Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Loc de parcare chirias Bucuresti

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Tocmai m-am mutat cu chirie intr-un apartament din Bucuresti. Intrebarea este: Se poate, din postura de chirias, sa obtin un loc de parcare de resedinta? Daca da, care este procedura? Multumesc!

#2
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019
Daca proprietarul e de acord sa va ia in spatiu, modificati domiciliul in CI si treceti autoturismul pe noua adresa.
Daca nu, nu.

#3
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 24.02.2017

 Cosmin30061999, on 11 octombrie 2022 - 02:11, said:

Tocmai m-am mutat cu chirie intr-un apartament din Bucuresti.


Cauta un apartament care are parcare subterana si parchezi acolo fara batai de cap.

#4
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,796
  • Înscris: 20.10.2015

 Bogotta, on 11 octombrie 2022 - 06:37, said:

Cauta un apartament care are parcare subterana si parchezi acolo fara batai de cap.
... si platesti intre €50 si €100, :lol:

#5
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 24.02.2017
de unde si pana unde ?  Eu am oferit locul gratuit chiriasului meu. Atat timp cat eu nu merg sa parchez acolo, n-are decat sa parcheze el.

#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Locul de parcare in Bucuresti este o chestiune imposibila spatial si neverosimila birocratic.

Daca proprierarul avea loc, nu e problema, altfel...

Ultima trasnaie pa S3 este ca poti avea 2 locuri de parcare, DAR fiecare masina trebuie sa fie proprietatea unui alt membru al familiei, alt CNP!

Deci daca ai doua masini, ambele pe numele sotului/sotiei, ghinion!

#7
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019

 Bogotta, on 11 octombrie 2022 - 08:12, said:

de unde si pana unde ?  Eu am oferit locul gratuit chiriasului meu. Atat timp cat eu nu merg sa parchez acolo, n-are decat sa parcheze el.
Pentru ca aveti. Oricum numarul <> B - sau mai curand un vecin fara loc - poate (teoretic) atrage atentia Politiei Locale asupra incompatibilitatii.

#8
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

 Tsunnnami, on 11 octombrie 2022 - 08:04, said:

... si platesti intre €50 si €100, Posted Image

prețul corect, al pieței!

#9
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019

 Adm, on 11 octombrie 2022 - 08:30, said:

Deci daca ai doua masini, ambele pe numele sotului/sotiei, ghinion!
Da, e bizar. Se rezolva prin donatie.

#10
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
E real, nu doar bizar...
Nu e vorba de cvc/donatie, e vb de tot procesul birocratic din spate + drumurile implicate
Tx locale - Politie - tx locale

#11
eolianu

eolianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.03.2010
In contractul cu ADP scrie clar ca locul de parcare nu se poate instraina , inchiria sau mai stiu eu ce. Cel care are locul de parcare de la ADP il are sub forma de inchiriere nu este al lui. Acolo este tot domeniul public. Proprietarul care sta in acel bloc cu masina lui poate parca pe acel loc. Alta masina cu alt numar nu. Adica , fizic da , se poate , nu te opreste nimeni dar problema apare atunci cand ti se ocupa locul de parcare. Locala nu te baga in seama pentru ca in contract apare un nume si un numar de masina iar fizic este altceva. Nu au ce masuri sa ia. Deci asta cu chiriasii care primesc legat de locul de parcare acceptul verbal sau chiar prin contractul de inchiriere apartament cu proprietarul....este nula. Tot ce se poate face.... chiriasul parcheaza acolo dar daca gaseste locul ocupat sau blocat aia e , o parcheaza pe unde gaseste. Nu are niciun drept sa apeleze la institutiile abilitate. Ba chiar sa nu-si faca unii de lucru si sa sune ei benevol la ADP sa denunte aranjamentele de genul....doar ca sa faca rau...

#12
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,544
  • Înscris: 21.03.2020
birocratie...si imbarligaturi - faci un contract de comodat cu proprietarul

#13
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
sistemul de locuri de parcare alocate este greșit, nu este corect să fie alocat locul cuiva, și alți 4 cetățeni din 5 să nu aibă loc
cum nu se pot face încă 1 milion de parcări, primăriile ar trebui să renunțe la acest sistem tâmpit și să îl facă cu plată orară sau abonament PE ZONE, adică cum e sistemul PMB cu locuri albastre

parchezi unde găsești liber, nu pe un anumit loc. și plătești acolo cât stai.

#14
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,544
  • Înscris: 21.03.2020
aceesi discutie aici - https://forum.softpe...ntract-comodat/

#15
thecagero

thecagero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 05.06.2006
Raspunsul este nu. Se numeste parcare de resedinta, insa este de fapt parcare de domiciliu alocata o singura data.
Mi se pare incorect, pentru ca orice persoana trebuie sa aiba aceleasi drepturi, iar cei care obtin un loc de parcare pot abuza de el. De exemplu: la mine un chirias nu poate obtine loc de parcare, in timp ce 50% din proprietari au 3-5 masini.

#16
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,265
  • Înscris: 24.11.2002
@thecagero De aceea locuri de parcare ar trebui scoase la licitatie periodic. Dupa 12-24luni.

 Flat, on 11 octombrie 2022 - 09:36, said:

sistemul de locuri de parcare alocate este greșit, nu este corect să fie alocat locul cuiva, și alți 4 cetățeni din 5 să nu aibă loc
cum nu se pot face încă 1 milion de parcări, primăriile ar trebui să renunțe la acest sistem tâmpit și să îl facă cu plată orară sau abonament PE ZONE, adică cum e sistemul PMB cu locuri albastre

parchezi unde găsești liber, nu pe un anumit loc. și plătești acolo cât stai.
Si daca nu se fac noi parcari, si nu sunt suficiene locuri de parcare pentru nr de masini existente pe drumuri, cel care nu gaseste loc de parcare legal, ce il impedica sa parcheze in continuare pe trotuar sau pe trecerea de pietoni?
Locuri de parcare existente ar trebui scoase TOATE la licitatie si periodic, ai acte ca locuiesti la 50-100m de locul e parcare, poti participa la licitatie, cu vecinii tai. Nu iti permiti sa platesti lunar suma cu care se adjudecat un loc de parcarea, inseamna ca nu iti permiti nici detinerea autoturismului. Asta daca traim intr-o societate capitalista, nu? Pretul pietii pentru o resursa limitata si pentru care exista cerere mare. Ahh si bineinteles aplicarea legi pentru cei care nu parcheaza regulamentar.

Edited by vestale, 11 October 2022 - 10:04.


#17
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

 vestale, on 11 octombrie 2022 - 10:03, said:

Si daca nu se fac noi parcari, si nu sunt suficiene locuri de parcare pentru nr de masini existente pe drumuri, cel care nu gaseste loc de parcare legal, ce il impedica sa parcheze in continuare pe trotuar sau pe trecerea de pietoni?

legea, poliția, bunul simț...

 vestale, on 11 octombrie 2022 - 10:03, said:

Locuri de parcare existente ar trebui scoase TOATE la licitatie si periodic, ai acte ca locuiesti la 50-100m de locul e parcare, poti participa la licitatie, cu vecinii tai. Nu iti permiti sa platesti lunar suma cu care se adjudecat un loc de parcarea, inseamna ca nu iti permiti nici detinerea autoturismului. Asta daca traim intr-o societate capitalista, nu? Pretul pietii pentru o resursa limitata si pentru care exista cerere mare.

ți-aș da dreptate, dar totuși nu consider că primăria ar trebui să discrimineze cetățenii. sistemul propus de tine merge în privat
la parcările publice contribuim cu toții (ele se fac din bugetele locale), deci corect ar fi să avem cu toții dreptul să parcăm undeva când avem nevoie. de aceea ziceam că sistemul alocării e greșit, chiar și cu licitație. dacă aloci toate locurile, le blochezi. vizitatorii unde parchează? curierii? turiștii? prin alocare descurajezi folosirea mașinii, pentru că la destinație ?? nu ai loc alocat

dacă ar fi pe zone ai putea parca și la destinație, de ex. dacă eu stau în militari și vin în vizită la cineva în brânconveanu...
cu sistemul actual... locul meu rămâne nefolosit, nimeni nu poate parca pe el, e o resursă irosită, alții care vin în militari când sunt eu plecat nu pot folosi un loc liber.. eu nu găsesc loc în brâncoveanu, similar
cu sistemul pe zone... locul de pe care plec e ocupat de altcineva care are nevoie, eu la rândul meu ajung în brâncoveanu și parchez unde găsesc loc liber în zona destinației
costurile ar fi pe abonament, deci nu aș plăti în plus.. sau dacă merg într-o zonă superioară (să zicem centru) - plătesc pe oră diferența cât stau

#18
thecagero

thecagero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 05.06.2006
Nu vad de ce ar trebui sa fie o singura regula peste tot. Primaria poate adopta regulamente diferite in functie de gradul de ocupare al unei zone. Dar asta inseamna sa-si bata capul, sa ridice masinile scufundate in asfalt si pe cele cu prelata (nemutate de 3 ani), sa umble pe strazi ca sa vada care e situatia. Una e sa ai cateva blocuri cu 10 etaje, si alta e sa ai 2 blocuri cu 4 etaje.
Insa e absurd sa restrictionezi parcarea dupa domiciliu, cand vorbim despre resedinta. De ce un proprietar are dreptul sa parcheze 5 masini, iar un chirias nu are voie sa parcheze o masina?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate