Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Problema destul de complexa despre o eventuala rez la insulina

* - - - - 5 votes
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
O sa doresc niste pareri daca se poate, nu am mai scris ca nu era cazul, totul era bine, eram stabilizat si okey. E ceva mai delicat, de aia sa scrie doar cei care-s si putin pasionati de domeniu, restul nu are sens sa scrie, ca oricum daca nu-ti place, nu iti pui probleme de genul.
Mai zicea unul "ai deschis mai multe topicuri", pai in fiecare era alt subiect, dar poate nu a observat.
Mergea si intr-un topic tot, insa stiam ca e mai recomandat pe subiecte bine definite pe un forum, ptr ca poate multi nu stiu ce subiecte se mai abordeaza in afara de cel din titlul topicului si nu se uita, poate is interesati si ei de ce e acolo, asta la orice tema zic.
Poate am uitat sa precizez, eu din 2009 de cand mama a fost diagnosticata cu DZ, am constatat ca ma atrage domeniul chiar daca  eu nu aveam, deci is si pasionat, eu care inainte...stiam doar numele DZ si atat, nu aveam nici o treaba.
Chiar sunt curios daca pe aici am mai avea vreun pasionat macar cat de cat. Pasionatii ar trebui sa lucre in cercetare pe medicina, indif de domeniu, ca aia isi pun tot felu de intrebari si dezbat amanuntit.

Si aia cu DZ unii, nu inseamna ca-s si pasionati multi din ei, de aia unii nu prea au idei si nici nu prea au treaba, daca intrebi prea multe, chiar se supara unii, dar na, e dreptul lor. Si maica-mea a patit la fel cand intreba pe o colega de suferinta care avea mai de mult DZ, altii stiu, si chiar daca le place si lor, tin ptr ei informatiile.
Daca eram sanatos nu faceam info incepand cu 2013, ci medicina pe ramura asta, insa la medicina nu poti lipsi prea mult, dar asa la info, invatam acasa, ma mai duceam dar mai si lipseam, ma duceam la sesiune si aia era, plus ca nu trebuia sa stai 4-5 ani prin rezidentiat unde nu puteai lipsi deloc.

Am mai zis in celalalt topic ca insulina imi da foame suspecta desi nu-s in hipo.
Ce n-am zis, e ca, cu insulina aia am valori si de 91, 85, 80, 74 constant dupa mese la 30-60-120 min chiar si la mese cu 200-300 carbo (trebuie periodic lista sa fac cu masuratori si tot ca sa dau medicului), dar nu hipo, deci nu sub 70 (desi mai am si un 65 uneori). Synevo are limita min 60, nu 70 totusi, n-as considera hipo pana in 60.

Intrebare, daca valorile sunt asa mai mici, cand insulina aia baga prea multa glucoza deodata in celule, nu cumva celulele considera exces si apare rez la insulina desi per total nu e glucoza in exces si nu-s gras ?! Ca in general la supraponderali cam apare rezistenta.
Nu cumva de aia apare foamea aia aiurea ? O apare rez la insulina din cauza excesului de glucoza in unitatea de timp ?!
Nu stiu daca organismul sanatos tine glicemia dupa mese sub 100 mereu, de ex daca ai mancat o masa cu 100-150 g carbo, daca ai in orice moment sub 100.

Banui asa logic ca de ex bagi 1 g de glucoza in celule pe minut (e doar un exemplu), daca bagi 3 tot intr-un minut ?! Nu poate fi o problema ? Ma gandesc ca, corpul natural baga in ritmul in care trebuie.

Cum fac pauza de insulina, dupa 7-9 zile, se mai duce din foamea aia suspecta in plus la aceiasi alimentatie, insa uneori sare si de 200 glicemia in ultimul timp dupa masa la 2 ore, si iar nu e bine. E a doua oara testul cu pauza.

Oricum o sa-i multumesc colegului de forum care mi-a raspuns mai acum ceva vreme, a fost foarte dragut, insa doresc si alte pareri dat fiind ca problema persista cu tenta de agravare chiar.
Eu in august am facut analize si rezultatul cam coincide cu ce mi-a spus el, dar acum nu mai am analize recente sa vad HOMA IR. Analizele au aratat ca nu am rez la insulina, homa era sub 2, nu imi mai aduc f bine aminte daca aveam foamea aia la momentul analizelor.

Medicu zice ca insulina aia umbla si pe la creier, ca avem receptori de insulina si acolo, ca si insulina asta ar transmite semnale ptr satietate, nu crede ca de la rezistenta ar apare foame.

Medicul mamei nu a stiut ce sa raspunda (am cerut si parerea lui), a zis "nu se stie, asta daca nu aveti rez la insulina, au mai patit si altii asa, in organism se intampla multe pe care nu le cunoastem, dar s-au descurcat asa". Aia aveau capu sanatos si puteau sa rabde (dat fiind ca foamea aia in plus te cam chinuie), ori s-au ingrasat.
Pai au mai patit si altii asa, dar eu nu vreau sa ajung cu multe kg ca apoi sa-mi pun problema.
Si asa am furat cam 3 kg in ultimile 2 luni, de la 60 si ceva am ajuns pe la 63,5, nu e rau deocamdata la 1,7 m, dar daca mai continua...
Nu cont ca mananci sanatos sau nesanatos, era vb ca sari de kcal permise zilnic.

Deci medicul mamei nu m-a rezolvat, medicul meu nici el, desi el a dat o parere mai complexa, nu stim ce se intampla.

Daca nu imi apare foamea aia, eu ma mentin si este foarte bine, ma mentin de la sine in greutate fara vreun efort de abtinere alimentara.
O nebunie si cu organismul asta.

Edited by MinettoMatoi, 09 October 2022 - 22:43.


#2
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,076
  • Înscris: 02.09.2009

 MinettoMatoi, on 09 octombrie 2022 - 22:41, said:

O sa doresc niste pareri daca se poate, nu am mai scris ca nu era cazul, totul era bine, eram stabilizat si okey. E ceva mai delicat, de aia sa scrie doar cei care-s si putin pasionati de domeniu, restul nu are sens sa scrie, ca oricum daca nu-ti place, nu iti pui probleme de genul.
Mai zicea unul "ai deschis mai multe topicuri", pai in fiecare era alt subiect, dar poate nu a observat.
Mergea si intr-un topic tot, insa stiam ca e mai recomandat pe subiecte bine definite pe un forum, ptr ca poate multi nu stiu ce subiecte se mai abordeaza in afara de cel din titlul topicului si nu se uita, poate is interesati si ei de ce e acolo, asta la orice tema zic.
Poate am uitat sa precizez, eu din 2009 de cand mama a fost diagnosticata cu DZ, am constatat ca ma atrage domeniul chiar daca  eu nu aveam, deci is si pasionat, eu care inainte...stiam doar numele DZ si atat, nu aveam nici o treaba.
Chiar sunt curios daca pe aici am mai avea vreun pasionat macar cat de cat. Pasionatii ar trebui sa lucre in cercetare pe medicina, indif de domeniu, ca aia isi pun tot felu de intrebari si dezbat amanuntit.

Si aia cu DZ unii, nu inseamna ca-s si pasionati multi din ei, de aia unii nu prea au idei si nici nu prea au treaba, daca intrebi prea multe, chiar se supara unii, dar na, e dreptul lor. Si maica-mea a patit la fel cand intreba pe o colega de suferinta care avea mai de mult DZ, altii stiu, si chiar daca le place si lor, tin ptr ei informatiile.
Daca eram sanatos nu faceam info incepand cu 2013, ci medicina pe ramura asta, insa la medicina nu poti lipsi prea mult, dar asa la info, invatam acasa, ma mai duceam dar mai si lipseam, ma duceam la sesiune si aia era, plus ca nu trebuia sa stai 4-5 ani prin rezidentiat unde nu puteai lipsi deloc.

Am mai zis in celalalt topic ca insulina imi da foame suspecta desi nu-s in hipo.
Ce n-am zis, e ca, cu insulina aia am valori si de 91, 85, 80, 74 constant dupa mese la 30-60-120 min chiar si la mese cu 200-300 carbo (trebuie periodic lista sa fac cu masuratori si tot ca sa dau medicului), dar nu hipo, deci nu sub 70 (desi mai am si un 65 uneori). Synevo are limita min 60, nu 70 totusi, n-as considera hipo pana in 60.

Intrebare, daca valorile sunt asa mai mici, cand insulina aia baga prea multa glucoza deodata in celule, nu cumva celulele considera exces si apare rez la insulina desi per total nu e glucoza in exces si nu-s gras ?! Ca in general la supraponderali cam apare rezistenta.
Nu cumva de aia apare foamea aia aiurea ? O apare rez la insulina din cauza excesului de glucoza in unitatea de timp ?!
Nu stiu daca organismul sanatos tine glicemia dupa mese sub 100 mereu, de ex daca ai mancat o masa cu 100-150 g carbo, daca ai in orice moment sub 100.


Nici cei cu "organism sanatos "nu mentin glicemia dupa masa sub 100 insa spre deosebire de cei cu DZ scad mai rapid spre limitele normale

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006
Fara suparare (iti promit ca este ultima mea "bagare in seama" pe comentariile tale), dar din primavara nu faci altceva decat sa te plangi de analize, de medici, de toata lumea in legatura cu diabetul tau mai mult sau mai puti real.
Iti pui intrebari despre al caror raspunsuri oricum n-ai habar, iti faci probleme (cu gramada) fara sa fie nevoie,
Parerea mea sincera este ca iti faci rau sistematic, nu faci altceva decat sa-ti impui tie si creierului tau starea de ipohondrie in loc sa te bucuri de viata, de timpul frumos de afara, etc.
Nu-ti impuia capul cu toate prostiile pe care le citesti ( dupa cautari asidue) pe internet si aiurea, incearca sa gandesti cu capul tau, nu te mai lasa influentat de nimeni.

Ti-am mai spus, nu uita ca industria farma este pe primul loc in lume, medicamentele, asa zisele medicamente trebuie vandute, profiturile sunt enorme, nu conteaza stadiul bolii sau al bolnavului, importanta este medicamentatia, aia care produce adictie, scuze,io-s retrograd, dependenta, adica dependenta de sistem, sistem care nu va promova sau premia niciodata bolnavul, doar pe cel care aplica intocmai cerintele.

Tu faci ce vrei, dar nu uita ca fiecare individ este propriul medic pana la urma (mai mult sau mai putin)

Cum ti-am zis mai sus, este ultimul meu comentariu pe nickul tau, indiferent de tema.

Iti doresc insa din suflet sa fii sanatos/sanatoasa si te simti bine, oriunde vei fi.

Edited by adisz, 10 October 2022 - 19:50.


#4
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
florinellll, pai cam asa ziceam si eu, ca nici organismul sanatos poate nu mentine aia sub 100 mereu dupa mese incarcate cu carbo, insa la o ruda sanatoasa dupa ce mancase aproape o paine alba de 300 g si cu ce mai mancase, avea la 2 ore 88, n-am luat si la o ora sa vedem.
Oricum incerc sa ma descurc, sa mananc mai low carb si sa mai fac pauza de insulina un 7-10 zile, sa treaca foamea aia, apoi reluam, dar e nasoala situatia, era interesant ce se intampla.

adisz, adica eu am foamea aia si tu zici ca..ma plang aiurea eu, nu ma plang de medici, sa nu-mi fac probleme nu ? Sa stau asa sa fac 100 de kile zici tu.
Foamea asta idioata e ipohondrie sau cum ? Daca tie nu ti se pare o problema, scuza-ma, dar si cei doi medici au zis ca e o problema, dar ca nu prea stiu ce si cum, nu acuz ca nu stiu, ca fac si ei ce pot, dar zic asa ca idee doar, ca pacat ca multe nu sunt deslusite la om, ma plang de fapt de stadiul medicinei actuala mondiale, unde multi sufera si medicina nu poate rezolva.
Ipohondrie e cand ai boli inchipuite. Nu prea is genul sa am asa ceva. Zici ca nu mai raspunzi, insa as dori totusi sa-mi zici ce boli inchipuite am ? Sau nu zici daca nu vrei, dar eram curios pe ce baza zici ca-s ipohondru.

Cand e ceva, eu intreb un medic, se fac analize, nu asa "aaa am boala aia" aiurea. Daca ma doare ceva, sau ceva de genul, sau daca tusesc, deci chestii reale.

Pai normal ca la intrebarile care le pun habar nu am raspunsul, ca de aia le pun, hai ca ai zis-o si tu.

Dar am intrebat ca cine stie, poate sunt oameni care ar cunoaste raspunsul, stii cum este, intrebi ca nu stii de unde sare iepurele, poate unii s-au mai confruntat cu aceiasi situatie, poate cine stie.
Si maica-mea e ingrijorata de foamea asta si chiar a zis sa mai intreb cum pot (e mai ingrijorata ca mine sincer, stie ca am avut 90 kg in 2015 si urcam continuu daca intamplator un tratament de anxietate nu taia pofta de mancare, trat care acuma nu mai face asta), nu zice deloc ca imi fac probleme aiurea, sau ca am ipohondrie, dar na, fiecare cu parerea lui.

Nu consider ca am intrebat aiurea.

Cu medicatia poti avea dreptate, insa si bolile trebuiesc tratate sau tinute sub control daca sunt cronice, ce faci, scoti tratamentul si ? Dependenta apare dupa sa zicem, dar tu incepi trat ca ai o problema deja zic eu.
Evident, nu pe ipohondrie, pe rezultate medicale confirmate de medici.
Ai tensiunea 18, stai asa ? Doar sa nu iei medicamente ?
Chiar si la psihic, ai o depresie de zaci de rau si tristste, esti in prag sa te omori si sa nu ne tratam ? Si vezi ca situatia se agraveaza fara trat.
Normal ca totul e axat pe profit in liberalismul asta mondial, mai ales la companiile farmaceutice, dar si functioneaza, altfel nu s-ar mai vinde.
Iar daca e o boala incurabila, logic ca esti cumva dependent de acel tratament, cum il scoti, cum problema revine, revine adica ca inainte sa incepi trat, deci nu revine de la dependenta.

Mama are diabet dovedit cu analize, trei analize in zile diferite si bazal si la 2 ore dupa carbo, sa nu mai ia metforminul dat ? Daca nu-l ia, are iar valori mari ca la diagnostic. Nu poti zice ca e ipohondrie daca sunt analize doveditoare ca are boala.

Dependenta din aia la care te referi tu este cand nu ai nimic, esti bine, iei ceva aiurea sau iti da un medic aiurea un trat (desi nu stiu cum ajungi la medic daca nu ai nimic si nu simti nimic), si apoi cand scoti pastilele, ti-e rau, acolo da, adica ca la droguri.
Asta e parerea mea scoasa din real.

#5
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,076
  • Înscris: 02.09.2009

 MinettoMatoi, on 11 octombrie 2022 - 02:37, said:

florinellll, pai cam asa ziceam si eu, ca nici organismul sanatos poate nu mentine aia sub 100 mereu dupa mese incarcate cu carbo, insa la o ruda sanatoasa dupa ce mancase aproape o paine alba de 300 g si cu ce mai mancase, avea la 2 ore 88, n-am luat si la o ora sa vedem.
Oricum incerc sa ma descurc, sa mananc mai low carb si sa mai fac pauza de insulina un 7-10 zile, sa treaca foamea aia, apoi reluam, dar e nasoala situatia, era interesant ce se intampla.

adisz, adica eu am foamea aia si tu zici ca..ma plang aiurea eu, nu ma plang de medici, sa nu-mi fac probleme nu ? Sa stau asa sa fac 100 de kile zici tu.
Foamea asta idioata e ipohondrie sau cum ? Daca tie nu ti se pare o problema, scuza-ma, dar si cei doi medici au zis ca e o problema, dar ca nu prea stiu ce si cum, nu acuz ca nu stiu, ca fac si ei ce pot, dar zic asa ca idee doar, ca pacat ca multe nu sunt deslusite la om, ma plang de fapt de stadiul medicinei actuala mondiale, unde multi sufera si medicina nu poate rezolva.
Ipohondrie e cand ai boli inchipuite. Nu prea is genul sa am asa ceva. Zici ca nu mai raspunzi, insa as dori totusi sa-mi zici ce boli inchipuite am ? Sau nu zici daca nu vrei, dar eram curios pe ce baza zici ca-s ipohondru.

Cand e ceva, eu intreb un medic, se fac analize, nu asa "aaa am boala aia" aiurea. Daca ma doare ceva, sau ceva de genul, sau daca tusesc, deci chestii reale.

Pai normal ca la intrebarile care le pun habar nu am raspunsul, ca de aia le pun, hai ca ai zis-o si tu.

Dar am intrebat ca cine stie, poate sunt oameni care ar cunoaste raspunsul, stii cum este, intrebi ca nu stii de unde sare iepurele, poate unii s-au mai confruntat cu aceiasi situatie, poate cine stie.
Si maica-mea e ingrijorata de foamea asta si chiar a zis sa mai intreb cum pot (e mai ingrijorata ca mine sincer, stie ca am avut 90 kg in 2015 si urcam continuu daca intamplator un tratament de anxietate nu taia pofta de mancare, trat care acuma nu mai face asta), nu zice deloc ca imi fac probleme aiurea, sau ca am ipohondrie, dar na, fiecare cu parerea lui.

Nu consider ca am intrebat aiurea.

Cu medicatia poti avea dreptate, insa si bolile trebuiesc tratate sau tinute sub control daca sunt cronice, ce faci, scoti tratamentul si ? Dependenta apare dupa sa zicem, dar tu incepi trat ca ai o problema deja zic eu.
Evident, nu pe ipohondrie, pe rezultate medicale confirmate de medici.
Ai tensiunea 18, stai asa ? Doar sa nu iei medicamente ?
Chiar si la psihic, ai o depresie de zaci de rau si tristste, esti in prag sa te omori si sa nu ne tratam ? Si vezi ca situatia se agraveaza fara trat.
Normal ca totul e axat pe profit in liberalismul asta mondial, mai ales la companiile farmaceutice, dar si functioneaza, altfel nu s-ar mai vinde.
Iar daca e o boala incurabila, logic ca esti cumva dependent de acel tratament, cum il scoti, cum problema revine, revine adica ca inainte sa incepi trat, deci nu revine de la dependenta.

Mama are diabet dovedit cu analize, trei analize in zile diferite si bazal si la 2 ore dupa carbo, sa nu mai ia metforminul dat ? Daca nu-l ia, are iar valori mari ca la diagnostic. Nu poti zice ca e ipohondrie daca sunt analize doveditoare ca are boala.

Dependenta din aia la care te referi tu este cand nu ai nimic, esti bine, iei ceva aiurea sau iti da un medic aiurea un trat (desi nu stiu cum ajungi la medic daca nu ai nimic si nu simti nimic), si apoi cand scoti pastilele, ti-e rau, acolo da, adica ca la droguri.
Asta e parerea mea scoasa din real.
Despre "hiperglicemie provocata" ai auzit?
In urma cu vreo 25 de ani eu si sotia am facut acest "test" ,la mine a fost ok ,sotia nu,ea acum are DZ tipII,eu bag la greu dulciuriPosted Image

Edited by florinellll, 11 October 2022 - 17:24.


#6
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Cum adica daca am auzit de testul de glicemie provocata ?! Pai dupa doua teste din astea in zile diferite am fost diagnosticat cu DZ 2. Am 45 de ani, era clar ca fac si eu ptr ca mama are, si cam 90 % din baieti mostenesc bolile cronice ale mamelor, fi fetele iau de la tata. Erau sanse sa nu fac, dar am si abuzat f mult in trecut de porcarii si am grabit..problema poate. Dupa 13 ani de studiu individual pe domeniu, ar fi culmea sa nu stiu de acest test, prima data l-am facut in oct 1997 la 19 ani si ceva, aveam o stare ciudata si medicu neurolog mi-a dat sa fac.
Desi aveam glicata buna, testu ala a aratat adevarul toamna trecuta, dar se pare ca ala nu e criteriu de diagnosit neaparat adica glicata, adica daca e buna nu inseamna ca n-ai nimic, daca e peste 6,4 e clar ca ai DZ, si peste 5,6 pana in 6,5 preDZ.

Si eu mananc dulciuri, la greu in limita caloriilor permise zilnic ca sa nu ma ingras, asta...daca nu ma face foamea asta suspecta.
Mananc sanatos, insa si din celelalte.
Si sotia ta ? Cum e ? Ce glicata are, cat are dimineata si cat la 2 ore de la masa ?
Ia trat doar pastile sau si insulina ?

#7
cincicinci

cincicinci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 20.02.2013
Mama mea a avut diabet si fisa la Malaxa. I-am tinut glicemia sub control 30 de ani. In paralel cu glicemia scadea si tensiunea.
Bun, deci:
- 84 kg , 162 cm , glicemie 172 dimineata pe nemancate, tensiune 16.8. - 80 kg, glicemie 160 pe nemancate , 15.8 tensiune.
- 75 kg , glicemie 130, tensiune 14.8
- 70 kg , glicemie 105 dimineata pe nemancate, tensiune 13.8.
Si am considerat ca poate ramane la 70 kg.
Tensiunea 13.8 pentru 60 de ani era ok.
OMS a stabilit ca seniorii pot avea  glicemia normala 160-180 dupa masa la 2 ore . Gasiti informatia pe net.
Regimul nu continea decat un singur mar pe zi sau 1/2 din acelea verzi pentru diabetici, care nu sunt dulci, alte fructe, nu. Piept de pui, curcan, porc slab, pui, peste slab la gratar sau fierte
Legume : dovlecel, morcov, gulie, vinete, conopida, brocoli, telina, un singur cartof mic pe zi, fierte.
Branza 2% (se face prin centrifugare nu prin chimice). Fara paine , doar orez fiert  o lingura la masa  de foarta buna calitate. Apa de la robinet fiarta si racita.
Zahar nu.
Tipa medicu de Malaxa la ea sa-si ia medicamentele ca o sa moara, degeaba ii explica mama ca totul este sub control, el nu si nu reteta si reteta ( cu comision desigur). A fost foarte fericita, avea nepoti, o luam in excursii si comandam numai ce putea sa manance, sau ii luam pachetel. O Mama extrem de inteligenta intelegatoare si altruista.
Deci se poate.
Doctoru spunea ca a intrat in remisie. Ce remisie 30 de ani ?  baliverne.
De fapt stateam si ma gandeam ca de fapt ea manca un meniu normal si eu mancam porcarii.
Regimurile alimentare nu sunt regimuri ci alimentatie normala.
A manca normal nu inseamna sa mananci pana iti distrugi organele.
I-a murit partenerul de viata adica tata si asa s-a stins nu din cauza diabetului.

Edited by cincicinci, 29 January 2023 - 14:45.


#8
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Pai normal ca mama ta avea glicemia 105 la 70 Kg fata de 172, ca, cu cat era mai slaba, rez la insulina scadea.
Are un regim foarte bun, bravo, sa o tina tot asa, si mama e la fel, mananca exemplar si ordonat ca diabetica.
Regimurile nu is regimuri, ci alimentatie normala, ai dreptate, insa sincer regimu de diabet e cam criminal sincer.
E una sa mananci moderat din toate, si alta doar 40 g de paine la masa ! Nici asa.

Mie medicu mi-a zis asa sa fie glicemia:
Dimineata sub 120 desi multi medici zic sub 130, dar nici vorba 160-180, aia nici la 2 ore de la masa nu e voie, damite dimineata.
la 1-2 ore de la masa sub 160
dupa aia iar sub 120
glicata ideal sub 6,5
Dar el vrea sa am valori de om sanatos adica dimineata sub 100, la 1 si 2 ore de la masa sub 140, dupa aia iar sub 100 si gliceta sun 5,7.
Insa alea de mai sus sunt valorile permise la diabetici.
OMS zice ca dim trebe sa fie intre 74 si 106 la sanatosi.
ADA zice 60-100, e mai bine fata de OMS, ca daca testezi 20 de insi fara diabet, o au chiar si sub 90 toti.

Alimentatie normala e sa mananci tot ce e sanatos, doua fructe pe zi de ex un mar si o portocala, dar paine integrala mai multa, nu o felie jumate, sau orez asa cum se pune in farfurie, nu o lingura.
Sa ai un 75 g carbohidrati la masa ca om sanatos, sa ai cam 250 pe zi in 3 mese plus si carbo din fructe.
Ca painea tine de foame, nu alealalte, alea mai putin.
Si sa ai grija sa nu sari de kcal permise pe zi.

Edited by MinettoMatoi, 30 January 2023 - 02:41.


#9
cometto

cometto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 11.09.2009

 cincicinci, on 29 ianuarie 2023 - 14:31, said:

Mama mea a avut diabet si fisa la Malaxa. I-am tinut glicemia sub control 30 de ani. In paralel cu glicemia scadea si tensiunea.
Bun, deci:
- 84 kg , 162 cm , glicemie 172 dimineata pe nemancate, tensiune 16.8. - 80 kg, glicemie 160 pe nemancate , 15.8 tensiune.
- 75 kg , glicemie 130, tensiune 14.8
- 70 kg , glicemie 105 dimineata pe nemancate, tensiune 13.8.
Si am considerat ca poate ramane la 70 kg.
Tensiunea 13.8 pentru 60 de ani era ok.
OMS a stabilit ca seniorii pot avea  glicemia normala 160-180 dupa masa la 2 ore . Gasiti informatia pe net.
Regimul nu continea decat un singur mar pe zi sau 1/2 din acelea verzi pentru diabetici, care nu sunt dulci, alte fructe, nu. Piept de pui, curcan, porc slab, pui, peste slab la gratar sau fierte
Legume : dovlecel, morcov, gulie, vinete, conopida, brocoli, telina, un singur cartof mic pe zi, fierte.
Branza 2% (se face prin centrifugare nu prin chimice). Fara paine , doar orez fiert  o lingura la masa  de foarta buna calitate. Apa de la robinet fiarta si racita.
Zahar nu.
Tipa medicu de Malaxa la ea sa-si ia medicamentele ca o sa moara, degeaba ii explica mama ca totul este sub control, el nu si nu reteta si reteta ( cu comision desigur). A fost foarte fericita, avea nepoti, o luam in excursii si comandam numai ce putea sa manance, sau ii luam pachetel. O Mama extrem de inteligenta intelegatoare si altruista.
Deci se poate.
Doctoru spunea ca a intrat in remisie. Ce remisie 30 de ani ?  baliverne.
De fapt stateam si ma gandeam ca de fapt ea manca un meniu normal si eu mancam porcarii.
Regimurile alimentare nu sunt regimuri ci alimentatie normala.
A manca normal nu inseamna sa mananci pana iti distrugi organele.
I-a murit partenerul de viata adica tata si asa s-a stins nu din cauza diabetului.

Scuza-ma, poate nu am inteles eu corect. Mama ta reusea sa isi mentina glicemia la valorile normale desi fusese diagnosticata cu DZ 2, fara sa ia absolut nicio pastila? Numai din alimentatia corecta? pai asta inseamna ca nu mai avea diabet, ca se vindecase complet, nu?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate