Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Zona Zarnesti/Magura fara masina

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
entity22

entity22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,016
  • Înscris: 16.07.2007
As vrea sa merg 2-3 zile la Zarnesti sau Moieciu de Jos/Sus dar fara masina. Am mai fost in zona, am stat chiar la un hotel in Zarnesti, dar am fost cu prieteni, au avut ei masina, deci nu am incercat. Am vazut pe net ca e un autobuz spre Magura de ex dar orarul e foarte restrans. As putea sa ma bazez pe taxi-uri, de exemplu ca sa ma duc pana sus la Pestera/Magura sau sa ma intorc de acolo (mai ales ca sa ma intorc)? Stiu ca ma complic dar chiar nu vreau in statiunile clasice

#2
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,947
  • Înscris: 03.08.2008
Daca îți place muntele poți merge și pe jos din Zărnești la Măgura. Faci maxim 2h

#3
thorxx

thorxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 18.07.2022
Poate faci 2 ore daca te opresti la o vorba cu caprioarele sau alte animale salbatice.
In rest, la pas de promenada n-ar trebui sa faci mai mult de o ora.

#4
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Ai vrea sa mergi la Zarnesti sau Moieciu de Jos/Sus DE UNDE?

Alea inteleg ca sunt destinatia, dar de unde pleci? De la gara?

Am inteles ca sunt autocare din Brasov spre exemplu care pleaca spre Zărnești, Râșnov, Bran și Moieciu de Jos.
https://lumeamare.ro...us-fara-masina/

Altfel da, cum ai spus, varianta cu taxi... Depinde de unde vii.

#5
entity22

entity22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,016
  • Înscris: 16.07.2007

View Postd4m4g3, on 08 octombrie 2022 - 12:43, said:

Ai vrea sa mergi la Zarnesti sau Moieciu de Jos/Sus DE UNDE?

Alea inteleg ca sunt destinatia, dar de unde pleci? De la gara?

Am inteles ca sunt autocare din Brasov spre exemplu care pleaca spre Zărnești, Râșnov, Bran și Moieciu de Jos.
https://lumeamare.ro...us-fara-masina/

Altfel da, cum ai spus, varianta cu taxi... Depinde de unde vii.

Vin din Bucuresti dar asta nu e o problema, stiu ca sunt autobuze din Brasov care merg pana in Zarnesti si Moieciu de Jos, sunt suficiente curse pe zi si e si varianta cu trenul din Brasov. Ce ma intereseaza este deplasarea in zona, de preferinta din Zarnesti ca am vazut o cazare care mi-a placut mai mult decat ce am vazut prin Moieciu. D-aia am intrebat in special de taxi(daca se gasesc, daca am de unde si cum sa chem un taxi cand sunt in Magura/Pestera de ex si chiar sa vina).


Quote

Daca îți place muntele poți merge și pe jos din Zărnești la Măgura. Faci maxim 2h

Imi place muntele si am facut traseul ala o data dar problema este ca as vrea sa o duc pe mama acolo de ziua ei luna asta si ea merge, ii place sa mearga, o mai iau cu mine la munte prin Germania/Austria vara, dar e posibil sa nu vrea dus-intors sau sa-i fie frica sa mearga daca suntem doar 2 persoane si nu pare sa fie mai multa lume pe traseu(frica de urs, de asta si mie mi-e destul de frica dar sunt mai yolo). Initial m-am gandit la zona Villach/Bled/Tarvisio dar pentru 2-3 zile maxim cat pot acum si fiind dupa 15-20 Octombrie, nu a vrut sa faca atata drum cand exista riscul sa fie vreme rea. Aici in Romania e mai accesibil last minute, poti sa te orientezi in functie de prognoza.

#6
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,926
  • Înscris: 02.02.2007
nu e traseu de padure, mergi pe drum din zarmesti in magura! doar de urcat sa-ti faci griji ptr mama ta!

#7
entity22

entity22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,016
  • Înscris: 16.07.2007

 richi_e, on 08 octombrie 2022 - 18:25, said:

nu e traseu de padure, mergi pe drum din zarmesti in magura! doar de urcat sa-ti faci griji ptr mama ta!

stiu ca e drum pentru masini, de coborat ar merge dar de urcat s-ar enerva sa urce.

daca se anunta vreme ok si gasesc cazarea la care m-am uitat, o sa merg dupa weekend-ul urmator, sper sa nu-mi iau tzeapa ca de Romania si sa nu ma pot descurca cu taxiul

alta intrebare, daca cumva ma hotarasc sa merg in timpul saptamanii, e mort si pustiu ,turistic vorbind, prin Zarnesti? Vreau sa evit Bran in weekend dar daca e mai animat(restaurante deschise, ceva turism) in timpul saptamanii fata de Zarnesti, il iau in considerare.

#8
entity22

entity22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,016
  • Înscris: 16.07.2007
Ok, pentru ca am vazut ca nu exista prea multe informatii pentru cei care ar vrea sa mearga in zona asta fara masina personala, o sa-mi impartasesc experienta. Am fost weekendul trecut, pana luni, in Zarnesti la o pensiune care mi-a placut mult si o recomand din tot sufletul, Hora cu Brazi, aflata chiar pe strada din care incepe drumul spre Fantana lui Botorog. Chiar m-a surprins placut, are o mica ferma si curte amenajata in spate, tot felul de animale, e si un deal in spate pe care se poate urca, restaurant bun deschis pana la 9 seara parca(am mancat acolo toate mesele tocmai pentru ca ne-a placut), mic dejun foarte bun, camere bune, personalul prietenos.

Pana la Zarnesti am luat trenul de la Bucuresti la Brasov si de la Brasov la Zarnesti (operat de Regio Calatori), trenurile sunt din ora in ora cu mici exceptii, se fac 40 de minute, au niste trenuri vechi dar isi fac treaba. Cred ca daca s-ar schimba sinele si s-ar baga niste trenuri putin mai noi ar fi chiar o atractie in sine, de ex pentru turistii straini, e frumos drumul pana acolo. In fine... Ah, pentru ca nu merg prea des prin Romania cu trenul, cu ocazia asta am aflat ca CFR are si aplicatie acum, care chiar functioneaza, iti arata pana si intarzierea trenului(daca are..si probabil are lol).

Acum, ce ma interesa pe mine de fapt si anume taxiurile. In Zarnesti cand am iesit din gara am vazut niste taxi-uri, ceva firma Tur. Aceasta firma are si aplicatie pe mobil care functioneaza foarte bine, excelent chiar, am comandat de mai multe ori si mi-a luat comanda in cateva secunde. Tariful e bun, nimic deosebit, sub 2lei/km dar spre Magura/Pestera e tarif mare(40lei pana in Magura) pentru ca, zic ei(2 taximetristi diferiti mi-au luat la fel si chiar mi-au spus cand m-am urcat in taxi cat e) pentru ca e drumul prost. Alftel, pana la Plaiu' Foii mi-a luat 35 lei, pana la gara 9 lei din partea cealalta a orasului. Deci, se poate, este chiar foarte ok. Da, sa zicem ca implica o cheltuiala dar intre localitatile din jur sau ca sa mergi pana in Magura si apoi sa faci traseu pe acolo si inapoi spre Zarnesti pe jos e foarte ok.

#9
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Cind mergeam din capitala la Plaiu Foii luam tren pina la Brasov,apoi un tren pina la Zarnesti, apoi pe jos pina la iesirea din Zarnesti,unde din motiv de rucsac greu ma lua burta si ma opream in primul lan de porumb.Apoi ne lua unu cu caruta,erau citiva la pinda dupa turisti.Acum vreo 30 de ani...

Edited by Melteanu, 03 November 2022 - 12:44.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate