Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Xiaomi 12T Pro

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
291 replies to this topic

#1
dr_junior1980

dr_junior1980

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,292
  • Înscris: 10.04.2007
Pagina dedicata "flagship-ului" de toamna Xiaomi 12T Pro.

Pagina oficiala.
Specificatii GSMArena.
Review GSMArena.

#2
marcel201

marcel201

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,408
  • Înscris: 21.10.2010
La pretul de lansare nu prea merita, e aproape cat Pixel 7 Pro, Oneplus 10 Pro, Motorola Edge 30 Ultra, S22 Plus.

#3
punktnet

punktnet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,847
  • Înscris: 07.09.2007
L-am butonat puțin și chiar se ridică la nivelul celor menționate.

#4
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
În afară de senzorul de 200 Mpx și procesor nu e nimic de el.

#5
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
a deci ecranul, incarcarea si partea de sunent stereo sunt proaste.
felicitari pentru comentariu......

Edited by carmenclara1, 10 October 2022 - 21:19.


#6
dr_junior1980

dr_junior1980

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,292
  • Înscris: 10.04.2007
Eu am facut precomanda la Orange cu Fun 8 si cu toate reducerile aplicate am ajuns la un 2050 RON + aspiratorul cadou.
Mi s-a parut o oferta destul de buna incat sa merite trecerea de la Oneplus 8T la el. Am sperante ca ma va multumi .

#7
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012

View Postcarmenclara1, on 10 octombrie 2022 - 21:18, said:

a deci ecranul, incarcarea si partea de sunent stereo sunt proaste.
felicitari pentru comentariu......
Asta ai inteles tu ca "sunt proaste" am zis eu asta?

Nu are nimic deosebit fata de alt concurent direct in aceeasi bani si aici ma refer la Edge 30 ultra, ba din contra are celelalte doua camere cu rezolutie de tot rasul, nu are incarcare wireless, are senzor de proximitate virtual si nu in ultimul rand OS-ul, care chiar aseara l-am injurat si blestemat ca pe un Mi 11T nu accepta grila mai mare de 6 cu 5 si daca instalez alt launcher imi anuleaza functia de blocare ecran la dubla atingere impreuna cu anularea navigarii prin gesturi si asa sunt obligat sa ma folosesc de interfata lor jalnica, etc.

View Postdr_junior1980, on 10 octombrie 2022 - 22:52, said:

Eu am facut precomanda la Orange cu Fun 8 si cu toate reducerile aplicate am ajuns la un 2050 RON + aspiratorul cadou.
Mi s-a parut o oferta destul de buna incat sa merite trecerea de la Oneplus 8T la el. Am sperante ca ma va multumi .
La banii aia jos palaria.

#8
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

View Postkiario, on 11 octombrie 2022 - 02:48, said:

Nu are nimic deosebit fata de alt concurent direct in aceeasi bani si aici ma refer la Edge 30 ultra,

doar esim, ecran plat, ip53 si un senzor de 200Mpx mai bine implementat

Edited by carmenclara1, 11 October 2022 - 03:40.


#9
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lcaXzx6V9EU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nNieoJPMaSw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Iti dai seama si tu ca ceea ce reclami nu este o problema hardware ca atare cu un update de soft situatia se poate remedia sau chiar imbunatati peste ceea ce ofera 12T, in schimb partile hardware lipsa / inferioare la 12T nu se pot remedia cu un soft.
Apropo, ce avantaje are acel e-sim, eu de exemplu nu folosesc nici al doilea slot de sim ca nu am nevoie de doi operatori, atunci intreb pe mine cu ce ma coafeaza acel e-sim ?

Edited by kiario, 11 October 2022 - 04:12.


#12
xmariuS75

xmariuS75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 15.07.2005
@kiario probabil au scos încărcarea wireless deoarece au considerat că-i prost implementată, ca de altfel multe de la Xiaomi. Am un Mi11, pentru care am dat vreo 400 lei pe încărcătoare wireless, la care acum mă uit, telefonul refuză să încarce normal indiferent ce i-aș face.

#13
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

View Postkiario, on 11 octombrie 2022 - 04:11, said:

Apropo, ce avantaje are acel e-sim, eu de exemplu nu folosesc nici al doilea slot de sim ca nu am nevoie de doi operatori, atunci intreb pe mine cu ce ma coafeaza acel e-sim ?
e-sim iti ofera securitate in plus in caz de furt/pierdere telefon
simplitate de a instala un sim suplimentar local sau de date globale cand calatoresti in strainate
sa ai simpuri de la toti cei patru operatori romani intr-un singur telefon

oricum intrebare care trebuie sa o pui este daca motorola edge 30 ultra merita cei 100 -> 300€ extra

#14
thedude00009

thedude00009

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 24.07.2022

View Postkiario, on 11 octombrie 2022 - 02:48, said:


Nu are nimic deosebit fata de alt concurent direct in aceeasi bani si aici ma refer la Edge 30 ultra, ba din contra are celelalte doua camere cu rezolutie de tot rasul, nu are incarcare wireless, are senzor de proximitate virtual si nu in ultimul rand OS-ul, care chiar aseara l-am injurat si blestemat ca pe un Mi 11T nu accepta grila mai mare de 6 cu 5 si daca instalez alt launcher imi anuleaza functia de blocare ecran la dubla atingere impreuna cu anularea navigarii prin gesturi si asa sunt obligat sa ma folosesc de interfata lor jalnica, etc.


Legat de senzorul de proximitate , te inseli ,are sensor de proximitate fizic.  Cu celelalte 2 camere ai dreptate, sunt mai mult sau mai putin degeaba , cui ii trebuie ultrawide ar trebui sa se indrepte spre Edge 30 ultra.
Din ce review-uri am vazut , inclusiv cele puse de tine si @carmenclara1  , camera principala e peste cea a 30 Ultra  ,atat la poze si mai ales la filmare,  unde motorola e pur si simplu praf. Stabilizarea e slaba cat si loss-ul de autofocus intermitent.  Are avantaj doar la bitrate-ul audio , dar ce rost are cand video-ul e degeaba ?

3800 lei oricum mi se pare prea mult pentru Xiaomi , chiar daca iti dau si un aspirator cadou . Aspiratorul e oricum  entry level , sa nu va asteptati la minuni de la el . Astept 12t pro la un 3000 lei  de BF, daca faci comanda acum oricum iti vine peste minim 2 saptamani ,cum spuneau cei de la mi-home.
Cat despre rivalul lui , 30 ultra , degeaba are 3 camere decente, daca nu sunt in stare sa rezolve problema cu video-ul si procesarea pozelor.Nici modelul asta nu-si merita banii de flagship , cand camerele mai au mult sa ajunga la nivel de flagship .Motorola mai are mult de invatat la capitolul soft,  nici Xiaomi nu e Apple dar au progresat mult mai mult cand vine vorba de camere .

#15
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Are 12GB vs 8, deci diferența de 300 lei o merită doar și pentru asta.

#16
thedude00009

thedude00009

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 24.07.2022

View Postkiario, on 11 octombrie 2022 - 15:16, said:

Are 12GB vs 8, deci diferența de 300 lei o merită doar și pentru asta.

Ce aplicatii necesita 12GB ,  si nu pot rula pe 8 GB ?

#17
ffaannee

ffaannee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 01.02.2009

View Postthedude00009, on 11 octombrie 2022 - 15:15, said:

are sensor de proximitate fizic.
Pe kimovil scrie ca Ultrasonic proximity virtual.

#18
marcel201

marcel201

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,408
  • Înscris: 21.10.2010
Nu mai stiu unde dar si eu am citit ca in sfarsit i-au pus un senzor fizic de proximitate.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate