Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Recomandare UPS pt centrală

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
Salutare, am și eu un UPS ca acesta de vreo 6 ani, l-am folosit cu o baterie de semi-tractiune Rombat Tempest de 100 Ah dar am făcut un test zilele astea și nu mai ține decât vreo 20 de minute la 100W consum.

http://www.calorserv...00-va-WELL500VA

Am citit manualele dar nu spune nimic ce fel de baterie trebuie, oscilez între a lua o baterie Auto babană de 500 Ron sau un AGM mai mic de vreo 40-50 Ah.

Ce baterie îmi recomandați pentru el?
Buget ar fi maxim 600 Ron.
De exemplu asta ar fi bună:

https://www.caranda....-50bt-agm-vrla/

Edited by bbogdanmircea, 01 January 2023 - 17:19.


#38
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021
La Tempest ai verificat nivelul lichidului din ea ? Ai completat vreodată cu apa distilata ?

Cît ai vrea sa te tina o baterie ? Nu-i destul 6 ani ? :D
Poți încerca și o Caranda FC. Eu am auzit că ar fi bune. Dar nu-ți pot spune daca este adevărat sau nu, deoarece anul asta este prima dată cînd am montat 2 bucăți. Tempest am montat mai multe și se pare că au durata de viață cam de aproximativ 5 ani. Acum ai confirmat și tu că a ta a ținut 6 ani

#39
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
Ideea că nu prea a avut descărcări acea Tempest aproape deloc și tot a crăpat, deci nu pot spune dacă a fost sau nu bună vreodată.
Ce model mai exact de Caranda ai montat și pe ce fel de UPS?
Well ăsta pare să fi făcut Express pentru baterii de mașină, poate de asta n-o fi funcționat bine cu Tempest?

#40
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
Ai idee de ce la bateriile FC scrie inițial current less than ...
După cum am spus pompele mele însumate + controlere au cam 100W, asta înseamnă sub 10A la 12V...

#41
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021
Am montat Caranda FC la recomandarea celui de la "reprezentata" Rombat de la mine din oras. Omul se ocupa si cu garantiile si deaia am mers pe mina lui. I-am spus ca le vreu pentru UPS-uri de centrale pe lemne si cum nu avea pe stoc doua Tempest-uri, a recomandat doua FC-uri de la Caranda.
Scolile la care am dus "bateriile", aveau de mai demult UPS-uri, dar vechile baterii erau defecte. Au UPS-uri KEMOT de 1000W la care aveau cuplate cite doua baterii normale, de 70 Ah, puse in paralel. Cum eu am schimbat toate pompele si am pus dinastea cu consum mic, am zis ca le ajunge o singura bateriie, de 100 Ah. Dar de cumpart am cumparat ce era pe stoc, adica una de 115Ah si una de 100 Ah, ca nu avea omul doua identice.

Edited by reborn_21, 03 January 2023 - 11:21.


#42
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
Merci de informație!
Oscilez între o baterie de mașină ieftineala și o Caranda de asta FC.
Dacă ar ține 3 ore cei 100W eu zic că e destul, nu prea sunt pene de curent și oricum e tot timpul cineva acasă, cam în 3 ore termină oricum și centrala Viadrus de ars lemnele din ea...

#43
emanuel71

emanuel71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 14.07.2009

 Y0samiteSam, on 13 octombrie 2022 - 09:26, said:

Aceste este stabilizatorul:
Screenshot_20221013_102341.jpg
Screenshot_20221013_102401.jpg
Practic renunț la el și cumpăr ce mi-a recomandat "epuru"?

plus o bacterie de mașină (nu contează modelul)
Va rog sa imi spuneti daca exact cobinatia din fotografia de mai sus poate duce un frigider?
Va multumesc anticipat!

#44
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Nu. AI nevoie de putere mai mare de principiu. Asta daca nu e un mini-bar de hotel, care s-ar putea sa mearga.

Si oricum postul citat a fost total gresit - nu poti pune baterie la un stabilizator...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate