Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

Chiriaș PJ probleme curățenia infestare gandaci

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2009
Ultimii Chiriași sunt o echipa de construcții, și îmi fac probleme

Am de 3 luni echipa aceasta și de cand au venit sunt doar probleme .
Doar la ei s a stricat scurgerea sub cada , sunt 6 oameni care fac dus unul după altul zilnic. Mi au scos firele de alimentare la frigider și au spus sa le iau altul că e defect .

Acum au ploșnițe zic ei, că îi pișcă in pat , dar eu nu am avut niciodată așa ceva în apartamentul acela în care de ani de zile au stat chiriași .
Deci în câteva luni au apărut gândaci bucătărie fiindcă țin resturi acolo , și mă acuză pe mine , mi au spus urgent sa trimit firma specializata. Am cumpărat soluții și am dat eu .
Am vb la asociație le am arătat pozele lor că eu nu am văzut nimic și au zis că sunt gândaci de la starea de murdărie a locației , au fost la toți locatarii și nimeni nu are așa ceva. In plus le am spus să facă curat și abia au făcut de fațadă, dar miroase a țigară și pereții au niste moarte de luni de zile . De fiecare data le zic ba că au lăsat zeama din congelator și a curs pe parchet ba alta și văd că nu se rezolva, dar ei au pretenții .
M am uitat pe lege referitor la dezinsecții și am vorbit la asociația de proprietari , deratizare pe scara e făcut și dezinsecție pe 15 iunie .

Ce obligătii mai am eu in afara de a ii evacua și a le cere lor să aducă firma sa nu îmi lase apartamentul infestat ?


#2
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,636
  • Înscris: 28.11.2001
Mai toate astea tin de bun simt ... muncitorii in constructii nu stau deloc bine la acest capitol.

Spor la evacuat si mai ales la "rebilitat"

#3
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 10.05.2007
Din ce descrii mai sus mi se pare ca esti luat de fraier.

Edited by mihai93, 09 October 2022 - 07:49.


#4
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,656
  • Înscris: 23.10.2006
Cand ai inchiriat la 6 insi care lucreaza in constructii, nu ti-ai pus nici o intrebare? Bafta la evacuare!

#5
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,771
  • Înscris: 12.01.2018

 vandemm, on 09 octombrie 2022 - 07:06, said:

și a le cere lor să aducă firma
asta-i gluma zilei.
flămând ai fost de ti-ai bagat muncitori în constructii
dă cu draker 100ml/4l de apă și repetă din7în 7 zile inclusiv pe asternuturi și pat la toate îmbinările

#6
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,498
  • Înscris: 21.03.2020
Problema nu e cum sa scapi de gandaci ci de chiriasi...

#7
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,838
  • Înscris: 30.11.2021
Ia de zice ca ai gasit sa vinzi apartamentul.
Unele lucruri nu isi merita stresul.

#8
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,498
  • Înscris: 21.03.2020
si ei o sa spuna ca asteapta noul proprietarsa semneze cu el...

#9
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,838
  • Înscris: 22.02.2014
Curatenia este ultima lor grija, este mai greu cu evacuatul fara daune majore.

#10
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,041
  • Înscris: 02.03.2003
Încă un caz care confirmă că închirierile sunt afaceri în sine, nu surse de venituri "pasive".
Afaceristul ştie în ce să investească, ştie să capitalize câştigul şi automat ia în calcul pierderile. Nu există afacere fără pierderi.

@OP trebuie să pună în balanţă anii de + cu micile neajunsuri actuale.

#11
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2009
Toți aveți dreptate. Știam riscurile de asta am un contract strong, nu lucrez de puțin timp cu chirii, am fost și chiriaș mult timp in medii de business .

Sef mi s a parut ok dar mi se pare că nu e drept că toată ziua sa le fiu sluga lor, am spus clar de la început : vezi apartament ul? Așa îl iei așa îl dai . A semnat ,pe fiecare electrocasnic ,centrala , că funcțional , probat  . Eu le am dat in stare buna  dar văd că am la 2-3 zile un mesaj ba de la u chiriaș ba de la altul numai cu nimicuri . Nici nu detaliez . Sau cu chestii care se strica deși alții ce au stat n au avut probleme ,si dau eu sa caut meseriași și să rezolv : un exemplu cu apa mi a luat o săptămână până am găsit instalatori, care se certau fiindcă vecinii sunt dificili și plecau.

Nu e zi sa nu mă gândesc când mă întreabă iar ?
Din ce zice lumea , e un venit pasiv . Poate eu sunt mai fraier și la ceilalți merge bine . Probabil o sa vând și renovez , dar intai incerc întâi Airbnb dacă tot am treabă zilnic . Angajez femeie și aia e .

PS Sfat pt investitori : contor și asociația, salubritate  să îl transmită ei , eventual și plată și să ai raport în Eon myline , altfel ai tot timpul de rugat după ei să de-a contor de câteva ori pe luna , apoi aștepți facturi , le dai lor , aștepți plata ; gândește te doar la 2-3 apartamente cat timp îți ia sa stai lunar .  @venit pasiv @

Nu mi fac probleme cu evacuarea că omul are posibilitatea să ia alte apartamente, deja are oameni în vreo trei.

Mă gândesc că deja miroase casa a țigară , după 2 luni și ceva . Dacă îi mai las probabil se colorează pereții ? Nu știu , că nu fumez .

Prima data în vizită în scrumiera de pe balcon erau 40-50 de mucuri :)

Edited by vandemm, 09 October 2022 - 12:04.


#12
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,219
  • Înscris: 27.10.2007
eu m-am oprit de citit aici. 6 lucratori in constructii pot face orice.
nu vreau sa te sperii, dar ma intreb ce se intampla cand se hotarasc sa aduca o traseista, sa le faca curat, evident...

 vandemm, on 09 octombrie 2022 - 07:06, said:

Ultimii Chiriași sunt o echipa de construcții, și îmi fac probleme

Am de 3 luni echipa aceasta și de cand au venit sunt doar probleme .
Doar la ei s a stricat scurgerea sub cada , sunt 6 oameni care fac ...


#13
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,849
  • Înscris: 06.01.2008

 vandemm, on 09 octombrie 2022 - 12:06, said:

...Mă gândesc că deja miroase casa a țigară , după 2 luni și ceva . Dacă îi mai las probabil se colorează pereții ? Nu știu , că nu fumez .
Prima data în vizită în scrumiera de pe balcon erau 40-50 de mucuri
Deja peretii, mobila si tot ce mai ai in apartament pute a tigara de nu mai scoti mirosul decat dupa cateva ture de ozonificare (orice firma serioasa care face detailing auto are aparat pentru ozonificare).
Eu as cere sfatul unui avocat, sa vezi care e cea mai ok, rapida si safe varianta sa-i dai afara din apartament.
De renovat pe banii lor nu stiu daca ai sanse, dar macar sa-i vezi plecati si pe urma vezi cum rezolvi cu renovarea.

#14
Meg-M

Meg-M

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 24.01.2020
Din experienta mea: cand cumperi sau mostenesti un apart, pt care ai ca scop pe termen lung  inchirierea, daca este plasat in zona nu prea bine cotata, unde targetul tau de ocupare nu poate fi decat echipe de meseriasi/ studenti= low buget, mai bine il vinzi si cumperi o locuinta intr-o zona buna. Chiar si daca este mai mica, locuinta aceea, bine plasata (central, apropiere transport, foarte frumos amenajata/daca se poate si decorata) iti va oferi sansa sa iti alegi clinetii la inchiriere.

Am un apart micut, dar renovat excelent si complet mobilat/decorat, plasat ultracentral. La inchiriere, avand in preajma 3 turnuri de bioruri, imi vin numai coporatisti cu bugete solide. Am lasat 50 eur din pretul cerut in favoarea unei fete (avem si baiat cu +50 eur/ofertate) pt ca am simtit o genul meu. La plecare, mi-a lasat apartul cu curatenie generala brici, profi, inclusiv geamurile luna, si micile consumabile pe care i le lasasem si eu la inchiriere, gen: odorizantcamera, hartie igenica, detergent pt cateva spalari etc. Mirosea totul a produse de curatenie. Nicio distrugere, nimic lipsa.

E alegerea ta daca pastrezi locuinta intr-o zona la care poti inchiria doar echipelor de muncitori din rural, cu educatia aferenta sau il muti intr-o zona in care iti permiti selectarea clientilor, dar pe termen lung tot asa va fi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate