Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 

Taxarea proprietății în Europa

  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#19
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Taxarea excesivă a muncii e o prostie.
Taxarea proprietăţii, e cu dus şi întors. Totuşi, unele lucruri nu se pot face fără banii din taxe. Dacă ai locuinţă mică, taxele ar trebui să fie mici. Dacă sunt locuinţe mai mari, ceva mai mari, cu excepţia cazurilor în care locuiesc un anume număr de persoane (de exemplu vilă de 6 camere în care locuiesc 5 persoane cel puţin). Mai mari, dacă ai mai mult de 2 locuinţe în acelaşi oraş şi nu sunt ocupate de membrii ai ai familiei, că se poate considera folosire în sens economic. În schimb, în zonele defavorizate, să fii încurajat să ai locuinţă de vacanţă sau o doua locuinţă.
Mi se pare însă foarte normală suprataxarea celor care nu au grijă de clădiri, mai ales dacă acestea pot afecta trecătorii sau alte clădiri.

#20
gogutu77

gogutu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 15.07.2022
Am uitat de cea mai perversa taxa: inflatia. Inflatia, e cauzata in proportie de 100%, de tiparirea de bani. Oricat de mult ar incerca unii oameni de stiinta sa explice ca virusu, Putin, incalzirea globala e de vina.. astea sunt doar baliverne. Inainte de infiintarea FED, americanii, au avut inflatie zero. Preturile mai fluctuau in sus si in jos din diferite cauze dar cu un dolar in 1912 cumparai la fel de mult ca in 1812.

#21
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 12.09.2011

View Postgogu1905, on 10 octombrie 2022 - 01:05, said:

Hold your horses. Te pomenesti ca tot imoral ar fi sa platesti scolarizarea si spitalizarea la valoarea reala, de piata. Nu?

Ce-are s*la cu prefectura ?

View Postdjl, on 10 octombrie 2022 - 09:05, said:

Taxarea proprietăţii, e cu dus şi întors. Totuşi, unele lucruri nu se pot face fără banii din taxe. Dacă ai locuinţă mică, taxele ar trebui să fie mici. Dacă sunt locuinţe mai mari, ceva mai mari, cu excepţia cazurilor în care locuiesc un anume număr de persoane (de exemplu vilă de 6 camere în care locuiesc 5 persoane cel puţin). Mai mari, dacă ai mai mult de 2 locuinţe în acelaşi oraş

Observi cat de tare e nevoie sa te complici ?
Taxarea proprietatii e IMORALA !  Statul nu are nici un drept in chestia asta ! NU ITI  PERMITE MILA LUI sa detii proprietate. E DREPTUL tau. Tu nu esti sclavul statului. EL e sclavul tau.

Statul te-a taxat *O DATA* pe venit, SI GATA. Sau TVA cand ai cumparat proprietatea. SI GATA. Dreptul natural de a detine proprietate se castiga cu sange, de la tirani gen Ceausescu.

#22
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,239
  • Înscris: 05.08.2015

View Postasiodf, on 10 octombrie 2022 - 10:14, said:

Taxarea proprietatii e IMORALA !  Statul nu are nici un drept in chestia asta ! NU ITI  PERMITE MILA LUI sa detii proprietate. E DREPTUL tau. Tu nu esti sclavul statului. EL e sclavul tau.
Statul te-a taxat *O DATA* pe venit, SI GATA. Sau TVA cand ai cumparat proprietatea. SI GATA. Dreptul natural de a detine proprietate se castiga cu sange, de la tirani gen Ceausescu.

Unu, de ce nu-ti muti matale proprietatea asta imobiliara intr-o tara care nu-i imorala

Si doi, care ar fi tarile alea unde nu se taxeaza proprietatile imobile

#23
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 12.09.2011

View Postvrajitoruldinoz, on 10 octombrie 2022 - 03:20, said:


De ce? Proprietatea foloseste servicii publice. De exemplu canalizarea care aduna apa care vine de pe propritattea ta, popiperii, politia, posibil si scoala de carter in functie de sistem, astfal;tul de pe strazile locale, gunoiul si intretinerea strazilor etc.
Taxele pe proprietatea sunt pentru servicii foarte locale, cele pe venit sunt pentru servicii nationale.

LOL ce relevanta are unde se duc banii. Tot furt este.
Pe criteriul tau eu ca primar o sa inventez 7000 de "servicii" publice, si deci am nevoie de toti banii tai. Ca se duc la servicii publice!! Mai ai ceva de comentat ?

Stii cum stii ca nu sunt servicii ci altceva? Faptul ca nu te poti dezabona. Eu am fosa septica si bodyguarzi, nu am nevoie de politie si canalizare, zi-mi unde ma dezabonez ! Exact......

View PostMount_Yerrmom, on 10 octombrie 2022 - 10:22, said:

Si doi, care ar fi tarile alea unde nu se taxeaza proprietatile imobile

N-am idee si nu ma intereseaza. Tot imoral este.  Ce, daca intrebai acu 300 de ani care sunt tarile care nu au sclavi, insemna ca e ok ?  Beheheheheeeeeeeee, hai turcano hai.

View PostMount_Yerrmom, on 10 octombrie 2022 - 10:22, said:

Unu, de ce nu-ti muti matale proprietatea asta imobiliara intr-o tara care nu-i imorala

Pentru ca sunt roman si aici e tara mea. Si n-o sa ma dea afara nici un Adolf amator afara. Ca de obicei primul instinct al totalitaristilor este sa faca purificare etnica. Literalmente a fost prima chestie care ti-a iesit din gura.

#24
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,177
  • Înscris: 08.01.2021

View Postasiodf, on 10 octombrie 2022 - 10:14, said:



. Dreptul natural de a detine proprietate se castiga cu sange, de la tirani gen Ceausescu.

Drepturile naturale sunt egale cu zero dacă nu ți le garantează nimeni. Ia încerca să explici cum e cu drepturile unei bombe care îți cade pe acoperiș și vezi dacă înțelege.
Iar garanțiile nu-s gratis.
Dacă plătești sau nu prețul corect pentru ele e alta discuție.

#25
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 12.09.2011

View PostKiloW, on 10 octombrie 2022 - 12:07, said:

Drepturile naturale sunt egale cu zero dacă nu ți le garantează nimeni. Ia încerca să explici cum e cu drepturile unei bombe care îți cade pe acoperiș și vezi dacă înțelege.

Ti le garantezi tu personal cu arma in mana.
Tu si vecinii/conationalii tai.

Pai uite cum ii explic eu drepturile unei bombe care cade pe acoperis:  trimit o suta de surate de-ale ei aluia care a trimis bomba.

#26
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,177
  • Înscris: 08.01.2021

View Postasiodf, on 10 octombrie 2022 - 12:18, said:



Pai uite cum ii explic eu drepturile unei bombe care cade pe acoperis:  trimit o suta de surate de-ale ei aluia care a trimis bomba.

Tu singur, asa cu mâinile goale ?

O fi o coincidenta faptul ca aia care chiar au capacitatea sa facă asta sunt state super puternice și super bine finanțate. Și care te găsesc și-n gaura de șarpe dacă cumva nu ți-ai plătit taxele.

Și cu conaționalii s-ar putea sa ai probleme. Ce te faci când un conațional, pe baza drepturilor lui naturale își face cocina de porci lângă gardul tău și canalizarea în sursa ta de apa?

Edited by KiloW, 10 October 2022 - 12:45.


#27
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 12.09.2011

View PostKiloW, on 10 octombrie 2022 - 12:45, said:

Tu singur, asa cu mâinile goale ?

Nu e nimeni singur, stai tu linistit. Suntem destui carora nu ne place sa fim sclavii statubirocratilor. Dar recunosc ca sunt mai multi cei care cer sa govern me harder daddy.

View PostKiloW, on 10 octombrie 2022 - 12:45, said:

O fi o coincidenta faptul ca aia care chiar au capacitatea sa facă asta sunt state super puternice și super bine finanțate. Și care te găsesc și-n gaura de șarpe dacă cumva nu ți-ai plătit taxele.

Asa au zis si Americanii in Vietnam si Afganistan. Si rusii in Afganistan si Ucraina.

#28
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,491
  • Înscris: 02.09.2006
iti dai seama ca daca se dorea, in citeva minute, tarile respective erau transformate intr-un desert radioactiv!?

#29
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,177
  • Înscris: 08.01.2021

View Postasiodf, on 10 octombrie 2022 - 13:12, said:



Nu e nimeni singur, stai tu linistit. Suntem destui carora nu ne place sa fim sclavii statubirocratilor. Dar recunosc ca sunt mai multi cei care cer sa govern me harder daddy.



Asa au zis si Americanii in Vietnam si Afganistan. Si rusii in Afganistan si Ucraina.


Nimănui nu-i place sa fie sclavul statului sau al birocratiilor. Însă de aici și pana la a ideea ca va faceți voi în cartier fabrica de bombe mai e.

În Vietnam și Afganistan nu era nimic de câștigat care sa merite prea mult efort, in afara de glorie și aplauze.

Cu Ucraina ai dat-o în bara, e fix contra-exemplu. Rusii și-au rupt dinții tocmai ca au fentat statul în mod sistematic, care în plus e corupt și slab, practic o mafie cu acte. Și de partea ailaltă ucrainienii sunt susținuți de state care nu se lasă fentate cu plata taxelor.

E plina și Africa de tari fără stat și fără birocrație unde fiecare se apară singur cu arma în mana asa cum visezi tu însă ceva îmi spune ca n-ai vrea sa trăiești în niciuna dintre ele.

#30
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 12.09.2011

View PostKiloW, on 10 octombrie 2022 - 21:32, said:

Nimănui nu-i place sa fie sclavul statului sau al birocratiilor.

E nu ?

View PostKiloW, on 10 octombrie 2022 - 21:32, said:

Însă de aici și pana la a ideea ca va faceți voi în cartier fabrica de bombe mai e.

Ideea ta poate, n-a zis nimeni asta, in afara de tine. Ce, ai o problema cu bombe detinute la privat ? Bombele nucleare sunt detinute si fabricate de privati men.

View PostKiloW, on 10 octombrie 2022 - 21:32, said:

În Vietnam și Afganistan nu era nimic de câștigat care sa merite prea mult efort, in afara de glorie și aplauze.

Zici tu. Al Quaeda si ISIS te aplauda.


View PostKiloW, on 10 octombrie 2022 - 21:32, said:

E plina și Africa de tari fără stat și fără birocrație unde fiecare se apară singur cu arma în mana asa cum visezi tu însă ceva îmi spune ca n-ai vrea sa trăiești în niciuna dintre ele.

Nu prea ai inteles ce visez eu. Nu e de mirare desigur. Cand o sa aiba aia in Africa moralitatea mea si etica muncii atunci in mod sigur voi vrea sa traiesc acolo.

#31
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,626
  • Înscris: 21.06.2016

View PostBogotta, on 10 octombrie 2022 - 07:21, said:



Nu m-ar mira. Intai faciliteaza montarea lor pe scara larga iar  apoi.... hai sa bagam taxe.  Pe timpuri exista taxa pe "fumărit" .

Bininteles ca trebuie sa platesti niste bani daca esti conectat la retea. Reteau costa bani, echipamentele care sa-ti permita injecta costa bani etc.

#32
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,626
  • Înscris: 21.06.2016

View Postasiodf, on 10 octombrie 2022 - 10:35, said:

LOL ce relevanta are unde se duc banii. Tot furt este.

Nu domle. Furt este sa folosesti niste servicii, de oricare ar fi ele, fara sa platesti. E ca si cu ai merge cu autobuzul fara bilet, e furt.
Toata societatea in care traiesti se bazeaza pe servicii publice, si nu ma refer numai la alea evidente cum ar fi asflatul, poltia, justitia, transportul in comun si conductele, ci alea care nu iti sar in ochi: te duci la serviciu la o companie si stai la un birou si esti platit mii de euro (sau alternativ ai firma ta) pentru ca traiesti nu in padure (unde ai fi in epoca de piatra) ci intr-o societate cu oameni educati (nu numai TU, ci oricare din semenii tai)

Quote

Pe criteriul tau eu ca primar o sa inventez 7000 de "servicii" publice, si deci am nevoie de toti banii tai. Ca se duc la servicii publice!! Mai ai ceva de comentat ?

Nu, asta nu e criteriul meu. Suprataxarea si amesteceul statului in aspectele vietii private e un subiect separat. E ca si cum ai amesteca teava de apa potabila cu inundatia.
Intrebarea topicului asta este care cheltuieli sunt legate de proprietate, care de individ, care de venit si unde e acceptabil sa faci redistributie.


Quote

Stii cum stii ca nu sunt servicii ci altceva? Faptul ca nu te poti dezabona. Eu am fosa septica si bodyguarzi, nu am nevoie de politie si canalizare, zi-mi unde ma dezabonez ! Exact......


Nu te poti dezabona de la societate decit daca te muti din tara respectiva.
Extremismul libertarian e o boala mentala la fel de oribila ca nazismul sau comunismul.

Quote

Pentru ca sunt roman si aici e tara mea.

S=o crezi tu ca e tara "ta". In cazul bun e a poporului care o locuieste.

Edited by vrajitoruldinoz, 11 October 2022 - 04:03.


#33
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 12.09.2011

View Postvrajitoruldinoz, on 11 octombrie 2022 - 03:56, said:

Nu domle. Furt este sa folosesti niste servicii, de oricare ar fi ele, fara sa platesti. E ca si cu ai merge cu autobuzul fara bilet, e furt.
Ba da dom'le, e furt sa ma pui sa platesc chestii pe care eu nu vreau sa le platesc. F-u-r-t. In autobuz te urci voluntar, nu involuntar. Nu inteleg ce-i asa de greu de inteles.


View Postvrajitoruldinoz, on 11 octombrie 2022 - 03:56, said:

Extremismul libertarian e o boala mentala la fel de oribila ca nazismul sau comunismul.
Zi Zau ! Asta-i buna! Si pe cati a omorat "extremismul" asta libertarian ? 100 de milioane precum comunismul ? Eu nu sunt libertarian dar e ridicol sa zici asa ceva.

View Postvrajitoruldinoz, on 11 octombrie 2022 - 03:56, said:

S=o crezi tu ca e tara "ta". In cazul bun e a poporului care o locuieste.
Cred! Pai si daca e a poporului, iar eu fac parte din popor, ce inseamna asta?
E ca si cum ai zice nu e firma ta, tu ai doar actiuni. E exact disonanta asta cognitiva a oamenilor pe care se bazeaza politicienii: am facut din "banii statului", de parca nu sunt ai tai. Ma crucesc.

View Postvrajitoruldinoz, on 11 octombrie 2022 - 03:56, said:

Suprataxarea si amesteceul statului in aspectele vietii private e un subiect separat. E ca si cum ai amesteca teava de apa potabila cu inundatia.

Perfect fals. Este fix exact aceeasi discutie. Fix. Ghici cum se cheama regiile de apa: "Apa canal".

#34
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,775
  • Înscris: 17.08.2022
In Israel nu exista impozit pe cladire sau pe teren- odata ce are proprietar.
Fie ca este casa la curte, fie ca este apartament in bloc de apartamente

Se plateste taxa de cumparare
Care difera dupa situatie.
Prima achizitie a singurei case de locuit este scutita de aceasta taxa
daca valoarea nu depasete 1.800.000 sekeli adica in jur de 470.000 Eu.
La a doua tranzactie taxa este 5% din valoare
La a treia sau la mai multe proprietati cumparate, taxa este intre 8-12% din valoarea tranzactiei


Proprietarul plateste o singura taxa lunara.
Taxa la primarie.
Care primarie dezvolta localitatea , infrastructura, transport, educatie, cultura, servicii diverse,
afara suma primita de la bugetul de stat, cu aceasta taxa lunara a rezidentilor.
Este clar ca primaria da socoteala de cum se vede pe teren aceasta suma.
Ea variaza functie de zona geografica, localitate, cartier, intre 400 sek /luna (120EU) pana la 1800 sek (aprox 500 EU)

View Postasiodf, on 10 octombrie 2022 - 10:14, said:

Dreptul natural de a detine proprietate se castiga cu sange, de la tirani gen Ceausescu.

Sau ca mita electorala pe cateva salarii de la Iliescu

Edited by vio69c, 11 October 2022 - 09:49.


#35
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,177
  • Înscris: 08.01.2021

View Postasiodf, on 11 octombrie 2022 - 02:13, said:



E nu ?



. Cand o sa aiba aia in Africa moralitatea mea si etica muncii atunci in mod sigur voi vrea sa traiesc acolo.

Oh, bătrâna superioritate românească :)
Nicăieri unde exista fail states nu se trăiește bine. Și dimpotrivă, peste tot unde se trăiește bine statul e unul puternic, indiferent de "moralitate" și alte povesti.
Pana una alta nu exista nicio utopie libertariana funcțională în schimb exista multe distopii în care statul e inexistent și societatea s-a dus pe p....  Poate ca nu exista o legătură cauzala între ele însă totuși e o indicație serioasa.

Te-ai gândit ca poate darwinismul se aplica și la societăți? Poate forma actuala de organizare e aia care s-a dovedit cea mai competitiva în contextul dat. Se schimba contextul, cine știe, se adaptează sau dispare și e înlocuită de una mai buna.
Însă cine știe libertarianismul s-o fi dovedit un drum la fel de înfundat ca și comunismul.





#36
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 12.09.2011

View PostKiloW, on 11 octombrie 2022 - 14:04, said:

Și dimpotrivă, peste tot unde se trăiește bine statul e unul puternic, indiferent de "moralitate" și alte povesti.

Tu ai o problema masiva de cauzalitate. Nu se traieste bine *pentru ca* e statul gras, se traieste bine pentru ca moralitate si etica muncii, grasimea statului este consecinta din asta, nu cauza.


View PostKiloW, on 11 octombrie 2022 - 14:04, said:

Oh, bătrâna superioritate românească Posted Image

Degeaba incerci sa bagi cuvinte in gura altora. Eu am zis ca *eu* am etica muncii, nu romanii, deci tu nu erai inclus. Repede repede cu acuze de arianism, ca argumente n-avem.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate