Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Forma legala de asociere

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
florin1982

florin1982

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.05.2011
Salutare,

       Din imposibilitatea de a face in continuare investitii in firma am decis sa o inchid si sa vand utilajele. Un grup de firme a achizitionat deja utilajele, dar, cu o parte din ele nu au ce sa faca fara cunostintele mele, asa ca au decis sa imi ofere 50% din profit pentru a lucra cu ei, in cadrul unei firme de a lor unde isi desfasoara deja activitatea cu  acelasi domeniu ca al meu. Pentru contabilitate e usor de tinut evidenta cu ceea produc eu, pentru a putea avea parte de cei 50%, dar pentru siguranta mea sa nu pot fi dat afara fara un motiv intemeiat, ce incadrare legala ar fi?

Multumesc si numai bine tuturor!

#2
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,843
  • Înscris: 23.10.2015
Pai ca sa iti dea 50% din profit, sa iti dea 50% din actiuni.

#3
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,182
  • Înscris: 13.01.2011
O să îi dea maxim 49%, ca să nu îi joace el cum vrea.

#4
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021
Greu de intrat in actionariatul unei firme cu vechime, active, capital consolidat.. si chiar intrat nu e o garantie.

Mai e varianta contractului intre initiator, persoana juridica, si firma pe o perioada cat mai lunga.
Va fi stipulat printre altele:
1. Initiatorul devine furnizor exclusiv catre firma al produsului de care zicea, la un pret agreat.
2. Initiatorul se obliga sa produca lunar o anumita cantitate minima
3. Firma se obliga sa asigure tot necesarul pentru executia cel putin a cantitatii minime
4. La finalul fiecarei luni initiatorul trimite factura firmei

Nimic nu garanteaza o permanenta in relatiile de afaceri, oricine, asociat sau colaborator, poate fi scos din joc daca ceilalti decid. La final e doar chestiune de bani.
Toate contractele dureaza atat timp cat castiga ambele parti deci mare atentie la cifrele negociate. O firma poate copia "meseria" initiatorului relativ repede iar daca i se pare ca plateste prea mult va face tot posibilul sa-l scoata din firma.

#5
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

View Postflorin1982, on 11 octombrie 2022 - 22:25, said:

...pentru siguranta mea sa nu pot fi dat afara fara un motiv intemeiat, ce incadrare legala ar fi?...

contractul individual de munca e cea mai sigura varianta in cazul asta

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
50% din profit? Care poate fi 1 euro, 1000 de euro sau 10.000.000 de euro.
Tu vei fi "partener" cu ei fix pana cand vor invata temeinic sa lucreze cu utilajele, indiferent de ce fel de contracte veti face intre voi sau ce clauze vor contine acele contracte.
Parerea mea.

#7
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
O sa fie roz pana invata unul dintre angajatii lor sa opereze utilajele...

#8
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,304
  • Înscris: 02.09.2007
Pune-i sa cumpere utilajele la pretul cerut de tine. Sa faca un credit daca n-au bani, treaba lor.

Sa te angajeze cu clauza ca daca iti dai demisia in 1an le platesti suma X. (10-20% din valoarea utilajelor).

Tu esti multumit ca ai luat banii pe utilaje si primesti si un job.
Ei sunt multumiti ca pot folosi utilajele si au si know-how asigurat 1an.

#9
Rmdvleg

Rmdvleg

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 04.03.2022
Buna ziua,

in primul rand nu trebuia sa vinzi toate utilajele, sa le tii pe cele pe care stii tu sa lucrezi si sa faci un contract de colaborare cu ei si nu exista riscul de a fi dat la o parte.
Acum, cel mai bine iti deschizi un PFA, pentru ca nu mai are rost un SRL si faceti un contract de prestari servicii strict pe acele utilaje si daca nu este incredere o data la ceva timp chemati o firma care se ocupa de audit, spuneti produsele care se fac pe acele utilaje si ei o sa verifice in contabilitate profitul realizat de acele utilaje.

Acum, da , exista posibilitatea ca unul dintre angajati sa invete sa lucreze pe acele utilaje, dar, daca faceti un contract de prestari servicii bine pus la punct pe o perioada de timp suficienta cat sa fiti multumit, pot invata toti sa lucreze pe utilaje, ca dvs tot o sa luati 50% profit din acea categorie de produse.

Edited by Dany_Darke, 12 October 2022 - 09:53.


#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
Initiatorul a dorit sa scape de toate utilajele pentru ca a inchis firma, iar cumparatorul cu siguranta a dorit in primul rand exact acele utilaje speciale. Poate ca restul de masinarii nici nu aveau o valoare prea mare.
Solutia aleasa de initiator a fost cea buna poate singura viabila. In schimb nu mai poate pune prea multe conditii.

#11
marius2k

marius2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 11.03.2014
Nu era mai OK sa le ia el pe pers fizica si daca contract de comodat cumva cu firma? ASstfel era asigurat ca va lucra el cu acele utilzaje.

#12
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
adică ești slugă la dârloagă cum se zice.din păcate patron n-ai fost niciodată.
pune poză cu ,,utilajele,,să ne lămurim.da nu de pe net

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate