Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

CT craniu

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
PhatCats

PhatCats

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.10.2022
Buna ziua.Tatal meu a avut un accident vascular cerebral duminica seara.Ieri s-a plimbat prin salon si se simtea bine.Astazi se simte rau.Doctorul terminase tura pana la ora de vizita si asistentele nu au spus nimic.
Tatal meu are 60 de ani si pana la varsta asta nu a avut decat niste nisip la rinichi.mentionez ca este fumator inrait.
Rezultatele la CT sunt: -leziuni ischemice milimetrice corticale temporale (una) si frontoparietale (doua) de partea stanga.
-hipersemnal difuzie moderat de aproximativ 3 cm la nivelul capsulolenticular de partea stanga(AVC supraacut)
-minim hipersemnal FLAIR cortical pariental posterior stanga
-fara leziuni hemoragice vizibile CT
-SV pe linie mediana,simetric,normodimensionat
-relief cortical in limitele varstei
-pneumatizarea celulelor mastoidiene bilateral
-sinusuri craniofaciale libere

Va rog sfatuiti-ma ce sa vorbesc maine cu doctorul neurolog.Sunt foarte speriata tatal meu a fost un om pozitiv toata viata lui insa astazi a spus ca el simte ca moare in noaptea asta.

#2
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 01.12.2017
Nu stiu ce inseamna "se simte rau" si nici nu se pun diagnostice pe forumuri.
Dar daca se simte rau, trebuie sa anunte medicul de garda. Acum!
Cum adica vorbesti tu maine?!

#3
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,926
  • Înscris: 02.02.2007
dupa un episod de genul asta, repausul total se impunea ,,cu forta,, ptr cateva zile!
partea buna e ca, fiind ischiemic, cada nu pai apare vreunul, se va recupera bine!
asa ca, la pat cu el ptr cateva zile!
inca odata, sa nu uitam cat de nociv e fumatul: cancere, boli pulmonare, boli ale vaselor sanguine....

#4
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,076
  • Înscris: 02.09.2009

 PhatCats, on 11 octombrie 2022 - 16:22, said:

Buna ziua.Tatal meu a avut un accident vascular cerebral duminica seara.Ieri s-a plimbat prin salon si se simtea bine.Astazi se simte rau.Doctorul terminase tura pana la ora de vizita si asistentele nu au spus nimic.
Tatal meu are 60 de ani si pana la varsta asta nu a avut decat niste nisip la rinichi.mentionez ca este fumator inrait.
Rezultatele la CT sunt: -leziuni ischemice milimetrice corticale temporale (una) si frontoparietale (doua) de partea stanga.
-hipersemnal difuzie moderat de aproximativ 3 cm la nivelul capsulolenticular de partea stanga(AVC supraacut)
-minim hipersemnal FLAIR cortical pariental posterior stanga
-fara leziuni hemoragice vizibile CT
-SV pe linie mediana,simetric,normodimensionat
-relief cortical in limitele varstei
-pneumatizarea celulelor mastoidiene bilateral
-sinusuri craniofaciale libere

Va rog sfatuiti-ma ce sa vorbesc maine cu doctorul neurolog.Sunt foarte speriata tatal meu a fost un om pozitiv toata viata lui insa astazi a spus ca el simte ca moare in noaptea asta.
Sper ca stii cum se "vorbeste" cu doctorii.
Daca iti imaginezi ca s-a schimbat ceva in sistemul medical, te inseli

Edited by florinellll, 11 October 2022 - 17:56.


#5
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,515
  • Înscris: 21.10.2009
Iti zic din proprie experienta, fa tot posibilul sa il transferi la un spital din Bucuresti, daca esti din provincie. Si asta cat mai repede! Nu pierde timpul!

#6
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 23.09.2010
Riscul mare este sa se transforme AVC-ul din ischemic in hemoragic. Mai ales in creierul mare.
Trebuie in primul rand repaus la pat, medicatie de rigoare.
Apoi, dupa stabilizare, investigatii amanuntite, inclusiv cardiologie, pentru determinare cauze blocaje vase de sange.
Caute medic / spital bun. Nu e de joaca cu AVC-urile.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate