Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cum imi extind wirelessul in casa ?

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020
Intai va spun infrastructura din casa si apoi inchei cu intrebarea/rile.
Deci intra o fibra si se duce intr-o camera unde am ceva router wireless care imi da wirelessul in casa. Tot acolo un fir din fibra intra in ceva device care da semnal la TV. Wirelessul ala nu mi ajunge pana in camera cea mai indepartata. Totusi din acel wireless pleaca un cablu de internet standard pana in camera cea mai indepartata unde am pus un router din care trag 2 cabluri spre 2 calculatoare. Deci am net acolo la calculatoare prin cablu dar telefonul nu are net wireless ceea ce e enervant pt ca nici reteaua orange nu prinde in casa asa incat pe telefon is mort. Ce solutii am ? Aia de la rds m-au ametit ca n am inteles nimic, tot ce am inteles e ca mi dau ei ceva echipament si trebe sa platesc 3 lei in plus la abonament. Ca actualul router wireless se face bridge sau ceva emitor nu mai stiu, si ca celalalt router wireless ce o sa il primesc sa il pun la mijlocul casei ca sa bata peste tot, ceva in genu. Ce solutii aveti ? Trebe sa ma leg la cap cu ei sau ma pot descurca pe cont propriu sa mi cumpar de ce am nevoie singur ?

#2
Ursul_Polar

Ursul_Polar

    call boy - 9000 jpy\s

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,208
  • Înscris: 31.07.2006
cauta un sistem mesh.
am avut asa ceva si a fost relativ decent https://www.emag.ro/..._medium=android
nu-ti trebuie cine stice ce cunostinte sa-l faci sa mearga.

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
cauta wifi extender tp link, era 70-80 lei prin auchan

#4
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
In camera cea mai îndepărtată, unde ai două calculatoare legate la un router, era suficient un simplu switch sau măcar un router wireless, legi și un router/ acces point wireless. Așa o să ai semnal wireless și în camera cu probleme și împrejurimi.

#5
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,930
  • Înscris: 21.04.2009
eu am 2 wifi extender, am toata casa + curte, am dat 110 de lei pe 1 de pe emag

Edited by Calypsso, 08 October 2022 - 22:42.


#6
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 09.01.2007
Hai s-o luam pe rand:

1. ONT-ul ala de la RDS are wireless? Sau doar routerul tau?
2. Solutia lor e sa-ti mai dea inca un router, sa-l pui pe ala la parter (si sa aiba wifi) si sa-l transformi pe al tau in access point (emitor), ca sa ai practic 2 emitatoare de wireless in aceeasi retea. Nu e o idee proasta, doar ca nu as lua de la ei, mi-as cumpara eu inca un router ieftin care sa faca acelasi lucru.
3. Daca ai posibilitatea sa tragi cabluri pana la niste puncte "centrale" atunci nu iti lua range extendere, sunt o solutie mult mai proasta decat mesh sau router+acess point, atat dpdv viteza cat si stabilitate.

Din ce inteleg eu, ce as face in locul tau e sa mai trag un cablu de la router la zona unde nu ai semnal si sa pun acolo un access point ieftin (sunt d-alea 10/100 in banda 2.4GHz la 100 de lei sau p-acolo), si e ca si cum ti-ai mai pune inca un router wireless

#7
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,543
  • Înscris: 10.01.2019
Lasa-i pe cei de la Digi sa faca ce ti-au propus. Daca functioneaza ramai cu echipamentul si platesti cativa lei pe luna chirie. Daca nu merge nu iei echipamentul si incerci alceva. Pt echipamentele lor cei de la Digi fac si montarea si punerea in functiune

#8
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,712
  • Înscris: 07.02.2011

 alexandersch, on 08 octombrie 2022 - 21:21, said:

din acel wireless pleaca un cablu de internet standard pana in camera cea mai indepartata unde am pus un router din care trag 2 cabluri spre 2 calculatoare.
Acest router (ultimul), cum ii spune, n-are wireless?
Daca iti cumperi tu altul, sa fii atent, pe piata sunt unele care nu au iesire gigabit pe cablu , apoi vei veni sa spui ca n-ai viteza pe cablu la calculatoare.

Edited by costeld69, 09 October 2022 - 08:07.


#9
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Și fără gigabit ai viteza suficientă pentru mai toate aplicațiile online. E importantă conexiunea la transferul datelor în rețeaua internă, nu pentru conexiunea la internet.

#10
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020
N-am inteles mare lucru, sincer am ramas cu ideea de sistem mesh. Nu vreau sa fac ceva ieftin, ma intereseaza sa fie o solutie buna, sa am net sa nu pice viteza sa fie buna, daca ne desfasuram treaba la calculator zi de zi deci avem nevoie de net bun. A mai zis cineva ca trebuia sa am switch si nu router in sala cu 2 calculri, am avut switch dar nu mai stiu din ce considerent am pus ruter. In fine, care e cea mai buna solutie ?

#11
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,712
  • Înscris: 07.02.2011

 alexandersch, on 10 octombrie 2022 - 22:21, said:

..., am avut switch dar nu mai stiu din ce considerent am pus ruter.
Ai pus router, ca sa ai wifi, dar probabil nu l-ai configurat.

 alexandersch, on 10 octombrie 2022 - 22:21, said:

N-am inteles mare lucru, sincer am ramas cu ideea de sistem mesh.
... In fine, care e cea mai buna solutie ?
... Mesh.

#12
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020

View PostUrsul_Polar, on 08 octombrie 2022 - 21:40, said:

cauta un sistem mesh.
am avut asa ceva si a fost relativ decent https://www.emag.ro/..._medium=android
nu-ti trebuie cine stice ce cunostinte sa-l faci sa mearga.

M-am decis sa merg pe sistemul asta, dar cum se leaga la ce am eu deja? Daca cumpar asta va trebui sa renunt la deviceul ala cu 2 antene de la rds care imi da momentan wireless? Sau se pastreaza si ala ? Si cum se leaga sau se leaga astea 2 boxe sau is wireless ?

#13
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020
Deci asta https://www.emag.ro/...k/pd/D6R5WCBBM/ zice ca acopera 260mp si are 2 unitati. Eu stau la bloc, asta inseamna ca mie imi ajunge un singur device ? Pentru ca daca asa e, atunci ce rost mai are sistemul mesh ? Daca un sinngur device ar fi capabil sa imi acopere casa ? Atunci intrebarea e urmatoarea : de ce routerul wireless de la digi nu e capabil sa mi acopere toata casa ? Imi mai trebuie sistem mesh sau trebe doar un router wireless cu raza mai mare ? Ceva nu face sens aici.

#14
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Contează prin câte obstacole trebuie să treacă semnalul.
De multe ori cabliștii montează routerul la intrare, dacă ai norocul ca asta să fie mijlocul apartamentului, posibil să facă față, dar, dacă ai ghinionul că intrarea într-o parte și camerele să se înșiruire in partea opusă pot apărea probleme.
Ca să nu mai spun că e foarte important din ce material sunt făcuți pereții...
Astfel de sisteme lucrează în regim de acces point. Conectezi o unitate la router, pe cablu, și va transmite semnal in zona de semnal. Următoarea unitate, preferabil de montat într-o zonă de semnal bun a primei unități, va crea o nouă zonă.
Marele avantaj al unui asemenea sistem este că vine preconfigurat, in rest este la fel cu diverse combinații de repeatere

Edited by BloodRa, 14 December 2022 - 00:00.


#15
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020

 BloodRa, on 13 decembrie 2022 - 23:59, said:

Da, face sens. As baga o fisa cu asta. Mai raman 2 intrebari. Ambele unitati au aceeasi retea pe care o extind sau creaza o retea noua? Ca nu as vrea sa trebuiasca cand ma mut in alta camera sa ma contectez la alta retea si tot asa. Si a doua intrebare, cat de tare ma vor radia prostiile astea ?

LE: Imi voi schimba in prima faza routerul wireless de la digi, adica il voi face bridge si voi pune unul de al meu. Credeti ca daca iau unu de calitate poate sa aiba raza mai mare ? Si abia apoi sa vad cu sistemul mesh..ce router ati recomanda ?

Edited by Ravy, 15 December 2022 - 06:36.


#16
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 09.01.2007
Ce suprafata are casa, sunt mai multe etaje? Unde poti pune routerul si cat trebuie sa bata (in metri, si prin ce pereti)? Ce buget ai?
Da, alea mai bune au raza mai mare, in principiu, dar se alege in functie de factorii specifici spatiului in care ai nevoie de wifi.

#17
uraganel

uraganel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 01.02.2010
Salutare! Poate ma puteti ajuta si pe mine sa imi extind wireless in casa la tara. Am fiberlink gigabit popular cu servici televiziune la Digi cu ONT ZTE F618v2 si disponibil un router ptr.extindere ZTE 368N. Daca e prea mult de ”povestit„ ptr. a le  imperechea poate prin PM, imi spune si mie cineva cam cum ar trebui setat ZTE 368 N, ptr. a extinde wifi in casa. Eventual un link cu un tutorial, deoarece pe unde am cautat eu nu prea am gasit. Sunt putin novice si ceva indrumari m-ar ajuta mult. Multumesc anticipat de ajutor!

#18
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 09.01.2007
Daca ONT-ul ala functioneaza ca router principal, trebuie sa conectezi al 2-lea router pe LAN si sa-l pui in mod "Access Point". Trebuie sa te documentezi cum sa faci asta.
In general routerele astea ZTE se folosesc de operatori si au functionalitate limitata. Majoritatea routerelor ieftine din comert au modul access point, dar al tau s-ar putea sa nu aiba.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate