Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Componente sistem fotovoltaic,personal.

- - - - -
  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#19
asincancu

asincancu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,221
  • Înscris: 27.02.2011

 pexic, on 09 octombrie 2022 - 13:28, said:

Asa si ce nu ati inteles din raspunsul meu ?
Am înțeles ce mi ați zis dv , doar am spus că am spatiu și pe E și pă V suficient să pun un singur string,fara sa le mai leg în paralel. Asta dacă mă ajută cu ceva. Singurul factor este producția constanta pe o perioadă mai mare de timp. Eu înțeleg mai greu dar Intr un sfârșit pricep.

#20
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,325
  • Înscris: 29.05.2004
nu va ajuta deloc (mai exact va incurca mult) sa montati doar pe E sau doar pe V, va ajuta enorm sa montati cate o jumatate pe fiecare parte, sper ca acum ati inteles.

Edited by pexic, 09 October 2022 - 14:17.


#21
asincancu

asincancu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,221
  • Înscris: 27.02.2011

 pexic, on 09 octombrie 2022 - 14:17, said:

nu va ajuta deloc (mai exact va incurca mult) sa montati doar pe E sau doar pe V, va ajuta enorm sa montati cate o jumatate pe fiecare parte, sper ca acum ati inteles.
Întreb VOC ul- nu este cam mic daca le leg in paralel ?  sau este suficient ? 190 ...

Edited by asincancu, 09 October 2022 - 16:04.


#22
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,325
  • Înscris: 29.05.2004
depinde de charger, luati unul care va functiona ok la acel Voc.

#23
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Daca ai Est-Vest, Nu ai alta solutie decat 2 siruri in paralel.

Daca aveai expunere sudica, atunci le legai pe toate in serie.

Problema cu panourile legate in serie e ca daca unul e umbrit, toate "coboara" la valoarea de productie a celui umbrit, deci dac legi in serie E+V, vor merge toate prost, ca cele de pe partea cu umbra.

E o lucrare simpla, inteleg ideea de cost-cutting, dar totusi un electrician ajuta.

#24
asincancu

asincancu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,221
  • Înscris: 27.02.2011

 Adm, on 09 octombrie 2022 - 21:17, said:

Daca ai Est-Vest, Nu ai alta solutie decat 2 siruri in paralel.

Daca aveai expunere sudica, atunci le legai pe toate in serie.

Problema cu panourile legate in serie e ca daca unul e umbrit, toate "coboara" la valoarea de productie a ceui umbrit, deci dac legi in serie E+V, vor merge toate prost, ca cele de pe partea cu umbra.

E o lucrare simpla, inteleg ideea de cost-cutting, dar totusi un electrician ajuta.
Lucrarea nu o voi face eu cu siguranță, dar incerc sa învăț și eu cate ceva sa am o vagă idee.
Momentan nu mai pot achiziționa cele 4 panouri cate doua pe string . Am un buget care sunt obligat sa l respect ,poate in primăvară în funcție de cum va fi și iarna.
Cei 190 V ,nu sunt cam putini până la upgrade, va începe producția mai târziu ?

Dacă ar fi sa le inseriez doar pe un singur string ,unde ar fi mai ok puse  provizoriu E sau V .( Nu aruncați cu pietre doar întreb ).
Acea suplimentare cu 4 panouri mă duce la peste 7,5 kw/h pe invertor de 5,6 kw/h,am citit păreri pro și contra supradimensionări
( - ba că invertorul trage cat este setat și nu l afectează, ba că este mai ok sa pui mai puțin să nu l forțezi pentru al proteja )

#25
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,566
  • Înscris: 31.01.2010
Asta va ajuta mult.
https://re.jrc.ec.eu...s/en/tools.html

Daca sint panourile din .pdf luati in calcul tensiunea de 31V, acolo ele debiteaza curentul in functie de iluminare si puterea maxima, vedet graficul,
deci la 5 buc veti avea pe la 155V

Edited by Ion_Bumbu, 09 October 2022 - 22:37.


#26
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019

 asincancu, on 09 octombrie 2022 - 10:54, said:


Și a panourilor în număr de 10 :

https://devodep.ro/p...545m-12bb-.html


Orice ai alege, nu plăti in avans nimic la devodep!!! Sa nu spui ca nu te-a avertizat nimeni. E un site teapa, parca era in insolventa. Eu era sa ma ard cu o achiziție de 4000 lei, pentru placi video.

Am făcut comanda la ei, am plătit online. După vreo doua săptămâni, niciun răspuns. Am încercat sa ii contactez, telefonic și pe email. Nimic. Am făcut cerere de anulare comanda. Nimic! Am activat planurile de contingența. Am sunat la banca, i-am pus sa anuleze tranzacția. Am scris la ANPC, sa reclam situația. ANPC mi-a dat mumu, in sensul ca mi-a spus ca trebuie dați in judecată. Noroc cu banca, ca a reușit sa anuleze tranzacția, și așa cu emoții.

A, sa adaug. Folosesc un procesator de plăti din state. Nu e nimic local, nu ai pe cine sa tragi la răspundere.

Dacă verifici review site, o sa vezi ca nu sunt singurul care se plânge de ei.

Uite câteva capturi

Attached Files



#27
asincancu

asincancu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,221
  • Înscris: 27.02.2011
Pot sa zic că am platit deja.Nu mergea decât plata cu cardul. Am platit cu in card de cumpărături și a împărțit ratele in 12 văd ,virând doar prima rata și restul de bani văd că sunt blocați pe card. Dacă săptămâna aceasta nu primesc produsele văd ce reușesc să fac pentru a recupera banii.

Edited by asincancu, 10 October 2022 - 08:13.


#28
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Ia foaia asta, și scrie la banca! Acum!

In ceea ce privește achiziția de panouri, dacă ești din zona Bucuresti/Ilfov, poate ne combinam la o comanda de panouri împreuna. Și eu vreau sa cumpăr 11. O sa revin ulterior cu linkuri.

Attached Files



#29
asincancu

asincancu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,221
  • Înscris: 27.02.2011

 anothertwo, on 10 octombrie 2022 - 09:19, said:

Ia foaia asta, și scrie la banca! Acum!

In ceea ce privește achiziția de panouri, dacă ești din zona Bucuresti/Ilfov, poate ne combinam la o comanda de panouri împreuna. Și eu vreau sa cumpăr 11. O sa revin ulterior cu linkuri.
Sa vad cum recuperez banii

#30
onobeka

onobeka

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,153
  • Înscris: 10.04.2006
Pe google reviews sunt review-uri mixte legat de devodep, sunt unele recente care mentioneaza ca au luat teapa dar si ca au primit produsele. Intr-adevar par o firma neserioasa, dar totusi par ca au activitate. Nu stiu daca te ajuta sau nu. BTW, sunt in aceeasi situatie asadar imi convine sa sper ca sunt ok ;).

#31
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,566
  • Înscris: 31.01.2010
O simulare cu panouri de 5kW si unghi 35 grd la sarpanta in Bucuresti a dat urmatoarele rezultate:
Orientare
S   0 grd  6359kWh anual
W  90grd 5091kWh
E  -90grd 5022kWh

Deci nu prea vad de ce sa le impartiti mai ales daca aveti orizontul perfect liber.

#32
asincancu

asincancu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,221
  • Înscris: 27.02.2011

 onobeka, on 10 octombrie 2022 - 10:18, said:

Pe google reviews sunt review-uri mixte legat de devodep, sunt unele recente care mentioneaza ca au luat teapa dar si ca au primit produsele. Intr-adevar par o firma neserioasa, dar totusi par ca au activitate. Nu stiu daca te ajuta sau nu. BTW, sunt in aceeasi situatie asadar imi convine sa sper ca sunt ok ;).
De două ori am sunat Vineri și Azi mi au răspuns rapid doua persoane diferite au fost. Dar care mi au zis același lucru ca panourile sunt programate de descărcat la ei azi după amiaza și să sun mâine. In prealabil fac și o programare la banca că telefonic nu se poate rezolva nimic.

#33
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,325
  • Înscris: 29.05.2004

 Ion_Bumbu, on 10 octombrie 2022 - 10:21, said:

O simulare cu panouri de 5kW si unghi 35 grd la sarpanta in Bucuresti a dat urmatoarele rezultate:
Orientare
S   0 grd  6359kWh anual
W  90grd 5091kWh
E  -90grd 5022kWh

Deci nu prea vad de ce sa le impartiti mai ales daca aveti orizontul perfect liber.

daca se elimina vara din ecuatie rezultatul va fi foarte diferit.

#34
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,566
  • Înscris: 31.01.2010
Avrti aici programul de simulare si cred ca este corect.
https://re.jrc.ec.eu...s/en/tools.html
Este fiecare luna relevata independent.

Da, decembrie, diferenta intre E si W este minimala, bineinteles spre S este apreciabila diferenta.
S   254kW
E  131kW
W 135kW
Aceleasi conditii, locatia aprox Buc, 35 grd sarpanta.
Trebuie neaparat luat azimutul corect si facut calculul.

P.S. sa inteleg ca pina acum n-ati folosit un astfel de tool sau simularea asta da rezultate complet gresite?

Edited by Ion_Bumbu, 10 October 2022 - 11:34.


#35
onobeka

onobeka

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,153
  • Înscris: 10.04.2006

 asincancu, on 10 octombrie 2022 - 10:31, said:

De două ori am sunat Vineri și Azi mi au răspuns rapid doua persoane diferite au fost. Dar care mi au zis același lucru ca panourile sunt programate de descărcat la ei azi după amiaza și să sun mâine. In prealabil fac și o programare la banca că telefonic nu se poate rezolva nimic.
Si ce vrei sa rezolvi la banca? Daca banii au plecat din contul tau, nu rezolvi nimic cu banca, doar daca sunt blocati si netransferati. Am vorbit si eu cu ei azi, nu mi-au spus nimic ca ar avea deja panourile. Pentru mine termenul de livrare ar fi 12-20 octombrie, i-am intrebat daca stiu cand le vor fi livrate ... mi-au spus ceva foarte ambiguu (practic nu stiu).

#36
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
E chiar mai simplu de recuperat pentru el, plătind cu un card de credit. Am atasat și mai sus răspunsul primit de la ANPC, in care se văd clar datele de identificare firma. Dacă tot amâna termenul de livrare, va sugerez sa va gândiți de doua ori.
Apropo, @onobeka, termenul oficial pentru anulare tranzactie bancară se numește reversare. Se poate apela la aceasta metoda la nevoie.
Sa nu se înțeleagă ca vreau sa defăimez in vreun fel vreun comerciant. Doar avertizez dacă m-am lovit de probleme cu un anumit comerciant. Spor!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate