Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 

Frumoasa societate românească și grija față de valori

* * * - - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
81 replies to this topic

#19
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,814
  • Înscris: 17.08.2022

View Poststalker2142, on 15 octombrie 2022 - 09:08, said:

Asa zisii oameni de cultura nu isi gasesc nicio utilitate in societatea moderna, sunt paraziti care nu produc ceva palpabil pentru societate..in schimb sunt ancorati intr-un sistem prin care consuma din bunurile si serviciile create prin munca cetatenilor utili.

Un operator de macara, un IT-ist, un sofer de camion, un contabil, mecanic, chiar si un ingrijitor la ferma de animale fiecare din ei sunt mult mai utili in societate fata de un "om de cultura" care a citit mii e carti, se inconjoara de diplome si filozofeaza, debiteaza aiureli inutile.

Nici sa nu ne mira subnivelul la care a ajuns societatea...
moral, valoric, educational.

Ce tu nu intelegi nu inseamna ca nu trebuie sa existe
Inseamna ca tu trebuie sa termini liceul

(la figurat, evident)

Edited by vio69c, 15 October 2022 - 10:34.


#20
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022

View Poststalker2142, on 15 octombrie 2022 - 09:08, said:

Asa zisii oameni de cultura nu isi gasesc nicio utilitate in societatea moderna, sunt paraziti care nu produc ceva palpabil pentru societate..in schimb sunt ancorati intr-un sistem prin care consuma din bunurile si serviciile create prin munca cetatenilor utili.

Un operator de macara, un IT-ist, un sofer de camion, un contabil, mecanic, chiar si un ingrijitor la ferma de animale fiecare din ei sunt mult mai utili in societate fata de un "om de cultura" care a citit mii e carti, se inconjoara de diplome si filozofeaza, debiteaza aiureli inutile.
Te anunt ca Marx si Lenin au filozofat pe limba macaragiilor, soferilor si a celorlalti care, in lipsa culturii, au inghitit hapurile ca pelicanii si s-a ajuns unde s-a ajuns.

#21
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,963
  • Înscris: 24.01.2012

View Poststalker2142, on 15 octombrie 2022 - 09:08, said:

Asa zisii oameni de cultura nu isi gasesc nicio utilitate in societatea moderna, sunt paraziti care nu produc ceva palpabil pentru societate..in schimb sunt ancorati intr-un sistem prin care consuma din bunurile si serviciile create prin munca cetatenilor utili.

Un operator de macara, un IT-ist, un sofer de camion, un contabil, mecanic, chiar si un ingrijitor la ferma de animale fiecare din ei sunt mult mai utili in societate fata de un "om de cultura" care a citit mii e carti, se inconjoara de diplome si filozofeaza, debiteaza aiureli inutile.
În sfârşit, am reuşit să citesc cea mai imbecilă opinie de pe Softpedia, ever!

#22
rechino

rechino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 07.12.2007
Cred ca is mai multi factori la mijloc printre care societatea care o cam ia pe aratura desigur cu ajutorul mass mediei din ziua de azi (celebra "dam ce cere publicul") dar cred eu cel mai important e ca fiecare om are prioritatile lui si de regula geniile din randul muzicienilor, actorilor samd, duc un stil de viata boem neavand ca prioritate banii si acumularea de averi astfel incat la o varsta cand poate ca nu mai pot performa deloc sau cel putin nu ca in anii tineretii deja e prea tarziu sa recupereze, in opinia mea si acesta e un factor important.

Edited by rechino, 15 October 2022 - 10:53.


#23
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,324
  • Înscris: 29.07.2013

View PostLouisCyphre, on 15 octombrie 2022 - 10:41, said:


În sfârşit, am reuşit să citesc cea mai imbecilă opinie de pe Softpedia, ever!


Iar titlul nu reflecta realitatea.
Actuala societate romaneasca are grije de valorile sale actuale. Le sustine si ocroteste si, din pacate, le si promoveaza.
Un exemplu de actualitate:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/o-jn_VMDszw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sute de monede din aur uriaşe, îngropate în curțile rudelor lui Leo de la Strehaia

[ https://www.ziaruldeiasi.ro/app/gethumb.details.php?id=461643&w=640&h=480 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Acestea sunt "valorile" actuale ale societatii, nu "asa zisii oameni de cultura". :)

#24
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 27.10.2007
eu zic sa terminan cu ei canalul Dunare - Bucuresti.
e mai mic decat Dunarea - Marea Neagra,  dar si oamenii de cultura sunt mai putini acum.

View Postlaffin, on 15 octombrie 2022 - 09:21, said:

la strung, la saibā, la reparat de umbrele si umplut brichete cu trantorii!! Posted Image
eu vad rezolvarea altfel: daca toti am duce-o bine, si oamenii de cultura ar duce-o bine. ar duce-o bine direct, care ar avea salarii/pensii mai mari si indirect, pentru ca lumea ar consuma mai mult din produsul lor: Cultura.
orice alta solutie, aplicata in societatea romaneasca, va produce doar invidie, furt, prostitutie.

Edited by strongsss, 15 October 2022 - 11:10.


#25
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006

View Postvio69c, on 15 octombrie 2022 - 10:07, said:

Adevaratii oameni de cultura , de acord, nu sunt vocali si nu sunt prezenti in prime time..
De altfel mass media ii ignora complect.
Nici-o emisiune in 24 de ore nu se ocupa cu adevarat de cultura, de stiinta, de figuri de referinta
care traiesc sau care sunt doar amintiri

Daca Iosif Sava a mai avut sansa sa apar cultivand publicul azi nu mai este aceasta posibilitate.

Este normal, daca in spatiul public tot ce gasim a spune despre ei este daca si dece au stat cu chirie,
daca si dece au facut cumparaturile la supermarket si nu la o piata nationala....!!!
Daca sunt facuti paraziti pentru ca nu stau la strung 2 sschimburi pe zi.

Si cine ii fac parazirti  ?
Capusele care capusesc statul de 30 de ani

Cultura a reprezentat intotdeauna acel pas inainte facut de o societate pentru dezvoltare. Cultura greaca antica, romana, sumeriana, etc. sunt exemple in acest sens.
Din pacate, in tarile din care face parte si Romania unde coruptia si hotia sunt ridicate la rang de lege, unde marlania, bascalia, asa-zisul pamflet reprezinta cotidianul, adevarata cultura este sufocata si ridiculizata.Oamenii de cultura adevarata sunt in mod invariabil contra acestor guvernari, drept care puterea ii marginalizeaza constant si le anatemizeaza creatiile.
In schimb, lingaii si yesmen-ii au mereu viata buna si vor avea mereu.

#26
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,235
  • Înscris: 29.12.2006

View Postcrisstonne, on 14 octombrie 2022 - 23:19, said:

,,Cultura " asta, nu este tot un loc de muncă, o afacere, eventual?!

Da, este, deoarece munca se împarte în trei categorii: de subzistenţă, de fală şi de creaţie.




View Postvio69c, on 15 octombrie 2022 - 10:07, said:

Adevaratii oameni de cultura , de acord, nu sunt vocali si nu sunt prezenti in prime time..
De altfel mass media ii ignora complect.

E adevărat, cu un amendament: mass media politică, ce reprezintă interesele diferitelor grupări.

Există şi "mass" media dedicată culturii, ştiinţei şi tehnicii. De pildă, eu nu mai citesc şi nu prea mai urmăresc decât foarte rar, sursele de ştiri cotidiene şi politice, ci revistele, şi mai cu seamă una în mediul on-line, dedicată exclusiv ştirilor zilnice despre ştiinţă şi tehnică.

Şi în ştiinţă, tehnică, artă, există vedete, care însă nu se ocupă cu cearta ci cu creaţia şi descoperirea funcţionării realităţii.

Edited by lupini, 15 October 2022 - 12:29.


#27
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014

View Postadisz, on 15 octombrie 2022 - 11:24, said:

Cultura a reprezentat intotdeauna acel pas inainte facut de o societate pentru dezvoltare. Cultura greaca antica, romana, sumeriana, etc. sunt exemple in acest sens.
Acum cultura îți aduce curentul woke și degenerare. S-au schimbat vremurile, acum tehnologia îți aduce dezvoltare.

#28
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,235
  • Înscris: 29.12.2006

View Postpersona695, on 15 octombrie 2022 - 12:30, said:

Acum cultura îți aduce curentul woke și degenerare. S-au schimbat vremurile, acum tehnologia îți aduce dezvoltare.

Întodeauna tehnologia a adus dezvoltare: piatra cioplită a adus, roata a adus, uneltele, maşinile. Tehnologia în ansamblul ei face parte din cultura umanităţii.

Edited by lupini, 15 October 2022 - 12:33.


#29
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,235
  • Înscris: 05.06.2002
in cazul particular al Marianei Nicolesco a cantat pe nasturi pe marile scene ale lumii? n-o judec pt ce a facut sau n-a facut in viata particulara. de fapt putin ma intereseaza, dar nu cred ca-i cazul s-o privim ca pe o victima.

Edited by Fane, 15 October 2022 - 12:39.


#30
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,814
  • Înscris: 17.08.2022
Personal, am ascultat-o pe Mariana Nicolesco de doua ori intr-o inregistrarea radio.Erau anii 75-76. Atat.
Dar, pot spune ca a primit cinstirea cuvenita in perioada cand activitatea sa era in strainatate dar si in Romania.
Nu se poate constata asta si cei ce doresc pot vedea aceasta apreciere.

Artista, a fost spitalizata si nu stiu cum a ajuns discutia la sprijinul care trebuie sa il dea statul,
cand nu stim exact care este situatia materiala.
Iar faptul ca a stat cu chirie, este nesemnificativ si nu este treaba noastra.


--------

Multi mari creatori si artisti au murit in mizerie, saracie si uitati...
La noi, Hariclea Darclée - apreciată de Verdi, Leoncavallo, Mascagni, Catalani, Puccini, care cântase cu Enrico Caruso, ori sub bagheta lui Toscanini, a trăit în țară într-un trist anonimat si a murit în sărăcie.Chiar si funeraliile au fost finanțate de Ambasada Italiei.
Asta tot datorita ideii ca artistii sunt paraziti......
Si cati altii....Gica Petrescu, sarac si uitat,
Ana Aslan a murit in anonimat, uitata de toti cei ce forfoteau in jurul ei, inclusiv nomenclatura.
Johnny Raducanu, adevarat, nu un calibru mondial, dar celebru in Romania, a murit răpus de diabet și de singurătate.
Avea o pensie de 400 lei...
Ștefan Mihăilescu-Brăila uitat si sarac....Cornel Constantiniu, Angela Ciochina, multi altii carora familia, prietenii le plateau  ratele si cosul cu alimente.

Sunt oameni daruiti cu un talent, din care au luat lumina si s-au incalzit sufleteste zeci de mii de oameni.
Care au dedicat totul artei si putin pentru a-si gospodari castigurile.
Inconjurati de impresari, samsari, profitori ai veniturilor lor
George Zamfir s-a intors in Romania dupa ani in Franta, mai sarac decat a plecat.
Fiscul francez i-a confiscat totul.Din greseala impresarului care nu a depus contributiile.

Este usor sa fim drastici, moralisti, superiori, fata de cei ce sunt deja pe ultima portiune a vietii
sau au trecut deja in nefiinta. Sa le facem socoteala vietii lor private
Desi anume meserii nu au pret si nu au echivalent material

Asa cum febletea mea Paunescu, a zis asa de bine

Nu-i număraţi ilustrului chirurg
Banii luaţi pe grave operaţii
Dacă nu ştiţi şi banii care curg
Ca să distrugă rase, neamuri, naţii!

Edited by vio69c, 15 October 2022 - 13:47.


#31
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,501
  • Înscris: 02.09.2006

View Postdan210, on 15 octombrie 2022 - 10:19, said:

nu-mi vine sa cred ca o artista de talia doamnei Mariana Nicolesco, o soprana care a cantat pe toate marile scene ale lumii, nu ar fi putut cumpara o locuinta daca ar fi vrut
Nici eu nu inteleg insiunarea din acest topic! presupunem ca familia respectiva avea bani sa-si cumpere un bloc intreg, nu a suferit de lipsa banilor!

sau poate cel care a deschis topicul are informatii necunoscute maselor largi de oameni ai muncii?

View Poststrongsss, on 15 octombrie 2022 - 11:10, said:

eu zic sa terminan cu ei canalul Dunare - Bucuresti.
e mai mic decat Dunarea - Marea Neagra,  dar si oamenii de cultura sunt mai putini acum.


eu vad rezolvarea altfel: daca toti am duce-o bine, si oamenii de cultura ar duce-o bine. ar duce-o bine direct, care ar avea salarii/pensii mai mari si indirect, pentru ca lumea ar consuma mai mult din produsul lor: Cultura.
orice alta solutie, aplicata in societatea romaneasca, va produce doar invidie, furt, prostitutie.
iar daca nu o ducem bine cu totii ca sa se intimple cele scrise de dv., ar trebui creat un fond din care sa fie platiti permanent toti oamenii de cultura, fond din care sa li se asigure locuinte, plata tuturor cheltuielilor, masini, concedii...etc
asta e ideea?

Iar toti marii nostri artisti carora le plinegeti de mila, au rulat in timpul vietii sume imense, cit o suta de oameni normali poate. dar in mare parte bani nefiscalizati, pentru care nu au platit impozite, contributii la sanatate sau pensie. deci ce este de mirare ca au primit pe masura contributiei? iar pentru ce au facut, au fost platiti gras, nu au facut munca voluntara!
vad cum se vaita de pensie solisti de muzica polara care luau la o nunta cit 4 salarii lunare si aveau 2-4 nunti pe luna plus tot felul de suse! penibil!

Edited by tytysor, 15 October 2022 - 14:00.


#32
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Peste tot artistii si oamenii de cultura au avut mai mult sau mai putin de suferit din cauza ignoranzei statului dupa ce din varii motive acesti oameni de cultura nu au mai putut
activa.
Aici lipsesc asa numitele Academii, ale scriitorilor, a actorilor, a artistilor, care sa primeasca lunar o suma de la stat, respectiv donatii in scopul ajutorarii acestor oameni
daca au ajuns intr-o situatie precara.

Tot odata, sa nu uitam ca majoritatea acestor oameni de cultura s-au gandit in perspectiva pensionarii sau a inactivitatii si si-au adunat niste banuti si au facut investitii
din timpul in care au avut succes si au castigat bani.
Pe de lata parte stim ca sunt boli care necesita tratamente scumpe, care duc la sapa de lemn pana si milionari.

#33
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 22.05.2011
Solistii de muzica polara e miezu culturalnii operatzia … respekt :)

#34
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,501
  • Înscris: 02.09.2006
Nu sint ei, desigur, dar ei sint cei care se vaita cel mai mult.

P.S. sint sigur ca dv. la nunti sau la petreceri ascultati doar Bach si Sopenhauer!

#35
x1yz

x1yz

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 93
  • Înscris: 28.08.2022
Eu cred ca raspunsurile la intrebarile ridicate in acest topic se sugera tot la modul artistic.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Md2vBiNm7W0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by x1yz, 15 October 2022 - 15:57.


#36
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,872
  • Înscris: 28.11.2006
Intr-adevar, valorile nu sunt respectate, dar asta nu e un exemplu prea bun.

Doamna Nicolesco a fost o soprana valoroasa, dar sunt convins ca a si castigat bani pe masura, din drepturi de autor, aparitia in concerte/reprezentatii de opera etc. E adevarat ca nu lua cat ia Salam la o nunta de interlopi, dar cred totusi ca ar fi putut trai cel putin decent, daca nu chiar foarte bine, cu cat castiga. Nu mai suntem totusi in secolul XIX, cand scriitorii sau compozitorii mureau in mizerie.

Mai era si Gheorghe Zamfir, care a pierdut toti banii pentru ca s-a lasat inselat de un manager ticalos. Si apoi a venit sa ceara casa de la statul roman. Ei bine, au patit-o si altii, de ex. Leonard Cohen. Dar el stiti ce-a facut? A lansat vreo 3 albume noi si a sustinut cateva sute de concerte, inclusiv in Romania. La peste 70 de ani!

Lipsa aprecierii valorilor se vede in alte domenii, de ex. neglijarea patrimoniului si degradarea lui, eliminarea sau bagatelizarea autorilor clasici romani din programele scolare etc. Dar nu asta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate