Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu gasesc un topic, un fel de caf...

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Viteza scazuta pe wifi

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Sara_28

Sara_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 16.12.2016
Buna,
Astazi fara sa modific nimic in retea, am observat ca viteza pe wifi este scazuta. Am Fiberlink 500 de la Digi.
Restart la router, lasat 10 minute, schimbat canalu pe diverse pozitii si pe auto, fara rezultat.
In conditiile in care am avut asa,

[ https://www.speedtest.net/result/13675285600.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Acum am asa:

[ https://www.speedtest.net/result/13777431298.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pe cablu totul pare OK.

[ https://www.speedtest.net/result/13777325708.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Aveti idee ce ar putea sa fie sau ce anume sa mai verific? Multumesc!

Edited by Sara_28, 08 October 2022 - 17:22.


#2
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,516
  • Înscris: 26.05.2022
Upgrade la 5Ghz sau cablu. In unele cazuri 2.4Ghz e pur si simplu ultra aglomerata si daca placa ta de retea nu stie mimo atunci nu prea ai ce face.

Edited by NikoroB, 08 October 2022 - 17:25.


#3
Sara_28

Sara_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 16.12.2016
Ok, asta o stiam Posted Image
Daca mergea pe wifi pana acum, de ce sa fac upgrade la 5Ghz ?!
33 Mbps Download /47 Mbps Upload imi e suficient dar nu inteleg de ce a scazut brusc. Nu am alte device-uri legate exceptand PC-u pe care testez.

LE: Am verificat cu wifi analyzer, nu e aglomerat canalu, chiar si cand sunt singur pe canal, am aceeasi viteza masurata in screenu 2 ...

Edited by Sara_28, 08 October 2022 - 17:31.


#4
p243df

p243df

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 26.10.2021
Restart la telefon.

#5
Sara_28

Sara_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 16.12.2016
Posted Image Sunt pe PC, l-am restartat. Am restartat si routeru ...

Edited by Sara_28, 08 October 2022 - 18:41.


#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,553
  • Înscris: 07.02.2003
Verifica ca 2.4GHz sa fie setat corect, adica in spectru de 40MHz latime si daca esti intr-o zona mai libera, in general poti lua partea de jos sau sus a benzii. De ex daca pui ch2-3 pe control iei toata portiunea de 40MHz de jos a benzii. Daca ai trafic de la vecini acolo, ia partea de sus, pui ch 8-9 si upper.
Oricum nu pune ch 1-6-11 cum recomanda netul pentru ca toata lumea care vede alea le pune asa si ajung sa fie de fapt cele mai proaste canale, cele mai forjate, ideal e intre ele. Cum ziceam tu definesti doar canalul de control, imprastierea o face routerul dupa cum doreste. Asus are o logica de acoperire a spectrului asemanatoare cu banda de 5GHz adica aloca blocuri fixe care incap indiferent cum faci controlul, daca dai sub 5 va aloca oricum toata jumatatea inferioara si peste 7-8 cea superioara.

Edited by andreic, 08 October 2022 - 18:50.


#7
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,516
  • Înscris: 26.05.2022
Nu-ți ia mai mult de 10-15min ca sa testezi toate canalele. In final, pe 2.4ghz fara mimo nu mai poti sa mai ceri mai mult.

#8
icename

icename

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 12.02.2005
Am avut probleme cu viteza scazuta la internet si am rezolvat-o cu reinstalare driver placa retea. Poti incerca sa te axezi putin pe acest aspect, pe placa de retea wireless.

#9
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,326
  • Înscris: 24.05.2010
Fa un scan si schimba eventual banda pe una mai libera. Probabil e eterul full.

#10
Ursul_Polar

Ursul_Polar

    call boy - 9000 jpy\s

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,208
  • Înscris: 31.07.2006
canal aglomerat, vezi sugestiile lui andreic. obstacole/echipamente care bruiaza (vezi putere semnal). vreun curios care vrea sa-ti afle parola sau echipament/echipamente care-s prea vorbarete. driverele pentru placa de retea.


#11
Sara_28

Sara_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 16.12.2016
Solved.
Am urmarit mai mult timp si pe canalul respectiv din cand in cand intr-adevar apareau diversi (era setat pe 4, am trecut pe Auto).
As mai adauga faptul ca, unitatea (mini) pana acum era pe birou iar de ceva zile i-am schimbat locul pe o polita sub birou intre doua console metalice.
Din motivul asta, posibil sa fie afectat modul in care lucreaza pe wifi si pentru orice eventualitate am revenit la cablu.

Legat de ce spunea andreic, am gasit in meniul ZTE F668 si stie si el sa aloce external channel lower/upper in functie de canalul ales.
Multumesc tuturor.

#12
Ursul_Polar

Ursul_Polar

    call boy - 9000 jpy\s

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,208
  • Înscris: 31.07.2006
daca e mac mini are antena de wifi la baza echipamentului, in partea de jos, tocmai pentru ca sasiul e pe de-a'ntregul din metal
componentele metalice au proprietatea de atenua/ecrana semnalele radio

#13
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 28.05.2020

 Sara_28, on 09 octombrie 2022 - 08:26, said:

Solved.
Cum merge acum ?

#14
Sara_28

Sara_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 16.12.2016
Pe wifi merge OK daca il tin pe birou.
Sub birou, nu prinde atat de bine wifi probabil am nevoie de mesh. Nu-mi mai bat capu, l-am trecut pe cablu.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate