Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Constatarea amiabilă online

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,662
  • Înscris: 21.03.2020
Constatarea amiabilă în caz de accident va putea fi completată direct de pe telefon

Ne civilizam si noi taras grabis...

#2
dannvlas

dannvlas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 16.07.2022
Nu mi se pare OK ca impricinatii sa foloseasca un singur telefon.
Motive: confidentialitate, risc de distrugere, igiena. Chiar si autentificare, nu mi-ar conveni sa-mi incarc vreun certificat sau semnatura pe telefonul altuia.
Se putea face o aplicatie in care se genera un link/numar pe care cei doi l-ar fi putut folosi simultan, fiecare de pe dispozitivul lui.

#3
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,662
  • Înscris: 21.03.2020
SI cand ii dai formularul nu-ti compltetezi datele confidentiale ? Trebuie sa faci poze inclusiv la permis CI talon samd ca sa le incarci online... Daca vrei sa mergi la politite nu te opreste nimeni... acolo nu-ti ia nimeni datele :)

#4
thorxx

thorxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 18.07.2022
Si mie mi se pare o mare prostie.
Nu vad de ce ai alege sa te complici aiurea cand poti completa mult mai simplu formularul fizic si n-ai nici o durere de cap, apoi il poti digitaliza si trimite pe ce platforma sau mail vor companiile de asigurari.

 GlCA_Contras, on 11 octombrie 2022 - 11:06, said:

SI cand ii dai formularul nu-ti compltetezi datele confidentiale ? Trebuie sa faci poze inclusiv la permis CI talon samd ca sa le incarci online... Daca vrei sa mergi la politite nu te opreste nimeni... acolo nu-ti ia nimeni datele Posted Image
Doar vinovatul trebuie sa dea catre nevinovat copie dupa RCA, permis, certificat inmatriculare si carte de identitate.
Nevinovatul da doar copia indigo dupa formularul de amiabila catre vinovat.

#5
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013

 GlCA_Contras, on 11 octombrie 2022 - 11:06, said:

SI cand ii dai formularul nu-ti compltetezi datele confidentiale ? Trebuie sa faci poze inclusiv la permis CI talon samd ca sa le incarci online... Daca vrei sa mergi la politite nu te opreste nimeni... acolo nu-ti ia nimeni datele Posted Image

La politie nu doar iti ia datele si te pune sa sufli in fiola, dar partea vinovata va fi si amendata - min 3 puncte de amenda ... max nu stiu. Deci ai de ales intre a plati cca 400 ron sau a face o amiabila

#6
dannvlas

dannvlas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 16.07.2022

 GlCA_Contras, on 11 octombrie 2022 - 11:06, said:

SI cand ii dai formularul nu-ti compltetezi datele confidentiale ? Trebuie sa faci poze inclusiv la permis CI talon samd ca sa le incarci online... Daca vrei sa mergi la politite nu te opreste nimeni... acolo nu-ti ia nimeni datele Posted Image
Cand zic de confidentialitate, ma refer la continutul telefonului meu: fotografii, email, diverse alte chestii la care nu e cazul sa aiba acces si altii. In plus, completarea separata de fiecare prin sectiunea lui poate sa fie transparenta pentru celalalt, care n-ar vedea decat ceea ce e strict necesar. Intre completarea online pe un singur device si completarea cu pixul a formularului pe hartie, as alege varianta a doua. La politie... doar daca celalalt nu vrea amiabila si, in nici un caz, impreuna cu el, ci separat.

#7
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,662
  • Înscris: 21.03.2020
Ai senzatia ca depui telefonul la politie, sau il dai celuilalt?

 thorxx, on 11 octombrie 2022 - 11:09, said:



Doar vinovatul trebuie sa dea catre nevinovat copie dupa RCA, permis, certificat inmatriculare si carte de identitate.
Nevinovatul da doar copia indigo dupa formularul de amiabila catre vinovat.
Deci completam pe telefonul nevinovatului... care e problema atunci?

Edited by GlCA_Contras, 11 October 2022 - 11:29.


#8
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
foarte bine, procesul de depunere al dosarului de dauna oricum era online de ceva vreme

#9
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,096
  • Înscris: 17.01.2012
vă complicați!
io-te cum e acum:
-completare fizică amiabila
-accesat pagina de evenimente ale asigurătorului vinovatului
-completat formular presetat
-încărcare poze elocvente (se indică în formular), documente elocvente (se indică în formular)

a 2-a zi primești acceptul de reparații cu car emergi la service-ul ales de tine (și indicat în formularul on-line)
acolo se face re-evaluarea daunelor și dacă sunt chestii ascunse, service-ul va trimite dovezi...
mai durează o zi, asigurarea (de obicei 99%) acceptă, apoi urmează așteptarea pieselor
uneori piesele sunt livrate de asigurator, alteori se acceptă rețeaua service-ului

că completez amiabila pe hârtie sau pe ecranul telefonului, unde vedeți diferența? :o

#10
dannvlas

dannvlas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 16.07.2022

 GlCA_Contras, on 11 octombrie 2022 - 11:28, said:

Ai senzatia ca depui telefonul la politie, sau il dai celuilalt?

Deci completam pe telefonul nevinovatului... care e problema atunci?
Unul dintre cei doi trebuie sa-i dea telefonul celuilalt, ca sa-si completeze datele. Pentru tine o fi OK, dar unii (inclusiv subsemnatul) aplica principiul "zero trust".

#11
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Pe unii ii apuca tremuriciul numai cand aud de "constatare amiabila". Daca pronunti si "onlain", i-ai ucis. La Militie, tovarasi!
Si sa vezi show acolo, ca militianu' blazat il intreaba de ce n-a facut amiabila :D

#12
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,963
  • Înscris: 04.10.2007

 unknown_35, on 11 octombrie 2022 - 11:11, said:

La politie nu doar iti ia datele si te pune sa sufli in fiola, dar partea vinovata va fi si amendata - min 3 puncte de amenda ... max nu stiu. Deci ai de ales intre a plati cca 400 ron sau a face o amiabila

Pe mine daca ma atinge unu cu asigurare la Euroins sau Grawe, eu nu fac amiabila cu el.. direct la politie..
Daca el isi bate joc de mine cu o asigurare de kko, si eu merg la politie sa il potcoveasca aia cu o mica amenda si poate ramane si fara permis...

#13
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,662
  • Înscris: 21.03.2020

 gushpi, on 11 octombrie 2022 - 11:37, said:

vă complicați!
io-te cum e acum:
-completare fizică amiabila
-accesat pagina de evenimente ale asigurătorului vinovatului
-completat formular presetat
-încărcare poze elocvente (se indică în formular), documente elocvente (se indică în formular)

a 2-a zi primești acceptul de reparații cu car emergi la service-ul ales de tine (și indicat în formularul on-line)
acolo se face re-evaluarea daunelor și dacă sunt chestii ascunse, service-ul va trimite dovezi...
mai durează o zi, asigurarea (de obicei 99%) acceptă, apoi urmează așteptarea pieselor
uneori piesele sunt livrate de asigurator, alteori se acceptă rețeaua service-ului

că completez amiabila pe hârtie sau pe ecranul telefonului, unde vedeți diferența? Posted Image
Se completeaza pe loc si stiu ambele parti ce s-a incarcat acolo. In plus nu stai cu grija sa ai la tine mereu un formular de amiabila ...

Plus ca ajunge formularul in baza de date comuna a asiguratorilor... sa nu ii mai cheme iar la reconstatare (reconstituire?!)  cum am patit eu.

Edited by GlCA_Contras, 11 October 2022 - 12:08.


#14
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018

 gushpi, on 11 octombrie 2022 - 11:37, said:



că completez amiabila pe hârtie sau pe ecranul telefonului, unde vedeți diferența? Posted Image

nu toti au hartie de aia de amiabila, iar daca ai doar una si o completezi gresit trebuie sa faci rost de alta:)) e bataie de cap, nervi si mai faci si drumuri aiurea sa cauti hartie  de amiabila.

#15
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,662
  • Înscris: 21.03.2020

 dannvlas, on 11 octombrie 2022 - 11:53, said:

Unul dintre cei doi trebuie sa-i dea telefonul celuilalt, ca sa-si completeze datele. Pentru tine o fi OK, dar unii (inclusiv subsemnatul) aplica principiul "zero trust".
De ce sa-i dai telefonul tau celuilalt... ? Pur si simplu ii dai sa fotografieze documentele necesare, oricum faci asta si cu amiabila pe hartie.

 gushpi, on 11 octombrie 2022 - 11:37, said:

vă complicați!
io-te cum e acum:
-completare fizică amiabila
-accesat pagina de evenimente ale asigurătorului vinovatului
-completat formular presetat
-încărcare poze elocvente (se indică în formular), documente elocvente (se indică în formular)

a 2-a zi primești acceptul de reparații cu car emergi la service-ul ales de tine (și indicat în formularul on-line)
acolo se face re-evaluarea daunelor și dacă sunt chestii ascunse, service-ul va trimite dovezi...
mai durează o zi, asigurarea (de obicei 99%) acceptă, apoi urmează așteptarea pieselor
uneori piesele sunt livrate de asigurator, alteori se acceptă rețeaua service-ului

că completez amiabila pe hârtie sau pe ecranul telefonului, unde vedeți diferența? Posted Image
daca gresesti in amiabila si trebuie refacuta, daca nu scrie pixul, daca nu ai deloc formular sau pix, samd...

Edited by GlCA_Contras, 11 October 2022 - 12:18.


#16
iuliangrecu

iuliangrecu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 26.09.2010

 mirel3003, on 11 octombrie 2022 - 12:05, said:

Pe mine daca ma atinge unu cu asigurare la Euroins sau Grawe, eu nu fac amiabila cu el.. direct la politie..
Daca el isi bate joc de mine cu o asigurare de kko, si eu merg la politie sa il potcoveasca aia cu o mica amenda si poate ramane si fara permis...
Pt ce sa-i dea amenda si luat permis??

#17
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013

 mirel3003, on 11 octombrie 2022 - 12:05, said:

Pe mine daca ma atinge unu cu asigurare la Euroins sau Grawe, eu nu fac amiabila cu el.. direct la politie..
Daca el isi bate joc de mine cu o asigurare de kko, si eu merg la politie sa il potcoveasca aia cu o mica amenda si poate ramane si fara permis...

Tocmai imi repar masina pe asigurare Grawe ( bara din spate a fost avariata pe motiv de neobservare ca eu acordam prioritate si am pus frana). Am facut amiabila, si a doua zi am incarcat detaliile pe site Grawe, si am primit un telefon seara pt a programa o intalnire cu constatatorul a doua zi. Totul a decurs civilizat, constatatorul a verificat daca nu sunt si alte elemente avariate in afara de bara, a facut un raport si mi-a dat OK-ul pt reparatie. Pana sa ajung la servici primisem si pe mail o oferta pt reparatia in regie proprie - am ignorat-o deoarece masina mea e inca in garantie.

Cei de la Toyota nu au zis nimic de asigurare au comandat bara si azi am dus masina sa o inlocuiasca.

Edited by unknown_35, 11 October 2022 - 12:45.


#18
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,662
  • Înscris: 21.03.2020
exagerari din cauze de latrine ... Eu am avut incident cu unul asigurat la City Ins. (deja falimentar) am rezolvat civilizat cu amiabila prin FGA. Singura problema e ca se misca greu bugetaru - pana se face constatarea (dosaru) trec cateva luni, in rest fara probleme: service cu masina la schimb, piese schimbate fara comentarii (nu se fac chituiri sau alte rahaturi), decontare directa, lucrare de calitate si rapida...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate