Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Sfat auto Crossover 18000 €

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
wass

wass

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 07.02.2006
Salut.
Doresc și eu ceva recomandări in ceea ce privește următoarea mașina

1. Buget de achizitie: 18000€
2. Noua sau SH: aici e dilema
3. Nevoi (familie, spatiu necesar, nr km lunar / anual): familie cu 1 copil, eu sunt o persona înaltă 1.95, km anual 10000 și destui prin oraș pe distante scurte 2-3 km. Folosită la cumpărături, vizite, fără mers la serviciu. Weekenduri escapade in afara orașului, prefer garda înaltă sa pot parcurge și drumuri forestiere dar nu offroad. Deci nu am nevoie de 4x4
4. Preferinte pentru Diesel / Benzina / hibride / electrice: prefer benzina
5. Cutie Manuala / Automata: indiferent. Am avut și manuale și automate.
6. Modele si dotari preferate: am făcut un test drice cu ssangyong Tivoli Grand și pot spune ca m-a impresionat. Alte modele sh: Kadjar 1.3 tce, QQ 1.6 dig t, sportige 1.6gdi, Mazda cx5 și Honda CR-V 2.0 dar mai vechi gen 2015.

#2
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,561
  • Înscris: 26.05.2022
Daca vrei ceva nou, o posibilitate ar fi să cauți vreo ofertă la Captur. Poate gasesti ceva in buget care sa se livreze într-un timp decent.

Edited by NikoroB, 07 October 2022 - 22:48.


#3
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,867
  • Înscris: 27.04.2010
Eu sunt in curs de achizitie Tivoli Grand.
Am ales Grand-ul datorita nevoii de spatiu (am 2 copii, 12 si 3 ani, cu inca unul pe drum).
Sincer, mai frumos mi s-a parut Korando; dar portbagajul mult mai mic fata de Tivoli Grand l-a depunctat in acest caz.
In plus (sau minus pentru el), prea mult Piano black - mai ales pe bord, bucata aia mare de tot - pentru o masina in care se vor zbengui 2 copii mici (asta de 3 ani e Spiderman, cine stie cum o fi celalalt ...). Asta se va zgaria imediat ...
Daca te hotarasti la Grand, "bate" toate reprezentantele din oras, eu am gasit (cu noroc) masina dorita pe stoc (in prima faza renuntasem la farurile LED, in ideea ca vine in noiembrie; cand am aflat ca noiembrie poate fi, defapt, sfarsitul lui februarie, si cand am realizat ca varianta propusa nu are nici bordul digital, am renuntat de tot). Am mers la o alta reprezentanta si am gasit ce vroiam, pe stoc.
La banii astia (19.890 €), Tivoli Grand mi s-a parut alegerea cea mai completa.
Style + faruri LED + bord digital + pachet Sport.
Sportage sarea de 26.600 € (basic + cateva optionale), Tiguan am vazut ca e si ala pe la 31k ...
Restul, gen Vitara, sunt prea mici pt mine (2 scaune de copil + a 3a persoana, in spate, nevoia unui portbagaj destul de mare ...).
Poate la Tucson sa gasesti ce doresti, in pret apropiat ...

Edited by shymano, 07 October 2022 - 23:19.


#4
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,797
  • Înscris: 09.01.2007
Daca nu te deranjeaza consumul destul de maricel, mi se pare o alegere buna Tivoli Grand, am auzit doar de bine despre ei, cu clasicele "sunt putine puncte service" si alte chestii de genul care nu te deranjeaza in mod real. Portbagaj mare, garantie mare, fiabil, etc.

Daca te plimbi cu CX5, de exemplu, o sa ti se para considerabil mai luxos inauntru, de exemplu, si mai sportiv, si ceva mai modern (mai putin infotainmentul/bordul unde Tivoli sta foarte ok), dar design-ul pare mai interesant la Mazda, dar personal, garantia ar conta mai mult decat restul chestiilor, si astia dau 10 ani, deci daca planuiesti sa o tii minim 5, conteaza, mult.

#5
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,662
  • Înscris: 21.03.2020
Crossover nou la 18000 doar Guster gasesti...

#6
wass

wass

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 07.02.2006
Duster nu mi se pare confortabil la înălțimea mea, plus ca e slab motorizat la 1.0 cu gpl.
Practic ideea era un Versus între Tivoli Grand și un sh de 5-7 ani cu km in jur de 100000.
Ma dandeam doar la valoarea de revânzare a lui Ssangyong sau dacă mai e vandabile mașina și la costurile pieselor.

#7
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,662
  • Înscris: 21.03.2020
Am avut un coleg cu SY luat de nou care la orice reparatie astepta dupa piese 3 luni de zile (masina nu era deloc fiabila)... bine asta era acum 15 ani

#8
ZDNEJ

ZDNEJ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 17.01.2013
Vezi daca iti place Suzuki S-Cross.Pret e ok si vine si cu 4wd.Cu dotari decente pentru 2022.

Edited by ZDNEJ, 08 October 2022 - 11:28.


#9
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,044
  • Înscris: 26.11.2001
+1 pentru Tivoli. Iei multa masina la banii platiti.

#10
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,662
  • Înscris: 21.03.2020
aproape 2 tone de masina cu consum proportional :)

#11
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,867
  • Înscris: 27.04.2010
CX5 pleaca de la 26.700 € ... cu totul alt buget.
La fel ca si Sportage, de exemplu ...
CX5 are 1600 kg, Grand-ul are 1330/1350 kg, cu un consum de benzinara.
Are, totusi, 163 de cai, nu poate consuma 5% in oras.
Consuma 7.7% in oras exact cum si Mazda consuma 8.4% ... doar in mintea producatorilor.
In viata reala mai pui 2-3L la fiecare, cel putin.
Cu piesele nu cred ca mai e situatia de acum 15 ani, fara suparare ... SsangYong are reprezentanta si depozit foarte mare in Ungaria, nu fac 3 luni piesele de-acolo pana la noi.
Proprietarii de SsangYong ce scriu pe grupurile de Facebook spun ca in 4-6 zile au avut piesele comandate.
Perioada asta e si una mai speciala, trebuie sa ne asteptam peste tot la intarzieri, nu doar in domeniul auto.
Nasul meu are Honda Civic ... chiar si inainte de pandemie astepta 4-5 luni dupa piese.
Cu dotarile unui Tivoli Grand de 20k €, o alta masina sare spre 30k €, sa fim seriosi ...
Le-am comparat si eu, inainte de a ma hotara definitiv la Grand, de mi-au sarit capacele.
Nu are cel mai reusit aspect, insa la banii astia iei o masina cinstita.
Mai frumos, dar si o idee mai scump (si cu portbagaj mai mic) e Korando.
Depinde de situatie, la fiecare in parte; daca nu aveam copii mici, care alearga/vor alerga prin masina ca bezmeticii, cred ca alegerea fireasca era Korando.
Pentru copii mici, insa, acel prea mult Piano black e moartea pasiunii, ala se va zgaria din prima zi.

Edited by shymano, 08 October 2022 - 16:19.


#12
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,028
  • Înscris: 29.06.2011
La 18.000 poate un Citroen C4, C3 Aircross, Renault Captur sau altceva din clasa, si alea la ceva oferta prin rabla.

#13
wass

wass

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 07.02.2006
Tivoli Grand e best buy la 18000; nu se compara ca spațiu cu c3, Captur sau altceva. La cx5, Sportage și restul mașinilor era vorba de sh anii 2015-2017 in funcție de marca și de km.

Încă o data…dilema este între Tivoli nou sau o alta marca sh de 5-7 ani și rulaj de vreo 100000 km

#14
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
Asta:
https://www.autovit....ml#gallery-grid

Are tot ce vrei in buget, e mare, motorul e foarte bun, e cel de PSA, mașină e aceași cu 3008 și C5 aircross. Am mers cu mașina cu motorul asta și e decenta.

Că plus ai dotări foarte bune, farurile sunt mult peste led-uri normale, find matrix, cutia automata e aisin cu convertizor, camere 360 etc și doar 46k km. La spatiu in spate ai mult și pt persoane înalte și pe bancheta incap 3 persoane lejer.

Alternativa mai e să cauți 3008 sau C5 aircross.


#15
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,867
  • Înscris: 27.04.2010
Daca ti-a placut Grand-ul, go ahead ...
Eu am oscilat mult intre un sh de 20-24k, gen A4/Superb/Mercedes E350, dupa 2018, cu care sa schimb Octavia 2.
Nevoie de spstiu, atat interior, cat si portbagaj (2 scaune de copii + al 3-lea om in spate, la interior, in portbagaj carut, tricicleta, trotineta si alte cate or mai fi; nu mai zic de bagaje in concedii)..
M-am apucat de citit despre problemele specifice fiecaruia si m-a luat capul.
Ba pistoane, ba cilindri, ba injectoare, ba senzori AD Blue ... tot felul de probleme care te fac sa te sui pe pereti.
Am si ceva experiente cu Passat/Superb/Sportage (penultimul model), cumnatul tocmai a dat A4 pe un GLA, sor-mea a avut Megane 2/Captur/Talisman ... gama Dacia am avut-o la munca, sa nu le vad ....
Dupa ce am discutat si cu cumnatul/prieteni posesori de masini din marcile cautate, am decis rapid.
Am fost la test drive si gata, decizia e finala, deja sunt in curs de achizitie.
Am postarile si pe topicul dedicat Tivoli 2021.

Edited by shymano, 08 October 2022 - 19:18.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate