Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Rog identificare produs electronic Uniunea Sovietica

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022
Salut !

Am gasit cred un convertor radio / TV , are o mufa de intrare antena si 2 iesiri, nu cunosc limba rusa , poate cineva a mai vazut sau stie ce este.
Am zis ca e amplificator de antena dar nu este. Convertor de canale sau asa ceva.

MS

Attached Files



#2
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,092
  • Înscris: 30.04.2007
consola selector de canale cu lungime de unda decimetrica (adaptat, nu mot a mot)

https://www.google.c...0&bih=795&dpr=1

daca in prima poza ai fi avut prezenta de spirit sa desfaci cablul de alimentare, astfel incit sa se poata citi inscriptiile de pe panou ...

https://www.radiomus..._d_5_1_5_1.html

Edited by r_murphy, 09 October 2022 - 18:38.


#3
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,005
  • Înscris: 28.10.2006
Tradus cu Google
PSKD-5-1 Prefix - selector de canal UHF
Cred ca se folosea la TV-urile cu tuburi(lampi) care nu aveau decat canalele 2-12.
Receptiona canalele 21 - 41, cam asa scrie pe undeva, si "emitea" in 1 sau 2. Vezi AICI, traduci cu Google
S-a gasit asa ceva si la noi in comert, pe vremuri, daca bine imi aduc aminte.

Edited by viceroy56, 09 October 2022 - 18:38.


#4
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022

View Postviceroy56, on 09 octombrie 2022 - 18:33, said:

Tradus cu Google
PSKD-5-1 Prefix - selector de canal UHF
Cred ca se folosea la TV-urile cu tuburi(lampi) care nu aveau decat canalele 2-12.
Receptiona canalele 21 - 41, cam asa scrie pe undeva, si "emitea" in 1 sau 2. Vezi AICI, traduci cu Google
S-a gasit asa ceva si la noi in comert, pe vremuri, daca bine imi aduc aminte.
470-640 MHz (Kanäle 21-41) auf das VHF-I-Band (Kanal 1 oder 2) dar daca e produs in 1987-1992 nu mai erau cu lampi atunci

View Postr_murphy, on 09 octombrie 2022 - 18:33, said:

consola selector de canale cu lungime de unda decimetrica (adaptat, nu mot a mot)

https://www.google.c...0&bih=795&dpr=1

daca in prima poza ai fi avut prezenta de spirit sa desfaci cablul de alimentare, astfel incit sa se poata citi inscriptiile de pe panou ...

https://www.radiomus..._d_5_1_5_1.html

Multumesc, am intrebat-o pe nevasta-mea cum sa ajung la forma chirilica .... П-СК-Д-5-1 ... dar ne-a iesit altceva, la tine vad ca a iesit bine ca s-a umplut Google cu ele

Edited by Wzzz, 09 October 2022 - 20:27.


#5
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,005
  • Înscris: 28.10.2006
Ba erau in functiune multe televizoare pe lampi in acea perioada, chiar si pana prin '95 au existat in functiune, mai ales pe la tara.
Si produsul in discutie nu a fost destinat pietei din Romania, iar CCCP era MAAAAREEE pana in '91!

#6
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022
Prefixul „OMSK” PSKD-5-1 (prefix-selector al canalelor undelor decimetrice) este o modernizare în aparență a prefixului P-SK-D-5. Prefixul asigură recepția semnalelor de televiziune în intervalul de unde decimetrice (DM.V) 470-640 MHz pe canalele de la 21 la 41 inclusiv și conversia acestora în frecvențele primului sau al doilea canal de televiziune 49,75-56,25 MHz sau 59,25-65,75 MHz. - este toata povestea produsului pe : https://doc.vintaget...d-5-1-omsk.html, inclusiv schema

View PostPeerless, on 09 octombrie 2022 - 19:21, said:

El o fi pus intrebarea corect. Tu? Ca marinarul...
Ce dracu bati ba campii cu uniunea sovietica?
Country
Soviet Union
Manufacturer / Brand
Kation, Industrial Union, Chmelnitskij, Ukraine
Year
1987

in 1987 era URSS, adica Uniunea Sovietica, nu mergeai la scoala . Uniunea Sovietică (rusă Советский Союз, Sovetskii Soiuz), a fost un stat întins pe o mare parte din Nordul Eurasiei, și care a existat din 1922 până în 1991

Trebuie mers la scoala

View Postviceroy56, on 09 octombrie 2022 - 19:24, said:

Ba erau in functiune multe televizoare pe lampi in acea perioada, chiar si pana prin '95 au existat in functiune, mai ales pe la tara.
Si produsul in discutie nu a fost destinat pietei din Romania, iar CCCP era MAAAAREEE pana in '91!

Pai stiu ca aparusera Cromaticul si Telecolorul inainte sa pice Ceausescu, Tempul fusese inlocuit de Diamant hibrid (si lampi si tranzistori) si apoi Snagov cu CI si tranzistori - cel cu autotransformator , deci zic eu prin 1987 TV cu lampi erau doar la colectionari

Edited by Sinmbad, 09 October 2022 - 19:33.


#7
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,005
  • Înscris: 28.10.2006
Primul TV cumparat de parintii mei a fost un National VS-43, in 1960 sau 61.
Asamblat la Electronica, 100 % Japan. Matsushita erau majoritatea componentelor.
L-am tras pe dreapta dupa multi ani, nu-mi aduc exact aminte anul, prin Upgrade la TV hibrid.
Am sarit in '86 la Telecolor si in '92 la Alfa, TV facut la Chisinau.
La Alfa am adaptat si un kit de telecomanda, tot "rusesc".
Apoi ceva Grundig SH, Funai nou, Wells&Wells(Beko facut pentru piata Vest).
Nu mai continui, ca ne abatem de la subiect.
Dar am intervenit in multe TV-uri cu lampi si dupa '90, la tara, unde oamenii nu aveau posibilitati materiale.

#8
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,092
  • Înscris: 30.04.2007
fara margini, slava ferengi, esti off topic si enervant, daca erai off topic dar dragutz, era altceva. incearca sa creezi zimbete nu grimase Posted Image

View PostSinmbad, on 09 octombrie 2022 - 19:19, said:

Multumesc, am intrebat-o pe nevasta-mea cum sa ajung la forma chirilica .... П-СК-Д-5-1 ... dar ne-a iesit altceva, la tine vad ca a iesit bine ca s-a umplut Google cu ele

asa-mi trebuie daca am facut sovietica la scoala (nu s-a prins de mine) vezi ca in g-translate, cind selectezi sovietica (sau alta limba cu caractere diferite de latine) iti apare si o tastatura cu caracterele specifice, am fost doar o leaca mai rapid.

Edited by r_murphy, 09 October 2022 - 19:51.


#9
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022

View Postviceroy56, on 09 octombrie 2022 - 19:44, said:

Primul TV cumparat de parintii mei a fost un National VS-43, in 1960 sau 61.
Asamblat la Electronica, 100 % Japan. Matsushita erau majoritatea componentelor.
L-am tras pe dreapta dupa multi ani, nu-mi aduc exact aminte anul, prin Upgrade la TV hibrid.
Am sarit in '86 la Telecolor si in '92 la Alfa, TV facut la Chisinau.
La Alfa am adaptat si un kit de telecomanda, tot "rusesc".
Apoi ceva Grundig SH, Funai nou, Wells&Wells(Beko facut pentru piata Vest).
Nu mai continui, ca ne abatem de la subiect.
Dar am intervenit in multe TV-uri cu lampi si dupa '90, la tara, unde oamenii nu aveau posibilitati materiale.

La noi a fost Temp -> Diamant hibrid -> Snagov -> Telecolor (luat din "Comturist" probabil 4-5 ani inainte de Revolutie ) -> Nei etc

Revenind pe subiect, mi se pare ciudat ca ucrainienii s-au apucat sa produca in perioada 1987-1992  convertorul , tocmai ca aparusera TV color , Cromatic si Telecolor la noi, ei aveau Alfa parca si inca vreo 2 modele , probabil pentru cei de la tara - de la colhoz sau sovhoz

#10
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,005
  • Înscris: 28.10.2006
Telecolor a aparut in '86, deci cel mult 3 ani inainte de rev.
Am avut "nenorocul" sa incerc sa repun pe piciore 2 modele de TV color rusesti .
Unul hibrid pe lampi si tranzistori, altul "modern", pe tranzistori si ceva integrate din prima generatie.
Nefiind primul care a incercat sa le repare, am tras zile intregi pana sa le fac functionale cat de cat.
Scheme pe vremea aia foarte greu, chit ca inca se dadeau o data cu TV-ul, dar erau SH-uri.
Alfa erau parfum, schema 90% Elcrom, defecte deja clasice, reteta de reparat, la fel.
Dar deja spunem povesti din padurea verde.
A propos de convertor - Intreaba-l pe @djl pe aici, pe forum, daca nu-l vrea la colectia de antichitati!

Edited by viceroy56, 09 October 2022 - 20:17.


#11
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Mai ai 'Naţionalul'?  Era apărut în 1961, că de aia era V.S. 43-614.
Hibrid cu cel puţin 8 lămpi mi-aş dori. 'Telecolor' 3007 a apărut în 1984. Poate '5601' să fi apărut în 1986.
Vreau eu convertorul.

#12
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006
scrie ceva de diapazon pe el, dupa litere ma refer

PRISTAVKA-SELECTOR
CANALOV
DETIMETROVOGO
DIAPAZONA
aseta sunt literele

cica diapazona in rusa inseamna gama

#13
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011

View Postviceroy56, on 09 octombrie 2022 - 20:16, said:

A propos de convertor - Intreaba-l pe @djl pe aici, pe forum, daca nu-l vrea la colectia de antichitati!
cred ca @djl i-a trimis deja PM Posted Image

#14
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022

View PostVictor5, on 09 octombrie 2022 - 21:04, said:


cred ca @djl i-a trimis deja PM Posted Image

Exista vreun topic cu colecționari ? Că am găsit mai multe electronice de astea vechi uitate de vreme.

#15
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Poţi deschide un subiect aici: https://forum.softpe...biecte-tehnice/

#16
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021

View Postdjl, on 10 octombrie 2022 - 10:37, said:

Poţi deschide un subiect aici: https://forum.softpe...biecte-tehnice/
The member djl cannot receive any new messages - cred ca nu e duplex comunicarea, vazui ce ai scris in subsol

Edited by Razvan319, 10 October 2022 - 14:32.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate