Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Magazinele de cartier - viitorul lor + mersul la cumpărături în afară în anii '000

* - - - - 7 votes
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,615
  • Înscris: 12.06.2010
Au sansa doar magazinele mici, de nisa, fara preturi exorbitante, cu distributie produse 20% lux/nisa + 80% normale dar de calitate: carmangerie, tutungerie, wine-shop, franzelarie, etc; care mai pot vinde pe caiet. Magazinele de cartier cu de toate vor fi devorate de lanturile capitaliste/multinationale.

Edited by lucianburjuiul, 12 October 2022 - 17:51.


#20
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 25.09.2014
Magazinele de cartier nu mai au viitor, parerea mea. Intr-un magazin mare, nu mai dau nume, gasesti aproape tot ce ai nevoie: legume, fructe, bauturi, tutun, igienico-sanitare, carmangerie, electrocasnice, rechizite, accesorii auto, etc.
Magazinele mici de cartier nu au marfa atat de diversificata, poate si din cauza spatiului. Aceste magazine mici, mai sunt folosite doar pentru urgente, o paine, plati facturi ( pensionarii ), ceva maruntisuri. Si cum a mai zis un coleg, lipsa POS. Am fost de vreo doua ori la un magazinas care vinde fitinguri, aveam nevoie de ceva, dar nu imi ajungeau banii. Nu am avut cum sa platesc cu cardul, vanzatorul care este si patron a zis ca a avut oferte de instalare POS dar a refuzat ca i se lua comision. Mi-a dat pe datorie, i-am adus banii in jumatate de ora, insa lipsa POS este un impediment pentru multi clienti.
Cred ca multe magazinase se chinuie sa ramana active. Am un magazin de cartier la 100 de metri de casa, am intrat in el de maxim 10 ori in 10 ani. Peste drum este un supermarket, prefer sa merg acolo.
Multe astfel de magazine au devenit sali de jocuri sau farmacii.

#21
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,834
  • Înscris: 17.08.2022

View Postn-amname, on 12 octombrie 2022 - 17:46, said:

Magazinele mici platesc la randul lor mai mult pe marfa decat un supermarket, una e sa cumperi un palet de cola de la metro si alta e sa cumperi 30 de tiruri, asa e ca normal sa aiba preturi mai mari la multe produse. De asemenea, intotodeauna, dar intotdeauna, legumele si fructele pe care le-am cumparat fie de la pietari, fie de la magazinele mici au fost mai gustoase decat cele din magazinele ma

Exact.

Totusi remarc ceva...De cate ori vin in Romania vizitez un sat in fundul Moldovei...2500 oameni
Ei bine acest satuc are 2 magazine universale. Unul plasat mai prost abea traieste.
Altul renovat, curatel, bine organizat si gestionat, o duce bine....
Dar,
in frigider, legume congelate, pui congelat, peste congelat, carne de vita si porc congelate.
Si vinde.....vinde destul de mult
Repet....intr-un sat unde in fiecare curte sunt oratanii.....
Nu vi se pare anomalie?

Edited by vio69c, 12 October 2022 - 18:57.


#22
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
Nu știu în ce cartiere stați voi, dar la mine nu cedează deloc magazinele de cartier și sunt ușa în ușă ba cu Profi, ba cu Carrefour Market, de ani de zile.
In seara asta am văzut o toneta 1,5m x2m numai cu legume vizavi de Mega, bineînțeles legume peste tot in jurul tonetei.

#23
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,878
  • Înscris: 14.08.2007

View Postandreic, on 12 octombrie 2022 - 14:34, said:

Practic daca am face topul preturilor de la maxim la minim intotdeauna va fi asa, chiosc stradal ori afacere de famillie/magazin local mic -> magazine medii si express gen Mega, Doi Pasi -> supermarketuri adica gen Kauf/Profi?lidl -> Hypermarketuri Carrefour, Auchan, Cora.
Cora/Auchan/Carrefour nu sunt mai ieftine decat Lidl/Profi, dimpotriva.

View Postdjl, on 12 octombrie 2022 - 14:19, said:

Avantaj totuşi: proximitate, uneori vrei să cumperi ceva şi nu ai chef să te plimbi prin unul mare şi poate nici coadă nu e.
Eu nu am magazin mai aproape decat e Lidl. Iar daca am de luat ceva rapid, iau produsul si ma duc la casele la care platesc singur, aproape intotdeauna este una libera ... asa ca pot sa ies in 2 minute din Lidl cu produsul dorit (mai ales daca stiu exact de unde se afla, iar la cele pe care le cumpar regulat stiu). Dar nu prea ma duc la magazine pentru un singur produs, asta se intampla in mod exceptional ... de obicei ma duc si iau minim 10 produse, de obicei 20-30.

Edited by utopium, 12 October 2022 - 20:22.


#24
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 06.08.2015

View Postvio69c, on 12 octombrie 2022 - 18:56, said:

Exact.

Totusi remarc ceva...De cate ori vin in Romania vizitez un sat in fundul Moldovei...2500 oameni
Ei bine acest satuc are 2 magazine universale. Unul plasat mai prost abea traieste.
Altul renovat, curatel, bine organizat si gestionat, o duce bine....
Dar,
in frigider, legume congelate, pui congelat, peste congelat, carne de vita si porc congelate.
Si vinde.....vinde destul de mult
Repet....intr-un sat unde in fiecare curte sunt oratanii.....
Nu vi se pare anomalie?
am o casa la tara intr-o comuna cu specific legumifer, cu aproape exclusiv producatori de legume. au multe oratanii in curte. si la fel, cumpara foarte multa carne peste etc. eu personal cumpar si legume din market.pt ca cele de la tarani  stiu cum sunt stropite, stiu ce substante baga. nu am incredere. crescand printre ei am vazut ce folosesc, ca ingrasamant, ce substante toxice folosesc foarte cancerigene. le prefer pe cele din magazin din 2 motive sunt mai verificate , sunt mai ieftine. credeti-ma, in general ce e "bio" si de la producator, si considerati mai natural, nu e deloc.
nu o sa continui pentru ca e offtopic, dau doar 1 exemplu-in 2007 cateva masini de cateva tone de rahat de om nemacerat, nefiltrat(am inteles ca se folosete sterilizat epurat, nu am idee).aruncate pe pamant ca atare . nu vreau sa va spun ce continea pamantul ala la expertiza cate bacterii si apa infestata cu diverse.
si cica legume bio si naturale. si multe altele..n-are rost sa mai spun
dar in general am in curte tot ce am nevoie.

Edited by gogosaru100, 12 October 2022 - 20:49.


#25
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
Magazinele de cartier au succes doar daca tin program non-stop, am unul peste drum si toti care merg la casele de pariuri pe acolo trec. Iar casele de pariuri sunt vreo 8 lipite una de cealalta.

#26
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

View Postpersona695, on 12 octombrie 2022 - 15:51, said:

In Iași magazine de cartier cu vechime se baga sub umbrela "La Băcănie", cumpără împreună stocuri, au depozite comune, obțin preturi mai bune de la producători.
Pot fi recunoscute după bannerul La Băcănie.
https://labacanie.com/
E tot un soi de franciza "Mesajul nostru pentru magazinele mici este următorul: Veniți alături de noi sub brandul, – ”La Bacănie”!" Exact ce face si Metro sau Mega ori Profi dar al alta scara.

View Postn-amname, on 12 octombrie 2022 - 17:46, said:

vorbesti aiureli. Magazinele mici platesc la randul lor mai mult pe marfa decat un supermarket,
Nici n-am spus ca nu... dar chiar si asa nu exista sa-ti bage adaosuri enorme. La unu de pe strada mea au ajuns sa coste bauturile racoritoare aproape ca la Mamaia pe plaja vara Posted Image
Cu 20% mai mult decat la Auchan. De aia zic, preturile cele mai bune sunt la aia cei mai mari.

View Postn-amname, on 12 octombrie 2022 - 17:46, said:

In Romania, magazinele mici au avut mult de pierdut pe partea lipsei platii cu cardul
Ei as... au pos dar unele nu vor sa-l foloseasca ca saracesc de la comision ha ha ha... doar daca cumperi masiv, o alta nesimtire a magazinelor mici.

View Postutopium, on 12 octombrie 2022 - 20:12, said:

Cora/Auchan/Carrefour nu sunt mai ieftine decat Lidl/Profi, dimpotriva.
Sunt, merg regulat la ele si stiu bine preturile. A ca pot sa fie anumite produs mai ieftine la ei ca la altii e altceva dar media la toate e clar in avantajul celor mari. Ia de ex apa plata sau ulei...

Edited by andreic, 12 October 2022 - 21:26.


#27
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Despre chioscuri,
Am in apropiere, intre blocuri, 2 chioscuri/baraci. Nu am intrat niciodata acolo, le stiu de vreo 15 ani. Dar trec zilnic pe langa ele, sunt la aproximativ 200m unul de celalalt, ba unul din ele este la cam 100m de un Mega Image marisor, Si totusi are clienti. De care? Din cei care aproape toata ziua stau in fata, pe navete sau scaune improvizate, beau bere (stiu ca e interzis, cred ca stie si politia locala), fumeaza, stau de vorba sau joaca table. Nu stiu ce vanzare are un asa chiosc, mi se pare curios sa reziste doar din vanzarea de bere si tigari, posibil si ceva covrigei, biscuiti, etc. Probabil ca vinde pe caiet. Daca aplicam teoria cospiratiei, am zice ca se spala bani dar mi-e greu sa cred.
Avantajul lor cred ca este amplasamentul, intre blocuri, nu e magazin mare la cativa pasi. Pentru bautori, fumatori lenesi, batrani, chiar copii care se joaca langa casa, e util.
Nu mai spun ca cei care beau si fumeaza langa usa au parte si de o portie gratis de barfa, discutii pe teme politice, etc, ma rog, trece timpul mai usor. Nu e genul meu, eu discut pe forumPosted Image .
De vreo 2 ani s-a redeschis un chiosc (fosta sifonarie) pe trotuar, langa bloc. Are cam de toate: bauturi, tigari, dulciuri, pufuleti, legume. Patronul banuiesc ca este arab. Ciudat mi se pare ca rezista desi e pe strada principala, piata mare e vizavi. Piata nu are doar tarabe, sunt o multime de magazine. O singura data a apelat sotia la el, era in criza de timp, a cumparat drojdie pt cozonac (pachet mare a folosit cred ca vreo 5-10 % din el, pret mare dar nu gasise cand cautase cu o zi inainte in marile magazine).
Nu stiu care poate fi salariul unui angajat daca nu o fi cumva vreun membru al familiei patronului. Ca de cate ori trec, vad vanzatoarea fumand la usa. Daca isi permite un pachet de tigari zilnic, oare ce salariu o avea?

Edited by altuser09, 13 October 2022 - 05:41.


#28
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018

View Postphoenix76, on 12 octombrie 2022 - 18:48, said:

Intr-un magazin mare, nu mai dau nume, gasesti aproape tot ce ai nevoie:.
asta până într-o zi când se împute treaba.atunci  ăștia 4 mari trag obloanele  și stau în țărișoara lor exotică iar noi o să ne mâncăm între noi precum șobolanii că n-o să ai de la cine cumpăra ceva de mâncare

ați tot blamat magazinele mici că voi mergeți LA MOL până s-au închis și iată că la fiecare colț au apărut cei mari cu magazine mici

#29
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,048
  • Înscris: 02.09.2005
eu am un magazin mic langa bloc, in bucuresti titan, si are multe preturi mai mici decat la mega (acelasi produs, acelasi gramaj)... fata de lidl sau un supermarket mare, da, e putin mai scump dar pentru un magazin de cartier e chiar ok, probabil ca d-asta a si rezistat pana acum

#30
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Viitorul e al hipermarketurilor.Mai ales ca din motive financiare romanii invata cit fac 2+2 si isi dramuiesc mai bine banii.

#31
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,048
  • Înscris: 02.09.2005

View PostMelteanu, on 13 octombrie 2022 - 07:49, said:

Viitorul e al hipermarketurilor.Mai ales ca din motive financiare romanii invata cit fac 2+2 si isi dramuiesc mai bine banii.
nu toata lumea sta in orase mari, unde ai cate un hipermarket la maxim 2-3 statii de autobuz... si apoi, toti avem la un moment dat nevoi mici care nu justifca mersul la hipermarket, doar nu te duci la hipermarket cand ai rapid nevoie de un litru de ulei, de o paine, de 2 beri etc.

#32
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,834
  • Înscris: 17.08.2022

View PostMelteanu, on 13 octombrie 2022 - 07:49, said:

Viitorul e al hipermarketurilor.Mai ales ca din motive financiare romanii invata cit fac 2+2 si isi dramuiesc mai bine banii.

Adevarat ca viitorul este al supermatketurilor
Dar nu din motive financiare de dramuire a banilor pentru ca  totdeauna finalul
cumparaturilor depaseste ce ti-ai programat sa cheltuiesti
Aici e smecheria.
Din motive de comoditate, si ca o iesire la supermarket valoreaza pentru unii cat o plimbare, sau o carte cu poze.
Iar viitorul lor se datoreaza agresiunii cu care se impun, reclamelor agresive
si dibaciei de a vinde ceva ce ar costa 10 lei cu 15 lei...

Magazinele de cartier sunt ca vaduva saracului.....cine se mai uita la ea?

Edited by vio69c, 13 October 2022 - 08:03.


#33
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Daca la chiosc gasesti un pret mai mic ca la supermarket atunci marfa provine din surse gri, furata, masluita, retrasa.
Cel mai des ai mari sanse sa gasesti marfa expirata sau pastrata in conditii improprii, congelatoarele se strica, produsele se recongeleaza, produsele stau depozitate in caldura excesiva, in soare, etc.Nu isi permit sa arunce in nestire produse expirate sau neconforme, cum fac supermarketurile.
In plus daca nu sunt implicati direct proprietarii si au angajati, ajung rapid in faliment, la cum sunt furati.
La mine sunt 2 magazine Mega la 100m unul de altul, celelalte magazinele au inchis, chiar daca au incercat cu franciza La Doi Pasi, in ultima instanta.
Unii proprietarii isi permit sa tina afacerea pentru ca este de familie, nu platesc chirii, nu fac mare profit sau pot spala ceva venituri din alte combinatii la negru.

#34
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
La oras nu voi intelege niciodata cum au vanzare magazinele mici,inclusiv Mega.Singura explicatie pe care o gasesc e ca acei clienti de magazin mic ori nu stiu carte ori nu le pasa de preturi(privind salariile raportate la preturile produselor nu e o optiune credibila).

#35
marius2k

marius2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 808
  • Înscris: 11.03.2014
Este un magazin de chimice, cosmetice etc in cartier, are preturi mai mici decat supermarketurile, cel putin la: pasta dinti, rola hartie, sampon, aftershave, detergenti ... nu stiu cum reuseste si de unde le cumpara, dar la clienti vinde numai cu bon, deci nu la negru. Unele produse nu au 'instructiuni' in lb romana deci cred ca sunt pentru alta piata. Nu scriu de produse no name, ma refer la produse cunoscute si identice cu cele din SM. Motiv pentru care mereu sunt 3-4clienti in magazin, bravo lor!
Pentru chioscarii care evazioneaza maxim, sa moara! Oricum mor incet, incet! Mai nou profi are program nonstop!

#36
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Hipermarketurile au angajati ce se ocupa de achizitii.Acei angajati sunt importanti,cit sunt de dibaci.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate