Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

PayPal > cont BT - incasari duble

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
sandratoms1980

sandratoms1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 27.07.2021
Intro: Cont paypal personal, vechi, vreo 12-14 ani.
Cont + card debit VISA Transilvania de vreo 3-4 ani.
Nu mai retin daca s-a intimplat imediat ce am deschis contul BT sau dupa un timp (cind a introdus PayPal optiunea Instant withdraw poate????).
Problema SIGUR s-a manifestat anul trecut, apoi am folosit Revolut + alt cont paypal lunga perioada, fara probleme.

Problema: retrag banii din PayPal, instant withdraw, intr-adevar ajung banii in 30  de secunde.
DAR, a doua zi, mai intra banii inca o data in contul bancar.
Dupa vreo 2 zile, se trezeste banca sa-i ia inapoi.
Eh, anul trecut am discutat vreo 2 luni cu PayPal si BT pe tema asta.
Bineinteles, fiecare da vina pe celalalt.
Prin minune, s-a rezolvat, cumva, nu stiu cum, problema.
Acum a revenit, am ajuns la MINUS 160 de lei!!
Am sunat iar la BT, cica n-ar fi vina nimanui, nici PayPal, nici BT, nici VISA - apare al treilea jucator in ecuatie.
Manevra e asa: cica BT primeste plata de la VISA si-mi baga mie in cont, instant, banii lor, ai BT.
Eh, a doua zi vine plata de la PayPal si intra iar. Cica banca baga banii automat, nu au cum sa detecteze ca e aceeasi plata.
Dupa 2 zile se trezeste cineva, cumva, undeva la BT, ca chiar este aceeasi plata si iau banii inapoi.
Deja am bagat banii, tot din PayPal (probabil din nou trebuie sa astept 2-3 zile, sa se termine toate manevra :) :( ) - caut alta banca.

Intrebari:
1. Voi ati patit asa ceva?
La ce banca, ce card (VISA, Mastercard)?

2. Ce banca are comisioane lunare / anuale  / aplicatie mobila / internet banking MICI sau ZERO?
NU am salariu constant (adica nu am contract munca in Romania), deci nu e cazul de pachete / oferte speciale.
As putea avea incasari lunare in cont peste o anumita suma, dar nu stiu daca se incadreaza la "salariu" - adica trebuie sa le prezint ceva acte sau pur si simplu sa bag suma minima, din PayPal / Payoneer ?
M-am mutat de la Raiffeisen la BT fix din acest motiv: la BT platesc 1 leu/luna pentru Internet banking si atit, n-am nevoie de altceva.
Nu ma intereseaza comisioanele pentru plati (2.5 / 5 lei la BT).
Deja are sotia Revolut + alt cont PayPal, deci nu ma intereseaza nici asta si nici altceva similar (Curve, Wise, Monese sau ce mai e pe piata romaneasca).

Multumesc.

#2
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Folosesc instant withdraw de un an, tot la BT, nu am patit asta pana acum.

Incearca cu ING, dar nu vad cum ar putea banca sa te ajute cu ceva, problema provine de la PayPal. Cum si de ce, nu stim

#3
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,439
  • Înscris: 04.09.2008

View Postsandratoms1980, on 11 octombrie 2022 - 14:18, said:

2. Ce banca are comisioane lunare / anuale  / aplicatie mobila / internet banking MICI sau ZERO?

Libra si mai ai si cashback 10% la avanposturile radio guerilla dintre care si Tazz (e o suma minima dar totusi 10% e 10%).

View Postvictor29cr, on 11 octombrie 2022 - 14:43, said:

Incearca cu ING, dar nu vad cum ar putea banca sa te ajute cu ceva, problema provine de la PayPal. Cum si de ce, nu stim

ING au comisioane mari mai nou. Daca nu eram legat in mai multe pct cu conturi si chestii de ei, ii si inchideam la ce mult au ridicat comisioanele de administrare (indeosebi la USD/EUR, cate 3 eur/luna fiecare).

#4
sandratoms1980

sandratoms1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 27.07.2021
Si eu m-am uitat la Libra.
Pe persoana fizica Posted Image au card Mastercard - merge cu PayPal, withdraw instant ?
Am vazut si cashback, dar nu cred ca achizitionez de la nici un partener Posted Image Nici Tazz, nu sint in aria de acoperire.

Inca nu am apucat sa ma uita la ING, era urmatoarea, dar am ceva probleme cu netul / calculatorul, acum investighez.

Edited by sandratoms1980, 11 October 2022 - 16:10.


#5
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,439
  • Înscris: 04.09.2008

View Postsandratoms1980, on 11 octombrie 2022 - 16:09, said:

Si eu m-am uitat la Libra.
Pe persoana fizica Posted Image au card Mastercard - merge cu PayPal, withdraw instant ?

Asta nu stiu, chiar am facut un transfer PayPal -> Revolut dar a fost via card cu comision 1-2% si ala a fost instant (dar cred ca tu zici de SEPA instant, deci nu stiu). Ce pot sa adaug insa e ca Revolut - Libra in RON e instant.

#6
1000FPS

1000FPS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 29.12.2016
Am patit si eu la BT, am bagat 60 lei pe revolut, iar banii de pe bt au fost retrasi din cont tocmai a doua zi.
Deci cel mai probabil e problema de la BT

#7
sandratoms1980

sandratoms1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 27.07.2021
Hmmm, imi pare ca nu prea seamana deloc problema.
Nu au fost blocati banii pina a doua zi ?!

#8
Rainwish

Rainwish

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 18.06.2009
Am patit de cateva ori acelasi lucru cu BT, am cred ca vreo 6-7 reclamatii la ei. Invocau niste reglari contabile care durau cateva zile pana ce soldul revenea la normal. Am renuntat pana la urma sa mai folosesc serviciile lor.

#9
sandratoms1980

sandratoms1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 27.07.2021
Unde te-ai mutat ?

#10
sandratoms1980

sandratoms1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 27.07.2021
Am primit raspuns de la BT: cica problema tehnica si au intrat banii de 2 ori. Ce problema, de unde... sigur ca nu au spus. Rezolvare pe viitor... nici asta nu se stie.
Dupa aia inca o pagina in care-mi spuneau ca-s obligat contractual sa-i dau inapoi (am intrebat la telefon "ce se intimpla daca nu dau banii inapoi ?! ;) ")
M-am uitat pe extrasele de cont din ultimele 2 luni si s-a intimplat o singura data din vreo 5 retrageri.
Oricum imi caut alta banca.

#11
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 13.03.2005
Acea plata se returneaza chiar daca o cheltui si ai sold 0, chiar iti poate lasa pe sold negativ, un card de debit.

#12
sandratoms1980

sandratoms1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 27.07.2021
Am inteles asta, stiam si eu. Intrebam doar asa, de dragul intrebarii.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate