Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Probleme locatie cauzata de router?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
vasy86le

vasy86le

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.03.2008
Buna seara! Am sa trec direct la subiect. Acum cateva zile, cand navigam pe net, am observat ca Google imi aparea in Spaniola, nu am prea dat importanta pana cand am observat ca la locatie apare Spania. Am incercat tot felul de metode ca sa setez locatia pe Romania si intr-un final am reusit dar se pare ca a functionat doar pe pc nu si pe telefon, televizor. Problema cea mai mare e urmatoarea. Cand ma uit pe youtube la tv sau pe telefon, imi apar reclame in Spaniola, am setat din setarile youtube pe limba Romana si am schimbat locatia din Spania in Romania dar degeaba, reclamele apar tot in Spaniola.. Pe tv, pe aplicatia youtube, daca dau la rubrica despre a aplicatiei youtube, la indicatori geografici sau ceva de genul, imi apare locatie ES, adica Spania si nu pot nici in ruptul capului sa schimb cumva pe Romania. Aveti idee ce e de facut si de ce mi s-a schimbat locatia asa din senin?
Acum poate va intrebati ce legatura are cu routerul, pai eu am incercat pe router niste adrese dns care blocau reclamele pe youtube si desi am resetat la setarile default, ma gandesc sa nu fie ceva de acolo, dar totusi nu inteleg de ce tocmai acum cateva zile au aparut aceste probleme si nu atunci cand am incercat acele adrese dns..

#2
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,170
  • Înscris: 05.01.2006
Ce IP îți apare pe  getip.ro? Scrie aici doar primele 3 seturi de numere (111.111.111....)

Și ce internet ai (de la ce provider)?

#3
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,219
  • Înscris: 24.11.2002
Incearca si un reset la router/Gpon, sa isi ia IP din Romania.

#4
vasy86le

vasy86le

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.03.2008
Ip-ul il arata corect, e ip-ul de la furnizorul de net (nextgen) si apare locatia Bucuresti. Nu stiu care e problema, am incercat toate setarile in contul google si degeaba, daca caut www.google.ro, in josul paginii imi apare spania, daca sterg cookie si cache, cand intru pe google.ro imi apar termenii si conditiile in limba spaniola si jos imi apare espana.. Daca ar fi problema doar pe browser nu ar fi foarte deranjant dar problema e ca imi apar pe televizor reclamele in spaniola..
Am dat si reset la router, am pus ai alt dns(1.1.1.1) cel de la cloudflare, am lasat si dns default de la furnizor, aceeasi problema..

Attached Files

  • Attached File  sp.JPG   19.05K   22 downloads
  • Attached File  t2.JPG   16.29K   22 downloads


#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Am o problema asemănătoare. Eu am mutat un router de la Vodafone din locația 1 in locația 2 în aceeași localitate, situate la 500 metri una de alta. Prin wifi mă localizează pe telefoane tot in locația 1. Pe date mobile totul e ok.

La tine unde te localizează pe telefon in Google maps conectat la router pe wifi? Spania sau Romania?

#6
Sa_Fugim

Sa_Fugim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 03.10.2022
Nu poti cere un alt IP de la ISP?
Pe telefon e mai simplu de blocat reclame instaland ceva apks, dar pe TV nu prea ai cum bloca reclamele pe youtube cu blocare dns.

#7
mariustom

mariustom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 24.04.2006

 vasy86le, on 14 octombrie 2022 - 23:01, said:

... daca caut www.google.ro, in josul paginii imi apare spania, ...
Aaaa, pai de ce nu zici asa Posted Image
In dreapta jos click pe Setari / Setari de cautare / La Setări privind regiunea alegi Romania / click Salvati, OK, si ... Basta Posted Image

Astfel, contul Google va stii ca, atunci cand cauti ceva, cauti din Romania. Sau de unde vrei tu.
Una e localizarea si alta e unde crede (in baza setarii de mai sus) ce te intereseaza sa cauti.

Edited by mariustom, 15 October 2022 - 09:58.


#8
vasy86le

vasy86le

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.03.2008
Am facut asta dar dupa cum am spus, modificarile se aplica doar pe pc nu si pe tv, problema deranajanta e ca, pe tv, cand ma uit pe youtube, imi apar reclame in spaniola si la indici regionali imi arata Spania desi am setat limba Romana si locatia Romania..
Dorin_2k, pe telefon, google maps imi arata locatia corecta

Edited by Ravy, 15 October 2022 - 13:08.


#9
mariustom

mariustom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 24.04.2006
Repet, localizarea in Google Maps, care e in functie de coordonatele GPS ale telefonului, nu are nimic cu reclamele si cautarile regionale (limba setata).

@vasy86le Banuiesc ca pe tv te loghezi in youtube cu contul google de pe telefon.
Asadar, prima oara in telefon intra in setarile aratate mai sus unde, in afara de setarea regiunii, trebuie sa setezi "limba in produsele Google" in romana, la fel "limba pt rezult. cautarii".
Dupa ce ai salvat setarile astea in telefon te duci la tv, te deconectezi si te conectezi din nou cu contul Google.
Sper ca sunt inteles si ma rog sa-ti reuseasca Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate