Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Taxarea proprietății în Europa

  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#55
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 12.09.2011

View Postvrajitoruldinoz, on 13 octombrie 2022 - 17:18, said:

De exemplu in Texas care e un stat de dreapta, republican, conservator, ......, impozitele de proprietate sunt undeva la 4%. Pe an. In fiecare an.

Cumva raspandesti dezinformatii ? TEXAS nu are nici taxa statala pe venit, nici pe proprietate.


https://www.texas.go...x-transparency/ : Texas has no state property tax. Local governments set tax rates and collect property taxes that they use to provide local services including schools, streets, roads, police, fire protection.

The Texas Legislature does not set the tax amount of your local taxes nor does your local appraisal district.

Asadar fiecare judet isi stabileste taxa lui, mult mai cinstit asa. Exista judete cu 0,5% din cate stiu.

De unde ai scos tu din burta 4% ????????  Au intrat rublele pe luna asta ?

#56
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,633
  • Înscris: 21.06.2016
Eu sper ca ne trolezi :). Nu cred ca un om cu un minim de inteligenta crede dacă banii se duc local, însemna ca taxele nu exista. Sa reformulez: toate proprietățile imobiliare din Texas platesc taxe de proprietate.
Asta am discutat de la început, ca taxele proprietate sunt pentru cheltuieli locale.
In Austin, capitala statului, sunt 2-2.8%.


Și aici ai un calculator:

https://smartasset.c...-tax-calculator

Overview of Texas Taxes

Texas has some of the highest property taxes in the U.S. The average effective property tax rate in the Lone Star State is 1.69%, well above the national average of 1.07%.

The typical Texas homeowner pays $3,390 annually in property taxes.

Dar nu, nu e adevărat, nu exista :D

Așa ca hai, lasă-ne cu caraghioslicurile și ideile de puști de liceu.

Edited by vrajitoruldinoz, 15 October 2022 - 09:43.


#57
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,181
  • Înscris: 08.01.2021

View Postasiodf, on 13 octombrie 2022 - 01:18, said:



Auzi cica "Justitia" ! "Politia" !

Uneori am impresia ca cineva crede ca astea sunt niște chestii inventate de un ideolog (de preferința neomarxist) și aplicate peste noapte împotriva voinței și interesului majorității.
Toate instituțiile, conceptele abstracte etc evoluează odată cu societățile, de câteva mii de ani. N-are nimeni pretenția ca ar fi perfecte. Sunt doar mai bune decât alea de acum un secol, și mai proaste decât alea de peste un secol.
Însă faptul că sunt imperfecte nu înseamnă că sunt și inutile. Repet, exista failed states in lume unde nu mai exista politie sau justiție sau taxe și toate sunt niște shitholes. România e paradis pe lângă alea.

#58
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,496
  • Înscris: 02.09.2006

View Postvio69c, on 12 octombrie 2022 - 09:16, said:

Autobuzul este un serviciu.
Pentru a-l folosi platesti bilet.
Te poti tine de ce bara vrei in timpul de o ora jumatate cat ai dreptul sa folosesti serviciul.
Nu e legatura intre calator si proprietetate.

Ideea care s-a pus in discutie aici este " dece daca esti proprietar, trebuie sa platesti impozit pe proprietatea ta ?" .
Dece ce impozit + servicii municipale legate de proprietate,  cand normal si uzuala in alte tari este doar plata serviciilor
fara nisci-un impoazit pe ceva ce-ti apartine.
Maretule, las-o balta, ne confunzi! adica daca in Israel nu-i zice impozit si ii zice taxa lunara, nu tot bani dai! Si mult mai multi ca in RO!

#59
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,496
  • Înscris: 02.09.2006

View PostKiloW, on 12 octombrie 2022 - 18:09, said:

Right. Doar ca in ultimul secol USA e fix tara aia unde scapi mai ușor cu o crima decât cu evaziunea fiscala (vezi cazul lui Al Capone). Dacă nu-ți plătești taxele te găsesc aia și la capătul pământului.
Tu crezi ca usa are cel mai mare buget de apărare sau a finanțat programul Apollo de exemplu din buna înțelegere între vecini?

O iei prin bălării cu Marx și călareala cu birocrații. Fiecare cu obsesiile lui...
Asta-i diferenta! aia au finantat programul Apollo si apararea, noi finantam poste pentru amante si excursii unde vrea muschii alesilor!

Edited by tytysor, 15 October 2022 - 20:50.


#60
EASTERN_TIME

EASTERN_TIME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 10.03.2009
Nu stiu cat mai sunt taxele la Timisoara, ar trebui sa o intre pe sora-mea, dar din ce imi spune sunt foarte mici, adica se duce la inceput de an le plateste integral si la revedere. Nu stiu daca se va schimba ceva de la anul ori nu, am vazut ca primarul asta de la USR Dominic Fritz vrea sa ridice taxele de proprietate... Era el cam nepopular, dar daca va face asta clar nu va mai fi votat la urmatoarele alegeri

Edited by EASTERN_TIME, 15 October 2022 - 21:57.


#61
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 12.09.2011

View PostKiloW, on 15 octombrie 2022 - 10:01, said:

Uneori am impresia ca cineva crede ca astea sunt niște chestii inventate de un ideolog (de preferința neomarxist) și aplicate peste noapte împotriva voinței și interesului majorității.

Inventate, nu. Deraiate si infiltrate, da! Peste noapte ? Nu. Usor usor. Impotriva interesului majoritatii ? Clar da. Clar da. Poate n-ai auzit cata spaga se ia in Romania, probabil esti nou pe aici.

View PostKiloW, on 15 octombrie 2022 - 10:01, said:

N-are nimeni pretenția ca ar fi perfecte.

Ceeeeee vorbesti ?
Ba fix asta este impresia multora, si asa se si comporta. Cand ii dai unuia dreptul sa iti comande in ce conditii ai voie sa te duci la mall si ce sa iti bagi in vene, e clar ca ala e Dumnezeul tau.

View Postvrajitoruldinoz, on 13 octombrie 2022 - 17:18, said:

De exemplu in Texas care e un stat de dreapta, republican, conservator, unul din cele mai de dreapta locuri din tare avansate si pe care prietenul nostru probabil îl admira, impozitele de proprietate sunt undeva la 4%. Pe an.

View Postvrajitoruldinoz, on 15 octombrie 2022 - 09:43, said:

Texas has some of the highest property taxes in the U.S. The average effective property tax rate in the Lone Star State is 1.69%, well above the national average of 1.07%.

Deci de la 4 cat ziceai ieri ai ajuns la 1,69 .  Inca d00 zile si ajungi la 0.

View Postvrajitoruldinoz, on 15 octombrie 2022 - 09:43, said:

Eu sper ca ne trolezi Posted Image. Nu cred ca un om cu un minim de inteligenta crede dacă banii se duc local, însemna ca taxele nu exista.

Așa ca hai, lasă-ne cu caraghioslicurile și ideile de puști de liceu.

Cand o sa ajungi tu la liceu, se va numi ca stii sa citesti. Pana atunci, stai jos cu ea in nisip la gradinita. Taxe locale nu inseamna taxe statale, inseamna ca nu exista taxe statale. Austin inseamna Austin, e un oras, nu e un Texas. Tu ai inceput sa vorbesti despre Texas, ceva pe care oricum nu il vei intelege vreodata.

#62
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,633
  • Înscris: 21.06.2016
Stilul tău de a încerca sa contrazici evidenta e plictisitor și prostesc. La început ai încercat sa spui prezenta taxelor depinde de cine ia taxele, adică daca le ia municipiul sau județul ele nu exista. Acum ne explici ca nu înțelegi ce e aia “average” si dacă numărul ar fi fost eronat taxele dispar. Tu plătești 2.8% ca cei din Austin?

Indiferent care sint numerele și cine ia taxele, semnificatia e aceeași: impozitele pe proprietate sunt comune mai ales in zonele de dreapta pentru ca sunt percepute ca fiind mai corecte decit impozitul pe venit.

View Postasiodf, on 17 octombrie 2022 - 01:10, said:


Cand o sa ajungi tu la liceu, se va numi ca stii sa citesti. Pana atunci, stai jos cu ea in nisip la gradinita. Taxe locale nu inseamna taxe statale, inseamna ca nu exista taxe statale. Austin inseamna Austin, e un oras, nu e un Texas. Tu ai inceput sa vorbesti despre Texas, ceva pe care oricum nu il vei intelege vreodata.

Eu nu știu ce fumezi, dar eu nu vreau :D
România nefiind organizata in state și topicul fiind despre inpozite pe proprietate vorbeam, evident, cu titlul de exemplu, de taxele de proprietate din statul Texas unde fiecare cetățean cu proprietate plătește impozit pe ea. Valoarea acestui impozit variază, media fiind 1.68%.

PS: am prieteni in Texas și am fost acolo de multe ori.

Edited by vrajitoruldinoz, 17 October 2022 - 01:37.


#63
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 12.09.2011

View Postvrajitoruldinoz, on 17 octombrie 2022 - 01:36, said:

Stilul tău de a încerca sa contrazici evidenta e plictisitor și prostesc. La început ai încercat sa spui prezenta taxelor depinde de cine ia taxele, adică daca le ia municipiul sau județul ele nu exista. Acum ne explici ca nu înțelegi ce e aia “average” si dacă numărul ar fi fost eronat taxele dispar. Tu plătești 2.8% ca cei din Austin?

De unde scoti balivernele astea ? Si de ce ne explici ca mananci carne de bebelusi ?


Nene, statul Texas ia 0% taxe pe proprietate. Reuseste neuronul tau unic sa inteleaga chestia asta ???????

Judetul X ia cat vrea el si din cate stiu eu foloseste banii el judetul. Reusesti sa intelegi ? Din cate stiu eu nu se duc banii la stat. Deci NU "colecteaza" judetul si apoi ii da la stat.

Nu inteleg ce nu intelegi. Vrei sa iti fac o schema ?

#64
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,633
  • Înscris: 21.06.2016
N-ai ce schema să-mi faci, asta era discuția de la început, dar nu poți sa te concentrezi: impozitele de proprietate se folosesc in general pentru finanțarea serviciilor locale de care beneficiază acea proprietate. Mai ții minte cind te plingeai ca primăria inventează servicii?. Și, ca de obicei, nu te poți dezabona.

Edited by vrajitoruldinoz, 17 October 2022 - 08:30.


#65
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 12.09.2011

View Postvrajitoruldinoz, on 17 octombrie 2022 - 08:29, said:

N-ai ce schema să-mi faci, asta era discuția de la început, dar nu poți sa te concentrezi: impozitele de proprietate se folosesc in general pentru finanțarea serviciilor locale de care beneficiază acea proprietate. Mai ții minte cind te plingeai ca primăria inventează servicii?. Și, ca de obicei, nu te poți dezabona.

Voi tot repetati mantra asta cu "la ce se folosesc" de parca ar scuza ceva. N-are nici o relevanta la ce se folosesc. Si da se inventeaza servicii, orice birocratie incearca sa isi justifice existenta, Si in Texas s-a incercat sa se inventeze taxe gen taxa pe moarte (mostenire) care din fericire a fost declarata ilegala ulterior.

#66
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,633
  • Înscris: 21.06.2016
OK, deci texasul nu e bun, niste comunisti imputiti
Taxa pe mosternire exista in absolut toate tarile civilizate. In SUA ea este la nivel federal.

https://www.cbpp.org...eral-estate-tax

De asemenea statele au inca o taxa (in functie de stat) peste taxa federala.
Taxele pe mostenire sunt mina in mina cu taxele de apreciere a capitalului (fie el dintr-un teren, casa, actiuni, o masina de colectie etc). Daca ti se apreciaza bunul dar nu e impozitat decit la vinzare, e corect sa prespui ca nu e vindut la trecerea de la mort la urmasi?
Ai o privire foarte naiva asupra subiectelor astora, ai luat pe nu in brate si gata.

#67
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 12.09.2011

View Postvrajitoruldinoz, on 18 octombrie 2022 - 23:49, said:


Taxa pe mosternire exista in absolut toate tarile civilizate. In SUA ea este la nivel federal.

Ai o privire foarte naiva asupra subiectelor astora, ai luat pe nu in brate si gata.

Iar tu ai o privire foarte foarte, foarte conformista.

Imi tot zici ca uite ca exista la toate casele mari, uite ca se foloseste in scopuri nobile. *SI CE?*

Esti ca gospodina aia care a vazut si ea la doamna cutare a lu X, si deci gata ala e standardul. Si sclavia era folosita la toate casele mari, si era folosita inclusiv pentru a cara apa la copiii orfani ! Era corecta ??? NU.

Apelul la autoritate nu este o justificare. Decat in mintile celor care nu pot sa gandeasca independent.

#68
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,633
  • Înscris: 21.06.2016
Nu faci diferenta intre conformism si prinocpii de baza de corectitudine economica unde platesti pentru ce folosesti. As
Mai era unul la noi, Iliescu ii zicea, un vizionar ca tine, a vrut democratie orginala si capitalismul cu fata umana. Inaintea aluia era unul Marx, si Lenin, si Mao, si Polpot, care au teoretizat implementat tot asa un sistem genial, stim cum a mers.    De cite ori ai vazut tu ca merg implementarile romanesti si de ce crezi ca ele nu au fost deja incercate in sute de ani in sute de tari si ce gasesti acum nu e evolutia naturala?
Cind vii cu idei din astea trebuie sa vii si cu cifre. La ce servicii renunti, care e consecinta renuntarii etc.

#69
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 12.09.2011

View Postvrajitoruldinoz, on 21 octombrie 2022 - 01:38, said:

Nu faci diferenta intre conformism si prinocpii de baza de corectitudine economica unde platesti pentru ce folosesti.

Cind vii cu idei din astea trebuie sa vii si cu cifre. La ce servicii renunti, care e consecinta renuntarii etc.

Pai corectitudine bro, daca *EU* nu folosesc, deci eu nu ar trebui sa platesc. Corect ? Ce e mai corect decat atat ?

Ce cifre, renunt la ce servicii vreau eu sa renunt. Vrei studiu de fezabilitate in triplicat autentificat la notar cu stampila pe ventil ca eu vreau sa ma duc la spitalul privat ? Adica sigur ca vrei, ca altfel n-ai avea job de stat la stat pt tine si pt intreaga famiglie. Stii de ce nu se face sex in institutiile de stat, nu? Ca ar fi incest.

#70
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,633
  • Înscris: 21.06.2016
Daca traiesti intr-o tara si intr-o societat ii folosesti automat serviciile.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate