Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Activare office cheie electronica dupa 20 zile

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 12.05.2012
Salut! Mi-am cumparat un office online si din pacate acolo scria ca se activeaza in maximum 20 zile de la cumparare. Nu am avut cum sa-l activezi si acum nu mai merge. Exista oare vreo posibilitate de a-l activa? Multumesc!

#2
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,501
  • Înscris: 25.10.2007
Ai incercat si nu merge? Trimite email la magazinul de unde l-ai cumparat, explica-le situatia si, daca sunt seriosi, iti vor da un cod nou de activare.

#3
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 12.05.2012
Nu merge. Am sunat si mi-au spus ca trebuia sa le spun inainte ca nu pot activa... Deci am pierdut banii. nu sunt multi vreo 30 si ceva de lei

Edited by justice22, 10 October 2022 - 10:43.


#4
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,044
  • Înscris: 26.11.2001
In general aceste key sunt luate cu carduri furate. De asta si ideea de a activa imediat dupa cumparare. Trece ceva timp si banca blocheaza acele tranzactii. Office la 30 lei ? nu crezi ca e ceva putred acolo ?

#5
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 12.05.2012
Sunt cumparate de pe un site de incredere. Licente digitale care se activeza o singura data

Edited by justice22, 10 October 2022 - 11:03.


#6
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,861
  • Înscris: 06.01.2008
Daca e de incredere te rugam sa lasi aici site-ul, poate vor si altii o licenta de asta.

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Alea nu sunt 100% legale oricum ar fi.

Ori sunt chei luate cum s-a zis mai sus, ori sunt licente de volum ( furate sau "date" ) ori sunt licente refurbished...

O licenta electronica pe bune costa  de cel putin 5-6 ori mai mult si e valabila permanent. Poate fi refolosita si se reactiveaza fara probleme si dupa 2-3 ani.

Am zis 5-6 ori ca ocazional poti gasi oferte la asa eva pe bune ( am cumparat deja de 2 ori )
Altfel e 10-20 de ori.

#8
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View Postjustice22, on 10 octombrie 2022 - 11:01, said:

Sunt cumparate de pe un site de incredere. Licente digitale care se activeza o singura data
Nu exista licenta (mai ales la Microsoft) care sa te conditioneaza la activare intr-un anumit numar de zile, sau cel putin eu nu am auzit.

Am cuparat zeci de licente de la Microsoft pentru diferite aplicatii , inclusiv office si Windows, atat de pe site ul Micreosoft cat si de pe diferite sit uri partenere (gen Amazon )...niciodata , dupa trimiterea Key de licenta , nu  m a conditionat sa o activez in x zile.

Nu stiu de unde ai luat o si cine ce fel de licenta e, dar , parerea mea, ceva nu e in regula cu ea. Nu asa se procedeaza la Microsoft.

#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Cel mai probabil daca nu a folosit-o, magazinul a revandut-o daca avea posibilitate sa vada ca nu a fost folosita.

Posibil o licenta de volum.

#10
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View Posteiffel, on 10 octombrie 2022 - 11:56, said:

Cel mai probabil daca nu a folosit-o, magazinul a revandut-o daca avea posibilitate sa vada ca nu a fost folosita.

Posibil o licenta de volum.
pai si de unde stie magazinul (exceptie facund cel oficial Microsoft) ca acea licenta s-a activat in baza de date cu licente a lui Microsoft ? Nu cred ca are un magazin oarecare acces la asa ceva.

Daca magazinul e pocnitoare, atunci da, se paote sa o fi re-vandut, dar cred ca au mers la ghici, daca tine bine daca nu , nu

Licenta (codul , sau Key cum i se zice) e unic...l-am cumparat si cu cu asta basta. Nu ti l mai ia nimeni. Sunt retail (le poti muta de pe o palca pe alta) sau ...nu imi vine acum cum ii zice lu aia care se leaga strict de placa de baza si acolo moare (teoretic , ca am auzit cazuri care au putut sa le schimbe pe alte placi cu ajutorul Microsoft)

#11
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 12.05.2012
Cica nu e transmisibil. Nu vreau sa dau link sa nu se para ca fac reclama dar se pot gasi in orice magazin cunoscut de la noi sau direct google

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Nu dai link - zi numele firmei/site-ului si atat.
E reclama, da negativa. Se poate accepta ca sa stim sa ne ferim.

View Postcuculea, on 10 octombrie 2022 - 14:05, said:

pai si de unde stie magazinul (exceptie facund cel oficial Microsoft) ca acea licenta s-a activat in baza de date cu licente a lui Microsoft ? Nu cred ca are un magazin oarecare acces la asa ceva.

Pai daca e o licenta de volum e posibil sa stie.
Ca alea nu se activeaza pe serverele Microsoft ci pe servere locale ale celor care cumpara licentele de volum. Serverele alea se activeaza la Microsoft oata la 6 luni.
Daca magazinul e cel care a cumparat licentele de volum de la Microsoft, serverul e la el. Si stie cate PC-uri sunt activate cu cheile lor.

#13
marius2k

marius2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 808
  • Înscris: 11.03.2014

View Postjustice22, on 10 octombrie 2022 - 14:14, said:

Cica nu e transmisibil. Nu vreau sa dau link sa nu se para ca fac reclama dar se pot gasi in orice magazin cunoscut de la noi sau direct google
"Mai tae din ele da-le dreq!"
Deci vii si ceri acilea ajutor, dar cand iti cere cineva o informatie o dai de gard, pai sa nu te trimitem la origini?
Ca sa parafrazez un classic!

#14
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 12.05.2012
Ok deci sun la ei din nou si le zic sa-mi dea banii inapoi

#15
cipinet

cipinet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 25.08.2010
Ai urmat pasii necesari? Activarea nu se face over internet ci by telephone.

#16
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 12.05.2012
@cipinet da

#17
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,748
  • Înscris: 12.09.2015

View Postjustice22, on 10 octombrie 2022 - 14:26, said:

Ok deci sun la ei din nou si le zic sa-mi dea banii inapoi

Degeaba suni la ei sa ceri banii.Pe site-ul respectiv era stipulat clar sa activezi licenta intr-un anumit numar maxim de zile ,lucru pe care nu l-ai respectat.A fost o suma foarte mica,asta e,ai pierdut-o.Pana la urma a fost greseala ta.Cumpara alta si activeaza acea licenta intr-un timp util,e singurul lucru ce il poti face.Sincer pentru 30 lei daca as fi eu in situatia ta ,avand in vedere ca e greseala mea ,chiar nu vad de ce m-as mai obosii sa sun la ei sa cer banii??.Eu nu cred ca acel serial key a fost cumparat cu un card furat,,este ceva mai degraba un refurbished sau vreo licenta din Africa(s-a mai discutat pe aici).

Edited by PiticVerde, 10 October 2022 - 15:22.


#18
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 12.05.2012
Doar am intrebat daca se mai poate activa cumva

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate