Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Atac de panică?

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

View PostEL-Presidente, on 09 octombrie 2022 - 13:44, said:

Din cate stiu,exsista aparat Holter care  poate monitoriza si supraveghea ritmul inimii pe 24 ore.
Corect.

View Post_taeko10, on 09 octombrie 2022 - 12:34, said:

Este o afecțiune gravă? Pune viața în pericol? Da, ieri am consumat un pahar de Pepsi, din păcate. La EKG au spus că a ieșit totul bine, dar deja aveam pulsul 120 atunci.
Mulțumesc pentru răspuns!
Nu e pericol iminent, nu fara alte conditii simultane sau peexistente. E o conditie pe care multi o au in forma usoara (asa zisele palpitatii) iar aceste crize tahicardice scurte pot aparea ocazional si la persoane sanatoase tun adica fara o cauza aparenta.

Ai detalii aici: https://cardioclass....praventriculara

Edited by andreic, 09 October 2022 - 16:59.


#20
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,851
  • Înscris: 30.11.2021
Eu am zis ca si daca nu este atac de panica, anxietate, macar sa incerc sa schimb cate ceva la viata.
Deci subiectul ala este din 2020.
Am facut greseala sa stau cu starile alea 1-2 saptamani. Nu mai stiu cat.
Stiu ca eram in oras cu un amic si aveam starile alea si nu am mai rezistat, am facut programare la psihiatru, dupa ce fusesem la cardiolog.
Cand am ajuns la cardiolog nu puteam sta in picioare, simteam ca nu pot respira, dadeam masca jos(pandemie).
Imi verifica ala inima pe calculator, cred ca a fost undeva 500-700 de lei consultatia.

Am facut prostia sa ma duc la psihiatru, la o clinica privata, discret, dar o prostie ca psihiatrul cum este definitia, trateaza cu pastile.
Apoi am fost la un psiholog, unul al naibi de scump si de cunoscut.
M-a ascultat, mi-a dat o lista lunga de analize de facut, am programat o sedinta si a ramas sa vin cu analizele respective.
Tot asa eram o leguma cand am fost sa iau analizele, cred ca am fost intr-o Sambata.
Sunt barbat si este nevoie de tarie sa va spun ca ma sprijineam de gard cand am intrat la analize.

Si psihologul la care am fost este destul de cunoscut, nu vreau sa-i dau numele ca mi-am expus toata viata privata pe forum.
Si psihologul ala care mai apare pe la tv are o vorba, "Nu stiu de ce oameni se duc mai intai la psihiatru si apoi la psiholog".
Si asta m-a intrebat si pe mine, de ce am fost mai intai la psihiatru si apoi la ei?

Iti dai seama ca sunt un om care cred in lucruri logice, clare, te doare ceva? Iei o pastila, nu credeam eu ca de la stres, anxietate, pot avea starile astea.
Si imi explica psihologul, imi facea desene cu constient, subconstient, am si acum desenele respective. Eu puneam telefonul pe inregistrare cand ma duceam la psiholog. Eram atent la ce zice.

Cum ziceam, eu aveam 3 probleme, anxietatea de care nu stiam, ma analizam ca nu ma simt bine, ca ete imi vine rau, se invarte casa, ma ridicam din pat ca se invartea patul cu mine. Am avut un atac de panica noaptea de imi era frica sa mai dorm. Am avut atacul ala de panica direct din somn si aveam starile alea urate.
1 Anxietatea, 2 atacurile de panica, overthinking care nu ma lasa sa dorm.

Iti spun cum a decurs prima sedinta la psiholog, nu aveam stare, aveam tic la picior. Stateam pe canapea, nu eram intins, stateam normal si discutam cu el si parca nu aveam stare, vorbeam repede, repezit. M-a ascultat, mi-a explicat despre constient, subconstient, mi-a dat sa fac analizele respective si mi-a zis un exercitiu.
Nu stiam si nu i-am zis ca am o problema cu overthinking, ca nu stiam ca eu analizez orice. Mi-a fost de folos in trecut sa gandesc lucrurile mult mai rapid ca cei de pe langa mine si eram tot timpul stresat sa analizez orice.

Si imi zice, faci 3 minute sau 7 sau 10 ori, ca nu mai stiu pe dinafara de cate ori a zis. Faci urmatorul exercitiu.
Tragi aer in piept si numeri pana la 1234. Pastrezi aerul in piept 5 secunde 1-2-3-4-5 si apoi expiri 6 secunde.
Exercitiu asta are dublu rol, 1 ca te calmeaza, calmeaza starile corpului, 2 ca folosesti pe post de meditatie ca nu te gandesti la nimic inafara de numarat.

M-am dus la a doua sedinta cu teancul de analize, fierul mi-a iesit peste limita si inca o analiza. Imi facea bine sa fac meditatie, faceam de 3 ori pe zi, dimineata, la pranz, seara.
Si am descoperit problema cu overthinking, ca nu puteam sa ma opresc din gandit.
Si ii explicam ca nu am ganduri urate, rele, doar ca sunt invatat mind wandering, daydreaming, overthinking.
I-am explicat ca asa sunt invatat sa operez, pe multitasking.

Daca citesti subiectul ala o sa iti dai seama ca eu foloseam multitasking peste tot. Aveam un program care imi punea peste browserul de google chrome tutoriale de pe youtube. Eu urmaream tutoriale si navigam pe forum, scriam pe whatsap, zilnic, oboseam creierul cu multitasking.

Cred ca am scris prea multa informatia din dorinta de a ajuta.
Imi aduc aminte prin ce am trecut. Coboram cu o statie mai devreme de psiholog si mergeam pana la el, sarbatoream cand nu butonam telefonul, sarbatoream cand veneam pana la el fara sa ma gandesc la 100 de lucruri.

Cel mai amuzant este ca mi-a zis psihologul ca sunt stresat, m-a bufnit rasul, cum sa fiu stresat? Ca am bani, va dati seama cat de arogant suna, exact asa i-am zis! Am bani, ce naiba de stres? Ii explicam ca am fost stresat, dar acum am bani, aveam un job calumea.
Si mi-a zis ca asa se petrece, de obicei patesti treburile astea cand se incarca subconstientul.
In cazul meu, ani de stres, pierdusem un apartament la banca, va dati seama prin ce treburi am trecut.

Mai vroiam sa scriu ceva dar cred ca si asa am scris un mesaj destul de lung.

Edited by MindArchitect, 09 October 2022 - 18:10.


#21
AleXXander00

AleXXander00

    XX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,427
  • Înscris: 21.02.2009
MindArchitect, am fix aceleasi probleme cu anxietate, atacuri de panica, dar mai mici acum, dar mai ales overthinking. Multitasking-ul e la ordinea zilei si la mine. Despic firul in 16 la absolut orice chestie si ma stresez singur. La fel am gandit-o si eu legat de bani. Tineam banii cash pe noptiera, dar nu imi venea sa ies din casa ca sa fac ceva cu ei doar pentru ca aveam impresia ca am ceva, o boala sau ceva de genul.

Si acum mai am anumite chestii, chiar zilele astea, pentru ca dupa cum am zis, astazi s-au implinit 2 ani de la decesul care mi-a provocat starile respective. Subconstientul este cheia, doar ca inca nu pot sa controlez lucrurile asa cum ar trebui. Mersi pt ca ti-ai impartasit povestea.

#22
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,851
  • Înscris: 30.11.2021
Stii cum este? Este ca aia 2 litri de apa, iti zice doctorul ca trebuie sa bei cel putin 2 litri de apa pe zi. Teoretic este simplu, stii teoria, stii ce trebuie faci practic dar nu iti reuseste tot timpul.

Asa si cu stilul asta de viata, mi-ar placea sa iti scriu si iti zic ca zambesc cand scriu partea asta din mesaj, mi-ar placea sa iti spun ca lucrurile s-au rezolvat asa de repede si de simplu.
Teoretic este destul de simplu, nu pui suflet, meditezi, te culci devreme, nu bei coca cola, nu consumi alcool.
Practic? Se intampla sa te stresezi, sa fie perioade stresante, sa ai nopti nedormite.

Am urmat cateva luni tratament cu relaxophytol, am inceput sa redescopar viata.
Din fericire relaxophytol este supliment cu serotonina, hormonul ala cica la fericire.
Zic din fericire ca nu vrei sa stii ce pastile iti prescrie psihiatrul, daca te uiti pe prospect ramai fara cuvinte.

S-a intamplat sa am nopti nedormite, s-a intamplat sa am zile in care nu am fost la job fara sa am motivare.
Simteam ca imi dezamagesc familia. Ca naiba sunt si o persoana crescuta cu religia, iti dai seama ca nici sinuciderea nu era o solutie.

Trebuie sa ai o atitudine mai pozitiva in cea ce priveste viata, sa iti gasesti activitati placute.

Am ajuns la concluzia ca viata este un amestec intre nihilismul si religie.
Daca pricepi ce vreau sa zic.

M-a ajutat enorm minimalismul, am o abordare minimalista, cumpar putine lucruri, tin putine lucruri pe telefon, pe laptop.
Am aruncat, am donat, sunt atent cand cumpar orice.

Edited by MindArchitect, 09 October 2022 - 18:40.


#23
represor

represor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 05.04.2007
daca medicii ti-au spus ca nu ai nimic, inseamna ca nu ai nimic ... daca incerci dinadins sa te convingi ca esti bolnava, abia atunci te vei imbolnavi.
nu cheltui banii aiurea pe psihologi si nu te indopa cu medicamente fara rost, iti vei face mai mult rau decat bine ... psihologii sunt un fel de popi sau vraci care efectiv nu fac nimic, rezolvarea sta la tine ... medicamentele se iau dupa indicatia medicului fara exceptie, nu a forumistilor, farmacistilor sau "a lu tanti de la 3 ca a luat si ea cand era tanara si i-a facut bine".

vezi care e cauza de nu poti sa dormi, daca nu te odihnesti corespunzator organismul sufera si nici un medicament nu poate inlocui un somn de calitate.

ai 24 de ani totusi, viata deabia incepe, problemele la fel ... lucrezi ? locuiesti singura ? ai prieteni ? iubit ? cu ce iti umpli ziua ?
decesul unui cunoscut poate fi un eveniment traumatizant insa oamenii trebuie sa fie capabili sa treaca peste, mai devreme sau mai tarziu toti trecem prin asta, nu scapa nimeni si nu trebuie sa te afecteze asa tare evenimentele care nu sunt sub controlul tau direct ... incearca sa te muti la parinti o perioada daca ai posibilitatea sau iesi cumva din rutina zilnica si umpleti mintea cu lucruri noi.
dar nu mai cauta probleme acolo unde nu sunt adica fiziologice ... vezi-ti de viata.

#24
AleXXander00

AleXXander00

    XX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,427
  • Înscris: 21.02.2009
@MindArchitect, treaba e ca nici acum nu am reusit sa rezolv cu aia doi litri de apa. Tot cu sucuri si eu, dar incerc...

Mi s-au prescris si mie unele. Chiar si ala cu X. Am luat 10 zile apoi mi-am dat seama ca mai mult ma prajeste. Apoi am incercat cu cele din plante, suplimente de serotonina. Nu stiu daca au functionat sau era doar placebo in mintea mea.

Foarte corect si ceea ce zice @represor. Stiu ca pare cam greu de pus in practica. Chiar si pt mine e greu, la doi ani dupa evenimentele respective.

#25
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,851
  • Înscris: 30.11.2021

View Postrepresor, on 09 octombrie 2022 - 19:17, said:

daca medicii ti-au spus ca nu ai nimic, inseamna ca nu ai nimic ... daca incerci dinadins sa te convingi ca esti bolnava, abia atunci te vei imbolnavi.
nu cheltui banii aiurea pe psihologi si nu te indopa cu medicamente fara rost, iti vei face mai mult rau decat bine ... psihologii sunt un fel de popi sau vraci care efectiv nu fac nimic, rezolvarea sta la tine ... medicamentele se iau dupa indicatia medicului fara exceptie, nu a forumistilor, farmacistilor sau "a lu tanti de la 3 ca a luat si ea cand era tanara si i-a facut bine".

vezi care e cauza de nu poti sa dormi, daca nu te odihnesti corespunzator organismul sufera si nici un medicament nu poate inlocui un somn de calitate.

dar nu mai cauta probleme acolo unde nu sunt adica fiziologice ... vezi-ti de viata.
Cred ca din dorinta de a face un bine te-ai repezit si ai scris un mesaj care nu ajuta.
Scriu treaba asta si ma gandesc cate cazuri am citit pe google cautand anxietate/atacuri de panica, persoane care nu cereau ajutor, care nu apelau la ajutor, care incercau sa se descurce singuri, sa blocheze gandurile in anxietate, sa lupte cu senzatia, cu atacurile de panica.
Treburile se agravau.
Deci nu-l sfatui sa incerce sa se descurce pe cont propriu ca nu este o idee buna, macar cel putin sa inteleaga treburile de baza.

Da, rezolvarea sta in el dar este un adult functional, trebuie sa functioneze pana se vindeca.
A intrebat pe forum, a gasit ceva sfaturi, a fost avertizat care este diferenta dintre un psihiatru care prescrie pastile puternice, pastile de care nu te poti lasa brusc.
Problemele astea singure nu se rezolva, anxietatea, atacurile de panica, astea nu sunt lucruri de joaca cu ele, manifestarile psihosomatice sunt destul de puternice.
Ia de cauta pe google despre anxietate, atacuri de panica, o sa vezi care se zbat cu ele de ani de zile si nu au apelat la ajutor.

Eu dupa ce am inceput sa ma prind ce reprezinta starile astea, mi-am dat seama ca aveam anxietate de cand eram la scoala generala, uram orele cu o anumita profesoara, imi venea rau, doar sa nu ma duc zilele alea la scoala. Am luat scutiri, cu greu am trecut peste orele cu o profesoara nenorocita. La vremea repspectiva nu stiam ce inseamna.
Mi-am dat seama ca am avut un atac de panica cand eram intr-un spital cu o accidentare, am vomitat, imi venise rau.
Atacuri de panica, anxietate, dupa ce intelegi cum este, o sa iti dai seama ca ai mai patit asa ceva in trecut.

La modul serios m-a speriat abordarea ta, ca puteai foarte usor sa imi raspunzi mie acuma cativa ani, eu sa nu mai stiu ce sa cred si sa iti iau de bun mesajul.

View PostAleXXander00, on 09 octombrie 2022 - 19:23, said:

@MindArchitect, treaba e ca nici acum nu am reusit sa rezolv cu aia doi litri de apa. Tot cu sucuri si eu, dar incerc...

Mi s-au prescris si mie unele. Chiar si ala cu X. Am luat 10 zile apoi mi-am dat seama ca mai mult ma prajeste. Apoi am incercat cu cele din plante, suplimente de serotonina. Nu stiu daca au functionat sau era doar placebo in mintea mea.

Foarte corect si ceea ce zice @represor. Stiu ca pare cam greu de pus in practica. Chiar si pt mine e greu, la doi ani dupa evenimentele respective.
Pastilele astea se dau pe reteta speciala, nici un doctor nu o sa elibereze asa ceva fara reteta. Un antibiotic, un calmant, mai iei de la farmacie fara reteta, pastilele astea se elibereaza pe reteta speciala de alta culoare.
Si suna ciudat, cine nu intelege cum te fac sa te simti pastilele respective, ca te simti ca un robot, nu mai ai sentimente, simti ca ceva blocheaza emotiile.
Si nimenea, nici macar psihologul, nu iti scoate pastilele astea, si in nici un caz nu se scot brusc, reduci doza, treptat, chiar daca nu aveai nevoie de ele tot nu le scoti rapid.

Mie nu mi-a parut corect cea ce a scris colegul, in momentul ala, cand nu stii ce se petrece cu tine, cand trebuie sa fii functional, sa te duci la job, la scoala, sa ai grija de familie, atunci nu iti permiti sa experimentezi vindecarea de unul singur.

Si trebuie sa se duca sa vada despre ce este vorba, anxietate, depresie, ele sunt in partile opuse, depresia este despre trecut, anxietatea este frica de moarte, viitor, te tot gandesti la treburi, la analizezi obsesiv. Nu dormi noaptea ca ziua urmatoare ai un examen important.

Ce am observat, la vremea respectiva, nu era nici macar 1 psiholog gratuit, ceva sprijin gratuit. In pandemie era linie telefonica gratuita sau chiat pentru cei cu anxietate. Sa spun adevarul? Era vax, de fapt era ceva ajutor pentru cei care doreau sa se sinucida.
Pe chat nu mai zic, descoperisem o pagina in care ei de fapt ofereau tot asa ajutor urgent dar in rest trebuia sa platesti.

O sa caut Sambata/Duminica pe google, poate au facut ceva pentru ajutorarea celor cu anxietate.

Cu anxietatea inveti sa traiesti, da, este naspa cand bei, da, este naspa cand nu te odihnesti, da, este naspa ca inveti sa te reobisnuiesti cu viata, cum o sa rectioneze corpul tau.

Am si eu destule subiecte despre cum sa eviti stresul.

Edited by MindArchitect, 10 October 2022 - 19:10.


#26
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,851
  • Înscris: 30.11.2021
Era si un mesaj legat de religie, suna ciudat dar daca cautati anxietate, depresie, atacuri de panica, este si religia o solutie. Fiecare om isi gaseste speranta, puterea, in ceva. Ceva ce-l face sa mearga inainte.
Nu am citit mesajul respectiv, stiu doar ca mai era un mesaj care recomanda religia.

Da, religia este o solutie, nu strica sa bagi o rugaciune dimineata, o rugaciune seara. In esenta ce este rugaciunea? Este meditatie, spui o rugaciune, nu te gandesti la nimic, simti ca nu esti singur.

Am cautat depsre anxietate pe google, forumuri, youtube, psiholog, deci zic sa ma credeti ca am cautat peste tot despre anxietate.
Eu cred ca viata este un amestec de nihilism si religie.
Trebuie ceva stoicism, trebuie ceva invataturi de prin viata, ca sunt de pe youtube spuse de Buda sau Nietzsche.
Te documentezi, studiezi, intelegi mai bine viata.

Din cauza asta anxietatea este buna ca iti pune punct la viata de pana atunci, suna ciudat ce tocmai am scris, eu inainte de anxietate eram un om zgarcit, avid, eram concentrat pe prima si singura placere in viata, bani.
Dupa anxietate am inceput sa ma bucur de viata, cred ca se vede si ce subiecte fac pe forum.

In viata sunt momente in care treci mai bine peste durere, peste partea in care iti mai mor persoane dragi, inveti sa treci peste perioada de doliu, sa nu ramai blocat intr-un anumit moment al vieti, avand credinta.

Eu am scris multe cuvinte si cand scriu mult imi este frica ca poate nu ma puteti urmari. Dupa atatia ani de zile m-am documentat mult si bine.
Si am descoperit ca cel mai simplu este cel mai bine. Sunt un minimalist convins, cred ca este buna si mentalitatea de nihilism, dar pana la un moment. Ori crezi total ori folosesti treaba asta pe o chestie care te linisteste si apoi religia pentru a trece de partea de doliu.
Iti moare careva drag, ai 2 variante.

nihilism - Totul este fara rost, te bucuri pentru clipele petrecute impreuna si mergi inainte.
Religie - Perioada de doliu, o sa va revedeti candva, viata este o cale, un drum, atat.

Despre doliu in psihologie am aflat ascultand psihologul cand era pe la o emisiune la tv, ascultam la el si discuta despre doliu, care este logica. Sa nu ramai blocat in doliu.

Edited by MindArchitect, 10 October 2022 - 19:29.


#27
represor

represor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 05.04.2007

View PostMindArchitect, on 10 octombrie 2022 - 19:07, said:

Cred ca din dorinta de a face un bine te-ai repezit si ai scris un mesaj care nu ajuta.
Scriu treaba asta si ma gandesc cate cazuri am citit pe google cautand anxietate/atacuri de panica, persoane care nu cereau ajutor, care nu apelau la ajutor, care incercau sa se descurce singuri, sa blocheze gandurile in anxietate, sa lupte cu senzatia, cu atacurile de panica.
Treburile se agravau.
Deci nu-l sfatui sa incerce sa se descurce pe cont propriu ca nu este o idee buna, macar cel putin sa inteleaga treburile de baza.

Da, rezolvarea sta in el dar este un adult functional, trebuie sa functioneze pana se vindeca.
A intrebat pe forum, a gasit ceva sfaturi, a fost avertizat care este diferenta dintre un psihiatru care prescrie pastile puternice, pastile de care nu te poti lasa brusc.
Problemele astea singure nu se rezolva, anxietatea, atacurile de panica, astea nu sunt lucruri de joaca cu ele, manifestarile psihosomatice sunt destul de puternice.
Ia de cauta pe google despre anxietate, atacuri de panica, o sa vezi care se zbat cu ele de ani de zile si nu au apelat la ajutor.

Eu dupa ce am inceput sa ma prind ce reprezinta starile astea, mi-am dat seama ca aveam anxietate de cand eram la scoala generala, uram orele cu o anumita profesoara, imi venea rau, doar sa nu ma duc zilele alea la scoala. Am luat scutiri, cu greu am trecut peste orele cu o profesoara nenorocita. La vremea repspectiva nu stiam ce inseamna.
Mi-am dat seama ca am avut un atac de panica cand eram intr-un spital cu o accidentare, am vomitat, imi venise rau.
Atacuri de panica, anxietate, dupa ce intelegi cum este, o sa iti dai seama ca ai mai patit asa ceva in trecut.

La modul serios m-a speriat abordarea ta, ca puteai foarte usor sa imi raspunzi mie acuma cativa ani, eu sa nu mai stiu ce sa cred si sa iti iau de bun mesajul.

Pastilele astea se dau pe reteta speciala, nici un doctor nu o sa elibereze asa ceva fara reteta. Un antibiotic, un calmant, mai iei de la farmacie fara reteta, pastilele astea se elibereaza pe reteta speciala de alta culoare.
Si suna ciudat, cine nu intelege cum te fac sa te simti pastilele respective, ca te simti ca un robot, nu mai ai sentimente, simti ca ceva blocheaza emotiile.
Si nimenea, nici macar psihologul, nu iti scoate pastilele astea, si in nici un caz nu se scot brusc, reduci doza, treptat, chiar daca nu aveai nevoie de ele tot nu le scoti rapid.

Mie nu mi-a parut corect cea ce a scris colegul, in momentul ala, cand nu stii ce se petrece cu tine, cand trebuie sa fii functional, sa te duci la job, la scoala, sa ai grija de familie, atunci nu iti permiti sa experimentezi vindecarea de unul singur.

Si trebuie sa se duca sa vada despre ce este vorba, anxietate, depresie, ele sunt in partile opuse, depresia este despre trecut, anxietatea este frica de moarte, viitor, te tot gandesti la treburi, la analizezi obsesiv. Nu dormi noaptea ca ziua urmatoare ai un examen important.

Ce am observat, la vremea respectiva, nu era nici macar 1 psiholog gratuit, ceva sprijin gratuit. In pandemie era linie telefonica gratuita sau chiat pentru cei cu anxietate. Sa spun adevarul? Era vax, de fapt era ceva ajutor pentru cei care doreau sa se sinucida.
Pe chat nu mai zic, descoperisem o pagina in care ei de fapt ofereau tot asa ajutor urgent dar in rest trebuia sa platesti.

O sa caut Sambata/Duminica pe google, poate au facut ceva pentru ajutorarea celor cu anxietate.

Cu anxietatea inveti sa traiesti, da, este naspa cand bei, da, este naspa cand nu te odihnesti, da, este naspa ca inveti sa te reobisnuiesti cu viata, cum o sa rectioneze corpul tau.

Am si eu destule subiecte despre cum sa eviti stresul.

cazurile de anxietate si atacurile de panica nu sunt chiar asa de rare pe cat ai putea crede, sunt chiar frecvente, insa destul de putine necesita tratament de specialitate ( psihiatru &co), iar faptul ca tu nu ai putut trece peste ele nu inseamna ca nimeni nu poate sa depaseasca momentele respective.
si nu vorbesc din carti sau din ce am auzit pe net ci din cazuri din familia mea, unele care au ajuns si la psihiatrie insa au ajuns degeaba si acolo ... singura varianta pt o vindecare completa ramane sa cauti si sa gasesti puterea in tine ca sa treci peste ... astfel nu faci decat sa te intorci periodic la spital pt o noua "doza" de tratament ... doar intri intr-un limbo si o spirala fara iesire, o cronicizare a starii de anxietate... medicul nu poate face nimic daca tu nu vrei sa te vindeci ... sau mai simplu, sa uiti si sa mergi mai departe ... reversul fiind sa ramai blocat in gandurile si starile tale si nici mama tratamentului nu te va scoate de acolo.

eu i-am recomandat initiatoarei varianta  pe care eu o consider mai simpla pt un adult sanatos ... ca unii vor sa se plimbe pe la psihologi si psihiatri, este treaba lor, pe urma vor avea anxietate ca si-au pierdut si banii aiurea in tramvai.

tu vorbesti din perspectiva unui om care nu a avut puterea sa stapaneasca  traumele prin care a trecut, nici macar nu inteleg daca esti vindecat sau doar ameliorat ... eu in locul ei nu m-as consulta cu depresivi ci fix cu opusul, cu oameni ultrapozitivi.

iar pe partea de filozofie, religia poate fi un refugiu dar este nimic mai mult decat un refugiu ... nu zic ca e bine nu zic ca e rau, daca pe individ il ajuta e ok din partea mea.

abordarea corecta ar fi constientizarea, daca ti-a murit cineva drag, orice faci tu dupa aia nu-l va mai aduce inapoi.
traseul fiintelor vii este ca se nasc, traiesc si mor, lucrul asta fiind implacabil
indiferent cata suferinta, bucurie, tragedie sau banalitate implica acest traseu el isi va urma nemijlocit ciclul

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate