Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

SSD Kingston A400

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
iovanelm

iovanelm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 15.11.2011
Salutare,

Am achiziționat de curând un SSD Kingston A400 și nu știu cum să îi fac over privisioning. Am Kingston SSD Manager, dar acolo nu găsesc nimic legat de acest topic.
Mă poate ajuta cineva?

Mulțumesc.

#2
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,839
  • Înscris: 25.01.2002
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Fi7rvJkv2xI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

la nici unul dintre ssd-urile mele nu am facut. personal, consider ca e spatiu blocat degeaba.

#3
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,465
  • Înscris: 21.12.2006
Lași spațiu nealocat pe disc, minim 10% din capacitatea lui.
Dacă are 240 GB, faci o partiție de 200-210 GB, la care se mai adaugă partițiile de care are nevoie Windows și pe care le creează automat. Diferența până la 240 GB rămâne nealocată, nepartiționată. Acest spațiu e folosit pentru OP

https://www.kingston...verprovisioning

Edited by nei-k, 12 October 2022 - 21:27.


#4
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,839
  • Înscris: 25.01.2002
vizavi de cît se lasa, poate ar fi bine a se consulta aceasta pagina, chiar de la kingston.

LE
@nei-k mi-a luat-o inainte :)

Edited by tEo, 12 October 2022 - 21:32.


#5
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,346
  • Înscris: 08.01.2009
@iovanelm
Nu stiu cine ti-a spus ca ar trebui sa faci asa ceva dar acel cineva este un habarnist .
Acest overprovisioning de care pomenesti exista deja ca spatiu suplimentar accesibil controller-ului SSD-ului pt. a inlocui celulele de memorie degradate de-a lungul vietii disk-ului .
In link-ul pe care l-a publicat nei-k (dar pe care aparent nu l-a si citit/inteles) e specificat cat se poate de clar ca SSD-ul tau are in principiu deja ~7% spatiu rezervat pt. a prelungi durata de exploatare a SSD-ului cu mult dupa ce primele celule vor ceda .
Atata timp cat ai un sistem de operare modern pe SSD (Win10 / Linux din ultimii 6-7 ani) cu suport TRIM nu e nevoie sa faci nimic special tu ; SO-ul si algoritmi de wear leveling al controller-ului vor face tot ce e nevoie pt. mentenanta disk-ului .

L.E. Intr-adevar e recomandat sa nu tii ocupat disk-ul 100% prea mult pt. ca atunci algoritmii de wear leveling nu prea mai au cu ce sa-si faca treaba dar asta nu inseamna sa lasi spatiu nepartitionat ; asta e si mai important la SSD-uri DRAMless cum e A400-le care foloseste o parte din spatiul accesibil utilizatorului ca si write cache de tipul SLC .

Edited by me_iauras, 12 October 2022 - 21:44.


#6
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 06.03.2016
Tu nu trebuie sa faci nimic. SSD-urile vin deja cu spatiu rezervat, de aia au marimi gen 240 GB in loc de 256 GB.
Fix asta zice si Kingston in link-ul de mai sus.

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,296
  • Înscris: 07.02.2003

 iovanelm, on 12 octombrie 2022 - 20:58, said:

Am achiziționat de curând un SSD Kingston A400 și nu știu cum să îi fac over privisioning. Am Kingston SSD Manager, dar acolo nu găsesc nimic legat de acest topic.
Mă poate ajuta cineva?
Nu-l umpli peste 70% si este oki. Vezi ca A400 nu are dram cache si face mai dificil garbage collection (realocarea si elliberarea sectoarelor partiale) ori optimizari la viteza scriere deci sa nu-ti vina ideea sa-l umpli prea mult. Mai bine iei unu mai mare daca ai nevoie de spatiu.

Edited by andreic, 12 October 2022 - 22:04.


#8
kye77

kye77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 942
  • Înscris: 05.03.2009
Si totusi.... La Samsung si Micron se recomanda sa lasi spatiu pentru OP. Am incercat sa folosesc softul lor pe A400 dar imi arata ca nu suporta OP controllerul.

#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003
Pai acolo unde n-ai rezervat din fabrica, producatorul iti ofera varianta sa aloci cum vrei prin softul livrat. In cazul A400 n-ai cum sa intervii.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate