Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Frumoasa societate românească și grija față de valori

* * * - - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
81 replies to this topic

#37
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,272
  • Înscris: 27.10.2007
Nu, de unde ideea asta cu fondul? Am scris destul de clar, daca am duce o mai bine, am consuma  mai multa cultura. Acuma, daca ii ridici la rangul de oameni de cultura pe muzicantii de la nunti, discutia isi pierde rostul.

 tytysor, on 15 octombrie 2022 - 13:53, said:

iar daca nu o ducem bine cu totii ca sa se intimple cele scrise de dv., ar trebui creat un fond din care sa fie platiti permanent toti oamenii de cultura, fond din care sa li se asigure locuinte, plata tuturor cheltuielilor, masini, concedii...etc
asta e ideea?


#38
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 Don_Costica, on 15 octombrie 2022 - 10:35, said:


Te anunt ca Marx si Lenin au filozofat pe limba macaragiilor, soferilor si a celorlalti care, in lipsa culturii, au inghitit hapurile ca pelicanii si s-a ajuns unde s-a ajuns.
:lol:

#39
KING_99

KING_99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 25.05.2007

 stalker2142, on 15 octombrie 2022 - 09:08, said:

Asa zisii oameni de cultura nu isi gasesc nicio utilitate in societatea moderna, sunt paraziti care nu produc ceva palpabil pentru societate..in schimb sunt ancorati intr-un sistem prin care consuma din bunurile si serviciile create prin munca cetatenilor utili.

Un operator de macara, un IT-ist, un sofer de camion, un contabil, mecanic, chiar si un ingrijitor la ferma de animale fiecare din ei sunt mult mai utili in societate fata de un "om de cultura" care a citit mii e carti, se inconjoara de diplome si filozofeaza, debiteaza aiureli inutile.

Ouch.... doare?

#40
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022

 tytysor, on 15 octombrie 2022 - 15:34, said:

Nu sint ei, desigur, dar ei sint cei care se vaita cel mai mult.

P.S. sint sigur ca dv. la nunti sau la petreceri ascultati doar Bach si Sopenhauer!
Schopenhauer se discuta (la birt), nu se asculta (la nunta), ca Chopin.

Edited by Don_Costica, 16 October 2022 - 08:24.


#41
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,243
  • Înscris: 29.12.2006

 pufonel, on 15 octombrie 2022 - 22:32, said:

valorile nu sunt respectate

Ce este valoarea ? E mulţimea caracteristicilor pe care un grup de oameni o apreciază.

Unii apreciază anumite mulţime de caracteristici, alţii altele. O mare parte dintre români de pildă, apreciază muzica orientală, numită în România "manele", şi astfel, acest gen muzical devine o valoare pentru acea mulţime de români. Altă mulţime apreciază muzica baroc, alţii muzica folclorică, alţii cea electronică....şi pentru toţi aceia, acele feluri de muzică reprezintă o valoare.

Asta e valoarea: caracteristicile pe care fiecare grup de oameni le apreciază. Cu cât grupul e mai mare, cu atâta se consideră că şi valoarea e mai mare.

Întotdeauna o valoare e respectată, însă cum am spus: depinde de sistemul de referinţă ce înseamnă pentru fiecare valoarea.

Edited by lupini, 16 October 2022 - 12:45.


#42
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,834
  • Înscris: 17.08.2022

 lupini, on 16 octombrie 2022 - 12:40, said:

Ce este valoarea ?

Întotdeauna o valoare e respectată, însă cum am spus: depinde de sistemul de referinţă ce înseamnă pentru fiecare valoarea.

100 % de acord, plus intrebarea cand rutina se transforma in valoare ?

#43
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 10.08.2005

 stalker2142, on 15 octombrie 2022 - 09:08, said:

Asa zisii oameni de cultura nu isi gasesc nicio utilitate in societatea moderna, sunt paraziti care nu produc ceva palpabil pentru societate..in schimb sunt ancorati intr-un sistem prin care consuma din bunurile si serviciile create prin munca cetatenilor utili.

Un operator de macara, un IT-ist, un sofer de camion, un contabil, mecanic, chiar si un ingrijitor la ferma de animale fiecare din ei sunt mult mai utili in societate fata de un "om de cultura" care a citit mii e carti, se inconjoara de diplome si filozofeaza, debiteaza aiureli inutile.
Cati dintre cei mentionati de tine se pot numi oratori fara a se fi cultivat in prealabil?

#44
Beda_Venerabilis

Beda_Venerabilis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 05.03.2009

 stalker2142, on 15 octombrie 2022 - 09:08, said:

Asa zisii oameni de cultura nu isi gasesc nicio utilitate in societatea moderna, sunt paraziti care nu produc ceva palpabil pentru societate..in schimb sunt ancorati intr-un sistem prin care consuma din bunurile si serviciile create prin munca cetatenilor utili.

„Noi muncim, nu gândim” - și intelectualii sunt niște paraziți, care trebuie stârpiți de mici.
„Arbeit macht frei” - nu-i așa că visezi la niște mici lagăre?
Ai uitat să închei cu sloganul mult iubit: „Proletari din toate țările, uniți-vă!”
Cu cei destoinici și hotărâți, ca tine, se construiește viitorul luminos și multilateral dezvoltat. Ai fi ajuns departe pe vremea lui Stalin și Mao.

Revenind la subiect - soluția a fost găsită demult, în țările care își prețuiesc trecutul și valorile. Evident, ăia sunt niște proști care întrețin paraziții societății.
https://en.wikipedia...tional_Treasure
La japonezi, o persoană din această listă primește 2.000.000 de yeni (cam 70.000 de lei) pe an.

#45
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,243
  • Înscris: 29.12.2006

 vio69c, on 16 octombrie 2022 - 13:18, said:

100 % de acord, plus intrebarea cand rutina se transforma in valoare ?

Rutina se transformă în valoare atunci când o mulţime tot mai mare de oameni apreciază tot mai mult...rutina.

#46
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,824
  • Înscris: 15.08.2014

 Don_Costica, on 15 octombrie 2022 - 07:04, said:

Alexandru Paleologu, un alt om de cultura, a fost "demascat" ca fiind colaborator al Securitatii. Denigratorii au omis sa mentioneze anii de puscarie politica in care a fost "convins" sa semneze. L-au ajutat cu niste torturi. N-au fost dulci, puneti accentul pe silaba "turi".
Iar poporul a pus botul, ca de obicei.
Au mai fost si altii care au trecut prin aceleasi torturi si n au colaborat cu Securitatea, deci care, tot un turnator ramine.

#47
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
O atitudine intransigenta. Dumneata ai fi rezistat? Ca eu nu stiu sa raspund la intrebarea asta.

#48
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
De nume am auzit, dar nu imi amintesc sa o fi vazut vreodata. Nici nu-i de mirare;

Quote

Mariana Nicolesco apare în 1991 pentru prima dată în fața publicului din țara natală, la Ateneul Român din București, și oferă ulterior concerte cu Orchestra Simfonică
a Filarmonicii George Enescu, între altele celebrând în 1993 cei 125 de ani și în 1998 cei 130 de ani ai acesteia.

Uite aici este si o alta chestie. Au mai fost si alte artiste care au fost plecate multi ani din tara; Aura Urziceanu, Pompilia Stoia, Marina Voica, Mihaela Mihai, etc... care
cea mai grea perioada din Romania nu au fost in tara. Nu le fac critica, si eu as fi facut la fel. Insa, in situatia asta, nu poti venii dupa 1990 inapoi in tara si sa ai mari pretentii de la
public sau stat.

#49
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,834
  • Înscris: 17.08.2022

 WestPoint, on 16 octombrie 2022 - 21:57, said:

nu poti venii dupa 1990 inapoi in tara si sa ai mari pretentii de la
public sau stat.

Este un lucru presupus, aruncat in arena dar fara sa fie sustinut de un citat sau un interviu.
A facut si pentru Romania -destul cat a mai trait

Se pare ca cum -necum ideea este ca tot ce este cat de cat reusit, valoros, trainic, romanesc,
sa fie terfelit asa cum ne arata zi de zi politica.

Edited by vio69c, 16 October 2022 - 22:28.


#50
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,109
  • Înscris: 17.01.2012

 terratec, on 14 octombrie 2022 - 23:05, said:

Este ciudat că oamenii de cultură nu sunt sprijiniţi de stat pentru

...știu, voi fi crud: trăim într-o societate (la nivel mondial, nu este doar o cutumă românească!) în care statuile se ridică după moarte :(

#51
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,824
  • Înscris: 15.08.2014

 Don_Costica, on 16 octombrie 2022 - 20:28, said:

O atitudine intransigenta. Dumneata ai fi rezistat? Ca eu nu stiu sa raspund la intrebarea asta.
Bineinteles ca intransigenta,vezi bine unde duce laxismul moral. Nu stiu ce as fi facut eu,dar stiu ca George Coposu si f multi altii au rezistat,spre deosebire de dl Paleologu care nu a rezistat. Comparam mere cu mere sau intram.pe terenul speculatiei neproductive,ce as fi facut eu sau altul?


#52
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016

 vio69c, on 16 octombrie 2022 - 22:26, said:

Este un lucru presupus, aruncat in arena dar fara sa fie sustinut de un citat sau un interviu.
A facut si pentru Romania -destul cat a mai trait

Se pare ca cum -necum ideea este ca tot ce este cat de cat reusit, valoros, trainic, romanesc,
sa fie terfelit asa cum ne arata zi de zi politica.

Am vorbit la modul general. Pleci de tanar din tara, ai o viata plina de succese, dar in tara nu se aude nimic.
Poate gresesc, dar eu nu am auzit de Mariana Nicolesco pana in 1989. Nici la TV si nici la radio. Pe vremea comunismului, probabil dupa ca a ramas in strainatate,
nu a mai fost promovata.

Si acum ca a disparut lumea, marea majoritate, habar nu are cine a fost. Asa cum habar nu au cei de acum cina a fost Pompilia Stoia, Marina Voica, Mihaela Mihai.

#53
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022

 petit_christian, on 17 octombrie 2022 - 09:26, said:

Bineinteles ca intransigenta,vezi bine unde duce laxismul moral. Nu stiu ce as fi facut eu,dar stiu ca George Coposu si f multi altii au rezistat,spre deosebire de dl Paleologu care nu a rezistat. Comparam mere cu mere sau intram.pe terenul speculatiei neproductive,ce as fi facut eu sau altul?
Georgica Copos n-a facut nici un minut de puscarie politica si nici n-a rezistat foarte eroic in aia de drept comun. Poate voiai sa zici de colegul lui de potlogarii, Cristi Borcea, acel Casanova al puscariilor romanesti. Ala da, a rezistat eroic si a si contribuit la sporul natural, chiar asa legat cu lanturi, cum era.

Daca te referi la Corneliu Coposu, probabil ca ti-as da dreptate daca nu i-ai fi uitat numele...

#54
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,824
  • Înscris: 15.08.2014
Da, la Corneliu Coposu. El nu a semnat pactul cu diavolul. Faptul ca i am gresit prenumele schimba realitatea istorica a faptelor? Si au fost multi precum acest domn Corneliu Coposu.
Ca tu vrei sa i albesti pe cei patati e altceva. Poate si tu esti unul care a semnat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate