Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Ieșită de curând din relatie

* * - - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
59 replies to this topic

#1
augustinpaled

augustinpaled

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 19.02.2021
Salut,

Am urmatoarea situatie la care sincer inca am dubii. Mai exact, de circa aproape 2 saptamani am cunoscut o fata pe Tinder. (va rog, abtineti-va de la eventuale discutii peiorative despre dating-ul online ca nu-i cazul). Am vorbit circa o saptamana dupa care ne-am vazut. Avem multe chestii in comun, e o atractie fizica reciproca intre noi si am ramas la concluzia ca amandoi ne dorim sa ne cunoastem mai mult. De mentionat ca inainte m-a intrebat ce cautam pe Tinder (gen doar sex sau relatie). I-am zis sincer ca-s in punctul vietii in care stiu ce vreau, nu am timp de pierdut alandala si caut ceva care daca lucrurile merg ok sa duca de ce nu spre o relatie serioasa. Ea a confirmat ca-si doreste acelasi lucru.

Insa aici am urmatoarea dilema. Ea a iesit de circa 4 luni dintr-o relatie de 4 ani (pe alocuri a mai adus in discutii de-a lungul intregii interactiuni vorba de fostul de vreo 2 ori nu o mica tenta peiorativa la adresa lui). Faza e ca atunci cand am fost la date, la plecare, mi-am dorit sa o sarut, ea a intors capul, s-a inrosit toata si mi-a zis ca „promit si nu vrea sa grabeasca lucrurile”. Ulterior, mi-a dat mesaj ca s-a simtit bine cu mine si ii pare rau daca daca m-a facut sa ma simt nasol cu gestul ei. Eu am zis ca-i ok si am facut ceva glumita pe tema asta. Iar acum intervine dilema mea.

Per total, desi ea sustine ca stie ce-si doreste (o relatie serioasa), eu o simt cu o oarecare indoiala asupra unui nou angajament, poate chiar asupra mea. Firesc de alt fel avand in vedere faptul ca a iesit de curand dintr-o relatie de 4 ani, INSA

- Cum gestionezi o astfel de situatie incat sa nu fii nici prea disperat, nici prea indiferent? Pentru ca nu am dau seama daca contextul asta e favorabil implicarii sau ramanerii oarecum in stand by.

- Cum sparg „bariera” din a o aduce din trecut (teama de implicare, de a nu fi cumva ranita) cat mai aproape de prezent-viitor (adica eu)?

Intreb fiindca eu chiar o apreciez si o plac si chiar mi-as dorii sa aiba continuitate interactiunea cu ea. V-as ruga respectuos sa nu primesc mesaje ironice doar de dragul de a lasa unul, ci raspunsuri de la atat barbati care au intampinat o situatie de gnul, cat si de la femei care au fost in situatia asta. Multumesc

#2
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008
Cu rabdare. In acest timp o vei cunoaste mai bine si vei putea sa iti dai seama daca e serioasa sau nu, daca puteti merge mai departe impreuna, etc...

#3
pastel3005

pastel3005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,379
  • Înscris: 11.08.2006
daca din start sunt dileme, bagaj emotional real sau fake, cauta pe alta.
fugi cat mai poti.

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,996
  • Înscris: 07.11.2006
Si cand te gandesti ca la altii primul sarut a venit dupa casatorie. E adevarat, in alte vremi si conditii.

Ziceai ca stii ce vrei, dar doreai de la inceput direct in pat. Aici ai gresit tu.
Zilele n-au intrat in sac, la urmatoarea intalnirea va mai scapati de inhibitii. Ca sa cunosti un om, ai nevoie de ceva timp. Aloca-l cu cap.

#5
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,423
  • Înscris: 24.02.2017
Eu stiam ca Tinder (in vest) e doar pentru sex. Si lumea stie asta. Nu e vreun secret.  Doar la noi oamenii cauta relatia vietii, femeia/barbatul ideal, familie, copii, etc.

Din ce am vazut singur, pe vremuri, site-ul ala e o mega porcarie la noi. Nimeni nu stie ce vrea, nimeni nu e nici macar 10% serios. Pierdere de timp.

Edited by Bogotta, 14 October 2022 - 07:33.


#6
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019

 augustinpaled, on 13 octombrie 2022 - 19:59, said:

I-am zis sincer ca-s in punctul vietii in care stiu ce vreau, nu am timp de pierdut alandala si caut ceva care daca lucrurile merg ok sa duca de ce nu spre o relatie serioasa.
I-ai detaliat cam ce-ar fi "ceva"-ul ala? Pentru ca altfel mie - ca barbat - imi pare ca e vorba de sex cu minim de implicatii.

#7
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012

 augustinpaled, on 13 octombrie 2022 - 19:59, said:

... Faza e ca atunci cand am fost la date, la plecare, mi-am dorit sa o sarut, ...

simplu băiete, mergi la mai multe „date”...

#8
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 29.09.2006
Pare ca esti prea standardizat.

Vazand si facand. Daca o vezi ca rade, continua.

Daca si la glume te gandesti 5 minute si le analizezi pe toate partile pleaca trenul din gara.

PS: Si poate nu te mai incurci in "i"-uri. Scade punctajul. :)))

#9
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Tinder nu e sentimente punct ro.
Tinder e pentru sex

Mai dai niste swipeuri dreapta sa vezi ce sare.

#10
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007

 victor29cr, on 14 octombrie 2022 - 08:42, said:

Tinder nu e sentimente punct ro.
Tinder e pentru sex

Mai dai niste swipeuri dreapta sa vezi ce sare.
și dacă în realitate seamănă cât de cât cu poza sau încă nu ai băut destul :))))

#11
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
ce naiba ești femeie să ai atâtea dileme și frământări?

ia situația ca atare și vezi cum merge mai departe, nu e un capăt de țară. fiecare pers. e diferită, unii sar în pat din prima, alții stau și 6 luni
setează-ți și tu așteptări, eu consider acceptabil sărut la maxim a 3a întâlnire (altfel e cam string along), sex la maxim 1 lună
dacă merită așteptarea, bineînțeles. dacă e cu figuri next

#12
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 29.10.2014
Chiar zilele astea lucrez la un articol pe tema relatiilor/femeilor.

Pe scurt:
- femeile cauta sa faca copii - cand e vorba de asta nimic altceva nu conteaza. Nici ca nu au bani, nici ca nu au partener stabil, ca nu au cu ce-l creste. Nimic nu conteaza.
- sexul pentru femei e secundar. Nu am intalnit vreodata o fata care, dupa infatuarea initiala, sa o intereseze sexul. E o unealta. Le aduce placere de moment, dar nu una esentiala. Nu o sa auzi vreodata o femeie ca invata sa faca sex mai bun, sa aiba orgasme mai puternice, sa isi imbunatateasca tehnica pentru a ajunge pe nu stiu ce culmi. E apa de ploaie pentru ele si cred ca fiecare dintre noi avem rude de sex feminin care n-au mai facut-o de decenii si nu le cade parul de stres.
- barbatii sunt un accesoriu. Bani si timpul ce-l pot dedica cresterii copilului. Nu oferi astea: esti un porc misogin, imatur, egoist, nu stii pe ce lume traiesti, esti un ratat, etc.

Daca scoatem obligatiile sociale (scoala, serviciu, etc.) si pui sistem medical bun (unde sa nasca, unde sa-si duca bebe-ul bolnav), sistem educational bun (crese, gradinite, scoli) si le dai o mie de euro pe luna per copil sunt sigur ca 99% dintre femei vor fi in culmea extazului. Vor face copii la greu fara sa-si bata capul cu educatia si cariera.

Edited by RedDev, 14 October 2022 - 08:50.


#13
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
nu te interesează de cât timp a ieșit ea din relații, nu e problema ta și nu ești psihologul ei. dacă îți bagă scuze din astea îi spui că nu te pricepi și ai treabă și pleci

#14
Ev_eee

Ev_eee

    Smochină Înghețată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,723
  • Înscris: 12.07.2022
Nu ai cum să gestionezi o relație erotică decât trăind o. Simte te bine cu ea și restul va veni de la sine! Dacă nu va veni de la sine, chiar nu ai tu ce să faci. Pt că vorbim despre simțire.

#15
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
daca simti ca te incingi incearca sa te linistesti un pic, daca iti iese. e posibil sa aiba nevoie de timp si spatiu, caz in care vei fi nevoit sa i le acorzi daca vrei o relatie cu ea. e posibil si ca ea sa nu aiba habar ce vrea, desi eu as tinde spre prima varianta. tu stii daca vrei sau nu sa investesti timp si emotie. relatiile sunt prin definitie risc, pentru ca jumate din variabile (partenerul) nu le poti controla.

#16
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Ca experienta de viata nu recomand sub nicio forma sa vorbesti despre fostul/fostele tale. Mi se pare o lipsa de respect.
Asta imi arata ca cineva sufera. Iar intr-o relatie se intra sanatos, nu suferind.

O sa-ti dai tu seama, mai devreme sau mai tarziu.

PS: daca-si vorbeste fostul de rau...fugi. Asa o sa te vorbeasca si pe tine la un moment dat.

Edited by medelin992, 14 October 2022 - 08:59.


#17
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,604
  • Înscris: 12.06.2010
Roaga un prieten s-o abordeze pe Tinder. Daca e disponibila, treci mai departe.

#18
Ev_eee

Ev_eee

    Smochină Înghețată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,723
  • Înscris: 12.07.2022

 lucianburjuiul, on 14 octombrie 2022 - 09:03, said:

Roaga un prieten s-o abordeze pe Tinder. Daca e disponibila, treci mai departe.

Credeam că doar femeile ( tute) s cu d astea! Posted Image

Edited by Ev_eee, 14 October 2022 - 09:20.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate