Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Programe Health SSD si USB drive (stick) - cum preintampinam sau reparam defectiunile, tipuri de defectiuni, backup

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022
Salut !

E a 2-a oara cand mi se intampla sa nu mai mearga USB stick-ul ("device not ready"), la unele fisiere aveam back-up, insa la multe back-up-ul este vechi, deci o mica drama informatica pentru colectarea datelor pierdute, de unde si daca se mai poate.

In Device Manager apare ca "No Media" - deci pare defect hard desi in Properties - "This device is working properly."

Am zis ca n-ar strica un topic legat de aplicatiile soft care ar putea detecta durata estimata de viata a SSD-ului / stick-ului, daca exista.

Nu-mi dau seama daca acum - "device not ready" este hard sau soft failure, pare defectiune hard - acum 10 ani - cand s-a mai intamplat cu alt stick, am reusit sa-l repar sub lupa, de la vibratii si eforturi mecanice se dezlipise unul din pini. A mai mers cat sa trasfer datele de pe el.

Am zis ca ar fi bine de discutat si tipurile de defectiuni, ar fi cele soft legate de file alocation table sau echivalentele NTFS si cele hard - care-s mai dificile.

Pe vremuri erau si niste virusi care faceau stick-ul nedetectabil.

Ce softuri ne ajuta in acest sens ?

Si cat de des sa facem back-up la un stick sau SSD portabil - insa cel mai important ar fi daca exista cumva aplicatii pentru stabilirea uzurii.

Edited by Sinmbad, 12 October 2022 - 19:21.


#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Cum adica backup la stick? Pe stick tii informatii temporare, doar nu e principala sursa de depozitare.

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
Încearcă pe un live Linux.
Daca nici așa: arunci stikul sau SSD că nu am înțeles ce ai și ce nu merge.


Sau pe alt USB sau chiar pe alt PC

#4
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,935
  • Înscris: 26.05.2007
Stick(s)ul USB este DOAR mediu de transport.

#5
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022

View Postdorin_2k, on 12 octombrie 2022 - 20:10, said:

Încearcă pe un live Linux.
Daca nici așa: arunci stikul sau SSD că nu am înțeles ce ai și ce nu merge.


Sau pe alt USB sau chiar pe alt PC

Am incercat pe 4 unități diferite, "No Media" se pare că e defect hard , NAND nu mai interacționează cu controllerul.

O să încerc mâine să l desfac sa vad daca se mai poate face ceva.

Pe alt topic odinioară ziceau de un soft health test pt SSD.

View PostChemTeacher, on 12 octombrie 2022 - 20:39, said:

Stick(s)ul USB este DOAR mediu de transport.

Este și mediul aplicațiilor portabile, unii mai bootează de pe stick, la mine e mediul de stocare principal că zbor mult și intră în 3 unități pe zi.

#6
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,550
  • Înscris: 06.03.2016
Pentru SSD-uri (pot fi si externe) exista aplicatii gen CrystalDiskInfo. Stick-urile USB obisnuite nu ofera informatii S.M.A.R.T.
In functie de controller, gasesti tool-uri leak-uite pe net (usbdev.ru) cu care poti rescrie firmware-ul si marca sectoarele defecte, dar daca a murit asa subit inseamna ca e memorie de proasta calitate si nu merita timpul pierdut. Cat dai pe stick, atata face / tine.

Edited by red46, 12 October 2022 - 21:32.


#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

View PostSinmbad, on 12 octombrie 2022 - 19:20, said:

Ce softuri ne ajuta in acest sens ?
Niciunul, stickul e un mediu strict de transport fara rezistenta garantata in timp, sunt practic cele mai riscante medii, au floating gate-uri care sunt cele mai nasoale, merg doar de cateva ori rescrise. SSD-urile brand generatia 2-3 pe de alta parte sunt mai rezistente (v si 3d nand) insa au in loc de porti flotante capcane de electroni. Astea suporta sute de scrieri dar nici ssd-urile nu sunt pentru long term storage, se duc in timp.

Edited by andreic, 12 October 2022 - 22:25.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate