este bateria la S22 comparativ cu S10 cand era nou?

#12
Poll7777

Poll7777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 24.12.2020
Eu zic sa aștepți sa vezi ce se lansează cu S23.
De-obicei modelele noi rezolva problemele modelelor vechi, iar dacă nu îți place S23 poți lua S22U ca sigur la intra la oferta de BF sau de Crăciun.

#13
gabrolio

gabrolio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,247
  • Înscris: 01.07.2007
Eu zic ca daca astepti S23 sa pui bani deoparte ca vor veni la niste preturi... in ultimul timp au niste preturi de lansare nesimtite. Exista alternative si la alte branduri, dar vad ca esti fan seria S si vei plati cu varf si indesat. Dupa cum folosesti telefonul nu o sa-ti mai ajunga 128 gb, deci ai nevoie de 256 gb.

#14
Colchonero

Colchonero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 03.01.2013
bateria mi se pare cam la fel, nici mai slaba nici mai grozava, isi face treaba.
forma telefonului si camera mai mica si amplasata central, astea sunt in mare diferentele. s22 e mai elegant.

eu am luat s22 pt ca am spart ecranul la s10, altfel il tineam mult si bine. acum il folosesc pe acesta ca hotspot si ca android auto in masina.
nu regret achizitia lui s22, dar daca inca iti mai merge s10, mai trage de el.

Edited by Colchonero, 17 October 2022 - 16:55.


#15
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 24.08.2012
Chiar in momentul in care am vrut sa ma razgandesc total, adica sa mai pastrez S10 pentru ca pe mine cel mai tare ma ardea spatiul de stocare si cum v-am spus mai sus doar variantele de 128gb erau la oferta acum revin cu un mic update si mai exact, au intrat si variantele de 256 Gb la oferta, S22 la 769 euro si S22 Ultra 256gb cu 12gb ram la 1129 euro.

Cred totusi ca o sa optez pentru S22 Ultra mai ales ca vorbim de 12gb memorie, deci ma gandesc ca este un telefon pe care l-as putea tine 2 ani (cat este garantia) fara nici o problema, adica ar face fata, nu?

#16
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,515
  • Înscris: 21.10.2009
Asteapta seria S23, va avea procesoare Snapdragon, nu se compara cu Exshitnos-urile astea.

Just my 2 cents.

#17
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
@lex2010: ai făcut o obsesie cu exynos, nu vezi ca nu ii pasa nimănui de chestia asta? Omul nu a specificat ca își dorește neapărat snapdragon.

#18
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,515
  • Înscris: 21.10.2009
Care nimanui? E plin Internetul de nemultumiti care critica Exynos-ul. Si pe acest forum sunt cativa care au trecut in gradina cu mere, doar ca sa boicoteze Exynos-ul(si eu ma aflu printre ei).

Acum depinde la ce nivel de utilizare e, daca e power user, ar trebui sa stie deja de chestiunea cu exynos. Altfel, sa ia ce-i place, dar in acest moment, parerea mea este ca toti care si-au luat un telefon din seria S22 in ultima luna, au facut o mare prostie, avand in vedere ca seria S23 mai are putin si se lanseaza si chiar o sa fie un mare upgrade fata de seria anterioara.

Ma rog, poate sa ia si S22/S22 U acum, daca nu-l deranjeaza un SoT de 4-5 ore pe un flagship. Sau 6-7 ore cu o groaza de functii dezactivate, inclusiv refresh-ul de 120 hz, dar astea-s detalii, detalii...

In fond, fiecare face ce vrea cu banii lui si important e sa fie multumit si impacat cu noua achizitie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate