Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Recomandare dezumidificator!

  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,096
  • Înscris: 17.01.2012
AC-ul e un slab dezumidificator...
cumpără unul dedicat și vei observa diferența...

îți poți da seama și după cantitatea de apă colectată
AC-ul scoate-n 8 ore 2 pahare, iar dezumidificatorul 4,5 litri...

#20
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011
Depinde de dezumidificator, cel pe care-l am acum nu e prea eficient, tocmai de asta am cerut recomandari. La 23 de grade temperatura ambientala 65% umiditate, într-o noapte scoate un litru și umiditatea e 66% dimineața.

#21
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003
Si totusi, da detalii despre casa/camera.
Umiditatea crescuta apare doar daca ploua afara sau e o casa noua, cu peretii inca plini de apa.

#22
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011
In principal am nevoie in dormitoare ce au suprafață între 15-20mp, este un apartament într-un bloc vechi care probabil are sistemul de aerisire nefuncțional.
Cred că voi merge pe modelul postat mai sus de colegul nostru: Turbionaire SENSO 25, pare să fie mai eficient decât ce am acum.

Edited by maladetz, 14 October 2022 - 10:12.


#23
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,076
  • Înscris: 02.09.2009

 maladetz, on 14 octombrie 2022 - 08:45, said:

Depinde de dezumidificator, cel pe care-l am acum nu e prea eficient, tocmai de asta am cerut recomandari. La 23 de grade temperatura ambientala 65% umiditate, într-o noapte scoate un litru și umiditatea e 66% dimineața.
Dezumidificatorul tau ca dealtfel si cele recomandate aici sunt ""pistol cu apa"" foarte slabe
Cand vrei un aparat "capabil" te uiti la puterea trecuta in specificatii ,200---250w = SLAB
Achizitionezi unul de minimum 400w si vei vedea diferanta
Eu am de 8 ani un AC mobil, modificat de mine care in anumite conditii scoate si 2 litri pe ora.
Vor spune unii ......pai orice AC mobil are dezumidificare........corect dar nu il poti folosii iarna sau cand este frig
Acesta modificat de mine chiar are un aport caloric pozitiv
Puterea este 800w, in  2 ore usuca  doua masini de rufe
La o suprafata de 100m2 in 10 minute scade vazind cu ochii, umiditatea
Cine este interesat pot da detalii in privat.

Edited by florinellll, 14 October 2022 - 11:29.


#24
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,714
  • Înscris: 17.04.2015
Vad ca s-au facut discutii ca poate dezumidificatorul a pierdut freon etc. Poate da sau, mai degraba, poate nu. Io as zice ca scaderea eficientei sesizata de initiator se datoreaza mizeriei acumulate in timp. Stiti, e ca si la aere conditionatre, dezumidificatoarele acumuleaza murdarie si au nevoie de curatare sau... de altul nou. Cum nu cred ca se gaseste cineva care sa faca asta la dezumidificatoare (dat fiind ca se desfac mai greu, etc) sau nu ar merita pretul pt asa ceva, singura posibilitate este doar daca cei ce detin astfel de aparate incearca sa le desfaca (sunt si diverse video-uri pe youtube) si sa le spele cu solutii specifice.

 gushpi, on 14 octombrie 2022 - 08:27, said:

AC-ul e un slab dezumidificator...
cumpără unul dedicat și vei observa diferența...

îți poți da seama și după cantitatea de apă colectată
AC-ul scoate-n 8 ore 2 pahare, iar dezumidificatorul 4,5 litri...
Depinde, in primul rand cred de marimea dezumidificatorului, nush ce sa zic, asa credeam si io candva... insa vara asta am facut niste teste, am pus dezumidificatorul la treaba precum si ac-ul... Ac-ul bate dezumidificatorul de la distanta... de la teava ac-ului curge continuu, la dezumidificator doar pic cu pic la intermitente mult mai mari... Ac-ul e unul de 12k, dezumidificatorul e unul mic, Meaco 12... la o temp int de +/-24-25gr, ac-ul, fara sa masor neaparat, scoate insa cu multi litri mai mult pt aceeasi perioada de timp, comparativ cu scula dedicata. Dealtfel mi se pare si un pic logic... la cata suprafata mare de condensare are ac-ul fata de cea a dezumidificatorului. Plus ca mai este si ca unbele ac-uri sunt f performante la scos umiditatea iar altele mult mai putin.

#25
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,714
  • Înscris: 17.04.2015

 maladetz, on 13 octombrie 2022 - 15:41, said:

Momentan folosesc un Trotec 29E de ceva ani, scoate ceva apa dar imi da senzatia ca functioneaza eficient doar cand "vrea el".
Nu cumva "senzatia ca functioneaza eficient doar cand vrea el" e atunci cand e mai cald in casa? Posted Image
Si, apropo, depinde si in ce spatiu il pui sa faca treaba...caci vad ca trotec29e e declarat de 10 litri, adica f slab...daca e si temperatura mica in interior e cam normal sa nu-i vezi eficienta

 maladetz, on 13 octombrie 2022 - 15:41, said:

Am un aer conditionat care pare sa dezumidifice bine insa dupa cateva folosiri aerul miroase foarte urat iar acum in toamna - iarna nu prea ma ajuta pentru ca raceste aerul.
Am patit cu mirosul de la aer conditionat pe racire, de aproape nou, imediat cum a inceput sezonul cald... in anume conditii, spatiu umbrit, nu foarte clad, umiditate mai mare, imediat face mucegai ac-ul... imediat dupa curatarea si igienizarea cu solutii specifice, nu a mai mirosit deloc toata vara si l-am tinut doar pe functia de dezumidificare (dat fiind ca eu nu prea am nevoie de racire, casa fiind racoroasa, iar pe aceasta functie ac-ul meu are si control al temperaturii (spre diferenta de altele), desigur cu un cost de energie mai mare decat pe racirea simpla)
Dezumidificatorul il bag absolut rar, doar daca creste umiditatea in casa si e si prea racoare sa pot baga ac-ul... iarna nu am nevoie.

Edited by AroundYou, 14 October 2022 - 13:42.


#26
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,073
  • Înscris: 24.02.2011

 florinellll, on 14 octombrie 2022 - 11:22, said:

Dezumidificatorul tau ca dealtfel si cele recomandate aici sunt ""pistol cu apa"" foarte slabe
Cand vrei un aparat "capabil" te uiti la puterea trecuta in specificatii ,200---250w = SLAB
Achizitionezi unul de minimum 400w si vei vedea diferanta
Eu am de 8 ani un AC mobil, modificat de mine care in anumite conditii scoate si 2 litri pe ora.
Vor spune unii ......pai orice AC mobil are dezumidificare........corect dar nu il poti folosii iarna sau cand este frig
Acesta modificat de mine chiar are un aport caloric pozitiv
Puterea este 800w, in  2 ore usuca  doua masini de rufe
La o suprafata de 100m2 in 10 minute scade vazind cu ochii, umiditatea
Cine este interesat pot da detalii in privat.
Spune-ne aici minunea să rămână pentru posteritate.

#27
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,963
  • Înscris: 30.11.2021
Cred ca mai intai rezolvi cu sursele de umezeala si apoi te uiti spre un dezumidificator economic.

#28
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005

 maladetz, on 14 octombrie 2022 - 10:11, said:

Cred că voi merge pe modelul postat mai sus de colegul nostru: Turbionaire SENSO 25, pare să fie mai eficient decât ce am acum.
este o alegere bună; eu sunt mulțumit de el, este silențios, scoate multă apă într-un interval scurt de timp, are și funcție de uscare rufe.
Aplicația wifi funcționează bine.
Avantajul este că îl poți returna gratuit dacă nu ești complet satisfăcut de modul în care funcționează.

#29
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011
Din ce vad eficienta e mult mai ridicata, consuma cu doar 70W mai mult decat TTK 29E dar cel putin dezumidificarea declarata e de doua ori si jumatate mai buna, 10l/24h(250W) vs 25l/h(315W), nu stiu daca si in realitate e asa mare insa cu siguranta va fi peste Trotec.

Edited by maladetz, 15 October 2022 - 07:32.


#30
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,096
  • Înscris: 17.01.2012

View PostAroundYou, on 14 octombrie 2022 - 12:57, said:

... Ac-ul bate dezumidificatorul de la distanta...

..și dacă nu vreau frig?
(io utilizez dezumidificatorul doar în spațiul tehnic, când usuc rufe iarna! în rest am curte :P)

#31
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

View Postflorinellll, on 14 octombrie 2022 - 11:22, said:


Dezumidificatorul tau ca dealtfel si cele recomandate aici sunt ""pistol cu apa"" foarte slabe
Cand vrei un aparat "capabil" te uiti la puterea trecuta in specificatii ,200---250w = SLAB
Achizitionezi unul de minimum 400w si vei vedea diferanta
Eu am de 8 ani un AC mobil, modificat de mine care in anumite conditii scoate si 2 litri pe ora.
Vor spune unii ......pai orice AC mobil are dezumidificare........corect dar nu il poti folosii iarna sau cand este frig
Acesta modificat de mine chiar are un aport caloric pozitiv
Puterea este 800w, in  2 ore usuca  doua masini de rufe
La o suprafata de 100m2 in 10 minute scade vazind cu ochii, umiditatea
Cine este interesat pot da detalii in privat.
Poți recomanda un dezumidificator de 400-500W te rog?

#32
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 29.08.2006
Am un Alecoair D23 si un D30. Primul l-am folosit in timpul finisajelor interioare la casa, acu e la apartament, il folosim cand uscam rufele, e minunat. Al doilea e la casa, cand la parter, cand in pod , face fata "distractiei" dar e mai zgomotos, dar scoate apa la greu din aer. Le recomand. Sunt amandoua controlate prin telefon/smartlife.

Edited by l_stoian79, 29 October 2022 - 22:33.


#33
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011
D23-ul văd că are o putere de 240w nu e cu mult mai mult decât TTK29E, Cam cat scoate pe zi?

#34
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

View Postl_stoian79, on 29 octombrie 2022 - 22:30, said:

Am un Alecoair D23 si un D30. Primul l-am folosit in timpul finisajelor interioare la casa, acu e la apartament, il folosim cand uscam rufele, e minunat. Al doilea e la casa, cand la parter, cand in pod , face fata "distractiei" dar e mai zgomotos, dar scoate apa la greu din aer. Le recomand. Sunt amandoua controlate prin telefon/smartlife.
Ma gandeam si eu la varianta sa cumpar doua insa oare nu ar fi mai bine decat sa cumpar doua dezumidificatoare casnice, nu ar fi mai bun unul profesional?

#35
mihneam

mihneam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 30.05.2013
Are cineva experiență cu un umidificator din gama profesională gen Venta Professional AW902? E gălăgios într-un apartament?

Edited by mihneam, 10 November 2022 - 12:12.


#36
Yhzx23

Yhzx23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 08.11.2022

 Adm, on 13 octombrie 2022 - 17:21, said:


1. Dupa dus, in baie se aeriseste si scade brutal umiditatea. Eventual pui un ventilator.

2. Pentru bucatarie ai hota, care absoarbe vaporii si miesmele.


Cei mai multi nu deschid ferestrele decat foarte rar chiar si vara.

Barem cand e frig afara deschisul ferestrelor este asociat cu consumul suplimentar de energie pentru a face cald in casa.

 Adm, on 14 octombrie 2022 - 09:48, said:


Umiditatea crescuta apare doar daca ploua afara sau e o casa noua, cu peretii inca plini de apa.


Mai adaug eu si ceata.

Eu daca afara este umiditatea mai mare decat in casa dau drumul la dezumidificator.

Daca afara este umiditatea este mai mica decat in casa deschid toate ferestrele larg si aerisesc.

Poate fi si gerul Bobotezei ca tot aerisesc. Cand e ger afara opresc centrala termica si dupa o jumatete de ora aerisesc. Dupa ce inchid ferestrele astept o alta jumatate de ora si  dau drumul la centrala termica.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate