Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

soluție pentru Remote Acces (din internet) la un NAS din rețeaua locală

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
dani_moca1976

dani_moca1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 29.05.2007
Salut.
Am următoarea situație:
La un birou mic am 5 calculatoare, un server Dell PowerEdge T720 (cpu Xeon 6 core, 16 GB RAM, 3 hdd SAS de câte 1 TB) și un router Cisco RV325 (gigabit dual wan VPN router). Internet e de la RDS și e cu ip static.
Pe serverul Dell vreau să pun o distribuție NAS, cu câțiva useri (probabil maxim 5) , care își vor pune diverse fișiere pe SMB-Shares ce vor fi create pe NAS. Este nevoie ca acești useri să poată accesa rețeua locală a ”biroului” și de acasă/etc. De fapt, de acasă să poată accesa doar SMB-Shares de pe NAS Core dar nu și celelalte SMB-Shares făcute pe vreunul din cele 5 calculatoare din birou.

Eu m-am gândit să instalez TrueNAS Core pe serverul Dell. Chiar am găsit ghiduri utile pe internet [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3thvpjg0Sjg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] .

Cred că accesul remote către rețeua locală a NAS-ului e bine să se facă prin VPN și anume OpenVPN. Am văzut că routerul Cisco RV325 e cam vechiuț și deși are cel mai recent firmware instalat , el nu are suport pentru OpenVPN.. oricum cred că RV325 nu prea făcea față la traficul prin VPN (spun asta gândindu-mă la procesorul său destul de slăbuț). Așa că mi se pare o idee mult mai bună să setez serverul de OpenVPN chiar pe TrueNAS Core (are hardware mult mai potent). Ghiduri [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/it0HdDiutIE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] .

De acasă , userii se vor conecta ”prin” clientul OpenVPN de Windows.

Pare o soluție bună, ce credeți ?

PS: inițial mă gândisem să inlocuiesc routerul Cisco cu un PC ”cu” PfSense 2.6 dar m-am răzgândit gândindu-mă la faptul că PC-ul cu PfSense trebuie să ”meargă” 24/24

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Clar serverul VPN trebuie sa ruleze pe NAS.
Din ce am citit, OpenVPN permite aceesarea retelei LAN prin VPN, dar nu am incercat niciodata.

Eu urasc OpenVPN pentru ca nu e suportat nativ pe mac si consuma foarte multa baterie, de aceea merg pe ipsec, dar nu pot accesa LAN.
Exista oricand FTP, dc nu merge SMB.

#3
dani_moca1976

dani_moca1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 29.05.2007
Acum realizez că e posibil să fi greșit locul Topic-ului .. cred că se potrivea mai bine în Networking.

#4
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Wireguard pe nas.
Port fwd pe router catre portul udp wireguard din nas.
Max 10 min daca truenas-ul ala stie wireguard.

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004

 Adm, on 12 octombrie 2022 - 13:54, said:

Din ce am citit, OpenVPN permite aceesarea retelei LAN prin VPN, dar nu am incercat niciodata.
Permite - il am la munca - conexiunea intre sedii se face prin el - viteza e cam micuta insa.
Nu stiu insa cum e configurat - e un alt coleg care se ocupa de configurarea serverelor pe linux.

#6
dani_moca1976

dani_moca1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 29.05.2007

 ogo, on 12 octombrie 2022 - 14:05, said:

Wireguard pe nas.

Pare mai complicat de configurat..

Am o nelămurire.
În timp ce clientul OpenVPN de pe laptop e conectat la serverul de la birou, laptopul de acasă ”să aibă” public-IP-ul de acasă (ptr celelalte lucruri: browse, Skype, etc) sau cel al server-ului OpenVPN de la birou ? Cum e mai bine pentru securitate ?

Edited by dani_moca1976, 12 October 2022 - 16:59.


#7
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Mai complicat wireguard ca openvpn??
Cred ca glumesti….
Ip-ul lui de acasa, normal!
Tu ii dai acces doar la resursele locale si atat.


#8
csgabe

csgabe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,523
  • Înscris: 08.12.2009
Zerotier e cel mai usor de configurat.

#9
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019

 dani_moca1976, on 12 octombrie 2022 - 16:44, said:

Pare mai complicat de configurat..

Am o nelămurire.
În timp ce clientul OpenVPN de pe laptop e conectat la serverul de la birou, laptopul de acasă ”să aibă” public-IP-ul de acasă (ptr celelalte lucruri: browse, Skype, etc) sau cel al server-ului OpenVPN de la birou ? Cum e mai bine pentru securitate ?

Se poate configura in ambele feluri.

#10
dani_moca1976

dani_moca1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 29.05.2007

 ogo, on 12 octombrie 2022 - 17:11, said:

Tu ii dai acces doar la resursele locale si atat.

Ajută cu ceva să configurez în routerul Cisco (de la birou) astfel încât numai anumite MAC-uri (din rețeua sa locală) să-i poată accesa interfața web ?
Să fac la fel și pentru interfața web a TreuNas-ului ?

#11
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
router-ul se ocupa de L3 - IP-uri
switch-ul (in general vorbind) se ocupa de L2 - MAC
Cisco ala e si switch? Daca nu, nu ai cum bloca accesul via MAC - DOAR pe baza de IP
o solutie ar fi sa declari un IP / subnet care are voie la interfata lui (a router-ului) de management (ssh/GUI/snmp/etc) si restul sa fie interzise.

revenind la NAS, cel mai bine bine sa dai acces doar la resursele necesare si atat: pui toti clientii vpn intr-un vlan si vlan-ul ala poate accesa doar NAS-ul si atat.
mai mult, fiecare user sa aiba credentialele lui pt NAS.

#12
dani_moca1976

dani_moca1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 29.05.2007
Acel Cisco are și switch incorporat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate