Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Manetele de la disjunctorul diferential

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
pickone

pickone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,636
  • Înscris: 20.09.2005
Buna ziua!

Vin si eu cu o intrebare stupida, insa n-am gasit raspuns pe niciunde.

Am un disjunctor diferential pe general, prevazut cu doua manete (am atasat poza pentru a intelege exact la ce ma refer).
Azi dimineata, am gasit-o oprita pe cea din stanga (neagra) si nu mai aveam curent in toata casa.
Dupa logica mea, de-ar fi fost o problema din interiorul casei, ar fi sarit si siguranta de pe priza respectiva si eventual/posibil generalul... insa de data asta, doar la diferential a fost cazul, pe maneta din stanga.

Spuneti-mi si mie, va rog, din ce motiv sare cea din stanga si cand anume sar amandoua, pentru ca cea din dreapta nu poate sari singura, din cauza piedicii care trage si cealalta maneta. Ambele mi-au mai sarit cand am facut un scurt pe undeva prin casa... dar si siguranta de pe acea priza (d-asta spuneam de logica de mai sus)

Multumesc anticipat!

Attached Files


Edited by pickone, 10 October 2022 - 11:46.


#2
tehtronics

tehtronics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 15.07.2006
Sare cea din stanga: scurt sau supracurent(depasirea curentului de 25A pentru cateva zeci de minute)
Sar ambele: ai scurgere de curent rezidual spre PE
Obs. poate fi si siguranta "defecta"

Edited by tehtronics, 10 October 2022 - 12:10.


#3
dannvlas

dannvlas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 16.07.2022
Pai ai doua tipuri de defect:
1. Scurtcircuit (sau supracurent), cand ai un consumator foarte mare si circuitul nu poate suporta acel curent.
2. O scurgere minora de curent prin alta parte decat prin circuitul normal (cum ar fi atingerea accidentala a fazei cu mana). Asta e protectia diferentiala.

Daca apesi pe butonul "Test", vei simula scurgerea de curent si asa afli daca in cazul tau ai avut o suprasarcina sau o scurgere de curent.

#4
pickone

pickone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,636
  • Înscris: 20.09.2005

View Posttehtronics, on 10 octombrie 2022 - 12:03, said:

Sare cea din stanga: scurt sau supracurent(depasirea curentului de 25A pentru cateva zeci de minute)
Sar ambele: ai scurgere de curent rezidual spre PE

Problema este ca nu aveam cum sa depasesc in interiorul casei, acel curent de 25A... Am un monitor pentru consum si nu a depasit 200W pe timp de noapte, nici macar o secunda... D-asta mi-e dubios, mai mult. Eu m-am gandit sa nu fi fost ceva depasit sau gresit, din afara casei, sa incerce intrarea in interior. Exista si acest motiv pentru care sa fi sarit maneta din stanga?

View Postdannvlas, on 10 octombrie 2022 - 12:08, said:

Pai ai doua tipuri de defect:
1. Scurtcircuit (sau supracurent), cand ai un consumator foarte mare si circuitul nu poate suporta acel curent.
2. O scurgere minora de curent prin alta parte decat prin circuitul normal (cum ar fi atingerea accidentala a fazei cu mana). Asta e protectia diferentiala.

Daca apesi pe butonul "Test", vei simula scurgerea de curent si asa afli daca in cazul tau ai avut o suprasarcina sau o scurgere de curent.

Daca apas test, chiar acum am facut asta, sar ambele manete

Edited by pickone, 10 October 2022 - 12:21.


#5
tehtronics

tehtronics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 15.07.2006
Din afara casei ... exclus.
Poate fi si siguranta defecta, daca sare fara motivele enumerate.
Deocamdata, vezi daca se mai repeta fenomenul.

#6
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Siguranta (disjunctorul) in sine, adica "taietorul" de curent/circuit este cea din stanga. Cea din dreapta nu "taie" curentul, doar o angreneaza pe cea din stanga.
Poti sa ai un scurt intr-o priza, sau scurt de la praf in priza; sau diverse alte defecte. Ma indoiesc ca monitorul de consum iti vede spikeurile de cateva secunde (sau chiar milisecunde).
Butonul de test functioneaza doar pentru diferential (adica partea din dreapta), nu testeaza scurtcircuitul.

Edited by luci_flash, 10 October 2022 - 13:40.


#7
emgd2me

emgd2me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 04.01.2008
Imi dau si eu cu parerea ( nu sunt electrician ) - probabil diferentiala de 25A "sare" mai repede decat siguranta prizei ( de 16 A ? ) in cazul unui scurt, sau siguranta prizei e defecta. Oricum, ar fi bine sa chemi un electrician autorizat sa verifice.

Edited by emgd2me, 10 October 2022 - 13:41.


#8
dannvlas

dannvlas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 16.07.2022
Acum am observat: diferentialul tau nu te salveaza de la electrocutare, are curent foarte mare de declansare: 300 mA.
Mai bine il inlocuiesti cu unul de 30 mA nou.

#9
emgd2me

emgd2me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 04.01.2008
Asa e. Trebuie schimbat. Cauta un RCCB tip A, de 25-40 A, 30mA.
De ex: DIFERENTIAL 25A/30MA RCBO TIP A CURBA B SCHRACK, model AK668625.

Edited by emgd2me, 10 October 2022 - 13:57.


#10
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011
Este diferentialul general al casei (în Franta este sigilat ca si contorul, pus imediat dupa contor, limiteaza curentul maxim consumat la valoarea de pe contract, si apartine furnizorului); din el se pun pe fiecare circuit diferentiale de 30mA pentru protectia individuala, care sunt în grija si propietatea noastra; daca ai consumuri mari pe trei circuite, de câte 10A de exemplu, va disjuncta generalul si nu cele de 16A de pe ramificatii

Edited by Victor5, 10 October 2022 - 20:34.


#11
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
30 m/a (normativul cere si diferential tip A, nu AC) e OK sa pui pe fiecare circuit, pe general se insumeaza scurgerile reziduale mici ale fiecarui aparat cu carcasa metalica si iti da afara tot. La piscine sau jacuzzi se pun de 10 m/a, evident doar pe circuitul lor.

Matusa mea are la tara un diferential ca asta si chiar nu stiam ce face butonul alb, acum am vazut.

#12
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Neaceasca, poti sa arunci pe geam orice aparat electric daca are o cat de mica scurgere la masa. Daca n-ai impamantare si nici diferential, te ia Sarsaila imediat. Cu impamantare, dar fara diferential, scurgerea aia se duce doar in contor si in buzunar. Cu diferential nu se mai duce nicaieri, ca declanseaza bijuteria.
In medii umede se pun diferentiale de 10 miliamperi fiindca e umezeala multa si pielea uda devine mult mai buna conducatoare de electricitate. Adica mori mai subit.
Astea de 300 mA sunt "anti-furt", ca sa nu iei faza de la faza si nulul de la impamantare, cum mai faceau unii in perioada bolsevica.

#13
pickone

pickone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,636
  • Înscris: 20.09.2005

View Posttehtronics, on 10 octombrie 2022 - 13:37, said:

Din afara casei ... exclus.
Poate fi si siguranta defecta, daca sare fara motivele enumerate.
Deocamdata, vezi daca se mai repeta fenomenul.

Da... oricum nu am incotro, voi vedea daca se mai intampla. Tot speram ca motivul sa poata fi si cu ceva venit din afara, nu stiu... curent mai mare. Am si o dracie care imi da curent in casa doar daca curentul venit din afara, este in parametri setati, gen... intre 180V-250V, insa nimic altceva nu era picat, decat acel dijunctor diferential general. Nicio alta siguranta de pe vreun circuit, nu era picata... si sunt cele de pe priza de 16A + cele de pe lumina de 10A. Eu ma asteptam sa pice si una din alea, macar sa-mi dau seama pe care circuit este problema, insa nu... a sarit doar generalul, fara nicio alta siguranta. Iar generalul, doar maneta din stanga.

Imi amintesc de faptul ca la un moment dat, cand am facut scrut intr-o priza (cand o montam crezand ca am oprit siguranta de pe acel circuit, si deci m-a curentat putin, dar nu va luati de mine cu asta pentru ca nu asta este subictul principal, a fost o greseala), a sarit siguranta de pe acel cicuit + generalul... iar daca-mi amintesc bine, paremise ca au sarit ambele manete de la general, nu doar cea din stanga... Nu vreau sa refac testul pentru a valida amintirea, dar paremise ca asa s-a intamplat...

Practic, asta este si motivul pentru care am scris pe acest forum, am fost foarte mirat de ce anume a sarit doar o maneta, iar de aici, au venit si curiozitatile de a afla cat mai multe, fapt pentru care va multumesc tuturor de sfaturi. Daca mai aveti si alte idei, nu ezitati sa le impartasiti.

#14
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,395
  • Înscris: 08.02.2011
Ia o diferentiala cu o singura maneta ce face acelasi lucru de la alta firma sau poate tot de la asta si nu mai ai astfel de dileme

#15
dannvlas

dannvlas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 16.07.2022

View Postpickone, on 11 octombrie 2022 - 12:32, said:

a sarit siguranta de pe acel cicuit + generalul
Asta e o chestie ciudata, de regula sare una singura, iar in cazul descris ar fi trebuit sa declanseze doar cea de pe circuit. Un argument in plus sa schimbi siguranta generala si deja ai toate datele ca sa pui acolo ce trebuie.

#16
pickone

pickone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,636
  • Înscris: 20.09.2005

View Postmodoran, on 11 octombrie 2022 - 12:42, said:

Ia o diferentiala cu o singura maneta ce face acelasi lucru de la alta firma sau poate tot de la asta si nu mai ai astfel de dileme

In final, nu era asa de importanta dilema, pe cat voiam sa aflu daca 100% este o problema din interiorul apartamentului. Mersi de raspuns.

#17
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Ei bine, ai aflat. E 100% din interiorul apartamentului si cam 90% probabilitatea ca minunea de 300 mA sa fie defecta sau decalibrata, adica tot aia.

#18
pickone

pickone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,636
  • Înscris: 20.09.2005
Mai am o ultima intrebare, daca imi poate confirma cineva acest aspect.

Am aflat ca unui vecin, i-a cam curs apa printre alti vecini, inclusiv pe la mine pe unul din zidurile din casa, exact pe unde am pozat niste cabluri de electricitate, nu cred ca are de a face cu asta, nu? Altfel ar fi sarit ambele manete, corect?

Din ce am inteles de pe la alte persoane care au comandat la aceasta postare, cea din dreapta este pentru diferential (dar o trage si pe cealalta dupa ea), iar doar maneta din stanga, tine de scurt/supracurent

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate