Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Cea mai buna pepiniera de pomi fructiferi

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
361 replies to this topic

Poll: Care-s cele mai bune pepiniere romanesti? (45 member(s) have cast votes)

De la ce pepiniera ati cumparat cei mai buni pomi pe care-i aveti?

  1. Roman (8 votes [17.78%] - View)

    Percentage of vote: 17.78%

  2. Mitreni (4 votes [8.89%] - View)

    Percentage of vote: 8.89%

  3. Emma (3 votes [6.67%] - View)

    Percentage of vote: 6.67%

  4. Ciumbrud Plant (12 votes [26.67%] - View)

    Percentage of vote: 26.67%

  5. Pomfruct (1 votes [2.22%] - View)

    Percentage of vote: 2.22%

  6. Zdravan (1 votes [2.22%] - View)

    Percentage of vote: 2.22%

  7. Moara (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  8. Sosa (3 votes [6.67%] - View)

    Percentage of vote: 6.67%

  9. Sarusi (5 votes [11.11%] - View)

    Percentage of vote: 11.11%

  10. Szekely (1 votes [2.22%] - View)

    Percentage of vote: 2.22%

  11. Fostele statiuni (Baneasa, Maracineni, Voinesti, Sarca etc.) (7 votes [15.56%] - View)

    Percentage of vote: 15.56%

Vote Guests cannot vote

#37
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009

View PostSalieri99, on 16 octombrie 2014 - 20:14, said:


la soiul Regina spune ca se recolteaza la sfarsit de mai, cand de fapt pe alte siteuri scrie la sfarsit de iulie.
Ambele date sunt gresite. Daca sunt cele care le spui tu.

#38
Salieri99

Salieri99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 28.02.2012

View Postmircea11s, on 16 octombrie 2014 - 20:20, said:

Ambele date sunt gresite. Daca sunt cele care le spui tu.

care ar fi data corecta?

#39
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009
http://forum.softped...2#entry13978766

#40
bogdan_gmt

bogdan_gmt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 15.03.2014
Intrebare va rog cine stie din experienta propie : la soiurile biggareau burlat( 3 decada mai -prima decada iunie) , gersmerdorf(3 decada iunie - 1 decada iulie), hedelfingen (prima jumatate iulie) corespund epocile de coacere pe care le dau pepinierele ? Intreb pentru ca vrea sa plantez soiurle astea si pt mine conteaza mult epoca de coacere.

#41
avram172

avram172

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 20.05.2013
o pepiniera buna si de incredere, de unde eu persoanl am cumparat multi pomi este: http://pepinieracsaba.ro/
preturi excelente ce nu s.au modificat de ani de zile....
recomand personal si cu incredere........

Edited by horia66, 24 October 2014 - 21:07.
Rezolvat link-ul


#42
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Ai cumparat direct de la ei sau ai comandat pe net?

#43
avram172

avram172

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 20.05.2013
am fost personal la ei in aiud, de unde am cumparat.
sunt tineri care duc mai departe afacerea parintilor..
oameni foarte de treaba....

#44
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View PostG-Ionel, on 23 septembrie 2014 - 21:53, said:


Nu recomand! Am luat plasa cu pomii de la astia. Am pruni, ciresi, peri si caisi plantati de 5 ani undeva in jud Braila care nu au facut o floare. Urmeaza sa-i altoiesc pe toti ca i-am cumparat degeaba ca fiind altoiti.
Ce treaba are infloritul cu altoitul ?

#45
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Pai cica aia altoiti intra mai repede pe rod .

#46
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Aiurea. Asta tine de soiul in cauza.

#47
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
Am luat si eu de la pepiniera csaba au fost ok .. unii micuti alti mari .. luati comandati de pe net .. parerea mea este ca merita.
Am luat si de la pepiniera szekely .. si ei au fost ok.. dar in continuare recomand produsele din hornbach.. de acolo am avut aproape 100% prindere si am luat peste 30 pomi doar ca la 13-15 lei bucata.

@tde .. eu tot in Vrancea ii plantez doar ca la 20km mai spre sud de Focsani .. am tot luat de la diverse pepiniere si sincer exista un risc.. iti recomand sa iei de la mai multe chiar daca pierzi ceva banuti cu taxele de drum ..
Pomii vin taiati la 1m-1,2m si ii mai poti tu miscoara.

#48
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Am cumparat de la csaba in toamna si am fost multumita. Este foarte complicat cu transportul insa. Platesti cat nu merita daca ai comanda mica. O sa incerc si eu in hornbach pentru ca mai vreau 3 ciresi si 2 meri in primavara.

#49
Danyellll

Danyellll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 09.08.2014
Pepiniera Pomifructiferi.com , D-nul ing. Marius, un om extraordinar care iti ofera si o gramada de informatii de la plantare pana la tinerea fructelor peste iarna.
Am cumparat pomi de la el, extraordinari, frumosi, foarte inalti, insa eu oricum nu prea tin cont de acest aspect, deoarece eu ii tai la 60-90 cm, pentru formarea coroanei, fara lider central.
Este din Afumati, iar eu din Timisoara si am indraznit sa comand de la distanta, dar aclimatizarea s-a facut ok.

#50
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 07.09.2004
A cumparat cineva de la pepiniera d-lui Roman din Afumati o cantitate f. mica de pomi cu expediere prin curier? Mai am doar doua locuri libere in care pot planta si as dori sa iau doi caisi, Carmela si Dacia dar ma gandesc ca vor crede ca ma tin de glume cand voi suna pentru doi pomi... eventual daca mai e cineva din Suceava care vrea sa faca o comanda la acea pepiniera poate ne "cuplam" sa iasa o comanda care are sanse sa fie luata in serios :)

#51
Danyellll

Danyellll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 09.08.2014

View Postcotzi, on 13 martie 2015 - 18:01, said:

A cumparat cineva de la pepiniera d-lui Roman din Afumati o cantitate f. mica de pomi cu expediere prin curier? Mai am doar doua locuri libere in care pot planta si as dori sa iau doi caisi, Carmela si Dacia dar ma gandesc ca vor crede ca ma tin de glume cand voi suna pentru doi pomi... eventual daca mai e cineva din Suceava care vrea sa faca o comanda la acea pepiniera poate ne "cuplam" sa iasa o comanda care are sanse sa fie luata in serios Posted Image

Poti linistit sa suni la D-mnul Marius Roman din Afumati, sau la doamna inginer mentionata pe site la ei, si iti vor trimite inclusiv numai 2 pomi. Eu am comandat 15 de la domnul, iar dupa o saptamana a comandat un prieten 3 pomi de la el si ia trimis fara nici o problema. Pentru ei = cat iti trimit, deoarece curierul vine la poarta lor, iar tu bineinteles suporti costul transportului, vreo 15 lei.

#52
muscleman

muscleman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 07.06.2003
@cotzi  s-ar putea sa iau eu ceva  da sa vad daca nu gasesc la careva lastari pentru altoit si eu vreau dacia ...Carmela e cu fructrele foarte mari? ca am luat recent la deschiderea  Brico depot un Uriasa de Celgeg

Edited by muscleman, 14 March 2015 - 23:15.


#53
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
Carmela are intr-adevar fructele f mari,frumoase ,dar mi s-a parut ca chiar si cind e coapta bine ,tot nu dispare impresia de prea mult gust acrisor. Dacia are un gust armonios,placut,peste Carmela.

#54
muscleman

muscleman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 07.06.2003
Are cineva disponibili lastari de Carmela Dacia Viorica? dupa  taierile de primavara? stau foarte prost cu spatiul in curte ca sa plantez alti pomi....ar fi doar varianta sa pun pe un zarzar cele 3 soiuri daca as gasi la cineva lastari
.are si niste piersici ...Soiul VICTORIA,
REDSKIN, SUNCREST, SPLENDID,TRIUMF  aceeasi pepiniera da nu stiu daca rezista  la temperaturile din zona unde am casa uneori  coboara sub 25grade

Edited by muscleman, 15 March 2015 - 00:00.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate