Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

2G sunset

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
andrei100

andrei100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 31.01.2008
Salut
Are cineva mai multe detalii despre cand se va renunta la reteaua 2G in Romania?
Din ce am vazut ar fi undeva intre 2025 si 2030, dar ma intereseaza niste date mai exacte si per operator si chiar per regiune, daca stie cineva...

#2
xperia_ray

xperia_ray

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,090
  • Înscris: 13.01.2013
mai vazusi, cea mai probabila frecventa sa dispare e 3G ul in niciun caz 2 ul

#3
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,400
  • Înscris: 26.05.2022
Probabil la noi o sa fie la vreo 5 ani (minim) dupa ce o sa dispară suportul de pe telefoanele noi.

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003

View Postandrei100, on 13 octombrie 2022 - 00:59, said:

Din ce am vazut ar fi undeva intre 2025 si 2030, dar ma intereseaza niste date mai exacte si per operator si chiar per regiune, daca stie cineva...
Nu sunt date exacte dar nu dispare nimic prea curand, sunt multe dispozitive bazate pe 2.5G, o gramada de POS-uri si sisteme de control/monitorizare electrice.
2G-ul ar puitea ramane multa vreme on mai ales ca toate echipamentele noi de retea trx-urile simuleaza digital orice modulatie si nu mai trebuie tinute echimanentele clasice pentru 2g care erau energofage si mari. Cel mai probabil 2g va ramane cu cate un trx pe sector in loc de 2-3 cum era in perioada de glorie. Si 3G cva ramane destula vreme on pentru ca e voce la calitate superioara pentru telefoanele care inca nu stiu voice LTE sau 5G. La 3G o sa iasa din functie probabil modulatiile superioare HSDPA si ramane pe banda ingusta UMTS pe unde e loc pentru voice 7/12khz.

In opinia mea 2.5g va diusparea impreuna cu 3G in viitorul mai indepartat cand se va lua decizia de a opri core-ul pe pachete comutate si va ramane doar cel de IP (4G+). Sa nu uitam ca fara 2g in prezent nu se poate face caietul de sarcini de acoperire in tara pe voce. Ask Digi de ce a bagat 2G in ultimii ani.

Edited by andreic, 13 October 2022 - 07:25.


#5
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013
Eu sper sa NU dispara 2G.
  • 2G merge si in pivnita de aparare antiaeriana din subsolul unui bloc de beton comunist.
  • 4G abia merge daca stau langa geam...mai spre centrul casei semnal aproape zero.

Si asta intr-o locatie civilizata din Timisoara, nu in padure...

PS: Aceeasi problema si cu WiFi
  • un router D-Link DIR-882 amplasat central, pe 2.4 GHz, acopera integral casa si curtea pe un teren de 500 mp, am semnal impecabil din fundu' curtii pana in strada in fata casei si in toate camerele din casa
  • un router UniFi "long range" pe 5 GHz se "vede" bine doar in incaperea in care este montat...in alte incaperi din casa are semnal slab


#6
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,400
  • Înscris: 26.05.2022

View Postandreic, on 13 octombrie 2022 - 07:16, said:


Nu sunt date exacte dar nu dispare nimic prea curand, sunt multe dispozitive bazate pe 2.5G, o gramada de POS-uri si sisteme de control/monitorizare electrice.
2G-ul ar puitea ramane multa vreme on mai ales ca toate echipamentele noi de retea trx-urile simuleaza digital orice modulatie si nu mai trebuie tinute echimanentele clasice pentru 2g care erau energofage si mari. Cel mai probabil 2g va ramane cu cate un trx pe sector in loc de 2-3 cum era in perioada de glorie. Si 3G cva ramane destula vreme on pentru ca e voce la calitate superioara pentru telefoanele care inca nu stiu voice LTE sau 5G. La 3G o sa iasa din functie probabil modulatiile superioare HSDPA si ramane pe banda ingusta UMTS pe unde e loc pentru voice 7/12khz.

In opinia mea 2.5g va diusparea impreuna cu 3G in viitorul mai indepartat cand se va lua decizia de a opri core-ul pe pachete comutate si va ramane doar cel de IP (4G+). Sa nu uitam ca fara 2g in prezent nu se poate face caietul de sarcini de acoperire in tara pe voce. Ask Digi de ce a bagat 2G in ultimii ani.
Partial adevărat. Nu are sens sa dispară "upgrade-urile" fiindca asta nu aduce niciun beneficiu nimanui. In 2G există deja posibilitatea asigurarii unei calități foarte bune cu codeck-uri amrwb, iar 3G-ul este musai sa fie implementat pe un carrier de 5Mhz. Asta daca nu s-a schimbat ceva intre timp. Deci nu are sens sa dezactivezi umts (sau gprs/edge) fiindca nu castigi nimic.

PS: Ce am mai vazut e ca pentru 2G nu se mai platesc roialties, asta însemnând ca pot aparea device-uri foarte ieftine care sa asigure comunicatii in caz de urgență.
De asemenea, in ultimii ani incepuse sa se implementeze o retea de telecomunicații pentru caile feroviare bazata tot pe GSM, denumita GSM-R, dar care functioneaza un pic mai sus in frecvență.

All in all, eu zic ca 2G mai duce vreo 20ani, iar 3G-ul maxim 5.

Edited by NikoroB, 13 October 2022 - 08:47.


#7
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,047
  • Înscris: 29.01.2016

View Postkolfleading, on 13 octombrie 2022 - 07:52, said:

Eu sper sa NU dispara 2G.
  • 2G merge si in pivnita de aparare antiaeriana din subsolul unui bloc de beton comunist.
  • 4G abia merge daca stau langa geam...mai spre centrul casei semnal aproape zero.
Si asta intr-o locatie civilizata din Timisoara, nu in padure...

PS: Aceeasi problema si cu WiFi
  • un router D-Link DIR-882 amplasat central, pe 2.4 GHz, acopera integral casa si curtea pe un teren de 500 mp, am semnal impecabil din fundu' curtii pana in strada in fata casei si in toate camerele din casa
  • un router UniFi "long range" pe 5 GHz se "vede" bine doar in incaperea in care este montat...in alte incaperi din casa are semnal slab


Nici nu sti cat de bine te inteleg la fazele astea. :)

#8
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Pai, si tu, daca tragi la o caruta de 500 kilograme, mergi doi metri. Daca iti dau in spate un fulg...
Intrebarea este ce faci cu acele date sau cate sunt, cate conexiuni suporta etc. Da, ne lovim de puterea de penetrare, dar desi parea SF anul 100 ani, avem relee peste tot. In viitor, acestea for fi mai mici, dar mai dese. Vedeti reteaua de sateliti a lui Elon.

#9
ovtd

ovtd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 24.10.2016
3G-ul in Romania deja e in curs de oprire de catre Digi. Ma astept ca pana in vara viitoare Digi sa fie prima retea din RO fara 3G.
Orange a anuntat de asemenea ca pana in 2026 il opreste.
Mai au de anuntat Vodafone si Telekom, dar probabil ca vor avea un calendar asemanator cu orange.

Referitor la 2G multe retele din Europa au spus ca il vor tine pana in aprox 2030-2035.
In America si Asia 2G-ul a fost deja oprit, sau va fi oprit in urmatorii 2 ani.
3G-ul de asemenea e in curs de oprire anul asta.
America/Asia vor fi primele doar cu 4G/5G. Europa nu cred ca va tine pana in 2040 2G-ul.
POS-uri vor aparea si cu 4G/5G.

https://en.wikipedia...ast_2G_networks
https://en.wikipedia...ki/3G#Phase_out

Edited by ovtd, 13 October 2022 - 10:15.


#10
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,400
  • Înscris: 26.05.2022
La ce probleme are acum europa, nici nu-i interesează de 2G :).

#11
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003

View Postkolfleading, on 13 octombrie 2022 - 07:52, said:

Eu sper sa NU dispara 2G.
  • 2G merge si in pivnita de aparare antiaeriana din subsolul unui bloc de beton comunist.
  • 4G abia merge daca stau langa geam...mai spre centrul casei semnal aproape zero.
Asa e dar nu semnalul in sine face sa mearga mai bine la granita de acoperire 2G-ul fata de 4G ci modulatia mai complexa cere un SNR mai ridicat pentru a fi utilizabil. Electric si 4g-ul are semnal in beci... doar ca nu ai suficient SNR ca sa-l demodulezi. 2G-ul pe de alta parte merge bine si la doar cativa dB SNR, poate face artefacte audio dar semnalul se poate intelege si la -120db RSSI (nu RSRP cum e la 4G). Cu cat modulatia e mai complexa cui atat vei avea nevoie de un semnal minim mai ridicat sa-l poti folosi si asta limiteaza raza de actiune si zonele dificile. 3G-ul se descurca la mijloc iintre 2 si 4G si in general tine cam pana la la -110dB RSSI si pica mai jos.
In 4G -85dB rssi inseamna cam -115dB rsrp si asta inseamna intre 0 si 1 liniuta din 4 pe scara corecta (Samsung). La -90dB rssi si mai jos e deja cam pa, greu va mai merge si la sub 0.5Mb/sec.

Edited by andreic, 13 October 2022 - 12:21.


#12
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,400
  • Înscris: 26.05.2022
Plus ca noi in afra de beciuri mai avem si dealuri, munti, vai. In tari gen belgia, ungaria se descurcă si fara, dar la noi e obligatoriu, mai ales în situații de urgență.

#13
ovtd

ovtd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 24.10.2016

View PostNikoroB, on 13 octombrie 2022 - 11:28, said:

La ce probleme are acum europa, nici nu-i interesează de 2G Posted Image.

Tinand cont ca pretul curentului electric e tot mai mare, eu cred ca ii intereseaza orice cost suplimentar pe operatori.

#14
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,400
  • Înscris: 26.05.2022
Prin alte parti acoperirea trebuie sa fie si pe teren, nu numai pe harti. Operatorii fac acoperire inchizand noaptea layerele de capacitate si nu pe cele de acoperire.

#15
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
Deja a început să mai "dispară" din 2G ca și capacitate, cunosc un inginer topo care are ceva sculă ceva mai veche care nu știe decât 2G și durează ceva mai mult până reușește să schimbe datele însă omul a zis că atâta timp cât încă mai merge, este păcat să investească în una nouă.

Cu alte cuvinte, cam degeaba (mai) ai 2G dacă nu mai ai capacitate.

#16
andrei100

andrei100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 31.01.2008
Multumesc pt raspunsuri. Deci nu ar trebui sa imi fac griji ca dispare 2G in urmatorii 5-7 ani. E suficient pt mine.

#17
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003
Americanii cica au scos 3g la inceputul anului si o gramada de masini au ramas fara elemente de siguranta Posted Image

https://www.wall-str...-siguranta.html
"Brand-urile de lux Porsche și BMW sunt amenințate cu acțiuni colective în justiție care vin ca răspuns la dispariția unor sisteme de siguranță, acestea devenind nefuncționale în SUA după ce rețeaua 3G a devenit inactivă în luna februarie a acestui an."

Edited by andreic, 27 October 2022 - 20:49.


#18
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,400
  • Înscris: 26.05.2022
Lasa ca nu-i primul caz: Onstar a disparut cu totul si nu s-a întâmplat nimic.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate