Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

VW ID.4 - probleme software

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#37
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,727
  • Înscris: 22.02.2007

 gushpi, on 12 octombrie 2022 - 14:15, said:

...de ce montează și o baterie nouă de 12V?
PEntru ca cea actuala nu este capabila sa sustine curentul necesat celor 7 ore de instalare a update-ului ME 3.0

Eu am un ID.3 1st din octombrie 2020 si nu am avut decat 2 probleme le el: schimbatorul de viteze nu a functionat la un moment dat, dar si-a revenit dupa oprirea masinii si apoi a fost schimbat in garantie, lampa stop stanga spate nu functiona semnalul dinamic si a fost inlocuita pe garantie.

#38
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 11.01.2009
Si eu am avut problema cu stopul spate, inlocuit pe garantie.
Mi s-a stricat si usita de la portul de incarcare, schimbata pe garantie desi a trebuit sa o rup cand nu se mai deschidea.
Acum tremura volanul in mers si cand stationez.

Am avut si probleme de soft, dar nimic grav:
- nu apare imaginea de la camera spate
- a mers inainte in loc de inapoi
- se dezactiveaza frecvent functii de siguranta (front assist cel mai des)
- portbagajul nu se deschide mereu prin functia de proximitate

Per total, sunt multumit de masina. Mi-as dori ceva consum mai mic, mai ales la viteze mari si pompa de caldura.
Putere are destula pentru nevoile mele, dar mi-as dori tractiune integrala pentru iarna.

#39
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
De pe grupul EV Whatsapp, despre Skoda Enyaq

Quote

[8:26 pm, 21/10/2022] Dupa 2 saptamani de ultimul soft de Enyaq, concluzia e ca e la fel de prost. Are doar alte probleme. Asta e cea mai mare schimbare
[8:28 pm, 21/10/2022] Aplicatia a mers doar o zi. Sistemele de asistenta mor in fiecare dimineata dar revin singure. Pui sa incarce la max 80% si gasesti masina la 84, 86%. Dinastea…


#40
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 Adm, on 21 octombrie 2022 - 21:18, said:

Dupa 2 saptamani de ultimul soft de Enyaq, concluzia e ca e la fel de prost. Are doar alte probleme. Asta e cea mai mare schimbare
Asta este un titlu click-bait.

 Adm, on 21 octombrie 2022 - 21:18, said:

Aplicatia a mers doar o zi.
Asta nu este o problema generalizata. Da, mai exista si zile cand nu merge (in general asociate cu update-uri la backend) dar aplicatia in general merge daca masina are semnal GSM unde este parcata.
Nu merge ca la Tesla, dar nu este nici pe departe asa cum se insinueaza.

 Adm, on 21 octombrie 2022 - 21:18, said:

Sistemele de asistenta mor in fiecare dimineata dar revin singure.
Daca exista o obstructionare pe camera video frontala a masinii, folosita de unele sisteme de siguranta (Front Assist si ACC), acestea se dezactiveaza si iti da un mesaj de eroare. Problema este ca mesajul de eroare nu spune care-i problema si are un aspect destul de "infricosator". Prima data cand il vezi, zici ca s-a stricat jumatate de masina. Dupa ce dispare obstructionarea de pe camera, eroarea dispare si sistemele alea isi revin.

Ce fel de obstructionari pot sa apara:
  • gheata, zapada
  • noroi
  • rahat de pasari
  • ploaie torentiala, vizibilitate mai mica de aprox. 50 metri
  • ceata densa, vizibilitate mai mica de aprox. 50 metri
  • soare puternic si bate direct in camera
  • am vazut vreo 2 cazuri de condens pe interiorul parbrizului in zona unde este montata camera video

 Adm, on 21 octombrie 2022 - 21:18, said:

Pui sa incarce la max 80% si gasesti masina la 84, 86%. Dinastea…
Exista o setare globala pentru nivelul de incarcare. Aia a functionat inca din prima zi si n-am auzit pe nimeni pana acum sa se planga ca s-a depasit nivelul programat.

Dar exista un feature numit Charging Locations unde ai posibilitatea sa definesti mai multe locatii (ex. Home, Work, etc), intre ce ore sa se incarce, la ce nivel de incarcare sa ajunga pana dimineata, samd. Acest feature n-a functionat de la inceput. Unul dintre buguri legat de Charging Locations este fix asta, pui sa incarce la max 80% si gasesti masina la 84, 86%.
Acest feature nu functioneaza complet nici in ultima versiune de soft disponibila pentru instalare pe masini "vechi". Dar problema este cunoscuta la VW si cica este pe lista de probleme remediate la urmatorul update.

Aici gresala VW ca au lasat acest feature "Charging Locations" vizibil in meniuri, desi implementarea este incompleta.

Insa daca folosesti setarea globala de limitat incarcarea, aia functioneaza.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate