Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Schema chinezarie mp3 Waxiba Rotosonic XB-906U sau echivalent (incarcare acumulatori din 220V)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021
Salut, are cineva o schema de la boxele astea portabile care-s peste tot, ma intereseaza cum se face incarcarea acumulatorului din 220V, am impresia ca este un circuit serie Condensator-Rez-Dioda nestabilizat astfel incat cand sarcina scade (acumulator invechit) pe integratul audio 2822 ajunge tensiune mare si-l arde ?

E a 2-a oara cand il arde, vreau sa evit a 3-a oara. Boxa e buna la pescuit, are si acumulator si baterii, tine pe balta 2 zile, nu vreau s-o arunc.

Cred ca un stabilizator LM ar rezolva problema. Sau o rezistenta de limitare. Sau un mic bec.

Attached Files



#2
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,503
  • Înscris: 02.09.2006
...sau sa masori curentul de incarcare al acc.!

#3
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Producatorul spune ca "AC este doar pentru incarcarea acumulatorului, in timpul incarcarii inchideti aparatul".


#4
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,392
  • Înscris: 08.02.2011
Ce schema vrei cand tu ai fizic aparatul in fata ?  Nici nu-i vreo mare inginerie cu pcb foarte complicat, e un rahat cu 3 piese, schema o deduci singur foarte usor.   Eu stiu ca astea au dioda zener in paralel pe alimentare pentru protectie, dar posibil sa fi renuntat chinezul la ea intre timp.

#5
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
S-ar putea folosi un modul de încărcare cu TP4056, intrare USB, care livrează 1A și oprește automat încărcarea. Ai putea conecta un încărcător de telefon și să nu mai folosești conectarea lui la rețea care e și periculoasă dacă nu ai izolație bună față de antenă și butoane.

#6
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021

View Postmihaicozac, on 13 octombrie 2022 - 16:50, said:

S-ar putea folosi un modul de încărcare cu TP4056, intrare USB, care livrează 1A și oprește automat încărcarea. Ai putea conecta un încărcător de telefon și să nu mai folosești conectarea lui la rețea care e și periculoasă dacă nu ai izolație bună față de antenă și butoane.

Da, o sa-i pun altceva ceva ca nu e ok cu 220V ala fara separatie galvanica, mai are si mufe de casti si AUX care se ating cu mana daca nu esti atent.

Oricum stupida schema daca acumulatorul e fara autonomie sa-ti ajunga tensiunea mare pe audio, pe digital are ceva stabilizare probabil, o sa vad cand o desfac, nu mai tin minte ce era acolo, stiu ca i-am pus soclu pt 2282 , am gasit cu 30 bani bucata si am luat multi, vreo 4 ani a mers asa, doar cu CI schimbat.

View Postmodoran, on 13 octombrie 2022 - 16:14, said:

Ce schema vrei cand tu ai fizic aparatul in fata ?  Nici nu-i vreo mare inginerie cu pcb foarte complicat, e un rahat cu 3 piese, schema o deduci singur foarte usor.   Eu stiu ca astea au dioda zener in paralel pe alimentare pentru protectie, dar posibil sa fi renuntat chinezul la ea intre timp.
Probabil nici nu exista schema la ce balarie au facut pe alimentare. Trebuie zener mare sa puna la masa curentul ala. 2000mAh la 5 ore de inarcare ar fi 400 mA, fiind circuit serie cu reteaua nestabilizat, fara acumulatori preia zenerul.

#7
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Soluții propuse de mine ptr încărcarea bateriei originale, după ce ai eliminat montajul original:
1) folosești un Powerbanc cu ieșire de 5V/1A
2) folosești un încărcător de telefon 5V/1A
3) construiești un alimentator dintr-un transformator 3V/0,7-1A, o punte redresoare și un Celectrolitic 2200uF/10V

Edited by Mircel, 13 October 2022 - 19:27.


#8
Peerless

Peerless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 14.03.2022
La cel electrolitic sa fii atent. Daca e despicat in varf, in cruce, ca o paine rotunda proaspat scoasa din din cuptor, arunca-l.

#9
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

View PostPeerless, on 13 octombrie 2022 - 20:42, said:

...ca o paine rotunda proaspat scoasa din cuptor...
Adică așa:

Attached Files


Edited by Mircel, 13 October 2022 - 21:15.


#10
Peerless

Peerless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 14.03.2022
Izact asa ma simpaticu'!

Edited by Peerless, 13 October 2022 - 21:27.


#11
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022
Acumulatorul este pe post de electrolitic , chinezul a făcut economie mare în boxele astea.

#12
Peerless

Peerless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 14.03.2022
Cum?

#13
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022
Ți am explicat mai sus

Toate boxele astea sunt de un același fel

#14
Peerless

Peerless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 14.03.2022

View PostSinmbad, on 13 octombrie 2022 - 22:17, said:

Acumulatorul este pe post de electrolitic , chinezul a făcut economie mare în boxele astea.
N-am vazut lumina man... Scuze-n veci! Ai!

#15
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021
Pentru cei interesati, azi am reusit sa-l desfac , 2822 era ars asa cum am banuit + LED paralel pe alimentarea de 220V.

Acumulatorii erau deconectati (cursese electrolit pe langa plus si corodase total firul rosu), masurata tensiunea in gol - fara acumulatori 231V cc, pus un PL 10V sa potoloeasca putin tensiunea, PL 10V nu s-a strapuns fara alta sarcina cuplata, mutat alimentare LED de la 220V ca la 10V cc, inlocuit 2822 (bine ca avea soclu), merge totul ok doar ca trebuie sa vad ce acumulatori ii pun in locul celor chinezesti, probabil gasesc ceva de [prin tablete, telefoane etc

Din fericire toata partea digitala era alimentata stabilizat si stabilizatorul a scapat prin sacrificiul lui 2822.

Alimentarea cu pricina era 220V - C 0,22 microF - rez 100 ohms - punte diode - fara electrolitic pana-n comutatorul de functii, LED-ul alimentat dupa C 0,22 microF printr-o rez sms care a luat foc, nulul prizei de alimentare este si masa cablajului, daca se nimereste.

Fara nici o protectie galvanica.

#16
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,392
  • Înscris: 08.02.2011
Imposibil sa fie 230V cc acolo si sa nu zboare PL10 ala. Monteaza unul de 5V in loc si schimba si condensatorul serie si ala de filtraj, nu se va arde nimic fara acumulator montat

#17
Peerless

Peerless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 14.03.2022
Imi imaginez ca toate piesele de schimbat costa macar cat minunea zgomotoasa. Lasa pestii sa respire. Ia-ti casti.

Edited by Peerless, 18 October 2022 - 20:32.


#18
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,392
  • Înscris: 08.02.2011
Toate piesele de schimbat costa 3 lei.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate