Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Receptie Eutelsat 5 West. Este po...

Poti receptiona semnal de la mai ...

Cabluri HDMI 2.1 de 4m-5m care sa...

zoom comparat cu Google Meet
 Monitor/Display wireless?

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!
 Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac
 Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 

Timiditate excesiva

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
stanbran1

stanbran1

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 08.10.2022
Buna ziua colegi si bine v-am gasit pe acest forum.

Deschid acest topic cu scopul de a gasi o rezolvare la o problema care ma framanta de multi ani.

Despre mine: 34 ani impliniti azi, duc o viata linistita, serviciu, acasa si tot asa. Problema mea consta in faptul ca nu reusesc sa am o relatie stabila. Uitandu-ma in jurul meu, observ ca unii au ce vor: un serviciu multumitor, un trai linistit si au si o relatie cu care sunt fericiti. Eu, in afara de faptul ca sunt sanatos si am un serviciu ok, nu ma pot lauda cu nimic la capitolul dragoste. Alti colegi si / sau persoane care au casnicii poate chiar si copii, eu nu am nimic in aceasta privinta.

De mic am fost crescut intr-un regim destul de inchis. Acest regim a fost dictat de parintii mei. Dupa o educatie destul de stricta, am fost nevoit sa fac doar cum spun ei, adica am mers la un liceu la care nu am avut inclinatie deloc, prieteni nu am reusit sa imi fac, iar, daca am reusit sa imi fac, respectivele relatii de prietenie nu au durat foarte mult. Cand eram mic, scoala era pe primul plan, iar cand ajungeam acasa, dupa lectiile si temele de la scoala, eram nevoit sa lucrez suplimentar. Ceea ce era suplimentar, era verificat de parintii mei ( parintii mei sunt profesori de matematica si limba romana).

Legat de capitolul dragoste: am avut doar 2 relatii serioase: prima relatie ( un an si jumatate aproximativ ) a fost cu o fata cunoscuta pe facebook, iar a doua relatie a fost cu o fosta colega de munca ( 3 luni ). Prima relatie a fost cu o fata care punea pe primul plan serviciul ei, eu eram undeva pe coada listei ei de prioritati. In relatia respectiva am investit mult ( timp si mai ales bani ), dar nu am primit mai nimic in loc. Doar putina afectiune si ceva sex. Legat de a doua relatie a fost ceva mai simplu, pur si simplu nu eram potriviti unul cu celalalt, relatia a fost inceputa mai mult din dorinta mea de a fi cu cineva.

In prezent, la locul de munca la care lucrez, simpatizez o fata. Respectiva colega lucreaza din luna februarie, dar, pana in prezent, nu am avut curajul sa intru in vorba cu ea, dimineata ne salutam si cam atat. Cel mult mai schimbam 2 - 3 vorbe, despre lucruri diverse. Fata aceasta este opusul meu: sociabila, vorbareata, intra in discutie cu oricine, nu stiu daca m-as potrivi cu ea.

In trecut, am fost si la psiholog. Am fost la 4 sau 5 sedinte. Rezultatele nu au fost cele asteptate, nu m-am schimbat deloc, dar macar am avut cu cine sa vorbesc si sa ii spun problema mea. Apoi am inceput sa citesc cateva carti ale unor tipi care se laudau ca te scapa de timiditate. Sincer nu am fost multumit deloc, tot la psiholog a fost mai ok.

Asadar, scopul deschiderii acestui topic, este de a primi sfaturi cum sa reusesc sa scap de aceasta timiditate. Sunt constient ca problema este la mine. Sunt sanse sa scap de aceasta timiditate ? Ce pot face cu respectiva colega pe care o simpatizez ? Sunt sanse sa o abordez astfel incat sa pot avea o relatie cu ea ? Voi avea vreodata sansa de a cunoaste pe cineva ? Ce pot face sa scap cu aceasta timiditate ?

Orice sfat este binevenit. Fara caterinca va rog.

In speranta ca voi primi raspunsuri care ma ajute sa imi rezolv problema, va doresc o dupa-amiaza de sambata placuta.

#2
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005
Primul pas in reducerea timiditatii este sa accepti/intelegi ca esecul este partea cealalta a succesului. Fara esec nu ai mai gusta succesul.

Pentru ca, practic timidul se teme de un esec, de a fi respins.

Ce poti sa faci? Sa vorbesti pur si simplu cu acea colega. Apoi sa o inviti la un suc/cafea/plimbare/etc.
Daca refuza, atunci stii cum stai si treci mai departe.

Timiditatea asta de care spui tu se trateaza cu exercitiu. Chiar planificat. Chiar si cu persoane care nu te atrag in mod deosebit, te gandesti ca, chiar daca nu iese ceva - macar ai cunoscut o persoana, ai purtat o discutie suficient de lunga...etc.
Ba chiar recomand sa incepi sa iesi cu femei care nu te atrag deosebit. Pentru ca un potential refuz nu te va afecta foarte mult iar acceptarea te-ar putea face sa descoperi o partenera superioara celei care ti-a cazut cu tronc.
Pentru ca noi, barbatii, avem prostul obicei de-a ne lasa vrajiti de femei care par "extra".....cand le vezi din afara, dar cand le cunosti mai bine descoperi incompatibilitati majore.

#3
pui

pui

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 01.09.2004
Intră în vorbă cu această colegă. Dacă ea este mai vorbăreață, cu atât mai bine: ea va fi cea care va deschide mai multe subiecte de discuție.
Dacă e disponibilă, așa cum scria @florinel, invit-o la o plimbare/film/teatru/suc etc., află ce-i place și fă-o să râdă.
Fii bărbat!

#4
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 18.11.2021
cauta activitati in grupuri de persoane ca sa te mai destinzi, apoi o sa ai curajul sa abordezi fete garantat. pana cand nu te inveti sa socializezi, chiar daca vei avea curajul sa initiezi o conversatie cu o fata, ea nu o sa stea cu tine pt ca nu ai aptitudini sociale

#5
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014

 stanbran1, on 08 octombrie 2022 - 14:29, said:

Sunt sanse sa scap de aceasta timiditate ?
Da

 stanbran1, on 08 octombrie 2022 - 14:29, said:

Ce pot face cu respectiva colega pe care o simpatizez ?
O abordezi fara sa pari disperat. Ideal într-o situație întâmplătoare, nu forțată.

 stanbran1, on 08 octombrie 2022 - 14:29, said:

Sunt sanse sa o abordez astfel incat sa pot avea o relatie cu ea ?
Dacă e atrăgătoare nu înseamnă că e și bună pentru o relație. Nu mai gândi ca un beta. Întâi ieși cu ea și fă-ți de cap și vezi apoi.

 stanbran1, on 08 octombrie 2022 - 14:29, said:

Voi avea vreodata sansa de a cunoaste pe cineva ?
Fiecare zi este un prilej de a cunoaște pe cineva, doar îți trebuie mindsetul potrivit.

 stanbran1, on 08 octombrie 2022 - 14:29, said:

Ce pot face sa scap cu aceasta timiditate?
Sunt mai multe soluții. Prima data trebuie sa te cunoști pe tine și să capeți încredere în forțele proprii. Apoi, chiar daca nu ești cine știe ce valoare(zic asta in cel mai rău caz) acest lucru nu trebuie să te afecteze deloc și să începi să capeți o doza cat mai mare de miserupism.
Sau poți să te uiți la persoane care nu sunt timide și să le imiți. Eu așa am făcut de multe ori și merge in 99% din cazuri.
O alta soluție ar fi să încerci alcool în cantitățile care îți ridică barierele create de conștiință. Nu glumesc.
Dacă le combini pe cele 3 exista șanse să devii un extrovertit veritabil.

Edited by persona695, 09 October 2022 - 07:54.


#6
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 18.11.2021

 persona695, on 09 octombrie 2022 - 07:51, said:

Da

O abordezi fara sa pari disperat. Ideal într-o situație întâmplătoare, nu forțată.

Dacă e atrăgătoare nu înseamnă că e și bună pentru o relație. Nu mai gândi ca un beta. Întâi ieși cu ea și fă-ți de cap și vezi apoi.

Fiecare zi este un prilej de a cunoaște pe cineva, doar îți trebuie mindsetul potrivit.

Sunt mai multe soluții. Prima data trebuie sa te cunoști pe tine și să capeți încredere în forțele proprii. Apoi, chiar daca nu ești cine știe ce valoare(zic asta in cel mai rău caz) acest lucru nu trebuie să te afecteze deloc și să începi să capeți o doza cat mai mare de miserupism.
Sau poți să te uiți la persoane care nu sunt timide și să le imiți. Eu așa am făcut de multe ori și merge in 99% din cazuri.
O alta soluție ar fi să încerci alcool în cantitățile care îți ridică barierele create de conștiință. Nu glumesc.
Dacă le combini pe cele 3 exista șanse să devii un extrovertit veritabil.
astea toate sunt solutii de scurta durata. functioneaza doar daca vrei sa iesi in oras sa f-ti o tipa si apoi sa uiti de ea. pe termen lung insa lucrurile stau altfel. trebuie sa mentii acea imagine pe care ai creat-o, iar daca nu reusesti, fata iti da viteza

Edited by jumperishere, 09 October 2022 - 08:05.


#7
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,494
  • Înscris: 13.11.2011

 florinel, on 09 octombrie 2022 - 06:13, said:

Pentru ca, practic timidul se teme de un esec, de a fi respins.
Timiditatea de obicei este cauzată de o problemă.
Inițiatorul acestui topic nu mai este la vârsta adolescentină.... faptul că până la 34 ani a avut doar 2 relații si alea scurte, mă fac să cred că există într-adevăr probleme.
Nu există motive in galaxia asta care sa împiedice un bărbat să umble cu femei, indiferent cât de exigenți sunt părinții ori cauzată de job.
Suntem in 2022 totuși ....ca sa fac o glumă și ăia cu ghioaga si osu in nas din epoca de piatră au avut mai multe relații în 34 ani.

#8
marco68

marco68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 23.12.2007
Stii sa oferi o floare?!, priveste fata in ochi , si restul incepe sa curga..., nu cauta , nu astepta, nu plinge nici singur nici dupa ele , vei deveni mai sigur pe tine, crescindu-ti independenta si siguranta....ele vor accepta mai usor un barbat independent...e simplu , ce-i al tau e pus deoparte....

#9
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
Inițiatorul trebuie expus la "pericol", la situațiile care îl fac să fie timid. Așa poate dezvolta o atitudine sigură pe care sa o folosească mereu. Asta și fake it till you make it. Le folosești pe amândouă pentru că dacă ai 34 de ani ceilalți cu care socializezi au niste așteptări de la tine și nu poți să te expui cum ești tu de fapt. Nu vrei sa te privească femeile ca pe un cățeluș timid. Gândește-te la asta.

#10
stanbran1

stanbran1

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 08.10.2022
Buna seara.

In primul rand doresc sa va multumesc pentru raspunsurile primite.

Legat de problema mea: cu colega despre care v-am povestit, am tinut cont de sfaturile voastre si usor usor am inceput sa discutam mai mult decat am facut de obicei. Din discutiile purtate, a reiesit faptul ca are iubit. Pentru a ma convinge, mi-am creat un cont de facebook ( nu am avut pana in prezent ), am cautat-o si am descoperit ca ceea ce mi-a zis este adevarat. Deci pica orice idee de a avea vreo relatie, cu ea, pe viitor. In schimb mi-am propus si am cautat tot felul de subiecte de discutie cu ea. Am discutat mai mult decat am facut-o in trecut si mi-am propus sa continu acest mic exercitiu, pentru a avea ceva mai multa experienta, pe viitor, cu fetele / femeile.

Din nou va multumesc pentru raspunsurile primite. Daca sunt si alte idei, mi-ar face placere sa le transmiti pe acest topic.

Va doresc o seara linistita.

#11
eddiy

eddiy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 20.05.2009
Pai daca tot a-ți început sa discutați nu e tocmai ortodox dar daca iti place si vezi ca rezonati, scap-o de iubit, cine știe, poate chiar ii faci o favoare.. Mai in gluma mai in serios escapadele la locul de munca au devenit un trend de la o vreme.
On-topic: la baza trauma complexa in copilărie, care a dus la o rusine si o neîncredere in tine exagerata, toxica, care iti generează frica de respingere, de eșec, stima de sine scazuta, e mult de discutat. Știu ca suna a cliseu, dar ce ai nevoie este sa te integrezi cumva într-un grup de prieteni/colegi mai îndrăzneți si sa observi dacă pe baza impulsului celorlalți sau, datorita "efectului de turma" se schima ceva.. Alcoolul, coca, sau alte stimulente de genu' or sa te faca sa crezi ca daca merge, merge din cauza lor si ghici unde ajungi si nu recomand.
La psiholog.. Hmm.. Doar daca dai de unul destul de experimentat si care a mai lucrat cu din astea si a avut rata de succes mare, altfel, dai banii degeaba, coaching-urile pe YouTube nu te ajuta cu mai nimic, ce ai nevoie tu este deschidere sociala, apoi sa ajungi la un nivel de încredere in tine, apoi pe la psihoterapie,si app, terapiile astea sunt de durata, costisitoare, si nu la indemana oricui, uneori cu cat sti mai mult cu atat mai rau, pe bune, riști sa intri in ceva care o sa te obsedeze si la fiecare esec, anxietate si fuga inapoi la psiholog pentru răspunsuri. Invata sa te iubești pe tine, sa te respecți, sa te răsfeți,si restul poate sa vina de la sine. Succes.

#12
stanbran1

stanbran1

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 08.10.2022
Buna seara.

Va multumesc tuturor pentru sfaturi.

Pana in prezent, nu am facut cine stie ce progrese in a avea o relatie, dar incerc, cu orice ocazie, sa discut cu aceasta colega si sa incerc sa scap de aceasta problema pe care o am in privinta femeilor.

O seara placuta tuturor.

#13
giv

giv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 16.07.2007
Incercati tehnica intentiei paradoxale.

#14
eddiy

eddiy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 20.05.2009

 giv, on 04 noiembrie 2022 - 09:58, said:

Incercati tehnica intentiei paradoxale.
Atat PI (Paradoxical Intention) cat si Dereflection sunt tehnici terapeutice care au dat rezultate in tratarea afectiunilor psihosomatice (anxietati severe, insomnii,fobii), Desi au abordări diferite,scopul este sa te obisnuiesti cu situatia, sa o lasi sa faca parte din viata ta,apoi sa o controlezi. E o idee.
Insa nu cred ca e cazul sa gandesti chiar asa departe, este evident ca iti lipsesc anumite skill-uri sociale de care ai nevoie in relationarea cu femeile.
Ce ai tu nevoie este expunere sociala , ai nevoie sa fi parte dintr-un grup in care sa te simti comfortabil, in largul tau, sa iesi din rutina,ai nevoie sa ai femei in jurul tau cu care sa comunici,flirtezi,chiar daca nu merge, o sa iti treaca la un moment dat teama de rusine si respingere, Remember: practice is the mother of skills!

Nu totul este patologic,sunt destui in situația ta care nu au absolut nimic.


#15
stanbran1

stanbran1

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 08.10.2022
Multumesc pentru sfaturi.

Ideea de a avea un grup in care sa ma simt confortabil ar fi o solutie. Dar, asa cum spuneam, in prima postare, de mic am fost crescut de parinti intr-un mod in care scoala era prioritara, unde nu aveam voie sa ies afara cu alti copii de varsta mea doar daca faceam si teme suplimentare, teme date de parintii mei. Apoi, cand am crescut, in perioada claselor 9 - 12, am fost constrans sa fac si anumite sarcini din casa ( curatenie, cumparaturi etc.), dar, la fel, scoala era prioritara, iar prieteniile nu prea existau,.

Sunt constient ca nu am multi prieteni. In trecut, am avut multi prieteni ( baieti in special ), dar am fost dezamagiti de multi si am renuntat la ei.

Problema mea vine din trecut, sper sa o rezolv candva.

#16
giv

giv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 16.07.2007

 stanbran1, on 05 noiembrie 2022 - 20:27, said:

Problema mea vine din trecut, sper sa o rezolv candva.
Trecutul nu se poate schimba.
Vitorul nu exista inca.
Puteti schimba prezentul.
Depinde de dumneavoastra.

#17
stanbran1

stanbran1

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 08.10.2022

 giv, on 06 noiembrie 2022 - 12:00, said:

Trecutul nu se poate schimba.
Vitorul nu exista inca.
Puteti schimba prezentul.
Depinde de dumneavoastra.

Multumesc pentru sfat.

#18
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Barbatu-meu e tot timid, eu intru in vorba cu oricine si daca il plac in juma de ora i-am spus toata viata pana la verisorii de gradul 3, glumesc.
Noroc ca n-a fost excesiv de timid cand l-am abordat prima data  ca ramaneam dracului nemaritata:)

Este bine ca te-ai deschis, eu mi-as face un scop din a imi invinge timiditatea si prin exercitiu o sa si reusesti. Insa trebuie exercitiu sustinut. E posibil sa fi respins sau sa o dai de gard, atata timp cat constientizezi aceste riscuri si nu ti se mai par capat de lume, o sa reusesti.

34 e o varsta frumoasa si multe fete sunt singure, eu am doua doar la mine in birou si daca ma gandesc bine, in cam fiecare birou e o cel putin o fata singura.
Cu asa procent mare, sunt sanse mari sa gasesti pe cineva cu care sa rezonezi.

Experienta se invata in timp, nu mi-as face prea multe griji..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate